یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
۲۲:۰۸ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۲۰۲
لیگ برتر و جام حذفی

کارشناسی داوری دیدار پرسپولیس و استقلال خوزستان/ پنالتی سرخ پوشان درست بود؟

دیدار پرسپولیس و استقلال خوزستان,کارشناسی داوری دیدار پرسپولیس و استقلال خوزستان
صحنه‌های مشکوک دیدار پرسپولیس و استقلال خوزستان مورد بررسی کارشناسان داوری قرار گرفته‌ است.

به گزارش ورزش سه، دیدار جذاب پرسپولیس و استقلال خوزستان در شرایطی با نتیجه ۴-۳ به سود سرخپوشان به پایان رسید که قضاوت کوپال ناظمی در این مسابقه با چند صحنه مشکوک داوری تحت تاثیر قرار گرفت.

سرخپوشان که در دقایق ۴ و ۴۱ دو گل دریافت کرده بودند، گل سوم را در شرایطی در دقایق پایانی نیمه اول دریافت کردند که بازیکنان در حال اعتراض به تصمیم کمک داور دوم در اعلام آفساید بودند.

در نیمه دوم روبرتو ساویو با کارت زرد دوم از زمین بازی اخراج شد تا استقلال خوزستان ده نفره شود و در ادامه نیز سرخپوشان موفق شوند اولین گل خود را روی یک ضربه پنالتی به ثمر برسانند.

این مسابقه همچنین با یک صحنه مشکوک به پنالتی نیز همراه بود که کوپال ناظمی در میان اعتراض سرخپوشان دستور به ادامه بازی داد.

برخورد روبرتو ساویو و بازیکن پرسپولیس (دقیقه ۱۶: کارت زرد اول)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: بازیکن استقلال خوزستان بدون اینکه بتواند به توپ ضربه بزند، از روی بی‌ملاحظگی با پای راست و کفِ کفش خود ضربه‌ای بر روی کفش بازیکن پرسپولیس وارد کرده و وی را سرنگون میکند لذا کارت زرد داده شده به ایشان توسط داور صحیح می‌باشد.

✅ محمدحسین ترابیان: بازیکن آبی با بی ملاحظگی به پای بازیکن قرمز ضربه میزند‌. اخطار با بازیکن آبی تصمیم صحیح داور.

✅ مهدی عالیقدر: مهاجم علي‌رغم اينكه سر مي‌خورد، اما با استوك روي پاي مدافع را مي‌زند و اخطار داده شده صحيح است.

✅ ابراهیم میرزابیگی: بازیکن استقلال خوزستان از پشت مچ پای بازیکن پرسپولیس را می‌زند و مستحق اخطار است.

✅ تورج حق‌وردی: اخطار به بازیکن استقلال خوزستان درست بود.

⚪️ حسین عسگری: تصویر واضح نیست و از فاصله دور فیلمبرداری شده است، اما داور به صحنه خیلی نزدیک است و می‌بیند که چه اتفاقی رخ می‌دهد.

✅ بابک وسیله بر: بازیکن آبی مرتکب خطا یا تکل با بی پروایی شده که جریمه آن اعلام ضربه آزاد مستقیم و اخطار می‌باشد.

⚪️ سعید علینژادیان: با این فاصله و زاویه دوربین نوع و شدت خطا مشخص نیست.

برخورد مدافعان پرسپولیس با مهاجمان استقلال خوزستان (دقیقه ۱۷: مشکوک به پنالتی)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: در اینجا شاهد دو صحنه در فاصله زمانی کوتاهی هستیم، در مورد اول بازیکن مهاجم قبل از اینکه ضربه‌ای به ایشان وارد شود اقدام به سرنگون کردن خود نموده و در ادامه نیز مدافع با دست یا پا اقدامی که باعث بروز خطا بر روی مهاجم گردد و حالتی که ایشان پَرید، مرتکب نشد. در هر دو مورد داور بسیار به صحنه نزدیک بود و به درستی تصمیم گرفت.

✅ محمدحسین ترابیان: در هر دو صحنه ادامه بازی تصمیم صحیح داور.

✅ مهدی عالیقدر: در صحنه اول مهاجم خود را جلوتر از مدافع قرار داده و سپس اقدام به سرنگوني مي‌کند كه خطايي نيست. در صحنه دوم نيز يك تنه كاملا فوتبالي اتفاق مي‌افتد و ادامه بازي تصميم صحيح است.

✅ ابراهیم میرزابیگی: دو برخورد فوتبالی بود و هیچکدام خطا نبود. ادامه بازی درست بود. البته بعد از برخورد اول، توپ به دست مهاجم استقلال خوزستان می‌خورد و داور باید هند مهاجم را اعلام می‌کرد.

✅ تورج حق‌وردی: هر دو صحنه برخورد طبیعی فوتبالی بود و تصمیم داور برای ادامه بازی صحیح بود.

✅ حسین عسگری: دو چلنج بین بازیکنان دو تیم است که هر دو جدال‌های معمول فوتبال است.

✅ بابک وسیله‌بر: هر دو حالت برخورد معمول فوتبالی بوده و خطایی رخ نداده و با دید مناسب داور از زاویه و فاصله خوب، ادامه بازی صحیح است.

✅ سعید علینژادیان: هیچگونه خطایی رخ نمی‌دهد. چلنج نرمال فوتبالی بین مدافعان و مهاجمان وجود دارد.

آفساید عیسی آل‌کثیر (دقیقه ۴۵+۱: مشکوک به عدم آفساید)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: کار بسیارخوبِ کمک‌داور در اعلام آفساید؛ به دلیل اینکه مهاجم پرسپولیس هنگامی که توپ توسط بازیکن همدسته ضربه زده شد در وضعیت آفساید قرار داشت و هنگام دفعِ ناقصِ دروازه‌بان اقدام به مشایعت توپ‌ نمود، اقدام ایشان مصداق بارزِ تأثیر در توانایی بازیِ حریف با توپ تلقی شده و‌ آفساید می‌باشد لذا اعتراضِ بازیکنان و‌ کادر فنی نسبت به این مورد، صحیح نبود.

✅ محمدحسین ترابیان: در زمانی که بازیکن قرمز شوت می‌زند و لحظه تماس توپ با پای بازیکن، بازیکن همدسته قرمز در موقعیت آفساید قرار دارد و پس از دفع توپ توسط دروازه‌بان، همان بازیکن در موقعیت آفساید کسب منفعت می‌کند و صاحب توپ می‌شود. تصمیم کمک داور در اعلام آفساید درست بود.

✅ مهدی عالیقدر: از آنجا كه مهاجم پرسپوليس در وضعيت آفسايد قرار دارد و پس از دفع توپ نيز اقدام به دخالت در بازي مي‌كند، لذا تصميم كمك داور در اعلام آفسايد صحيح است.

✅ ابراهیم میرزابیگی: عیسی آل‌کثیر در زمان ضربه در آفساید قرار داشت و بعد از ضربه که دروازه‌بان توپ را دفع کرد، قصد استفاده از توپ را داشت که کمک داور به درستی آفساید اعلام کرد.

✅ تورج حق‌وردی: مهاجم پرسپولیس در آفساید قرار داشت و با اینکه با توپ بازی نکرد ولی به خاطر دخالت در بازی آفساید محسوب می‌شد.

✅ حسین عسگری: آفساید به درستی اعلام شد. آقای آل‌کثیر زمان شوت عبدالکریم حدود یک متر در آفساید است و توپ که برگشت داده می‌شود، دنبال کسب منفعت است و کمک داور به درستی اعلام آفساید کرد.

✅ بابک وسیله‌بر: بازیکن قرمز در زمان لمس توپ (شوت) همدسته‌اش در وضعیت آفساید قرار داشت که بعد از دفع عمدی دروازه‌بان به دنبال کسب منفعت به سمت توپ حرکت کرد که به درستی اعلام آفساید شد.

✅ سعید علینژادیان: بازیکن در موقعیت آفساید قرار دارد و در آن وضعیت به دلیل کسب منفعت و دخالت بر روی بازیکن حریف مرتکب تخلف آفساید می‌شود.

برخورد ساویو و دانیال اسماعیلی‌فر (دقیقه ۵۷: کارت زرد دوم)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: درست است که بازیکن مدافع سُر خورد اما با این‌حال اقدامی جهت جلوگیری یا کاهش آسیب به حریف از خود بُروز نداد و با استوک و‌ کفِ کفش خود به کفش و‌ پای حریف ضربه زد. بهرحال ریسک اینگونه موارد بایستی توسط بازیکنان پذیرفته شود. با این تفاسیر کارت زرد دوم‌ صحیح می‌باشد.

✅ محمدحسین ترابیان: بازیکن آبی با بی ملاحظگی با استوک به  قسمت پایین پای بازیکن (قسمت پا که در کفش است) ضربه می‌زند. اخطار بازیکن آبی، تصمیم صحیح داور.

✅ مهدی عالیقدر: بازيكن مدافع با بي‌احتياطي مرتكب خطا مي‌شود كه اين صحنه به درستي توسط كمك داور اعلام خطا مي‌شود و اخطار و به تبع آن اخراج كاملا صحيح است. اما اعتراض به چنين صحنه‌اي واضح و روشن به دور از تصور است.

✅ ابراهیم میرزابیگی: بازیکن استقلال خوزستان با بی ملاحظگی تکل می‌رود و کارت زرد به او درست بود.

✅ تورج حق‌وردی: اخطار دوم و اخراج بازیکن استقلال خوزستان درست بود.

✅ حسین عسگری: اخطار دوم درست بود. هر چند بازیکن لیز خورد اما با استوک روی کفش بازیکن حریف رفت. بازیکن باید با تجهیزات کامل وارد بازی شود که این اتفاقات رخ ندهد. این خطا نزدیک کمک داور اول بود و او کاملا صحنه را دید و در نهایت تیم داوری به درستی تصمیم گرفتند.

✅ بابک وسیله‌بر: این صحنه مصداق تکل با بی پروایی می‌باشد. با اینکه خاطی ممکن است چنین نیتی نداشته باشد اما ماهیت این رفتار یا حرکت، خطا با بی ملاحظگی تلقی می‌شود، بنابراین اعلام خطا و اخطار دوم تصمیم بر طبق قانون است.

✅ سعید علینژادیان: بازیکن تیم آبی با بی ملاحظگی مرتکب خطا بر روی بازیکن قرمز می‌شود. اخطار دوم کاملا درست بود.

برخورد مدافع استقلال خوزستان و وحید امیری (دقیقه ۷۳: پنالتی)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: بازیکن مدافع از روی بی‌احتیاطی و بدون اینکه در دفع توپ موفق عمل کند، با پایِ راستِ خود، پایِ راستِ مهاجم را زده و وی را سرنگون می‌نماید لذا پنالتی اعلام شده توسط داور صحیح می‌باشد.

✅ محمدحسین ترابیان: بازیکن مدافع در محوطه جریمه بی احتیاطی می‌کند و پای راست  بازیکن مهاجم که در حال دریبل زدن بود را می‌زند. اعلام پنالتی تصمیم درست صحیح داور.

✅ مهدی عالیقدر: پاي راست مدافع به وضوح پاي مهاجم را مي‌زند و نكته‌اي كه بسيار حائز اهميت است جاي‌گيري خوب داور در تشخيص اين خطاست. لذا تصميم وي صحيح است.

✅ ابراهیم میرزابیگی: بازیکن استقلال خوزستان با پای راست پای بازیکن پرسپولیس را می‌زند. با توجه به جای‌گیری خوب داور به درستی اعلام پنالتی شد.

✅ تورج حق‌وردی: پنالتی به درستی اعلام شد.

✅ حسین عسگری: درست است که بازیکن بی محابا نرفت اما بی احتیاطی کرد و پای بازیکن پرسپولیس را زد و مرتکب خطا شد. بنابراین پنالتی به درستی اعلام شد.

✅ بابک وسیله‌بر: مدافع در داخل محوطه جریمه خود با خطای لگد زدن باعث سرنگونی مهاجم می‌شود که جریمه آن اعلام ضربه پنالتی بدون اخطار می‌باشد.

✅ سعید علینژادیان: مدافع با یک بی احتیاطی پای راست مهاجم را می‌زند و تصمیم داور در اعلام پنالتی درست بود.

برخورد مدافع استقلال خوزستان و اوستون اورونوف (دقیقه ۸۲: مشکوک به پنالتی)

✅ محمدرضا ابوالفضلی: با این تصاویر و‌ از این زاویه، به نظر خطایی روی مهاجم صورت نگرفت و‌ این مهاجم بود که برای متقاعد کردن داور جهت اعلام پنالتی خود را سرنگون کرد. البته در این صحنه حرکتِ پای چپِ مدافع، مشخص نیست که آیا با پای چپِ مهاجم برخورد دارد یا خیر، اما جای‌گیری داور و‌ نزدیکی وی به صحنه می‌تواند در این خصوص نسبت به عدم ‌وقوع خطا توجیه مناسبی داشته باشد. با این تفاسیر ادامه بازی توسط وی صحیح می‌باشد.

❌ محمدحسین ترابیان: بازیکن مدافع درون محوطه جریمه بروی بازیکن مهاجم صاحب توپ تکل میزند و در زمانی که بازیکن مهاجم قصد تغییر مسیر توپ را دارد، بدون اینکه بر روی توپ اثر بگذارد، با بدن خود مانع ادامه حرکت و باعث سرنگونی مهاجم می‌شود. داور در این صحنه باید به نفع تیم قرمز اعلام پنالتی می‌کرد.

✅ مهدی عالیقدر: تكل مدافع بنظر صحيح است و ادامه بازي تصميم صحيح داور است.

✅ ابراهیم میرزابیگی: مدافع استقلال خوزستان زمین خورد و بازیکن پرسپولیس بود که با او برخورد کرد. این برخورد خطا نیست و ادامه بازی درست است.

✅ تورج حق‌وردی: خطایی اتفاق نیفتاد و ادامه بازی درست بود.

⚪️ حسین عسگری: با این تصاویر نمی‌توانیم قاطعانه نظر بدهیم.

❌ بابک وسیله‌بر: مدافع با سر خوردن و قرار گرفتن در مسیر حرکت مهاجم و با تماس بدنی (گرفتن) باعث سرنگونی ایشان شده که جریمه آن اعلام ضربه پنالتی می‌باشد.

⚪️ سعید علینژادیان: با این زاویه دوربین مشخص نیست که آیا مدافع به پای چپ مهاجم برخورد می‌کند یا خیر. ولی داور در جای‌گیری و فاصله مناسبی از صحنه قرار دارد. به نظر داور احترام می‌گذارم.

 • 18
 • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۶ خرداد
  جی لیگ ژاپن
  سرزو اوزاکا - اوراوا ردز
  ۱۳:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  مجارستان - سوئیس
  ۱۶:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  اسپانیا - کرواسی
  ۱۹:۳۰
 • جام حذفی ایران
  سپاهان - گل گهرسیرجان
  ۱۹:۴۵
 • جام حذفی ایران
  آلومینیوم اراک - مس رفسنجان
  ۲۰:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  ایتالیا - آلبانی
  ۲۲:۳۰
 • یکشنبه ۲۷ خرداد
  لیگ MLS آمریکا
  فیلادلفیا یونیون - اینتر میامی
  ۰۳:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  لهستان - هلند
  ۱۶:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  اسلوونی - دانمارک
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  صربستان - انگلیس
  ۲۲:۳۰
 • سری آ برزیل
  کورینتیانس - سائوپائولو
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش