چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۲۷

توتال فوتبال چیست؟/ انواع دفاع کردن در توتال فوتبال

توتال فوتبال,سبک توتال فوتبال,توتال فوتبال هلند اولین گام‌های بزرگ توتال فوتبال در دهه ۴۰ میلادی و در بازی تیم ریورپلاته دیده شد
توتال فوتبال باعث می شود تا تیم بتواند ساختار سازمانی خود را حفظ کند. در این سبک که یک سیستم سیال محسوب می شود، هیچ بازیکنی در جای خود ثابت نیست. هر بازیکنی میتواند در یک بازی بطور متناوب در پست هایی مانند مهاجم، هافبک و حتی مدافع میانی به میدان برود. تنها بازیکنی که جای ثابتی دارد، دروازه بان است.

توتال فوتبال

توتال فوتبال سیستمی است در ورزش فوتبال که در آن در صورتیکه بازیکنی از پست خود خارج شود، یک بازیکن هم تیمی جای او را پر می کند و به این ترتیب ساختار از پیش سازمان دهی شده اعاده می گردد. در این سیستم شناور هیچ بازیکنی در نقش از پیش معین شده خود ثابت نمی ماند و هرکس میتواند به تناوب مهاجم، هافبک یا مدافع باشد. 

جرقه های ابتدایی توتال فوتبال، به وسیله جك رینالدز زده شد؛ كسی كه در ٣ مقطع سرمربی آژاكس بود. سبك این مربی بعدها در دهه ۱۹۵۰ میلادی، توسط گوژتاو سبس، سرمربی مجارستان توسعه یافت. نخستین تیمی كه به نوعی توتال فوتبال را عملی كرد و در زمین به نمایش گذاشت، تیم افسانه ای اتریش مشهور به Wunderteam در دهه ۱۹۳۰ میلادی بود، تیمی كه هدایت آن را هوگو میشل برعهده داشت. جالب است كه بدانید در دهه ۱۹۴۰، در آرژانتین نیز تیم ریورپلاته سبکی مثل توتال فوتبال داشت و همین به این تیم کمک کرد تا جام های فراوانی بدست ‌آورد، تا جایی كه لقب La Maquina یا همان ماشین را به آن ها دادند. این سبك همانطور كه گفته شد توسط تیم ملی مجارستان در دهه ۱۹۵۰ به كار گرفته شد. 

مجارها توانستند با اجرای سبک توتال فوتبال، قهرمان المپیك ۱۹۵۲ شوند و به فینال جام جهانی ۱۹۵۴ نیز رسیدند. مجارها این سبك را از برنلی انگلستان الهام گرفتند، تیمی كه پیشگام آن، جیمی هوگان بود.

total football,توتال فوتبال,توتال فوتبال چیستدر توتال فوتبال هیچ بازیکنی در نقش از پیش معین شده خود ثابت نمی‌ماند

دفاع کردن در توتال فوتبال

دفاع کردن در توتال فوتبال عمدتا به ۴ شاخه تقسیم می شود که عبارتند از:

۱. ساخت حداکثر خطوط به وسیله جایگیری های بازیکنان:

در ساختار طبیعی فوتبال، ۳ منطقه حقیقی فوتبال تعریف می شود. منطقه دفاعی، منطقه میانی و منطقه هجومی زمین. در این بین، ۲ ساختار فرضی به این ۳ منطقه اضافه می شود. فضای میان خطی در فاز هجومی تیم که معمولاً بازیکن از عمق به جریان بازی اضافه می شود و فضای میان خطی در فاز تدافعی که عموما برای هافبک دفاعی تعریف می شود.

در فضای میان خطی در فاز هجومی، بازیکن آزاد تیم معمولاً به عقب آمده، توپ گیری می کند و برای دو بازیکن کناری خود فضای مورد نیاز را می سازد. در موقع دفاع، بازیکن مورد نظر عموما ساختاری منعطف دارد و در یک برنامه مشخص قرار نمی گیرد. این بازیکن عمدتاً بنا بر تشخیص شخصی منطقه موردنظر برای تشکیل مثلث پرس را انتخاب می کند و نمی توان وظایف تدافعی او را در یک چارچوب مشخص گنجاند.

در ساختار توتال فوتبال، محکم ترین ساختار تدافعی زمانی بوجود می آید که تنها از یک هافبک دفاعی در فضای میان خطی در فاز تدافعی استفاده شود. این مسئله دلیل های متعددی دارد، ولی بارزترین آنها اینست که فضای مورد نیاز برای مانور بازیکن پست ۶ تا حد امکان گسترده و مانع از تداخل وظایف شود.

۲- دفاع سیستماتیک؛ پرس سنگین خطی، خط آفساید در میانه میدان!

در این روش دفاع در توتال فوتبال، عموما فضایی بین ۱۰ تا ۱۵ متر بین ۳ خط دفاع، هافبک و حمله تعریف می شود. در زمان شروع بازی از دروازه بان حریف، هافبک دفاعی با اضافه شدن به خط دفاعی بلوکی ۳ نفره را تشکیل می دهد. دو مدافع کناره ها (در واقع یک مدافع کناری مایل به وسط و یک وینگ بک) اندکی به جلو مایل می شوند. ۳ مهاجم تیم، پرس سنگینی را بر روی خط دفاعی تیم اعمال می کنند که دروازه بان را مجبور به فرستادن توپ به میانه میدان کند. در این موقع مدافع کناری آرام به جای خود باز میگردد و بازیکن پست ۶ سریعا به خط هافبک اضافه می شود. یکی از دو راس جلویی مثلث میانی سریعا به کناره ها کشیده می شود. بازیکن پست ۶ و ۸ مرکز میدان را در اختیار می گیرند و وینگ بک، سمت دیگر را بخود اختصاص می دهد.

سیستم توتال فوتبال,سبک توتال فوتبال,توتال فوتبالدر توتال فوتبال، هر بازیکن باید قابلیت انجام همه تخصص‌ها را داشته باشد

۳. دفاع با توپ! جابجایی و جابجایی مداوم!

این شیوه از دفاع به نوعی مهم ترین و کلاسیک ترین شیوه دفاع در توتال فوتبال به حساب می آید.

یک وجه یک مکعب روبیک را در نظر بگیرید و آنرا در جهت های مختلف بچرخانید. ساختار مکعب ثابت باقی می ماند ولی رنگ های آن دچار تغییر می شود. این مسئله، همان اتفاقی است که در جابجایی های پی در پی عرضی و طولی پیش می آید. در زمانی که توپ در دستان تیم شماست، به همراه گردش توپ، گردش ۹ بازیکن با آن همراه است. ۳ بازیکن در خط حمله، ۳ بازیکن در خط دفاع و ۳ بازیکن میانی زمین+ ۱ بازیکن آزاد که در لاین آپ اولیه عمدتاً بعنوان مهاجم تعریف می شود.

بازیکنان پیوسته با جابجایی های پیاپی بازیکنان یارگیر حریف را از پست خود خارج می کنند. این شیوه از دفاع در توتال فوتبال، احتمالا در نظر اول بعنوان یک نوع حربه هجومی بنظر برسد بالاخص وقتی به شیوه های گلزنی آژاکس و هلند کرایف توجه می کنیم. ولی فاز تدافعی آن بسیار قدرتمند و در عین حال قابل توجه است.

۴- گردش توپ، نفر بین توپ و دروازه خودی:

هدف اصلی این روش دفاع در توتال فوتبال، مقابله با ساختار تدافعی موسوم به دفاع اتوبوسی است. در فاز هجومی عمدتاً توپ در یک سوم میانی زمین به گردش درمی آید و تیم حریف را آرام آرام از لانه خود بیرون می کشد. ولی در فاز تدافعی، وجود ۸ بازیکن (شامل ۱ دروازه بان) بین منطقه ای که توپ از دست رفته است و دروازه خودی به تیم قدرت مقابله با ضد حمله های احتمالی حریف را می دهد.

این شیوه دفاع کردن در توتال فوتبال ساختاری است که کرایوف از آن بعنوان زهر کشنده برای کاتناچیو اسم می برد. شیوه ای که دو دفعه در فینال های ۷۲ و ۷۳ اروپا در مقابل یوونتوس و اینتر پیاده شد و با موفقیت آژاکس همراه بود. آلمانیزه شدن توتال فوتبال؛ موفقیت با “لاتک” و “قیصر” نابغه! در حالیکه برای عدم موفقیت مورد انتظار از پپ گواردیولا در بایرن مونیخ یکی از بهانه هایی که مشتری زیادی دارد این است که بایرن هنوز آمادگی پذیرش سبک پایه ای بارسا را ندارد، ولی بی انصافیست که نقش تیم های آلمانی بالاخص تیم فوتبال بایرن مونیخ را در تکامل توتال فوتبال نادیده بگیریم.

سبک توتال فوتبال,سیستم توتال فوتبال,توتال فوتبالدر توتال فوتبال هر بازیکن میتواند در پست مهاجم، هافبک و یا مدافع باشد

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 22
 • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
لبیبی,زندگینامه لبیبی,لبیبی کیست زندگینامه لبیبی شاعر قرن پنجم

تاریخ تولد: اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم

محل تولد: ایران

حرفه: شاعر 

لبیبی,زندگینامه لبیبی,بیوگرافی لبیبیبیوگرافی لبیبی

زندگینامه لبیبی:

لبیبی از جمله شاعران معروف اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری است و مسعود سعد او را اوستاد و سیدالشعرا عنوان می دهد. این شاعر در یکی از قصیده های خون با اطلاع از لبیبی تضمین کرده است به این شکل که: 

ادامه
محمد خاتمی,بیوگرافی سید محمد خاتمی,زندگینامه سید محمد خاتمی بیوگرافی سید محمد خاتمی

تاریخ تولد: ۲۱ مهر ۱۳۲۲

محل تولد: اردکان، استان یزد، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

آغاز فعالیت سیاسی: سال ۱۳۴۱ 

حزب سیاسی: مجمع روحانیون مبارز

تحصیلات: دارای دکترای افتخاری 

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۵ بهمن
  لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - تولوز
  ۱۹:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آاس رم - امپولی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - وستهم
  ۲۱:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - ختافه
  ۲۱:۰۰
 • جام باشگاه‌های جهان
  سیاتل ساندرز - الاهلی مصر
  ۲۱:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  بنفیکا - کاساپیا
  ۲۱:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  تروا - لیون
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  ساسولو - آتالانتا
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  رن - لیل
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال بتیس - سلتاویگو
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۱۶ بهمن
  اردیویسه هلند
  کامبور - آژاکس
  ۱۴:۴۵
 • سری آ ایتالیا
  اسپتزیا - ناپولی
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  سایپا - گیتی پسند
  ۱۵:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  مایورکا - رئال مادرید
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  الاتحاد کلبا - الوحده امارات
  ۱۷:۰۰
 • اردیویسه هلند
  فاینورد - آیندهوون
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ناتینگهام فارست - لیدز
  ۱۷:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  گالاتاسرای - ترابزون اسپور
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  تاتنهام - منچسترسیتی
  ۲۰:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال سوسیداد - وایادولید
  ۲۱:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  پورتو - ویزلا
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  اینتر - آث میلان
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  مارسی - نیس
  ۲۳:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - سویا
  ۲۳:۳۰
 • سه شنبه ۱۸ بهمن
  لیگ برتر ایران
  استقلال - نفت مسجد سلیمان
  ۱۵:۳۰
 • چهارشنبه ۱۹ بهمن
  لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - پرسپولیس
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش
X