مهمترین عناوین خبری
۱۰:۴۴ - ۰۲ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۰۳۲۷
دانشگاه

مسئولیت گرفتن دانشجو با سازمان سنجش است

توضیحات وزارت بهداشت درباره صندلی فروشی و تخلفات مطرح شده در حوزه انتقال دانشجویان علوم پزشکی

باقر لاریجانی,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: تمام ورودی های کنکور در دانشگاه های علوم پزشکی کنترل می شود و به همین منظور در حال بررسی فرآیند ورود تمامی دانشجویان جدیدالورود هستیم.

باقر لاریجانی روز پنجشنبه در حاشیه سمپوزیم یک روزه «تازه های استئوپروز (پوکی استخوان)» در جمع خبرنگاران در پاسخ به ادعای خانمی که در دانشگاه شهید بهشتی دانشجو بوده است، افزود: به حراست دانشگاه نامه زدیم و گزارش خواستیم.


وی ادامه داد: طبق گزارش دانشگاه این فرد اصلا دانشجو نبوده و با سیستم آموزشی دانشگاه هیچ ارتباطی نداشته است اما این خانم دوستانی در دانشکده دندانپزشکی داشته و در برخی کلاس ها شرکت کرده است.


معاون وزیر بهداشت افزود: همزمان کلاس های کنکور با این فرد به عنوان رتبه برتر و دانشجوی رشته دندانپزشکی مصاحبه داشتند و حتی در صدا و سیما هم پخش شده است.


وی اضافه کرد: سیستم های نظارتی در حال بررسی این موضوع هستند؛ در دانشگاه شهید بهشتی ٢یا ٣ نفر از پرسنل به دلیل تسامح در ورود این فرد و حضور در کلاسها به تخلفات اداری معرفی شدند.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره مسائلی که اخیرا پیرامون صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شد گفت: سازمان سنجش زیر نظر وزارت علوم، دانشجویانی را که انتخاب می‌شوند مستقیما به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام می‌کند. 


وی ادامه داد: سازمان سنجش در گذشته برای ارائه فهرست اسامی دانشجویان به وزارت بهداشت مقاومت می‌کرد اما در یکی دو سال گذشته از سازمان سنجش لیست‌ها را به طور کامل دریافت می کنیم و از سوی دیگر لیست قبولی‌ها را هم از دانشگاه‌ها می گیریم و این‌ها را با هم‌ مقایسه، بررسی و مطابقت می دهیم.


لاریجانی با تاکید بر نظارت جدی وزارت بهداشت، افزود: سیستم‌ ما کاملا کنترل می‌کند، کسی که فارغ‌التحصیل می‌شود چه زمانی وارد و چه زمانی خارج می‌شود.


معاون وزیر بهداشت اظهارداشت: اخیرا با توجه به بحث‌هایی که شد این کار را به طور جدی‌تر دنبال می‌کنیم و در این خصوص، مواردی نیز مطرح‌ می‌شود که کسی برای ورود به دانشگاه امتحان داده یا نداده که البته طبق بررسی های ما برخی گزارش‌ها درست نبوده است‌. 


وی اضافه کرد: افرادی را که متوجه آن‌ها شدیم اجازه ندادیم به دانشگاه وارد شوند و این مسأله ‌ به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.


معاون وزیر بهداشت درباره دانشجویانی که از خارج از کشور پذیرش می‌شوند، گفت: موضوع دیگر این است که دانشجویانی که از خارج کشور می‌خواستند به دانشگاه های داخل بیایند باید شرایطی داشته باشند؛ مثلا دانشگاهی که بودند معتبر باشد و نمراتشان هم شرایط خاصی داشته باشد. 


وی ادامه داد: در گذشته هم نسبت به پذیرش این دانشجویان دقت می‌کردیم اما چون به دلیل مسائل مربوط به ارز تعداد متقاضیان در این خصوص افزایش یافت، مصاحبه برای پذیرش اضافه شد.
لاریجانی اضافه کرد: به مواردی برخوردیم که افراد می‌خواستند تقلب‌هایی را انجام دهند یعنی کسی بود که نمره سال آخرش درست نیست اما چند وقت بعد می‌دیدیم که نمره درست را می‌آورد و ما کم‌کم‌ به این قضیه مشکوک شدیم و حراست و بقیه بخش های نظارتی را فعال کردیم.


معاون وزیر بهداشت اظهارداشت: با مواردی در حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ مورد روبرو شدیم که عدد دقیق را بعدا استخراج و اعلام ‌می‌کنیم اما طبق بررسی است، متوجه شدیم که این افراد کارنامه تحصیلی خود را از یک جا می‌آورند.
لاریجانی افزود: موضوع را به آموزش و پرورش انتقال دادیم و مشخص شد تقلبی در این قضیه وجود دارد. افرادی را که متوجه آن‌ها شدیم اجازه ندادیم به دانشگاه وارد شوند البته این موضوع به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.


معاون وزیر بهداشت گفت: مقوله دیگری که با آن‌ها برخورد کردیم، افرادی بودند که گفتند از خارج از کشور آمده ایم و وقتی ما پرونده را بررسی کردیم متوجه شدیم که این‌ها اصلا خارج از کشور نبوده ‌اند و هر جا متوجه شدیم که پرونده افراد خدشه ای دارد از ورود فرد به دانشگاه جلوگیری کردیم.


لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نحوه پذیرش دانشجویان رشته دامپزشکی که پدران آنها عضو هیات علمی هستند، گفت: ما آیین‌نامه‌ای داریم که دانشجویانی که در رشته دامپزشکی پذیرفته می شوند و پدرشان هیات‌ علمی است با امتیاز ۹۲ و نیم می‌توانند به پزشکی تغییر رشته دهند. 


وی ادامه داد: این آیین‌نامه امضای وزیر علوم، رئیس دانشگاه آزاد و وزیر بهداشت را دارد و براساس آیین‌نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده است. 


معاون وزیر بهداشت اظهارداشت: بعد از مدتی متوجه شدیم که حدود ۲۰۰ مورد در دانشگاه آزاد در حال استفاده از این آیین‌نامه‌ هستند در حالی که شرایطش را ندارند. از ما خواستند امضا بگیرند که این کار را انجام دهند ولی ما قبول نکردیم اما متوجه شدیم در گذشته این تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی انجام گرفته است. 
لاریجانی اضافه کرد: برای این کار باید امضای دو وزیر و رئیس دانشگاه انجام می شد که لااقل وزیر بهداشت آن را امضا نکرد.


معاون وزیر بهداشت گفت: مصوبه‌ای در کمیسیون موارد خاص، تصویب شد تا به کسانی که قول داده شده است، استثنائا برای آخرین سال از این فرصت استفاده کنند، درصورتی که به خارج از کشور بروند و در دانشگاه معتبری ۳۶ واحد پاس کنند، مشمول این آیین نامه قرار گیرند. 


لاریجانی افزود: نکته‌ای که مهم است این است که هیچ فردی براساس دستورالعمل وزارت بهداشت منتقل نشد و همه‌ کسانی که منتقل شدند قبل از این مصوبه کمیسیون موارد خاص بود.


وی اظهارداشت: با توجه به این که این موضوع تبدیل به مسئله ای اجتماعی شده بود ما در کمیسیون موارد خاص بعدی این مصوبه را لغو کردیم و افرادی که در دانشگاه آزاد منتقل شده‌اند هیچ کدام طبق مصوبه وزارت بهداشت نبودند.

  • 28
  • 9
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
برای رضای خدا بفرمایید چه فرقی بین بچه های هیت علمی بابچه های ما هست اونها از دامپزشکی ویا رشته بهداشت و غیره چرا باید صندلیهای پزشکی را اشغال کنند و هیچگونه هزینه نیز ندهند و دایما به فرزندان ما فخر پدر و مادر هیت علمیشان را بفروشند. بچه من که مادر سرطانی دارد و تو هزینه شخصی روزانه خودش مونده چطور میتونه این همه بی عدالتی رو تحمل کنه. خدا جواب بی عدالتی رو بده. یا علی
  • 1
  • 2
این وزیر بی لیاقت باید برکنار شود بی لیاقت بی کفایت
  • 0
  • 0
باید قوه قضاییه ووزارت بهداشت این افراد را ازداتشگاه علوم پزشکی اخراج ومانع ادامه تحصیل اتان شود اگرعدالتی وجود دارد پاین باعث میشود تا حوانها نسبت به جمهوری اسلامی ومسعولین نظام اسلامی بدبین نشوند منتظریم
  • 0
  • 4
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش