پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
۰۸:۳۹ - ۰۷ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۰۴۷۲
لیگ برتر و جام حذفی

قهر ساپینتو و گلزنی دوباره مهاجم بدون تیم

ریکاردو ساپینتو,سرمربی استقلال

تیم فوتبال استقلال در دیداری تدارکاتی که شنبه گذشته برگزار کرد مقابل تیم ملی دانشجویان شکست خورد تا در وقفه به‌وجود‌آمده در رقابت‌های لیگ برتر آبی‌ها یک پیروزی و یک شکست را به ارمغان آورده باشند. آبی‌پوشان پایتخت که به مانند سایر تیم‌های لیگ‌ برتری از تعطیلات فیفا دی استفاده کرده و برای آغاز رقابت‌های لیگ خود را آماده می‌کنند در بازی دوم خود که پشت درهای بسته و بدون حضور اصحاب رسانه برگزار شد، با نتیجه ۲ بر یک مقابل حریف خود تن به شکست دادند.

محمد محبی وینگر چپ آبی‌ها، در این بازی زننده تک‌گل استقلال بود.  پیش از این و در فصل گذشته استقلال تحت هدایت فرهاد مجیدی هم به مصاف تیم ملی دانشجویان رفته و در آن بازی نیز آبی پوشان با یک گل شکست خورده بودند. همچنین شاگردان ساپینتو پیش از این در دیداری دوستانه با نتیجه ۲ برصفر تیم دسته سومی سامیت را شکست داده بودند.

 از سوی دیگر تیم ملی دانشجویان که خود را برای رقابت‌های یونیورسیاد چین آماده می‌کند در مسیر آماده‌سازی خود این دیدار را برگزار کرد. تیم فرشاد کرمی برای حضور پرقدرت در این رقابت‌ها در ماه‌های اخیر اردوهای متعددی را برگزار کرده و جالب اینکه زمان این اردوها با فیفادی‌ها هماهنگ می‌شود تا تیم ملی دانشجویان ایران فرصت برگزاری مسابقه با تیم‌های لیگ برتری را داشته باشد.  مسابقات تابستانی دانشجویان جهان (یونیورسیاد) ابتدا قرار بود سال ۲۰۲۱ برگزار شود که به تعویق افتاد و درنهایت تصمیم بر این شد که تیرماه امسال برگزار شود اما باز هم به دلیل همه‌گیری کرونا برای بار دوم لغو شد. تیم ملی دانشجویان در این رقابت‌ها با تیم‌های ملی دانشجویان کشورهای کره جنوبی و ژاپن هم‌گروه است. 

 طلسم عجیب آبی‌ها

استقلال در حالی مقابل تیم ملی دانشجویان به میدان رفت که چند بازیکن خود را به دلیل غیبت و مصدومیت در اختیار نداشت. در این مسابقه سیدحسین حسینی، صالح حردانی و ابوالفضل جلالی به دلیل همراهی تیم ملی و پیمان بابایی و آرمان رمضانی به دلیل مصدومیت فرصت همراهی استقلال را پیدا نکردند اما سایر بازیکنان این تیم حتی برای دقایقی کوتاه در دیدار تدارکاتی روز شنبه گذشته با تصمیم ساپینتو برای استقلال به میدان رفتند.

 البته در جریان برگزاری این دیدار حساسیت‌هایی نیز وجود داشت مبنی‌بر اینکه تیم ملی دانشجویان در ۴ سال گذشته، در ۳ دیدار تدارکاتی موفق شده بود استقلال را شکست بدهد تا دیدار چهارم دو تیم در سال‌های اخیر برای آبی‌ها رنگ و بوی انتقامی داشته باشد، با این حال این دیدار نیز با شکست استقلال به پایان رسید تا این تیم همچنان مقابل تیم ملی دانشجویان ایران ناکام باشد. 

 سیستم پایه استقلال

ریکاردو ساپینتو در حالی برای این دیدار تیمش را آرایش کرد که در تداوم رقابت‌های لیگ، استقلال باز هم با سیستم ۴-۳-۳ این دیدار را آغاز کرد و با ترکیب رضایی در درون دروازه سیلوا و غلامی در خط دفاعی در مرکز زمین و میرزایی و سلمانی در سمت راست و چپ به مصاف حریفش رفت، با این حال استقلالی‌ها در همان ۱۰ دقیقه نخست بازی دو گل دریافت کرده تا شوک بزرگی به این تیم در همان دقایق نخست وارد شود. 

نکته قابل توجه اینکه استقلال سال گذشته با سیستم ۳ دفاعه بدون شکست و با کمترین گل خورده به‌عنوان قهرمانی رسید اما بعد از اینکه ساپینتو با این سیستم به نتیجه نرسید، در همان رقابت‌های ابتدایی لیگ برتر سیستم خود را تغییر داد و این تیم از دیدار هفته سوم به بعد با دفاع خطی روانه میدان شد. نکته قابل توجه اینکه سیستم ۳ دفاعی استقلال در فصل گذشته در هنگام دفاع به سیستم ۵-۳-۲ تبدیل شده و همین مورد یعنی تعداد نفرات بیشتر و تراکم در خط دفاعی استقلال یکی از رموز موفقیت این تیم در فصل گذشته برای قهرمانی به شمار می‌رفت. 

 هشدار دوباره به ساپینتو

در این دیدار تیم ملی دانشجویان رو به دفاع مطلق آورده و با سیستم ۵-۳-۲ کار را ادامه می‌داد، آبی‌پوشان فقط یک بار توسط محبی موفق به گلزنی شده و از زدن گل‌های بیشتر عاجز ماندند این درحالی است که شاگردان ساپینتو با استفاده از کارهای ترکیبی چندین موقعیت خطرناک را روی دروازه دانشجویان ایجاد کردند اما درنهایت همان یک گل را زدند. 

استقلالی‌ها در طول فصل جاری و در دیدارهایی که حریف به دفاع مطلق روی آورد دچار مشکل شده و نشان دادند توانایی عبور از خط دفاعی و رسیدن به دروازه حریفان درصورت ارائه تاکتیک‌های مطلق دفاعی را ندارند. به‌طور مثال آبی‌ها در دیدار با پیکان از هفته پنجم رقابت‌های لیگ برتر در حالی مقابل این تیم در ورزشگاه آزادی به تساوی بدون گل بسنده کردند که با فاصله زیادی در مالکیت توپ از حریف خود سرتر بوده و فرصت‌های متعدد خطرناکی را هم ایجاد کردند اما درنهایت بازی بدون گل به پایان رسید.

این در حالی است که پیکان با درخشش حسینی از رسیدن به گل بازماند، در غیر این صورت شاید بعد از سپاهان، دومین شکست فصل استقلال باز هم در تهران به ثبت می‌رسید. 

بنابراین این موضوع نشان می‌دهد باز هم استقلالی‌ها در مقابله با تیم‌هایی که با استراتژی دفاعی موسوم به دفاع اتوبوسی به میدان می‌آیند هنوز هم مشکل دارند و چنانچه حریفان با چنین ویژگی به میدان بیایند، چه‌بسا مقابل آبی‌پوشان پایتخت موفق عمل کرده و به نتیجه لازم هم برسند. استقلالی‌ها در دیدار اخیر خود فرصت‌های زیادی را ایجاد کردند اما علی رغم تلاش‌های زیاد نتوانستند از لاک دفاعی حریف عبور کنند. 

عملکرد خوب سیلوا

در این دیدار با وجود شکست اما یک بار دیگر شاگردان ساپینتو برتری خود در تعداد پاس، مالکیت، فرصت‌های گلزنی و امید گل را حفظ کرده و بازی خوبی را روی زمین از خود ارائه کردند. این تیم به واسطه حضور بازیکنان تکنیکی مانند قایدی و محبی کارهای ترکیبی خوبی را در محوطه جریمه حریف پیاده و در زوج‌سازی در کناره‌ها نیز موفق عمل کرد، اما هر بار با رسیدن به دروازه حریف، بی‌دقتی مهاجمان، تیزهوشی خط دفاعی و آمادگی گلر دانشجویان باعث می‌شود فرصت‌های بیشتری برای استقلال از دست برود. 

هر دو گل دانشجویان توسط اوسانی به ثمر رسید. گل اول این تیم روی پرس مهاجمانش و با اشتباه رضایی به ثمر رسید و روی گل دوم با کات بک از سمت راست و با گلی که توسط اوسانی در پشت محوطه جریمه به ثمر رسید، ثبت شد. در این دیدار سیلوای برزیلی در خط دفاعی استقلال بازی بی‌نقصی را ارائه داد، تا جایی که وی به‌عنوان یکی از بهترین‌های این تیم در دیدار روز شنبه گذشته به وظایفش عمل کرد. 

 یک گل‌گهری سد آبی‌ها شد

در این دیدار البته شانس هم با تیم ملی همراه بود چراکه یک توپ استقلالی‌ها به تیرک دروازه حریف برخورد کرده و از سوی دیگر چند فرصت ایده‌آل گلزنی این تیم نیز با تیزچنگی دروازه‌بان جوان این تیم یعنی عرفان پورحاتمی که دروازه بان سوم حریف بعدی استقلال در لیگ برتر است یعنی گل‌گهر از دست می‌رود. گلر فصل گذشته ویستا توربین که در فصل جاری به تیم سیرجانی پیوسته است بارها با عکس‌العمل‌های خود جلوی موقعیت‌های استقلالی‌ها ایستادگی کرده تا در آستانه بازی حساس شنبه آینده، یک گل‌گهری سدی باشد درمقابل نتیجه‌گیری استقلالی‌ها در یک بازی تدارکاتی! البته این دروازه‌بان آینده‌دار در دیدارهای این فصل هنوز فرصت همراهی تیمش را در لیگ برتر پیدا نکرده است. 

 مورد عجیب اوسانی

محمد اوسانی مهاجم سرعتی و سابق تیم‌های استقلال خوزستان، گسترش فولاد تبریز، صبای قم و نساجی که پیش از این ۹ بار با پیراهن تیم‌های مختلف از جمله همین تیم ملی دانشجویان به استقلال گل زده بود، باز هم با پیراهن این تیم گلزنی کرد تا تعداد گل‌های خود به این تیم پرطرفدار را به ۱۱ رسانده باشد. 

درخصوص این بازیکن گلزن که مدتی در تایلند بازی می‌کرد شنیده می‌شود که فعلا تیم ندارد و از شرایط مسابقه به دور است. نکته قابل توجه اینکه این بازیکن که در فصل شانزدهم در آخرین روز نقل و انتقالات قرارداد خود را با باشگاه صبا فسخ کرد و به دلیل حضور در کره جنوبی همراه با تیم دانشجویان نتوانست با تیم جدیدی قرارداد ببندد. با این حال در سال‌های بعدی او در تیم‌هایی مانند نساجی و پارس جم جنوبی هم بازی کرد اما فعلا یکی دو سالی می‌شود که بی‌تیم مانده و هیچ تیمی در لیگ برتر خواستار حضور این بازیکن نشده است. اوسانی که یک دوره دانشجوی حقوق بود به‌خاطر بازی‌های لیگ برتر در گذشته فرصت حضور در جلسات امتحانی را نداشته و به ناچار از ادامه تحصیل انصراف داد اما به تازگی دوباره در دانشگاه ثبت‌نام کرده‌ تا درسش را در همین رشته ادامه بدهد. 

 تداوم رفتار هیجانی ساپینتو

در این دیدار یک بار دیگر سرمربی استقلالی‌ها رفتاری هیجانی توام با خشم را از خود به نمایش گذاشت. در این بین او به بازیکنانش قول داده بود درصورتی‌که این دیدار را با پیروزی پشت‌سر بگذارند دو روز به آنها مرخصی می‌دهد که با عدم تحقق این موضوع، مرخصی استقلالی‌ها نیز به یک روز کاهش پیدا می‌کند. 

رقابت‌های لیگ برتر که یک دوره رقابت فرسایشی با انواع و اقسام اتفاقات محسوب می‌شود می‌طلبد تا مربیان با طمأنینه و آرامش خاطر بیشتری کار را دنبال کنند این در حالی است که فعلا چنین ویژگی‌هایی در سرمربی استقلالی‌ها دیده نمی‌شود و جالب اینکه این مربی حتی در بازی دوستانه و در سطح پایین‌تری نسبت به رقابت‌های لیگ برتر هم از کوره در رفت و در دقیقه ۸۵ مسابقه به حالت قهر از بازیکنانش نیمکت را ترک کرد. این مربی البته فردای روز بازی با مسئولان فنی تیم ملی دانشجویان تماس گرفت و از این بابت مراتب عذرخواهی و تشکرش را اعلام کرد. این در حالی است که آرامش ساپینتو می‌تواند آرامش استقلال را در جریان رقابت‌های فصل جاری تضمین کند که تا به امروز چنین ویژگی‌ای در رفتار این سرمربی دیده نشده است. 

 • 15
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۱۰ آذر
  جام جهانی
  کرواسی - بلژیک
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  کانادا - مراکش
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  ژاپن - اسپانیا
  ۲۲:۳۰
 • جام جهانی
  کاستاریکا - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • جمعه ۱۱ آذر
  جام جهانی
  کره جنوبی - پرتغال
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  غنا - اروگوئه
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  کامرون - برزیل
  ۲۲:۳۰
 • جام جهانی
  صربستان - سوئیس
  ۲۲:۳۰
 • شنبه ۱۲ آذر
  جام جهانی
  هلند - آمریکا
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  آرژانتین - استرالیا
  ۲۲:۳۰
 • یکشنبه ۱۳ آذر
  جام جهانی
  فرانسه - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  انگلیس - سنگال
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش