سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۷۲

تاریخچه باشگاه فوتبال سپاهان

باشگاه فوتبال سپاهان,باشگاه فوتبال سپاهان اصفهان,تاریخچه باشگاه فوتبال سپاهانباشگاه فوتبال سپاهان یکی از حرفه ای ترین تیم ها در لیگ برتر خلیج فارس است
یکی از محبوب ترین تیمهای استان اصفهان و پرهوادارترین باشگاه ایران به نام باشگاه فوتبال سپاهان می باشد. شرکت فولاد مبارکه ی اصفهان به عنوان مالک تیم سپاهان محسوب میشود و القابی نظیر شیرهای زرد و طوفان زرد آسیا را دارد. در این مطلب از سرپوش بیشتر با باشگاه فوتبال سپاهان آشنا می شوید.

باشگاه فوتبال سپاهان

باشگاه فوتبال فولاد مبارکه سپاهان اصفهان ، نام رسمی باشگاه فوتبال سپاهان میباشد که در لیگ برتر ایران قرار دارد و در شهر اصفهان در سال ۱۳۳۲ پایه گذاری شد. شرکت فولاد مبارکه اصفهان بعنوان مالک این باشگاه می باشد.

تاریخچه باشگاه فوتبال سپاهان

یکی از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران به نام محمود حریری در سال ۱۳۳۲ توانست باشگاه فوتبال سپاهان را در استان اصفهان تأسیس کند. شاهین، نخستین نامی بود که برای باشگاه سپاهان انتخاب کردند که این نام، برگرفته از باشگاه فوتبال شاهین تهران بود. علاوه‌براین ، شعبه ی دوم شاهین تهران، باشگاه سپاهان است.

باشگاه شاهین تهران در تیر ماه ۱۳۴۶، رو به زوال رفت و باشگاه شاهین تهران در راستای تغيير نام از شاهین به سپاهان با هدف پیشگیری از رکود و زوال اقدام کرد. از سال ۱۳۴۶ تا سال ۱۳۵۰، تیم اصولی و حرفه ای سپاهان توانست چهارده مرتبه در باشگاه های اصفهان به مقام قهرمانی دست یابد.

تعدادی از بازیکنان باشگاه سپاهان در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در دهه ی ۶۰، جان خود را از دست دادند که از آن ها می توان به سعید معینی کربکندی، محمد سعید هاشمی ده چی، حسن غازی و حسین ملا افضل اشاره کرد. تیم سپاهان برای نخستین بار در دهه ی ۱۳۸۰ در لیگ برتر جهانی شرکت کرد و به مربی گری استانکو پوکله پوویچ، مقام قهرمانی را کسب کرد.

نماد باشگاه سپاهان,باشگاه فوتبال سپاهان,باشگاه فوتبال سپاهان اصفهانباشگاه فوتبال سپاهان در دهه ی ۹۰ موفق به کسب هتریک قهرمانی شد

تیم سپاهان در دهه ی ۹۰، موفق به کسب عناوینی همچون" نخستین باشگاه موفق به کسب مقام قهرمانی درسه دوره ی متوالی" یا" هتریک قهرمانی" در تاریخ لیگ فوتبال ایران شد.

نماد باشگاه سپاهان

این باشگاه همواره نمادهایی مانند «گل آفتابگردان» داشته‌است. آخرین کاراکتر و نمادی که به‌طور رسمی توسط باشگاه معرفی شد، «شیر زرد» است. شیر در فرهنگ ملی و اسلامی ایرانیان نماد قدرت، عزت و صلابت جاویدان است. باشگاه سپاهان نیز در مرداد ۱۳۸۹ اعلام کرد به یمن داشتن ورزشکاران و مجموعه‌ای که این ویژگی‌های بزرگ را به کرات نشان داده‌اند، رسماً شیر را به عنوان کاراکتر خود معرفی کرده‌است.

تیم دوم فوتبال سپاهان

سپاهان نوین، دومین تیم سپاهان اصفهان میباشد که زمان تاسیس آن به سال ۱۳۸۳ برمی گردد. سپاهان نوین در سال ۱۳۸۷ در مرحله ی پلی آف لیگ آزادگان توانست به لیگ برتر صعود کند اما بر اساس قانون سازمان تربیت بدنی مبنی بر عدم تمرکز تیمها در استان ها و این که تیمهای بدون تیم لیگ برتری را صاحب تیم کند از حضور تیم سپاهان نوین در لیگ برتر، ممانعت کرد. از این رو تیم فولاد خوزستان با خرید امتیاز این تیم در لیگ برتر توانست به لیگ برتر ایران راه یابد.

بازیکنان فوتبال سپاهان

باشگاه های لیگ برتری بر طبق آئین نامه نقل و انتقالات لیگ برتر در فصل ۹۲- ۱۳۹۱ می توانند از ۲۱ بازیکن بزرگسال، ۶ بازیکن زیر ۲۳ سال، ۵ بازیکن زیر ۲۱ سال و ۳ بازیکن زیر ۱۹ سال استفاده کنند. همچنین هر تیم، مجوز استفاده از ۴ بازیکن خارجی، شامل حداقل یک بازیکن آسیایی را دارد.

سپاهان در فینال لیگ قهرمانان آسیا

دو تیم سپاهان و اوراوا رد دایموندز در میان کشور های ایران و ژاپن در سال ۲۰۰۷ میلادی در فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا حضور یافتند. تیم فوتبال سپاهان در ۱۶ آبان ماه ۱۳۸۶، در مقابل تیم فوتبال اوراوا رد ژاپن در مسابقه ی فینال لیگ قهرمانان آسیا با زی کرد و محمود کریمی، بازیکن تیم سپاهان توانست در دقیقه ی ۴۷ یک گل را وارد دروازه ی تیم حریف کند و این مسابقه با نتیجه ی مساوی ۱- ۱ تمام شد.

مسابقات لیگ قهرمانان آسیا تحت مربی گری لوکا بوناچیچ در ورزشگاه فولاد شهر اصفهان برگزار شد. مسابقه ی برگشت دو تیم سپاهان ایران و اوراوا رد ژاپن در ۲۳ آبان ماه ۱۳۸۶ به میزبانی ژاپن در ورزشگاه سایتاما شکل گرفت. تیم اوراوا رد ژاپن در طی این مسابقه با نتیجه ی ۱- ۳ پیروز شد و به مقام قهرمانی در لیگ آسیا رسید.

شرکت در جام باشگاه های جهان

تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان در سال ۲۰۰۷ پس از کسب مقام نایب قهرمانی در مسابقات جام باشگاه های آسیا توانست به مسابقات جام باشگاه های جهان راه یابد. این تیم در این مسابقات بعنوان نخستین تیم ایرانی به توکیو ژاپن رفت. در تاریخ ۸۶/۹/۱۶ سپاهان در بازی اول خود به مصاف ویتاکر یونایتد نیوزلند رفت و این مسابقه در ژاپن از ساعت ۱۴:۱۵ به وقت تهران برگزار شد و بازیکنان عراقی تیم سپاهان اصفهان توانستند با گلزنی خود، حریفشان را شکست دهند.

گل های سپاهان توسط بازیکنانی همچون عماد رضا در دقایق ۳ و ۴ و عبدالوهاب ابوالهیل در دقیقه ۴۸ به ثمر رسید و بیزلی برای ویتاکر یونایتد، اقدام به گلزنی در دقیقه ۷۵ کرد. سپاهان مجددا در مقابل تیم اوراوا رد ژاپن در دومین دیدار خود قرار گرفت و با نتیجه ی۳ بر یک شکست خورد و دیگر از رویارویی با آث میلان ایتالیا محروم شد. گل های اوراوا ردز توسط بازیکنانی همچون ناگای( ۳۲)، واشنگتن( ۵۴) و هادی عقیلی( گل به خودی) در دقیقه ۷۰ به ثمر رسید. محمود کریمی، تک گل سپاهان را در دقیقه ۸۰ برای نمایندهٔ ایران به ثمر رساند. تیم آث میلان ایتالیا در این مسابقات با برتری برابر بوکا جونیورز آرژانتین، مقام قهرمانی را کسب کرد و توانست جایزهٔ ۵ میلیون دلاری را از آن خود کند.

باشگاه فوتبال سپاهان اصفهان,زمین تمرین باشگاه فوتبال سپاهان,تاریخچه باشگاه فوتبال سپاهانمالک باشگاه فوتبال سپاهان، شرکت فولاد مبارکه ی سپاهان است

ورزشگاه خانگی فوتبال سپاهان

محل برگزاری بازی های این تیم در زمان گذشته در ورزشگاه ۲۲ بهمن اصفهان و ورزشگاه تختی اصفهان بود تا این که در سال ۱۳۸۱ فاز اول ورزشگاه نقش جهان به بهره برداری رسید و سپاهان به عنوان قهرمان لیگ برتر ۸۲- ۸۱ در این ورزشگاه انتخاب شد. ورزشگاه نقش جهان، مجدداً در سال ۱۳۸۵ به منظور ساخت فاز دوم تعطیل شد و از آن زمان به بعد، تیم سپاهان، مسابقات خانگی اش را در ورزشگاه فولادشهر که متعلق به باشگاه فوتبال ذوب آهن اصفهان است؛ برگزار می کند. البته سپاهانی ها چندین سال است که منتظر تکمیل پروسه ی تأسیس ورزشگاه نقش جهان اصفهان هستند و به حدی نیازمند این ورزشگاه هستند که تهدید مدیرعامل باشگاه سپاهان، پس از قهرمانی در لیگ یازدهم چنین بود که اگر این ورزشگاه تا سال ۱۳۹۲ آماده نشود در استان دیگری، مسابقات این تیم را برگزار می کند.

زمین تمرین باشگاه فوتبال سپاهان

محل تمرین سپاهان درزمان گذشته در مجموعه اختصاصی صفائیه مبارکه یا آرارات اصفهان بود. فولاد مبارکه در سال ۱۳۸۸ با خرید مجموعه ی ورزشی- تفریحی فردوس از پلی اکریل، اقدام به نوسازی این مجموعه کرد. هم اکنون تمرینات تیم سپاهان در این مجموعه برگزار میشود که امکانات بالایی دارد.

روز و هفتهٔ سپاهان

از روز دوم آبان به عنوان روز سپاهان یاد می می کنند و در تقویم ورزشی به چنین روزی سپاهان می گویند. حضور تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان در مسابقات معتبر جام باشگاه های جهان در ۲ آبان ماه ۱۳۸۶ از طریق مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بعنوان نخستین تیم ایرانی قطعی شد. این روز به تدریج توسط هیئت مدیره باشگاه در مصوبه ای با استقبال سازمان تربیت بدنی و سایر نهادهای ذی صلاح به این نام و آغاز هفته سپاهان معرفی شد.

باشگاه فوتبال سپاهان,روز سپاهان,زمین تمرین باشگاه فوتبال سپاهان,تاریخچه باشگاه فوتبال سپاهان,تیم دوم فوتبال سپاهانباشگاه فوتبال سپاهان، دومین تیم پرافتخار ایرانی است

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 12
 • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱۰ مهر
  لیگ قهرمانان آسیا
  آلمالیق - نیروی هوایی عراق
  ۱۵:۳۰
 • لیگ آزادگان
  نفت مسجدسلیمان - خلیج فارس ماهشهر
  ۱۸:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  نسف قارشی - السد
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  سپاهان - الاتحاد
  ۱۹:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - باشاک شهیر
  ۲۰:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  النصر - استقلال تاجیکستان
  ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الدحیل - پرسپولیس
  ۲۱:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  فولام - چلسی
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۱۱ مهر
  والیبال انتخابی المپیک
  آرژانتین - بلغارستان
  ۰۵:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  صربستان - مصر
  ۰۷:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  هلند - بلژیک
  ۰۸:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  آمریکا - ترکیه
  ۱۰:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  لهستان - کانادا
  ۱۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  کاوازاکی - اولسان هیوندای
  ۱۳:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  ژاپن - تونس
  ۱۳:۵۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  شاندونگ تایشان - یوکوهاما مارینوس
  ۱۵:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  ایران - قطر
  ۱۶:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  نوبهار نامانگان - مومبای سیتی
  ۱۷:۳۰
 • جام حذفی روسیه
  لوکوموتیو مسکو - روستوف
  ۱۷:۴۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  نساجی مازندران - الهلال
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الفیحا - پاختاکور
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  سالزبورگ - رئال سوسیداد
  ۲۰:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  کپنهاگن - بایرن مونیخ
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اینتر - بنفیکا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لانس - آرسنال
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچستریونایتد - گالاتاسرای
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  ناپولی - رئال مادرید
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آیندهوون - سویا
  ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۱۲ مهر
  والیبال انتخابی المپیک
  برزیل - آلمان
  ۰۳:۰۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  آرژانتین - بلژیک
  ۰۸:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  آمریکا - تونس
  ۱۰:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  لهستان - مکزیک
  ۱۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  اوراوا ردز - هانوی اف سی
  ۱۳:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  ژاپن - ترکیه
  ۱۳:۵۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  بانکوک یونایتد - چونبوک موتورز
  ۱۵:۳۰
ویژه سرپوش