جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
۱۰:۴۴ - ۰۲ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۰۳۲۷
دانشگاه

مسئولیت گرفتن دانشجو با سازمان سنجش است

توضیحات وزارت بهداشت درباره صندلی فروشی و تخلفات مطرح شده در حوزه انتقال دانشجویان علوم پزشکی

باقر لاریجانی,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: تمام ورودی های کنکور در دانشگاه های علوم پزشکی کنترل می شود و به همین منظور در حال بررسی فرآیند ورود تمامی دانشجویان جدیدالورود هستیم.

باقر لاریجانی روز پنجشنبه در حاشیه سمپوزیم یک روزه «تازه های استئوپروز (پوکی استخوان)» در جمع خبرنگاران در پاسخ به ادعای خانمی که در دانشگاه شهید بهشتی دانشجو بوده است، افزود: به حراست دانشگاه نامه زدیم و گزارش خواستیم.


وی ادامه داد: طبق گزارش دانشگاه این فرد اصلا دانشجو نبوده و با سیستم آموزشی دانشگاه هیچ ارتباطی نداشته است اما این خانم دوستانی در دانشکده دندانپزشکی داشته و در برخی کلاس ها شرکت کرده است.


معاون وزیر بهداشت افزود: همزمان کلاس های کنکور با این فرد به عنوان رتبه برتر و دانشجوی رشته دندانپزشکی مصاحبه داشتند و حتی در صدا و سیما هم پخش شده است.


وی اضافه کرد: سیستم های نظارتی در حال بررسی این موضوع هستند؛ در دانشگاه شهید بهشتی ٢یا ٣ نفر از پرسنل به دلیل تسامح در ورود این فرد و حضور در کلاسها به تخلفات اداری معرفی شدند.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره مسائلی که اخیرا پیرامون صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شد گفت: سازمان سنجش زیر نظر وزارت علوم، دانشجویانی را که انتخاب می‌شوند مستقیما به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام می‌کند. 


وی ادامه داد: سازمان سنجش در گذشته برای ارائه فهرست اسامی دانشجویان به وزارت بهداشت مقاومت می‌کرد اما در یکی دو سال گذشته از سازمان سنجش لیست‌ها را به طور کامل دریافت می کنیم و از سوی دیگر لیست قبولی‌ها را هم از دانشگاه‌ها می گیریم و این‌ها را با هم‌ مقایسه، بررسی و مطابقت می دهیم.


لاریجانی با تاکید بر نظارت جدی وزارت بهداشت، افزود: سیستم‌ ما کاملا کنترل می‌کند، کسی که فارغ‌التحصیل می‌شود چه زمانی وارد و چه زمانی خارج می‌شود.


معاون وزیر بهداشت اظهارداشت: اخیرا با توجه به بحث‌هایی که شد این کار را به طور جدی‌تر دنبال می‌کنیم و در این خصوص، مواردی نیز مطرح‌ می‌شود که کسی برای ورود به دانشگاه امتحان داده یا نداده که البته طبق بررسی های ما برخی گزارش‌ها درست نبوده است‌. 


وی اضافه کرد: افرادی را که متوجه آن‌ها شدیم اجازه ندادیم به دانشگاه وارد شوند و این مسأله ‌ به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.


معاون وزیر بهداشت درباره دانشجویانی که از خارج از کشور پذیرش می‌شوند، گفت: موضوع دیگر این است که دانشجویانی که از خارج کشور می‌خواستند به دانشگاه های داخل بیایند باید شرایطی داشته باشند؛ مثلا دانشگاهی که بودند معتبر باشد و نمراتشان هم شرایط خاصی داشته باشد. 


وی ادامه داد: در گذشته هم نسبت به پذیرش این دانشجویان دقت می‌کردیم اما چون به دلیل مسائل مربوط به ارز تعداد متقاضیان در این خصوص افزایش یافت، مصاحبه برای پذیرش اضافه شد.
لاریجانی اضافه کرد: به مواردی برخوردیم که افراد می‌خواستند تقلب‌هایی را انجام دهند یعنی کسی بود که نمره سال آخرش درست نیست اما چند وقت بعد می‌دیدیم که نمره درست را می‌آورد و ما کم‌کم‌ به این قضیه مشکوک شدیم و حراست و بقیه بخش های نظارتی را فعال کردیم.


معاون وزیر بهداشت اظهارداشت: با مواردی در حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ مورد روبرو شدیم که عدد دقیق را بعدا استخراج و اعلام ‌می‌کنیم اما طبق بررسی است، متوجه شدیم که این افراد کارنامه تحصیلی خود را از یک جا می‌آورند.
لاریجانی افزود: موضوع را به آموزش و پرورش انتقال دادیم و مشخص شد تقلبی در این قضیه وجود دارد. افرادی را که متوجه آن‌ها شدیم اجازه ندادیم به دانشگاه وارد شوند البته این موضوع به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.


معاون وزیر بهداشت گفت: مقوله دیگری که با آن‌ها برخورد کردیم، افرادی بودند که گفتند از خارج از کشور آمده ایم و وقتی ما پرونده را بررسی کردیم متوجه شدیم که این‌ها اصلا خارج از کشور نبوده ‌اند و هر جا متوجه شدیم که پرونده افراد خدشه ای دارد از ورود فرد به دانشگاه جلوگیری کردیم.


لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نحوه پذیرش دانشجویان رشته دامپزشکی که پدران آنها عضو هیات علمی هستند، گفت: ما آیین‌نامه‌ای داریم که دانشجویانی که در رشته دامپزشکی پذیرفته می شوند و پدرشان هیات‌ علمی است با امتیاز ۹۲ و نیم می‌توانند به پزشکی تغییر رشته دهند. 


وی ادامه داد: این آیین‌نامه امضای وزیر علوم، رئیس دانشگاه آزاد و وزیر بهداشت را دارد و براساس آیین‌نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده است. 


معاون وزیر بهداشت اظهارداشت: بعد از مدتی متوجه شدیم که حدود ۲۰۰ مورد در دانشگاه آزاد در حال استفاده از این آیین‌نامه‌ هستند در حالی که شرایطش را ندارند. از ما خواستند امضا بگیرند که این کار را انجام دهند ولی ما قبول نکردیم اما متوجه شدیم در گذشته این تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی انجام گرفته است. 
لاریجانی اضافه کرد: برای این کار باید امضای دو وزیر و رئیس دانشگاه انجام می شد که لااقل وزیر بهداشت آن را امضا نکرد.


معاون وزیر بهداشت گفت: مصوبه‌ای در کمیسیون موارد خاص، تصویب شد تا به کسانی که قول داده شده است، استثنائا برای آخرین سال از این فرصت استفاده کنند، درصورتی که به خارج از کشور بروند و در دانشگاه معتبری ۳۶ واحد پاس کنند، مشمول این آیین نامه قرار گیرند. 


لاریجانی افزود: نکته‌ای که مهم است این است که هیچ فردی براساس دستورالعمل وزارت بهداشت منتقل نشد و همه‌ کسانی که منتقل شدند قبل از این مصوبه کمیسیون موارد خاص بود.


وی اظهارداشت: با توجه به این که این موضوع تبدیل به مسئله ای اجتماعی شده بود ما در کمیسیون موارد خاص بعدی این مصوبه را لغو کردیم و افرادی که در دانشگاه آزاد منتقل شده‌اند هیچ کدام طبق مصوبه وزارت بهداشت نبودند.

  • 28
  • 9
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
برای رضای خدا بفرمایید چه فرقی بین بچه های هیت علمی بابچه های ما هست اونها از دامپزشکی ویا رشته بهداشت و غیره چرا باید صندلیهای پزشکی را اشغال کنند و هیچگونه هزینه نیز ندهند و دایما به فرزندان ما فخر پدر و مادر هیت علمیشان را بفروشند. بچه من که مادر سرطانی دارد و تو هزینه شخصی روزانه خودش مونده چطور میتونه این همه بی عدالتی رو تحمل کنه. خدا جواب بی عدالتی رو بده. یا علی
  • 1
  • 2
این وزیر بی لیاقت باید برکنار شود بی لیاقت بی کفایت
باید قوه قضاییه ووزارت بهداشت این افراد را ازداتشگاه علوم پزشکی اخراج ومانع ادامه تحصیل اتان شود اگرعدالتی وجود دارد پاین باعث میشود تا حوانها نسبت به جمهوری اسلامی ومسعولین نظام اسلامی بدبین نشوند منتظریم
  • 0
  • 4
مشاهده کامنت های بیشتر
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
ویژه سرپوش