شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
۱۰:۳۹ - ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۱۰۲۴۸۸
فوتبال ملی

تناقضی به اسم علی دایی؛ افتخار در دنیا، بایکوت در داخل

علی دایی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی

نشریه معتبر« فورفورتو» گزارشی را درخصوص ۱۰ گلزن برتر تیم های ملی فوتبال دنیا منتشر کرده؛ جایی که سال هاست علی دایی بدون رقیب جایگاه نخست را در اختیار دارد؛ با این تفاوت که حالا بعد از مدتها بازیکنی رتبه نخست او را تهدید کرده و او کسی نیست جزء کریس رونالدو، کاپیتان تیم ملی پرتغال و مهاجم باشگاه یوونتوس ایتالیا.

گلزنی های پیاپی کریس رونالدو، بالاخص در سال ۲۰۱۹ باعث شد تا بار دیگر بحث آقای گلی جهان در قامت تیمهای ملی تبدیل به سوژه جذاب رسانه های دنیا و همچنين کنفدراسیون جهانی فوتبال( فیفا) لقب بگیرد.

رونالدو؛ علی دایی را به نسل جدید معرفی کرد شهریار فوتبال ایران بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان از تیم ملی خداحافظی کرد و بعد از آن با حضور در سایپا تحت عنوان مربی- بازیکن بکار حرفه ای خود در زمین مسابقه پایان داد. دایی که ۱۳ سال پیراهن تیم ملی ایران را بر تن کرده بود، توانست در ۱۴۹ مسابقه ملی ۱۰۹ بار دروازه رقبا را باز کند، اما از آخرین گل ملی او تا این لحظه بیش از ۱۳ سال گذشته است و طبعا نسل جدید هواداران فوتبال شناخت زیادی از او ندارند.

مجله« فورفورتو» درباره درخشش علی دایی در اروپا از گلزنی او مقابل چلسی نوشته است:« هنگامی که تیم فوتبال هرتابرلین در یک بازي گروهی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۹ با نتیجه ۲ بر یک تیم فوتبال چلسی را شکست داد، گلزن ترین بازیکن بین المللی برای تیم آلمانی کارساز بود که بالاتر از فرانک لبوف بلند شد و دروازه چلسی را باز کرد. علی دایی، مهاجم ایرانی، توانست دوبار برای تیمش گلزنی کند».

گفتنی است در همان فصل بود که کاپیتان تیم ملی ایران موفق شد در ورزشگاه سن سیرو دروازه میلان را باز کند تا سالی توفانی را در هرتابرلین پشت سر بگذارد. حالا با گلزنی های پیاپی رونالدو، گل های علی دایی و تاریخچه ورزشی زندگی او برای تازه واردهای علاقمند به فوتبال بازخوانی می شود که فوتبالیستی از قاره آسیا بوده که به فاصله هشت سال، دو جام جهانی را تجربه کرده و با حضور در تیم های بایرن مونیخ و هرتابرلین و همچنین راهیابی به فینال لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League) در سال ۹۹ افتخارات زیادی را کسب کرده است. برای نسل جدید هوادارای، یادآوری نام علی دایی افتخار بزرگی برای فوتبال ایران محسوب می شود.

میانگین بازی ملی و گلزنی توسط رونالدو شکسته نمی شود رونالدوی پرتغالی اولین بازی ملی خود را برای تیم ملی کشورش در سال ۲۰۰۳ انجام داد و حالا پس از گذشت ۱۶ سال حضور در تیم ملی( چهار سال بیشتر از دوران ملی دایی) به چندقدمی تصاحب عنوان برترین گلزن جهان رسیده است. گفتنی است علی دایی طی ۱۳ سال و ۱۴۹ مسابقه ملی توانست ۱۰۹ بار گلزنی کند، اما کریس رونالدو طی ۱۶ سال و با پشت سرگذاشتن ۱۶۴ مسابقه ملی توانسته ۹۹ بار گلزنی کند. همچنین یکی از گل های علی دایی در دوران بازی های خود حساب نشد؛ ماجرا از این قرار بود که علی دایی در یکی از دیدارهای انتخابی جام جهانی در ورزشگاه آزادی توانست از روی نقطه پنالتی دروازه کره شمالی را باز کند که با پرتاب نارنجک از سوی تماشاگران ایران، این مسابقه نیمه تمام رها شد تا یک گل دایی پرپر شود.

با علم به اینکه رونالدو بتواند در مسابقات یوروی پیشرو و همینطور دیدارهای تدارکاتی ۱۰ گل بزند و به رکورد دایی برسد، نمی تواند از لحاظ میانگین بازي ملی و تعداد گل زده از دایی عبور کند. کرونا؛ صدرنشینی دایی را تمدید کرد کریس رونالدو به خصوص در دو سال اخیر تعداد گل های ملی را به شکل عجیبی افزایش داد؛ هرچند رقبای ضعیف و بی نام ونشان نیز کمک شایانی به مهاجم یوونتوس کردند تا او به چندقدمی علی دایی برسد. رونالدو در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ توانست به ترتیب ۱۱ و ۱۳ گل وارد دروازه رقبا کند تا به رکورد ۸۴ گل ملی فرانتس پوشکاش مجارستانی برسد. ۱۵ گل زده در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ باعث شد تا او حالا با ۹۹ گل در تعقیب دایی قرار بگیرد.

مسابقات تدارکاتی یورو می توانست برگزار شود که با شیوع ویروس کرونا تمامی مسابقات فوتبال به تعویق افتاد و به تبع آن مسابقات یورو نیز در سال ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد. با ادامه این روند حداقل می توان اینگونه گفت که احتمال اینکه رکورد علی دایی تا پایان سال ۲۰۲۰ شکسته نشود وجود دارد. همچنین با بالارفتن سن کریس رونالدو و عدم آمادگی اکثر بازیکنان به لحاظ دورشدن از شرایط مسابقه بعید نیست خللی در روند گلزنی کریس ایجاد شود.

این طور میتوان گفت که کرونا (corona) توفیق اجباری شد که رکورد دایی فعلا حفظ شود؛ هرچند کاپیتان سابق تیم ملی ایران نسبت به شکسته شدن رکوردش توسط رونالدو پیش تر در گفتگو با سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا ( AFC ) این طور گفته بود:« تا زمانی که این رکورد جهانی را در اختیار داشته باشم، احساس غرور می کنم و تصور می کنم برای تمام ایرانی ها این موضوع صادق است؛ همه آن ها از این موضوع خوشحال اند؛ درواقع این رکورد به من تعلق ندارد، بلکه متعلق به مردم کشورم است.

از شکسته شدن رکوردم ناراحت و ناامید نخواهم شد، زیرا رکوردها شکستنی هستند؛ این اتفاق برای رکورد من هم خواهد افتاد و خوشحالم که بازیکنی به بزرگی رونالدو آن را می شکند؛ واقعا او و نوع بازی کردنش را دوست دارم، رونالدو هنوز در اوج است و همیشه او را در جمع سه بازیکن اول جهان قرار می دهم و برای او آرزوی موفقیت می کنم». دایی افتخار دنیا و در داخل؛ بایکوت مطلق! با گلزنی های رونالدو، حالا بار ديگر نام علی دایی سر زبان ها افتاده است.

اکثر رسانه های معتبر دنیا با دقت این ماراتن گلزنی یک طرفه را پیگیری می کنند. موضوع کنایه آمیز اما جایی است که علی دایی را در دنیا به اسم یک بازیکن ایرانی می شناسند که افتخارش برای مردم این کشور است، اما در ایران شهریار فوتبال ایران نمی تواند در تیمی مربیگری کند! دایی در آخرین گفت وگویش پیرامون اینکه ردصلاحیت شدنش توسط حراست وزارت ورزش باعث شد تا سرمربی تیم ملی نشود، این موضوع را به نوعی تائید می کند. همچنين قوانینی برای انتخابات فدراسیون فوتبال ایران وضع می شود که شخصیت شناخته شده ای مانند دایی که بیش از ۲۰ سال در فوتبال کشور حضور داشته نمی تواند برای پست ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کند و واجد شرایط و صلاحیت قلمداد می شود. البته این به آن معنی نیست که علی دایی علاقه ای به احراز پست ریاست فدراسیون فوتبال داشته باشد، چون خودش پيشتر بارها عنوان کرده علاقه ای به این سمت ها ندارد.

او که به توصیه پدر مرحومش از انجام کارهای سیاسی هم سر باز می زند، حالا اما به دلیل به زبان آوردن جملاتی که رنگ وبوی سیاسی داشته و به مذاق عده ای خوش نیامده، مجبور است بیرون بنشیند و کاری به فوتبال نداشته باشد. اینگونه میتوان گفت دایی در دنیا بعنوان نخبه ایرانی شناخته می شود، اما در داخل بایکوت است؛ تناقض تلخی که ادامه دارد.

نشریه معتبر« فورفورتو» گزارشی را درخصوص ۱۰ گلزن برتر تیم های ملی فوتبال دنیا منتشر کرده؛ جایی که سال هاست علی دایی بدون رقیب جایگاه نخست را در اختیار دارد؛ با این تفاوت که حالا بعد از مدتها بازیکنی رتبه نخست او را تهدید کرده و او کسی نیست جزء کریس رونالدو، کاپیتان تیم ملی پرتغال و مهاجم باشگاه یوونتوس ایتالیا. گلزنی های پیاپی کریس رونالدو، بالاخص در سال ۲۰۱۹ باعث شد تا بار دیگر بحث آقای گلی جهان در قامت تیمهای ملی تبدیل به سوژه جذاب رسانه های دنیا و همچنين کنفدراسیون جهانی فوتبال( فیفا) لقب بگیرد.

رونالدو؛ علی دایی را به نسل جدید معرفی کرد

شهریار فوتبال ایران بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان از تیم ملی خداحافظی کرد و بعد از آن با حضور در سایپا تحت عنوان مربی- بازیکن بکار حرفه ای خود در زمین مسابقه پایان داد. دایی که ۱۳ سال پیراهن تیم ملی ایران را بر تن کرده بود، توانست در ۱۴۹ مسابقه ملی ۱۰۹ بار دروازه رقبا را باز کند، اما از آخرین گل ملی او تا این لحظه بیش از ۱۳ سال گذشته است و طبعا نسل جدید هواداران فوتبال شناخت زیادی از او ندارند.

مجله« فورفورتو» درباره درخشش علی دایی در اروپا از گلزنی او مقابل چلسی نوشته است:« هنگامی که تیم فوتبال هرتابرلین در یک بازي گروهی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۹ با نتیجه ۲ بر یک تیم فوتبال چلسی را شکست داد، گلزن ترین بازیکن بین المللی برای تیم آلمانی کارساز بود که بالاتر از فرانک لبوف بلند شد و دروازه چلسی را باز کرد. علی دایی، مهاجم ایرانی، توانست دوبار برای تیمش گلزنی کند». گفتنی است در همان فصل بود که کاپیتان تیم ملی ایران موفق شد در ورزشگاه سن سیرو دروازه میلان را باز کند تا سالی توفانی را در هرتابرلین پشت سر بگذارد.

حالا با گلزنی های پیاپی رونالدو، گل های علی دایی و تاریخچه ورزشی زندگی او برای تازه واردهای علاقمند به فوتبال بازخوانی می شود که فوتبالیستی از قاره آسیا بوده که به فاصله هشت سال، دو جام جهانی را تجربه کرده و با حضور در تیم های بایرن مونیخ و هرتابرلین و همچنین راهیابی به فینال لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League) در سال ۹۹ افتخارات زیادی را کسب کرده است. برای نسل جدید هوادارای، یادآوری نام علی دایی افتخار بزرگی برای فوتبال ایران محسوب می شود.

میانگین بازی ملی و گلزنی توسط رونالدو شکسته نمی شود

رونالدوی پرتغالی اولین بازی ملی خود را برای تیم ملی کشورش در سال ۲۰۰۳ انجام داد و حالا پس از گذشت ۱۶ سال حضور در تیم ملی( چهار سال بیشتر از دوران ملی دایی) به چندقدمی تصاحب عنوان برترین گلزن جهان رسیده است. گفتنی است علی دایی طی ۱۳ سال و ۱۴۹ مسابقه ملی توانست ۱۰۹ بار گلزنی کند، اما کریس رونالدو طی ۱۶ سال و با پشت سرگذاشتن ۱۶۴ مسابقه ملی توانسته ۹۹ بار گلزنی کند. همچنین یکی از گل های علی دایی در دوران بازی های خود حساب نشد؛ ماجرا از این قرار بود که علی دایی در یکی از دیدارهای انتخابی جام جهانی در ورزشگاه آزادی توانست از روی نقطه پنالتی دروازه کره شمالی را باز کند که با پرتاب نارنجک از سوی تماشاگران ایران، این مسابقه نیمه تمام رها شد تا یک گل دایی پرپر شود. با علم به اینکه رونالدو بتواند در مسابقات یوروی پیشرو و همینطور دیدارهای تدارکاتی ۱۰ گل بزند و به رکورد دایی برسد، نمی تواند از لحاظ میانگین بازي ملی و تعداد گل زده از دایی عبور کند.

کرونا؛ صدرنشینی دایی را تمدید کرد

کریس رونالدو به خصوص در دو سال اخیر تعداد گل های ملی را به شکل عجیبی افزایش داد؛ هرچند رقبای ضعیف و بی نام ونشان نیز کمک شایانی به مهاجم یوونتوس کردند تا او به چندقدمی علی دایی برسد. رونالدو در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ توانست به ترتیب ۱۱ و ۱۳ گل وارد دروازه رقبا کند تا به رکورد ۸۴ گل ملی فرانتس پوشکاش مجارستانی برسد. ۱۵ گل زده در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ باعث شد تا او حالا با ۹۹ گل در تعقیب دایی قرار بگیرد. مسابقات تدارکاتی یورو می توانست برگزار شود که با شیوع ویروس کرونا تمامی مسابقات فوتبال به تعویق افتاد و به تبع آن مسابقات یورو نیز در سال ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد. با ادامه این روند حداقل می توان اینگونه گفت که احتمال اینکه رکورد علی دایی تا پایان سال ۲۰۲۰ شکسته نشود وجود دارد.

همچنین با بالارفتن سن کریس رونالدو و عدم آمادگی اکثر بازیکنان به لحاظ دورشدن از شرایط مسابقه بعید نیست خللی در روند گلزنی کریس ایجاد شود. این طور میتوان گفت که کرونا (corona) توفیق اجباری شد که رکورد دایی فعلا حفظ شود؛ هرچند کاپیتان سابق تیم ملی ایران نسبت به شکسته شدن رکوردش توسط رونالدو پیش تر در گفتگو با سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا ( AFC ) این طور گفته بود:« تا زمانی که این رکورد جهانی را در اختیار داشته باشم، احساس غرور می کنم و تصور می کنم برای تمام ایرانی ها این موضوع صادق است؛ همه آن ها از این موضوع خوشحال اند؛ درواقع این رکورد به من تعلق ندارد، بلکه متعلق به مردم کشورم است.

از شکسته شدن رکوردم ناراحت و ناامید نخواهم شد، زیرا رکوردها شکستنی هستند؛ این اتفاق برای رکورد من هم خواهد افتاد و خوشحالم که بازیکنی به بزرگی رونالدو آن را می شکند؛ واقعا او و نوع بازی کردنش را دوست دارم، رونالدو هنوز در اوج است و همیشه او را در جمع سه بازیکن اول جهان قرار می دهم و برای او آرزوی موفقیت می کنم».

دایی افتخار دنیا و در داخل؛ بایکوت مطلق!

با گلزنی های رونالدو، حالا بار ديگر نام علی دایی سر زبان ها افتاده است. اکثر رسانه های معتبر دنیا با دقت این ماراتن گلزنی یک طرفه را پیگیری می کنند. موضوع کنایه آمیز اما جایی است که علی دایی را در دنیا به اسم یک بازیکن ایرانی می شناسند که افتخارش برای مردم این کشور است، اما در ایران شهریار فوتبال ایران نمی تواند در تیمی مربیگری کند! دایی در آخرین گفت وگویش پیرامون اینکه ردصلاحیت شدنش توسط حراست وزارت ورزش باعث شد تا سرمربی تیم ملی نشود، این موضوع را به نوعی تائید می کند.

همچنين قوانینی برای انتخابات فدراسیون فوتبال ایران وضع می شود که شخصیت شناخته شده ای مانند دایی که بیش از ۲۰ سال در فوتبال کشور حضور داشته نمی تواند برای پست ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کند و واجد شرایط و صلاحیت قلمداد می شود. البته این به آن معنی نیست که علی دایی علاقه ای به احراز پست ریاست فدراسیون فوتبال داشته باشد، چون خودش پيشتر بارها عنوان کرده علاقه ای به این سمت ها ندارد.

او که به توصیه پدر مرحومش از انجام کارهای سیاسی هم سر باز می زند، حالا اما به دلیل به زبان آوردن جملاتی که رنگ وبوی سیاسی داشته و به مذاق عده ای خوش نیامده، مجبور است بیرون بنشیند و کاری به فوتبال نداشته باشد. اینگونه میتوان گفت دایی در دنیا بعنوان نخبه ایرانی شناخته می شود، اما در داخل بایکوت است؛ تناقض تلخی که ادامه دارد.

sharghdaily.ir
 • 11
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میرداماد,بیوگرافی میرداماد,وفات میرداماد زندگینامه میرداماد یکی از فقیهان برجسته دوره صفوی (+ تصاویر)

زادگاه: استرآباد (گرگان کنونی)  ایران

زاده: ۹۶۹

ملیت: ایرانی

محل زندگی: اصفهان

مدفن: حرم علی بن ابیطالب

ادامه
محمود فرشچیان,اثار محمود فرشچیان,نقاشی های استاد محمود فرشچیان بیوگرافی محمود فرشچیان نقاش معاصر ایرانی (+ تصاویر)

زاده: ۴ بهمن ۱۳۰۸ شمسی اصفهان

ملیت: ایرانی

شناخته شده برای: نگارگری

سبک: مینیاتور

دین: اسلام

ادامه
امام جعفر صادق (ع),امام جعفر صادق (ع) زندگینامه,شهادت امام جعفر صادق (ع) زندگینامه امام جعفر صادق (ع) ششمین امام شیعیان

زاده: ۱۷ ربیع الاول ۸۳ هجرى

زادگاه: مدینه

علت شهادت: مسمومیت

قاتل ملعون: منصور دوانیقى (خلیفه عباسى)

زمان شهادت: ۲۵ شوال ۱۴۸ هجرى

مدفن مطهر: قـبـر شریفش در قبرستان بقیع (واقع در مدینه منوره)  

ادامه
علی شجاعی,عکسهای علی شجاعی,تصاویر علی شجاعی فوتبالیست بیوگرافی علی شجاعی فوتبالیست معروف ایرانی + تصاویر

تاریخ تولد: ۸ بهمن سال ۱۳۷۵

زادگاه: تهران ولی اصالتا مازندرانی

شغل: فوتبالیست

پست: مدافع چپ و هابک چپ

قد: ۱۸۴ سانتیمتر

ملیت:ایرانی

ادامه
مازیار فلاحی,ازدواج مازیار فلاحی,عکس دختر مازیار فلاحی بیوگرافی مازیار فلاحی خواننده معروف ایرانی + تصاویر

تاریخ تولد: ۲۶ مهر ۱۳۵۳

سبک( ها): پاپ

ساز( ها): گیتار، پیانو

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تا کنون

ملیت: ایرانی

پیشه: خواننده، نوازنده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا

ادامه
امام موسی کاظم (ع),فرزندان امام موسی کاظم (ع),امام موسی کاظم شهادت (ع) زندگی نامه امام موسی کاظم (ع) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی

زاده: ۲۰ ذی الحجه ۱۲۸ قمری

زادگاه: ابواء منطقه ای در میان مکه و مدینه

مذهب: شیعه

وفات: ۲۵ رجب ۱۸۳ قمری

محل دفن: کاظمین

ادامه
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۶ اسفند
  هفته ۱۷ لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - پرسپولیس
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۷ لیگ برتر ایران
  آلومینیوم اراک - سپاهان
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • هفته ۱۷ لیگ برتر ایران
  استقلال - فولاد
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر بسکتبال
  شیمیدر - خانه بسکتبال خوزستان
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • هفته ۲۴ بوندسلیگا
  بایرن مونیخ - دورتموند
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • هفته ۲۶ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - لاتزیو
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • یکشنبه ۱۷ اسفند
  لیگ برتر والیبال
  لبنیات هراز آمل - شهرداری ارومیه
  ساعت: ۱۴:۰۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر انگلیس
  لیورپول - فولام
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - منچستریونایتد
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • دوشنبه ۱۸ اسفند
  لیگ برتر بسکتبال
  نیروی زمینی - پالایش نفت آبادان
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر انگلیس
  چلسی - اورتون
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • هفته ۲۶ سری آ ایتالیا
  اینتر - آتالانتا
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • ﺳﻪشنبه ۱۹ اسفند
  لیگ برتر بسکتبال
  ذوب آهن - شورا و شهرداری قزوین
  ساعت: ۱۵:۰۰
ویژه سرپوش