سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
۱۵:۳۰ - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۲۲۰۰
خارج از گود فوتبال

از اتهام مسلح‌بودن علی عبده تا ساواکی‌بودن سرخ‌ها در گفت و گو با «حسین کلانی»

حسین کلانی در ساواک,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبالیست ها

بعد از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فوتبال، حواشی این رشته ورزشی بیش از پیش شده و توجه به حاشیه، جای متن را گرفته است. یکی از جنجال‌هایی که اخیرا بین هواداران پرسپولیس و استقلال در فضای مجازی شکل گرفت و پای پیش‌کسوتان دو باشگاه را نیز به رسانه‌ها و مسائل قدیمی باز کرد، بحث ساواکی یا توده‌ای‌بودن نسل قدیمی این دو تیم بود که البته اینها صرفا اتهاماتی بود که دو طرف ماجرا نتوانستند آن را ثابت کنند.

حسین کلانی در گفت‌وگو با «شرق» اتهامات وارده به بازیکنان پرسپولیس را از اساس رد می‌کند و عقیده دارد چنین مطالبی فقط برای بدنام‌کردن و دشمنی با پرسپولیس مطرح شده است.

اتهام مسلح‌بودن علی عبده تا ساواکی‌بودن سرخ‌ها

ماجرا اما از کجا شروع شد؟ برنامه نوروز فوتبالی که از شبکه ورزش در نوروز ۱۳۹۹ روی آنتن زنده تلویزیون رفته بود؛ آیتمی را از شکل‌گیری و موفقیت‌های پرسپولیس تهران پخش کرد که در این بخش صحبت‌های یک‌طرفه‌ای را به تیمسار خسروانی نسبت داد؛ اینکه خسروانی برای جلوگیری از موفقیت‌های پرسپولیس جلوی پای این تیم سنگ‌اندازی می‌کرده تا تیمی که خودش مالک آن است به موفقیت برسد؛ حذف رقیب برای شماره یک‌شدن «تاج». این موضوعی بود که اصلا به مذاق استقلالی‌ها خوش نیامد و فردای آن روز بود که حسن روشن با انجام یک مصاحبه اعلام کرد چند نفر از بازیکنان پرسپولیس ساواکی بودند و اتفاقا این پرسپولیس بود که از رانت حکومتی بهره می‌برد نه تاج:

«یکی از مواردی که طی سال‌های اخیر توسط عده‌ای مطرح می شود، این است که تاج (استقلال) تیم درباری بود، اما پرسپولیس ساختاری مردمی داشت؛ ادعایی که اصلا صحت ندارد، چون در تیم ما فقط مرحوم عزت جانملکی، شادروان غلامحسین مظلومی و علی‌آقای جباری شغل دولتی داشتند و بقیه ما یا شغل آزاد داشتیم یا بی‌کار بودیم، ولی پرسپولیسی‌ها به واسطه روابطی که مدیران آنها داشتند، یا در وزارت امور خارجه بودند یا کارمند سازمان برنامه‌وبودجه محسوب می‌شدند. چند نفر از بازیکنان پرسپولیس هم کارمند ساواک بودند! بله، کارمند ساواک بودند. البته شکنجه‌گر نبودند، بلکه کارمند بودند».

 فرهاد مجیدی، سرمربی استقلال تهران نیز در واکنش به پخش این کلیپ خواستار عذرخواهی عوامل این برنامه به صورت رسمی شد: «چیزی که پخش شد بسیار بی‌ارزش، بدون سند و همراه با نادانستگی بود و البته اهانت به تاریخ پرافتخار یک باشگاه بزرگ و مردمی؛ گرچه طبق معمول خطاها همیشه درباره استقلال رخ می‌دهد. تصحیح و پوزش، حداقل توقعی است که انتظارش را داریم». علی جباری، پیش‌کسوت استقلال تهران نیز تأیید کرده بود یکی، دو بازیکن پرسپولیس که حالا در قید حیات نیستند عضو ساواک بودند.

حسین کلانی: اتهام ساواکی‌بودن، ترور شخصیت و حسادت به پرسپولیسی‌ها بود

پرسپولیسی‌ها اما نسبت به اتهامی که از سوی بازیکنان قدیمی استقلال مطرح شد سکوت نکردند. علی بهزادی، فرزند مرحوم همایون بهزادی، در پاسخ به چنین اتهامی که با کنار هم قراردادن کدها، پدر او یکی از متهمان قلمداد می‌شد، با خطاب قراردادن حسن روشن گفت می‌تواند با سند و مدرک مشخص کند که چندین بازیکن استقلال توده‌ای و چریک فدایی بوده‌اند. او در بخشی از صحبت‌هایش که خبر ورزشی منتشر کرده، می‌گوید: «پدر من یک کارمند ساده اداره هشتم ضدجاسوسی بود که در ۱۷ سالگی او را استخدام کردند. یعنی زور پدر من به‌عنوان یک کارمند ساده به تیمسار خسروانی، مالک تاج سابق می‌رسید؟ نه نمی‌رسید، ولی محبوبیت پدر من خار چشم خیلی‌ها بود و آن‌قدر او را اذیت می‌کردند که خدا می‌داند.

حسین کلانی در ساواک,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبالیست ها

اگر پدر من ساواکی بود، من هم می‌توانم با سند و مدرک ثابت کنم پنج، شش بازیکن استقلال هم توده‌ای و چریک فدایی بوده‌اند و اسامی آنها را اعلام کنم». حالا اندکی بعد از آنکه چنین تبی فروکش کرده، مهندس حسین کلانی، پیش‌کسوت باشگاه شاهین و پرسپولیس تهران، در گفت‌وگو با «شرق» چنین اتهامی را صرفا به‌خاطر عقده‌گشایی و حسادت برخی از دوستان عنوان کرد: «ببینید عنوان‌کردن اینکه برخی بازیکنان پرسپولیس در زمان شاه، ساواکی، اطلاعاتی و شهربانی‌چی بودند صرفا یک اتهام بی‌اساس و برگرفته از یک عقده‌گشایی و ترور شخصیت قدیمی است. من همین‌جا باید اعلام کنم این رفتار بسیار زشتی است که شخصیت افراد را با برچسب‌زدن، به این شکل خراب کنیم».

پیش‌کسوت باشگاه پرسپولیس در مورد این موضوع شکل‌گرفته در فضای مجازی این‌طور ادامه داد: «ببینید ساواک در زمان شاه، سازمانی بود برای حفاظت داخلی و خارجی کشور. چنین سازمانی در تمام کشورها وجود دارد. سازمان سیا در آمریکا و موساد در اسرائیل و سازمان ام‌آی۶ در کشور انگلیس نیز چنین وظایفی را در قبال کشور خود دارند. 

حفاظت از کشور به خودی‌خود امر بدی نیست. بله چندین نفر در سازمان ساواک حضور داشتند که افراد مشهوری در بین مردم بودند که کارهای زشت و ناپسند و کثیفی انجام می‌دادند، اما به واسطه حضور این تعداد نمی‌توان گفت هرکسی که در «بایگانی ساواک» هم کار می‌کرده و یک کارمند ساده بوده، آدم بد و ناجوری است. یک کارمند ساده دفتری اصلا دخالتی نسبت به مسائل کلان و سیاسی این سازمان نداشت».

بازیکن سابق تیم ملی ایران اما در بخش دیگر این گفت‌وگو اشاره می‌کند که برخی بازیکنان پرسپولیس که از مسابقات آسیایی توکیو برگشته بودند، به دلیل اینکه تحصیل‌کرده بودند، به استخدام سازمان‌های دولتی بر اساس رشته تحصیلی خود درآمدند: «ببینید بعد از بازی‌های آسیایی توکیو بود که چندین بازیکن پرسپولیس که تحصیلات دیپلم به بالا داشتند، بر اساس رشته‌های تحصیلی خود به استخدام سازمان‌های دولتی مثل دانشکده افسری، وزارت نفت، سازمان استخدامی کشور و رادیو و تلویزیون درآمدند. شاید برایتان جالب باشد که پیش از انقلاب، رادیو و تلویزیون نیز زیرمجموعه وزارت اطلاعات بود، ولی نمی‌توانیم بگوییم کسی که در رادیو و تلویزیون کارمند بوده، پس اطلاعاتی است. این صحبت‌ها دقیقا مغلطه‌ای است که از سوی برخی دوستان برای تخریب پرسپولیسی‌ها مطرح شده بود».

صحبت پایانی: «متأسفانه در ایران اگر بخواهند کسی را ترور شخصیت کنند به راحتی این اتفاق رخ می‌دهد. اینجا اگر یک نفر استاد دانشگاه هم باشد، باز هم می‌توانند با مطرح‌کردن مسائل خلاف‌واقع او را خراب کنند. ضرب‌المثلی وجود دارد که در دروازه را می‌توان بست، اما دهن مردم را خیر. اما نکته‌ای را می‌خواستم مطرح کنم. ما پیش از انقلاب نیز تنش زیادی با حکومت عراق داشتیم و رادیو عراق همواره سعی می‌کرد با بستن اتهام نسبت به ورزشکاران محبوب ایرانی، وجهه‌ این ورزشکاران را نزد مردم خراب کند. عنوان‌کردن ساواکی‌بودن فوتبالیست‌های ایرانی بارها توسط رژیم وقت عراق مطرح می‌شد که البته مردم ایران نیز مقابل چنین اتهامات سنگینی ایستادگی می‌کردند و نمی‌پذیرفتند. باشگاه پرسپولیس در بین مردم دارای پایگاه قوی اجتماعی بود و بازیکنان این تیم همیشه تیتر و جلد مطبوعات آن دوره بودند، به همین خاطر به نفع خراب‌کارها بود که این پایگاه اجتماعی نزد مردم با چنین اتهامات زشتی تخریب شود».

کلانی: صحبتی برای حضور در هیات مدیره پرسپولیس با من نشده است

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: برای حضورش در هیات مدیره باشگاه هیچ صحبتی با او نشده و البته هیچ زمانی چنین مسوولیتی را نمی‌پذیرم.

حسین کلانی در ساواک,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبالیست ها

«حسین کلانی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره حضورش در هیات مدیره پرسپولیس اظهار داشت: اصلا چنین صحبتی نبوده. من از سال‌های قبل اعلام کردم به خاطر اطلاع نداشتن از سیستم مدیریت اداری و مدیریت ورزشی، هیچ وقت چنین مسوولیتی را قبول نمی‌کنم. اگر زمانی با «حمیدرضا سیاسی» مدیرعامل وقت باشگاه همکاری کردم به خاطر این بود که می‌خواستم پرسپولیس را به ۲ باشگاه بزرگ یعنی رئال مادرید و بارسلونا وصل کنم و از آنها تسهیلاتی بگیریم.

وی اظهار داشت: هیچ زمانی عضو کمیته فنی فدراسیون فوتبال هم نبودم و فقط ۲ مرتبه به خاطر «حمید استیلی» در جلسات تیم فوتبال امید شرکت کردم که در آن جلسات هم هیچ اظهارنظری نکردم. به نظر من در مملکت ما افراد خاک خورده و تحصیلکرده هستند که می‌توانند در این بخش به پرسپولیس کمک کنند.

کلانی همچنین درباره اختلافاتی که بر سر ادامه این فصل از لیگ برتر فوتبال مطرح است، گفت: مهمترین مساله سلامتی مردم است، بعد از آن اگر وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا شرایط را مساعد دیدند، می‌توان لیگ را برگزار کرد.

وی ادامه داد: الان شما وقتی در تهران قدم می‌زنید، احساس نمی‌کنید که چیزی به اسم کرونا وجود داشته باشد، ظاهرا همه چیز تمام شده و شرایط عادی است.

پیشکسوت تیم فوتبال ایران خاطر نشان کرد: اگر قرار باشد لیگ برگزار شود باید پرسپولیس به عنوان قهرمان معرفی شود. ولی در کل باید تصمیمی گرفته شود که در نهایت به نفع مردم و باشگاه‌ها باشد. شرایط کشور ما با شرایط کشوری مثل اسپانیا فرق می‌کند. هرچند برگزاری لیگ باعث می‌شود در جامعه نشاط باشد.

کلانی در واکنش به اختلافاتی که در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس وجود دارد گفت: به نظر من بیشتر این حرف‌ها شایعه است. هر موقع یکی از اعضای هیات مدیره اعلام کرد چنین موضوعی وجود دارد باید به آن ورود کنیم. ما از بطن کار خبر نداریم و نمی‌دانیم چه اتفاقاتی رخ داده است. من هم مثل مردم و هواداران از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی اخبار را دنبال می‌کنم و در متن کار نیستم. اگر حرفی بزنم از روی برداشت شخصی خودم است به خاطر همین ترجیح می‌دهم بدون اطلاعات صحبتی نکنم.

 • 16
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

نام اصلی: علی جهانبخش

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • ﺳﻪشنبه ۱۷ تير
  هفته ۳۴ لیگ برتر انگلیس
  کریستال پالاس - چلسی
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • هفته ۳۴ لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - لسترسیتی
  ساعت: ۲۳:۴۵
 • چهارشنبه ۱۸ تير
  هفته ۳۱ سری آ ایتالیا
  آث میلان - یوونتوس
  ساعت: ۰۰:۱۵
 • هفته ۳۴ لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - نیوکسل
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • پنجشنبه ۱۹ تير
  هفته ۲۹ سری آ ایتالیا
  آاس رم - پارما
  ساعت: ۰۰:۱۵
 • هفته ۳۵ لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - اسپانیول
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • لیگ برتر پرتغال
  ریوآوه - پورتیموننز
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • جمعه ۲۰ تير
  هفته ۲۴ لیگ برتر ایران
  ماشین‌سازی‌ - پرسپولیس
  ساعت: ۲۰:۱۵
 • هفته ۲۴ لیگ برتر ایران
  شاهین شهرداری‌بوشهر - ذوب آهن
  ساعت: ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش