جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۵۹

معرفی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان بهمراه دانشکده هایش

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجاندانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان ۶ دانشکده و ۲ پژوهشکده بهمراه پارک علم وفناوری دارد
دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، متشکل از شش دانشکده، دو پژوهشگاه و مرکز اموزش زبان می باشد. این مرکز در سال ۱۳۷۱ فعالیت خود را بعنوان یک دانشگاه متمرکز بر روی تحصیلات تکمیلی و تحقیقاتی پیشرفته برای رشته های علوم پایه شروع کرد. در این مطلب از سرپوش با این دانشگاه بیشتر آشنا خواهید شد.

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان بعنوان یک دانشگاه دولتی و مرکز تحقیقاتی پیشرفته واقع در در شمال شهر زنجان محسوب میشود. یوسف ثبوتی، این دانشگاه را در سال ۱۳۷۱ بعنوان « مؤسسه تحقیقات تکمیلی در علوم پایه» تاسیس کرد.

تاریخچه دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه

در سال ۱۳۷۱ دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان بعنوان یک مرکز آموزش عالی و مرکز تحقیقاتی دولتی توسط یوسف ثبوتی و با همکاری محمدرضا خواجه پور تحت عنوان« مؤسسه تحقیقات تکمیلی در علوم پایه» تأسیس شد. شروع فعالیت این مرکز در سال ۱۳۷۲ هم زمان با تاسیس رشته فیزیک و پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد بود. در این زمان ، دوره های کارشناسی ارشد رشته ریاضیات و دکتری فیزیک، پس از گذشت یک سال و نیم نیز تاسیس گردید. ابتدا در یک مرکز موقتی به مساحت پنج هزار و پانصد متر در شمال شهر زنجان، اقدام به برگزاری کلاس های دانشگاه کردند. سپس در سال ۱۳۷۴ پردیس اصلی دانشگاه در زمینی به مساحت ۸۵ هکتار احداث شد که در کنار دانشگاه علوم پزشکی زنجان در شمال شهر زنجان بود. کلاس های دانشگاه، هم زمان با اتمام ساخت دانشکده فیزیک در سال ۱۳۸۰ به پردیس اصلی منتقل شدند.

هدف از تأسیس چنین دانشگاهی، افزایش رشته های تحصیلی و ایجاد محیط اموزشی مجهز پردیس اصلی دانشگاه بود. اینک این دانشگاه، اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم پایه کرده است.

پردیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

موقعیت پردیس اصلی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در بلوار گاوازنگ در شمال شهر زنجان میباشد و این دانشگاه به عنوان تنها دانشگاهی در کشور شناخته میشود که دیوار و حصار ندارد و عموم شهروندان، مجوز بازدید از محیط آنرا به صورت آزادانه دارند. تمامی دانشجویان دکتری در این دانشگاه می توانند از دفاتر اختصاصی برای مطالعه برخوردار شوند. همچنین دانشجویان میتوانند در محیط دانشگاه به صورت ۲۴ ساعته و در تمام طول شبانه روز حاضر شوند و از امکاناتش بهره بگیرند.

دانشکده های دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجاندانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد

دانشکده ها و رشته های تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، متشکل از شش دانشکده، دو پژوهشگاه و مرکز اموزش زبان می باشد. همچنین از زیرمجموعه های این دانشگاه می توان به« خانه علم زنجان» و« پارک علم و فناوری زنجان» اشاره کرد. این دانشگاه از لحاظ اموزشی در دوره های دکتری و کارشناسی ارشد در علوم پایه دانشجو تربیت می کند و رشته مهندسی کامپیوتر، تنها رشته ی مقطع کارشناسی این دانشگاه به شمار می رود. همچنین این دانشگاه صرفا از مقاطع دیپلم و کارشناسی در رشته دکتری پیوسته فیزیک دانشجو جذب می کند. در ادامه با دانشکده های دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان اشنا شوید:

- دانشکده فیزیک

- دانشکده ریاضی

- دانشکده علوم زمین

- دانشکده شیمی

- دانشکده علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

- دانشکده علوم زیستی

- پژوهشکده علوم پایه و فناوری های نوین

- پژوهشکده تغییر اقلیم و گرمایش زمین

- دانشکده فیزیک:

نخستین دانشکده دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه، دانشکده فیزیک بود که در بهار ۱۳۷۲ در راستای هدف اصلی دانشگاه برای پیشرفت دانش در زمینه علوم پایه در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو پذیرفت. شروع راه اندازی دوره دکتری فیزیک در سال ۱۳۷۵ با پذیرش اولین دانشجویان در شاخه های ماده چگال نظری، اخترفیزیک و فیزیک ریاضی بود. سپس دوره کارشناسی ارشد رشته اپتیک تجربی بوجود آمد.

دوره ویژه دکتری پیوسته در سال ۱۳۷۹ برای دانش آموزانی راه اندازی شد که در ازمون سراسری ورودی دانشگاه ها رتبه های برتر داشتند. دانشجویان پذیرفته شده در این دوره، زمانی که درس های کارشناسی و تکمیلی را گذراندند، می توانند پروژه دکتری خود را بدون انجام پروژه کارشناسی ارشد درست کنند.

- دانشکده ریاضی:

زمان تأسیس دانشکده ریاضی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به سال ۱۳۷۳ برمیگردد که در این سال، در رشته های ریاضی محض و کاربردی، دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرفت. در سال ۱۳۸۲ دوره دکتری ریاضی نیز ایجاد شد. دانشکده ریاضی به صورت پژوهشی و اموزشی در زمینه های ریاضی محض، ریاضی کاربردی، ریاضی مالی و علوم کامپیوتر فعالیت دارد.

رشته های تحصیلی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجاندانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان یک دانشگاه دولتی در شهر زنجان میباشد

- دانشکده علوم زمین:

دانشكده ی علوم زمین دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان از گروه‌های مختلفی تشکیل شده که از آن ها می توان به ژئوفیزیك، ژئودزی، تكتونیك، آب شناسی، پترولوژی و رسوب شناسی اشاره کرد. این دانشکده در سال ۱۳۷۸ با تشکیل گروه ژئوفیزیك در درون دانشكده ی فیزیك تأسیس شد. دوره ی كارشناسی ارشد ژئوفیزیك در سال ۱۳۸۳ راه اندازی گردید. دوره ی دكتری ژئوفیزیك در دو رشته زلزله شناسی و ژئودزی گرانی در سال ۱۳۹۱ و دوره ی كارشناسی ارشد زمین شناسی- تكتونیك در سال ۱۳۹۲ بوجود آمدند.

- دانشکده شیمی:

یکی از مراکز اموزش و تحقیق در سطح جهان، دانشکده شیمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان می باشد. دانشکده شیمی، فعالیت رسمی خود را در پائیز ۱۳۷۸، با ۵ دانشجوی کارشناسی ارشد و پنج عضو هیئت علمی آغاز نمود. ابتدا دوره کارشناسی ارشد در حوزه های شیمی تجزیه و شیمی آلی به وجود آمد و اولین دوره دانشجویان دکتری در زمستان سال ۱۳۸۴ تحصیل کردند. در حال حاضر محققین این دانشکده، مشغول به اموزش و تحقیق در شش گرایش مختلف، نظیر رشته ی شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی فیزیک، نانو شیمی و شیمی پلیمر می باشند.

- دانشکده علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات:

دانشکده علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۸۲ با رشته مهندسی فناوری اطلاعات، فعالیت خود را شروع کرد. بعد از آن رشته علوم کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد بوجود آمد.

- دانشکده علوم زیستی:

جوان ترین دانشکده ی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، دانشکده علوم زیستی میباشد که در سال ۱۳۸۷ راه اندازی شد. در حال حاضر این دانشکده، اقدام به پذیرش دانشجو در رشته های بیوشیمی و بیوفیزیک در مقطع کارشناسی ارشد نموده است. همایش های علمی مختلف دانشکده علوم زیستی، شامل بیوفیزیک و بیوانفورماتیک بیماری دیابت با رویکرد آمیلوئیدی، نور و زیست شناسی، زیست شناسی سلول سرطانی، تاخوردگی و پایداری پروتئین می باشد.

جایزه ثبوتی- خواجه پور

به جایزه ای که به افتخار بنیان گذاران دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه در حوزه علوم پایه می باشد؛ جایزه ثبوتی- خواجه پور میگویند که با حمایت برخی از اعضای هیئت علمی و علاقه مندان در بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه، بنیان نهاده شد تا هر سال به پژوهشگران جوان تر از چهل سالی اعطا شود که پژوهششان در درون ایران به ثمر رسیده و در عرصه بین المللی معروف شده اند. برنده براساس برجستگی پژوهش در یکی از شاخه های ریاضی، فیزیک، شیمی، علوم زمین، علوم زیستی و یا علوم رایانه و تأثير عمیق نتایج پژوهش در رشته مربوطه انتخاب میشود. هر ساله تعدادی از صاحب نظران رشته های مربوطه از دانشگاه ها و موسسات علمی مختلف کشور توسط کمیته ی علمی جایزه بعنوان مشاوران علمی انتخاب می شود و این مشاوران به معرفی پژوهشگران جوان بعنوان نامزد دریافت جایزه می پردازند. در صورتی که هیچ کدام از نامزدها از نظر کمیته علمی جایزه، شایسته ی دریافت جایزه نباشد؛ در آن سال، جایزه در آن رشته اعطا نمی شود.

دانشکده های تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان,تاریخچه دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجاندانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه توسط یوسف ثبوتی تأسیس شد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش