دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۱۱:۵۵ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۳۳۴
دانشگاه

جزئیات مرگ یک نخبه دیگر | «بصیر ابراهیم‌پور» دانشجوی دانشگاه امیرکبیر به‌دلیل خدمات دیرهنگام پزشکی درگذشت

«بصیر ابراهیم‌پور»,«قهرمان پیشرفت»

روزنامه شرق: وقتی نام «بصیر ابراهیم‌پور» را در گوگل جست‌وجو می‌کنید یکی از اولین نتایج، محتوایی است که او را «قهرمان پیشرفت» معرفی می‌کند. آنچنان که از محتوای این پست برمی‌آید او در سال‌های اخیر موفقیت قابل توجهی در آزمون کنکور کسب کرده بود و تلاشش در بهبود رتبه‌اش او را برای خیلی از هم‌سالانش به قهرمان پیشرفت تبدیل کرده بود. همین رتبه هم عاقبت او را به دانشکده مکانیک دانشگاه امیرکبیر رسانده بود. جایی که بصیر آخرین لحظات زندگی‌اش را در آن سپری کرد. درباره نام بصیر ابراهیم‌پور حالا در صفحه جست‌وجوهای گوگل به جز صفحه «قهرمان پیشرفت» اخباری هم درباره نحوه مرگش و عدم امدادرسانی به موقع و اهمال مدیران دانشگاهی وجود دارد. جوان بااستعدادی که یک روز عصر در بین دوستانش ناگهان بدرود حیات گفت.

بازی در آخرین نقش

دوستان زیادی در دانشکده مکانیک شاهد مرگ ناگهانی بصیر ابراهیم‌پور بودند. روز حادثه، چهارشنبه ۱۰ خرداد، در دانشکده مکانیک یک بازی جمعی در جریان بود. قسمت دوم از بازی گروهی مافیا که قسمت‌های قبلی‌اش در روزهای گذشته برگزار شده بود و برگزیدگان حالا به روز نهایی رسیده بودند. بصیر ابراهیم‌پور یکی از بازیگران این روز بود که لحظه وقوع حادثه اجرای قابل قبولی داشت.

دوستان و نزدیکان او که در روز حادثه در کنار بصیر بودند در روایت خودشان از حادثه به «شرق» می‌گویند: «بصیر در روز حادثه کاملا سالم و سرحال بود و مدام با نقش‌های مختلف و کاراکتر‌های بازی مافیا شوخی می‌کرد. او حتی دو دور هم در این بازی نقش‌آفرینی کرد و در همه این دقایق یک شخصیت فعال و سرزنده بود. بعد از اینکه در دومین دور بازی نقش‌آفرینی کرد و در صندلی‌اش نشست ناگهان از نیمکت به زمین افتاد و از اینجا بود که دقایق فاجعه‌بار آغاز شد. ابتدا تصور کردیم که نیمکت شکسته اما وقتی بالای سر بصیر رسیدیم فهمیدیم که حالش خوب نیست و به کمک‌های پزشکی نیاز دارد». اینجا همان جایی است که در چند روز اخیر مرگ بصیر ابراهیم‌پور را به موضوعی خبری تبدیل کرده است.

حاضران در صحنه در روایت‌های خودشان به «شرق» می‌گویند که از زمان اعلام حادثه به اورژانس تا زمان رسیدن خدمات پزشکی به بصیر ابراهیم‌پور چیزی بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت تأخیر به وجود آمده بود. کانال انجمن صنفی دانشجویان در تلگرام از اولین رسانه‌های دانشجویی بود که به این مسئله پرداخت و اهمال مدیران دانشگاهی و مسئولان اورژانس را در مرگ بصیر ابراهیم‌پور مؤثر دانست. این مسئله البته با واکنش هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی امیرکبیر همراه بود. دانشگاه امیرکبیر از چهارشنبه روز حادثه تاکنون دو خبر مرتبط با مرگ بصیر ابراهیم‌پور روی خروجی وب‌سایتش قرار داده است؛ یکی خبر برگزاری مراسم یادبود این دانشجوی فقید و دیگری پیام تسلیت هیئت‌رئیسه دانشگاه صنعتی امیرکبیر که در آن به شایعات درباره مرگ بصیر ابراهیم‌پور و عدم خدمت‌رسانی به موقع به او واکنش نشان دادند.

در بخشی از متن پیام تسلیت هیئت‌رئیسه دانشگاه صنعتی امیرکبیر آمده است: «این دانشجوی کوشا و مستعد دانشگاه صنعتی امیرکبیر به علت سابقه عارضه قلبی، متأسفانه دچار ایست قلبی شدند و علی‌رغم حضور به‌موقع اورژانس مستقر در دانشگاه و انتقال به بیمارستان و تلاش پزشکان، عملیات احیا مؤثر واقع نشد و ایشان دار فانی را وداع گفتند». «شرق» برای پیگیری بیشتر ماجرا به سراغ مسئولان دانشگاه امیرکبیر هم رفت که تا لحظه تنظیم گزارش هیچ پاسخی از سوی آنها برای «شرق» ارسال نشد.

خدمات  اورژانس  دیر   رسید؟

موضوعی که مرگ «بصیر ابراهیم‌پور» را به سوژه‌ای خبری تبدیل کرده ادعای کم‌کاری اورژانس در خدمات‌رسانی به یک دانشجوی آسیب‌دیده است. شاهدان عینی ماجرا به «شرق» می‌گویند: «بعد از وقوع حادثه گروهی از دانشجوها به سرعت به سمت اورژانس دانشگاه حرکت می‌کنند. فاصله ساختمان ابوریحان که محل وقوع حادثه بوده تا ساختمان اورژانس را در بهترین حالت می‌توان در یک دقیقه و پیاده طی کرد. با این حال از زمان تلاش بچه‌ها برای آوردن مسئولان اورژانس دانشگاه تا رسیدن اولین نیروی اورژانس بالای سر بصیر ابراهیم‌پور ۱۵ دقیقه زمان تلف می‌شود.

علت این ماجرا هم این است که وقتی بچه‌ها به اورژانس مراجعه کرده‌اند با درهای بسته مواجه شده‌اند. نگهبان دانشگاه هم با ترش‌رویی تأکید می‌کند که کسی در اورژانس نیست و احتمالا برای مأموریت به بیرون رفته‌اند. با این حال تلاش گروه دیگری از دانشجویان به نتیجه می‌رسد و در طبقه دوم ساختمان که احتمالا محل استراحت نیروهاست با یک نیروی اورژانس مواجه می‌شوند. گرچه این فرد هم توضیحات بچه‌ها را جدی نمی‌گیرد و با کمترین امکانات به ساختمان ابوریحان می‌آید. اما همین که بالای سر بصیر می‌رسد و وضعیت او را می‌بینید می‌گوید که به ۱۱۵ زنگ بزنید و خودش هم کدهایی را اعلام می‌کند».

یکی از دانشجویان در این زمینه به «شرق» گفته که «اولین تماس با اورژانس خارج از دانشگاه حوالی ساعت ۱۹:۰۷ و تقریبا ۱۵ دقیقه بعد از حادثه گرفته شد و طبق مشاهدات او تا ساعت ۲۰:۱۱ هنوز بصیر ابراهیم‌پور سوار آمبولانس نشده بود». این وضعیت در حالی است که دانشگاه امیرکبیر سال ۱۳۹۶ با صرف هزینه ۵۰۰ میلیون ریالی صاحب یکی از اورژانس‌های مجهز دانشگاهی شده بود که در مأموریتش ذکر شده علاوه بر ارائه خدمات به دانشگاه می‌تواند به موردهای اورژانسی اطراف دانشگاه هم رسیدگی کند. با این حال هنگام رخ‌دادن این حادثه به گفته شاهدان عینی خدمات درست و مناسبی را که می‌توانست منجر به نجات جان یک انسان شود، ارائه نکرده بود.

یکی از دانشجویان که روز حادثه در ساختمان ابوریحان حاضر بود به «شرق» می‌گوید که «یکی از ضربه‌های این حادثه به جز از‌دست‌دادن یک دوست و همکلاسی ایجاد حس ناامنی و عدم اطمینان در میان دانشجویان است. جایی که برای خدمت‌رسانی به ما طراحی شده بود حتی در لحظات حساس هم نتوانسته بود خدمات مناسبی ارائه کند». این مسئله همچنین موجب شده بود دانشجویان زیادی از تجربه استفاده از خدمات اورژانس دانشگاه‌ها و بی‌توجهی آنها روایت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند. روایت‌هایی که توجه به آنها می‌تواند از بروز حوادثی مشابه و نگران‌کننده جلوگیری کند. از این دست هشدارها در این سال‌ها زیاد داده شده که متأسفانه به آن توجهی نشده است.

سامان موحدی‌راد

  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش