دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
۰۹:۰۳ - ۲۷ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۲۵۶۱
دانشگاه

همه چیز درباره جدیدترین دستاورد دولت سیزدهم؛

واقعا تبادل علمی با کره شمالی چه آثار علمی برای ایران دارد؟

تبادل استاد و دانشجو و ایجاد فرصت مطالعاتی با کره شمالی,استادان دانشگاه کره شمالی در ایران

رئیس سازمان امور دانشجویان پیشنهاد تبادلات علمی میان دو کشور ایران و کره‌شمالی را در راستای دوام و بقای روابط میان دو کشور در دیدار با سفیر این کشور ارائه داده است. کارشناسان در گفت‌وگو با هم‌میهن تاکید کرده‌اند که این روابط نه‌تنها نمی‌تواند باعث ارتقای علمی کشور شود، بلکه با توجه به شرایط این کشور در جامعه جهانی ممکن است مشکلاتی را برای انجام فعالیت‌های بین‌المللی علمی توسط اهل علم و قلم ایران ایجاد کند.

هاشم داداش‌پور، رئیس سازمان امور دانشجویان در دیدار با «هانگ سونگ او» سفیر کشور کره‌شمالی نسبت به ارتباط علمی میان دو کشور و تبادل استاد و دانشجو ابراز علاقه کرد و این اقدام را در راستای تحکیم روابط دو کشور توصیف کرد. او اظهار کرد: «روابط درازمدتی میان ایران و کره شمالی وجود داشته و دارد که دوام و بقای این روابط می‌تواند با تبادلات علمی میان دو کشور افزایش یابد. به‌همین منظور در خصوص ادامه تحصیل دانشجویان کره شمالی در ایران آمادگی خود را اعلام کرده و مراکز آموزش عالی ایران با توجه به جایگاهی که در سطح جهانی دارند، ظرفیت خوبی برای ادامه تحصیل دانشجویان کره شمالی می‌توانند فراهم سازند.»

این سخنان در حالی از سوی داداش‌پور عنوان شده است که درباره توانایی و جایگاه علمی کره شمالی در عرصه جهانی خبری در دست نیست. این موضوع که چرا با وجود کشورهایی که دارای سابقه و توان علمی بالا بوده و از این منظر جایگاهی خاص در جامعه جهانی دارند، جامعه دانشگاهی ایران برای تبادل با کشوری محدود و مسدود‌شده از منظر روابط بین‌الملل مانند کره شمالی پیشنهاد می‌شود، سوالی است که می‌تواند جامعه علمی کشور را دچار ابهاماتی کند؟

باید چند درصد از جامعه علمی ایران اعم از استاد و دانشجو برای برگزاری کنفرانس‌های علمی، چاپ مقاله یا تدریس و... در دانشگاه‌های این کشور حاضر شوند، آن‌هم در شرایطی که می‌توان گفت میزان سنخیت فکری و فرهنگی میان این دو جامعه بسیار کم است. از دیگر سو این موضوع نیز مهم است که تبادل علمی چه تاثیری بر ارتقای علمی کشور ما در داخل و عرصه بین‌المللی دارد؟ کدام توانایی علمی خاص در کره شمالی وزارت علوم را به این نتیجه رسانده است که این کشور مقصد خوبی برای تبادل علمی است؟

تصویر نامطلوب تبادل علمی میان ایران و کره شمالی

غلامرضا ظریفیان، معاون دانشجویی وزارت علوم در دولت خاتمی دراین باره به هم‌میهن گفت: «اگر ما با بسیاری از کشورهای جهان ارتباط علمی داشتیم، ایرادی نداشت که با یک کشور هم با همه خصوصیاتی که دارد، ارتباط علمی داشته باشیم.

اما وقتی ارتباطات جهانی و ارتباطات علمی روزبه‌روز کاهش می‌یابد و ما در نوعی انزوای اجتماعی قرار می‌گیریم، اعلام ناگهانی گسترده کردن روابط علمی با کره‌شمالی تصویر بدی را در جامعه ایجاد می‌کند. ایران با تمام سوابق علمی، توانایی‌های دانشگاهی و با وجود دو هزار و ۶۰۰ سایت دانشگاهی و داشتن ارتباطات گسترده‌ با بخش‌عمده‌ای از دانشگاه‌های جهان تا یک دهه قبل، در حال حاضر با کاهش این روابط مواجه شده و اعزام دانشجویان ما به خارج از کشور نیز کاهش یافته است.

در چنین فضایی اینکه ارتباط علمی دانشجو و استاد با کره شمالی که همه می‌دانند جامعه‌ای بسته، به‌شدت منزوی و دارای استبدادی بسیار عمیق است، به عنوان یک دستاورد تلقی می‌شود،‌ تصویر خوبی را ایجاد نمی‌کند.» او با اشاره به واکنش گسترده جامعه نسبت به این خبر ادامه داد: «این واکنش‌ها بیشتر با علامت سوال همراه بود. در بسیاری از کامنت‌هایی که در فضای مجازی ذیل این خبر نوشته شده است، دارای نوعی طنز و کنایه عمیق بوده است. تعدادی از کامنت‌هایی که برای من ارسال شده بود نیز دارای چنین محتوایی بود.»

این استاد دانشگاه درپاسخ به این سوال که آیا وضعیت علمی کره‌شمالی به گونه‌ای هست که تاثیری بر ارتقای علمی ایران داشته باشد، اظهار کرد:«لازمه توسعه علمی، داشتن ارتباطات گسترده جهانی است. در این تبادلات است که یک جامعه‌ از توسعه علمی برخوردار می‌شود. با توجه به ارتباطات حداقلی جامعه جهانی بعید است که این کشور از توسعه علمی در بسیاری از زمینه‌ها برخوردارباشد. اما ظاهرا در برخی از زمینه‌ها مانند صنایع نظامی و صنایع هسته‌ای از توانایی‌هایی برخوردار است چنان‌که ما در جنگ ایران و عراق بخشی از موشک‌های دوربرد را از این کشور تهیه می‌کردیم.»

تبادل علمی با کره شمالی آثار علمی برای ایران ندارد

مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین‌‌الملل به هم‌میهن گفت:«در چهارمین دهه از وقوع انقلاب در ایران و در آستانه نیم‌قرن شدن این تلاش برگرفته‌شده از اراده نسل‌های گذشته برای دستیابی به آزادی، ‌استقلال و عدالت مندرج در مفهوم جمهوری اسلامی امروز سخن از تبادل دانشجو میان ایران و کره‌شمالی، ‌در اوج تحرکات تهران برای به نمایش گذاشتن اقتدار آکادمیک و دانشگاهی خود گفته شده است. همین جمله کافی است تا بدانیم که وضعیت دانشگاه‌های کشور در وضعیت کنونی در کجای معادلات علمی جهان قرار می‌گیرد.»

او اضافه کرد:«کره‌شمالی کشوری بسته با یک دیکتاتوری خانوادگی و به تمام معنا مستبد و برخوردار از یک الیگارشی امنیتی و نظامی امروز خود را در شمایل نزدیک‌ترین متحد تهران و خواهان تلاش برای تبادل دانشجو نشان می‌دهد. تبادل دانشجو میان تهران و پیونگ‌یانگ و دانشگاه‌های دو کشور یک آرایش شکلی مناسب و مطلوب را نشان می‌دهد. اما وقتی به کره‌شمالی و ساختار قدرت در این کشور و ساختار حکمرانی آن بر مردمش نگاه می‌کنیم و پیامدهای سیاسی ارتباط روزافزون با چنین دولت‌هایی را در بافت موقعیتی نظام کنونی بین‌المللی دنبال می‌کنیم، این پرسش ایجاد می‌شود که کجای این تلاش می‌تواند تاثیرگذار و ایجادکننده محیطی مثبت برای جامعه آکادمیک ما باشد؟»

این کارشناس روابط بین‌الملل در ادامه گفت:«می‌توان گفت ارتباط تهران و پیونگ‌یانگ از منظر علوم منتج به نتایج نظامی و همکاری‌های همه‌جانبه در ارتباط با تولید تسلیحات نظامی می‌تواند این مسئله را از محیط‌های دفاعی و امنیتی به محیط‌های دانشگاهی گسترش دهد. اما این همکاری نه‌تنها نمی‌تواند در عرصه بین‌المللی برای ایران از منظر جایگاه آموزشی و ارتقای دانشگاهی امتیازی خاص را به‌دنبال داشته باشد بلکه می‌تواند زمینه‌های انتقال محدودیت‌های موجود در ارتباط با کره‌شمالی را به محدودیت‌های شامل دانشگاه‌های ایران اضافه کند و به این ترتیب انزوای بیشتر دانشگاه‌ها و دانشگاهیان ایران را نیز در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه داشته باشد.»

مطهرنیا تاکید کرد:«در حال حاضر بسیاری از اهالی قلم و اندیشه در ایران برای چاپ مقالات خود به واسطه تحریم‌هایی که بر ملت ایران روا شده است، با چالش‌ها و موانع بسیاری مواجه هستند. کشورهایی مانند ایران که در این مسیر دارای محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی هستند با پیوند با یکدیگر یک تسری میان‌کارکردی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها را بر همدیگر تحمیل می‌کنند. در چنین شرایطی تحرکات جامعه دانشگاهی ایران و اعضا و شهروندان این جامعه دانشگاهی در عرصه بین‌المللی نیز با افزایش محدودیت‌ها روبه‌رو می‌شود.»

این استاد دانشگاه تاکید کرد:«این موضوع در شرایطی مثبت است که این باهم‌بودگی و هم‌پیوندی میان تهران، ‌پیونگ‌یانگ، پکن و مسکو به نفع دانشگاهیان ایران و مجموعه حرکت ایرانیان در عرصه اندیشه و اندیشه‌ورزی در کلاس‌های بالای بین‌المللی باشد. آنچه اکنون مشاهده می‌شود، این است که این پیوندها نتوانسته است از نظر پارادایم منافع یک توازن معنادار و قابل قبول را ایجاد کند. از این رو چنین تحرکاتی به جای بازکردن مسیر توسعه علمی در کشور موانع آن را افزایش می‌دهد.»

شادی مکلی

hammihanonline.ir
  • 10
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مگه مریضیم از لجنزار بریم مستقیم تو قبرستونی؟!!!! حالا اگه تبادل دانشجو با چین بود یه حرفی!!!
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش