شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
۱۶:۲۴ - ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۱۰۸۶۰
دانشگاه

حذف ضامن وام‌های دانشجویی؟ هنوز معلوم نیست

وام دانشجویی,ثبت نام وام های دانشجویی
دانشگاه‌ها باید گام اول ثبت‌نام برای تخصیص تسهیلات صندوق رفاه به دانشجویان خود را هرچه سریع‌تر انجام دهند؛ چراکه به گفته مسعود گنجی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان اگر دانشگاهی در سوم بهمن‌ماه اقدام به ثبت‌نام در پرتابل صندوق رفاه کند، ثبت‌نام وام دانشجویان این دانشگاه هم از همان تاریخ آغاز خواهد شد.

به گزارش فرهیختگان،ثبت‌نام وام‌های دانشجویی برای نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ از اول بهمن‌ماه آغاز شده و در مرحله اول دانشگاه‌ها باید با ثبت‌نام در پرتابل صندوق رفاه دانشجویی، این امکان را برای دانشجویان فراهم کنند که بتوانند برای نیمسال دوم سال تحصیلی فعلی نیز از تسهیلات این صندوق استفاده کنند. دانشگاه‌ها تا ۱۵ بهمن‌ماه فرصت دارند در این پرتابل ثبت‌نام کنند. پس از آن فرصت برای ثبت‌نام دانشجویان آغاز و تا ۲۵ اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد داشت. البته دانشگاه‌ها باید گام اول ثبت‌نام برای تخصیص تسهیلات صندوق رفاه به دانشجویان خود را هرچه سریع‌تر انجام دهند؛ چراکه به گفته مسعود گنجی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان اگر دانشگاهی در سوم بهمن‌ماه اقدام به ثبت‌نام در پرتابل صندوق رفاه کند، ثبت‌نام وام دانشجویان این دانشگاه هم از همان تاریخ آغاز خواهد شد و کاربران دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌عالی از تاریخ ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ می‌توانند نسبت‌به بررسی و تایید درخواست‌های وام در سامانه فاز ۲ اقدام کنند.

شرایط اخذ وام‌های دانشجویی در نیمسال دوم سال تحصیلی

براساس اعلام رئیس صندوق رفاه، دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۹۹ و ماقبل در تمامی مقاطع تحصیلی که از وام‌های دانشجویی صندوق استفاده کرده و سند تعهد ارائه کرده‌اند، درصورت پر نبودن سقف ضمانت وام‌های دریافتی تاکنون، نیازی به ارائه سند تعهدنامه دانشجویی جدید در این نیمسال ندارند. دانشجویان ورودی جدید نیمسال دوم سال تحصیلی۱۴۰۰ و دانشجویان ورودی سال‌های قبل که برای اولین‌بار تقاضای دریافت وام‌های صندوق را دارند، صرفا با ارائه سند تعهد جدید امکان ثبت‌نام خواهند داشت. البته برای مساعدت با دانشجویان اخذ گواهی کسر از حقوق ضامن‌ها در نیمسال تحصیلی جاری نیز الزامی نیست. صندوق رفاه از دانشگاه‌ها خواسته تا برای دریافت مدارک و مستندات هریک از وام‌ها و سند تعهد دانشجویی که ازجمله ضرورت‌های دریافت وام است، باتوجه به تداوم وضعیت شیوع بیماری کرونا ترتیبی اتخاذ کنند تا مدارک و مستندات موردنیاز درصورت لزوم به‌صورت غیرحضوری هم از دانشجویان متقاضی وام دریافت شود. پرداخت وام شهریه به دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور مطابق با شیوه‌نامه‌ها صرفا ازطریق پورتال دانشجویی پس از ثبت تقاضا توسط دانشجویان -که اسامی آنها ازسوی آن دو نهاد معرفی شده و قبلا در سامانه بارگذاری شده است- در گزینه «شهریه دانشجویان تحت‌پوشش کمیته امداد و بهزیستی» انجام می‌شود.

تکلیف خوان هفتم وام‌ها با دستور اخیر رئیس‌جمهور

هرچند صندوق رفاه برای سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ اقدام به افزایش مبالغ وام‌ها کرده، اما یکی از چالش‌های اصلی دانشجویان، سختگیری‌های صندوق رفاه دانشجویی برای دریافت ضمانت از دانشجویان است؛ وضعیتی که باعث شده بسیاری از دانشجویان در تمام این سال‌ها از خیر دریافت این وام‌ها بگذرند، اما از سال گذشته صندوق رفاه کار را برای دانشجویان به‌مراتب سخت‌تر از گذشته کرده و حالا درکنار مبلغ پایین وام‌ها، چگونگی دسترسی به آنها هم به معضل مهمی برای این قشر تبدیل شده است. در این میان چندروز پیش خبری از زبان رئیس‌جمهور منتشر شد مبنی‌بر اینکه قرار است وام‌هایی با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان هم درعمل تنها با ارائه فیش حقوقی به افراد تعلق بگیرد؛ خبری که درصورت تحقق می‌تواند وضعیت دریافت وام‌ها را از هزارتوی عموما بی‌نتیجه برای عامه مردم به نفع آنها تغییر دهد. در این میان طبیعی است که انتظار برود تا این مهم شامل حال همه نوع تسهیلات بانکی شود. به‌عبارت دقیق‌تر به‌نظر می‌رسد اگر قرار باشد این مساله در نظام بانکی کشور اجرایی شود، باید وام‌های دانشجویان هم ذیل آن تعریف شوند. البته این اقدام نیازمند تصمیم‌گیری در سطح هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان است و بعید به‌نظر می‌رسد به عمر ۱۴۰۰ کفاف دهد.

 اسفندماه تغییر در وضعیت ضامن‌ها را بررسی می‌کنیم

گنجی، رئیس صندوق رفاه وزارت علوم در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره احتمال تغییر در نحوه گرفتن ضمانت از دانشجویان برای ارائه تسهیلات باتوجه به دستور رئیس‌جمهور گفت: «باتوجه به اینکه مباحثی از این دست باید توسط هیات امنای صندوق به تصویب برسد و در غیر این صورت امکان اجرای آن وجود نخواهد داشت، منتظر هستیم در اولین جلسه در این مورد تصمیم‌گیری شود. این جلسه نیز ۱۷ اسفندماه برگزار می‌شود و درباره تغییر یا عدم تغییر ارائه ضمانت ازسوی دانشجویان تصمیم خواهیم گرفت؛ اما این احتمال وجود دارد که این اتفاق برای وام‌های صندوق رفاه نیز رخ دهد.»

وی درباره افزایش میزان مبالغ وام‌های دانشجویی برای ترم آینده تصریح کرد: «برای ترم آینده نیز منتظر هستیم بودجه نهایی صندوق‌رفاه دانشجویی توسط کمیسیون تلفیق مجلس مشخص شود و بعد از آن درباره میزان افزایش وام‌های دانشجویی اعلام نظر خواهیم کرد، البته امیدوارم اعضای کمیسیون تا پیش از جلسه‌مان در اسفندماه، وضعیت بودجه صندوق را مشخص کنند تا دیگر مشکلی از این بابت وجود نداشته باشد.»

 روی کدام وام‌ها می‌شود حساب کرد؟

جدول وام‌های دانشجویی نیمسال دوم سال تحصیلی    ۱۴۰۱-۱۴۰۰ چندروز قبل توسط صندوق رفاه منتشر شد. براساس اطلاعیه صندوق شرایط، ضوابط و مبالغ وام‌های ضروری، وام ویژه دکتری از منابع صندوق و وام ویژه دکتری از منابع بانک طرف تعهد صندوق، درحال حاضر اعلام نشده و تا قبل از آغاز فرآیند ثبت‌نام ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وام دانشجویی,ثبت نام وام های دانشجویی

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش