پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۴۰ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۱۷۸
لیگ برتر و جام حذفی

قلیچ: خدا به پرسپولیس کمک کرد و آفساید را نگرفتند و قهرمان شدند

وحید قلیچ,صحبت های قلیچ درباره پرسپولیس
وحید قلیچ در یک مصاحبه متفاوت و طوفانی درمورد هواداری خود از استقلال صحبت می‌کند.

به گزارش ورزش سه، وحید قلیچ که سابقه ۱۲ سال حضور در پرسپولیس را در کارنامه خود دارد، در سال‌های اخیر اظهارنظرهایی جنجالی داشته که بعضا باعث عصبانیت هواداران پرسپولیس و هجوم آنها به صفحه شخصی او در فضای مجازی شده است. شاید اوج خشم هواداران پرسپولیس نسبت به او هم زمانی بود که او فصل گذشته در تمرین استقلال حاضر شد و در مصاحبه‌هایی به حمایت از ریکاردو ساپینتو پرداخت.

دروازه‌بان سال‌های دور پرسپولیس در روزهای اخیر هم در یک گفت‌وگوی جنجالی دیگر درباره قهرمانی سرخپوشان در لیگ برتر صحبت کرده بود و ضمن انتقاد از اوسمار ویه‌را گفته بود استقلالی‌ها حق دارند عصبانی باشند.

در پی واکنش‌هایی که نسبت به این مصاحبه وجود داشت، امروز تماسی با وحید قلیچ گرفتیم تا از او درباره این مصاحبه صحبت کنیم و دلیل خشم او نسبت به پرسپولیس را از وی جویا شویم.

گفت‌وگوی مفصل با قلیچ را در ادامه می‌خوانید:

* در ابتدا درباره قهرمانی پرسپولیس صحبت کنید.

قهرمانی پرسپولیس لحظه‌ای به دست آمد. بالاخره تیم‌ها شانه به شانه هم آمدند و آخر سر خداوند به پرسپولیس کمک کرد و آفساید را نگرفتند و این تیم قهرمان شد.

* به عنوان یک پیشکسوت پرسپولیس خیلی قاطعانه می‌گویید آفساید بود.

مگر نبود؟ من مثل بعضی از پیشکسوت‌های پرسپولیس که فکر آینده‌شان را می‌کنند. من فکر آینده‌ام را نمی‌کنم. هر چه خدا بخواهد، همان می‌شود. برخی عاقبت اندیش هستند اما خوشبختانه من اینطور نیستم.

* عملکرد اوسمار را در این فصل چطور دیدید؟

اوسمار نباید فکر کند تیم را قهرمان کرده است. اوسمار تیم را قهرمان نکرد، قضا و قدر قهرمان کرد. من طرفدار اوسمار بودم اما این کاری کرد و گفت ۱.۵ میلیون دلار بدهید تا بیایم قرارداد ببندم حال من را خراب کرد و نسبت به او بدگمان شدم. آقای اوسمار بیا قراردادت را ببند و بایست با تیمت کار کن. اگر برای تیمت و هوادارانت ارزش قائل هستی، هر چقدر می‌دهند بگیر و بیا. کجا می‌خواهی بروی؟ اینجا از همه جا برایت بهتر است. الان که تیم قهرمان شده، بیا کارت را بکن.

* اینکه می‌گویید اوسمار تیم را قهرمان نکرد، یعنی نقش او را در این قهرمانی پررنگ نمی‌دانید؟

او کاری نکرد که. کار شاقی کرد؟

* مگر می‌شود یک تیم قهرمان شود و سرمربی‌اش کاری نکرده باشد؟ پرسپولیس زیرنظر اوسمار عملکرد خوبی داشت و کامبک برابر استقلال خوزستان هم که نقطه اوج کارش بود.

هر کسی نظری دارد.

* خب ما هم می‌خواهیم نظر شما را بدانیم. چطور می‌شود یک تیم قهرمان شود و سرمربی‌اش نقشی نداشته باشد؟

این تیم برای قهرمانی بسته شده بود و با بازیکنانی که داشت، باید هم قهرمان می‌شد. در آن بازی هم که پرسپولیس ۳-۰ عقب بود و در نیمه دوم چهار گل زد، مربی کاره‌ای نبود. این بازیکنان بودند که خواستند بازی را برگردانند. یازده بازیکنانی که در زمین بودند، هم‌قسم شدند که نتیجه بازی را برگردانند و همین کار را هم کردند. وگرنه مگر آقای اوسمار جادو و جمبل کرده بود؟ نه، او تمرینش را داده بود.

* شما فکر می‌کنید پرسپولیس شایسته قهرمانی نبود؟

من اصلا چنین نظری ندارم. اتفاقا پرسپولیس با این بازیکنانی که داشت، لایق قهرمانی بود.

* شما می‌گویید اوسمار نقشی در قهرمانی نداشت ولی با این حال دوست دارید که قراردادش را تمدید کند؟

بله، چون ۲-۳ سال است که در تیم حضور دارد و چم و خم کار دستش آمده و می‌داند چه بازیکنانی به دردش می‌خورند و چه بازیکنانی به دردش نمی‌خورند. تا مربی جدید بیاید و تفکرش را پیاده کند، زمان زیادی طول می‌کشد اما برای آقای اوسمار طول نمی‌کشد.‌ او به همه چیز آگاه است، پس چه بهتر که خودش در تیم باشد. البته اگر مربی سابق تیم ملی که برکنار شد هم بیاید، خوب است.

* اسکوچیچ؟

بله، او هم بیاید خوب می‌شود. فرقی نمی‌کند. فرقی بین او و اوسمار نیست.

* یک تناقض در صحبت‌هایتان هست. اگر اوسمار خوب نبود و پرسپولیس با قضا و قدر قهرمان شد، بهتر نیست بروند و یک سرمربی بهتر بیاورند که با سرمربی‌شان قهرمان شوند؟ چون قضا و قدر همیشه به نفع پرسپولیس نخواهد بود.

من دوگانه صحبت نکردم. من گفتم با شرایطی که الان تیم دارد، این مربی که نفرات را می‌شناسد بیشتر به درد تیم می‌خورد، اما او را قبول ندارم، چون برای پرسپولیس کاری نکرده است.‌ پرسپولیس بازیکنان خوبی دارد و این نفرات را دست هر کسی بدهی، قهرمان می‌کند. اوسمار کار شاقی انجام نداده است. حالا که اوسمار گفته پول هم‌ می‌خواهم دیگر.

* شما فکر می‌کنید مربی پرسپولیس باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

مربی پرسپولیس باید یک مربی واقعی باشد، نه از این مربی‌های درپیتی. اینها دری به تخته خورده و حالا دارند استفاده می‌کنند. مربی واقعی، ساپینتو بود که از هیچی، همه چیز ساخت و هر جا هم رفت نشان داد چطور مربی‌ای است. آنطور باید مربی بیاورند. مثل ساپینتو که نگذاشتند در ایران کار کند، چون وارد باند مافیا نشد!

* دلیل علاقه شما به ساپینتو چه بود؟

به‌خاطر اینکه همشهری رونالدو بود. من رونالدو را خیلی دوست دارم و این هم اهل آنجا بود. مثلا من مربی پورتو را هم خیلی دوست دارم. مهدی طارمی را دوست نداشتم اما از وقتی به پورتو رفت به او هم علاقه پیدا کردم. من نسبت به کشور پرتغال به‌خاطر رونالدو عرق به خصوصی دارم.

* در مصاحبه‌ای که داشتید گفته بودید با این شرایط استقلالی‌ها حق دارند ناراحت باشند. یعنی فکر می‌کنید اشتباهات داوری در طول فصل فقط به سود پرسپولیس بوده است؟

اصلا. اشتباهات داوری برای همه تیم‌ها بوده و همه تیم‌ها سود و ضرر داشته‌اند. من فقط گفتم این بازی که پرسپولیس گل آفساید زد، به ضرر استقلال شد. من نگفتم استقلال همیشه ضربه خورده است. شما می‌خواهید حرف در دهان من بگذارید.

* ما فقط می‌خواهیم در مورد آن مصاحبه شفاف‌سازی شود.

من اگر حرفی زده باشم، وجودش را دارم که بگویم زده‌ام. وقای آقای مرتضی فنونی‌زاده و آقای محرمی و بقیه دوستان آنطور درباره من می‌زنند، حتما من آدم بزرگی هستم که این صحبت‌ها را می‌کنند. اگر آدم کوچکی بودم، کسی نمی‌آمد درباره من حرف بزند. آدم بزرگی هستم که خودشان را به من وصل می‌کنند. من دروغ نگفتم، عین واقعیت را گفتم.

* اما به نظر می‌رسد در یکی دو سال اخیر مصاحبه‌های شما به عنوان یک پرسپولیسی رنگ و بوی حمایت از استقلال را گرفته است. این موضوع شائبه‌هایی را در بین هواداران ایجاد کرده است. می‌توانید در این باره توضیح بدهید؟

اصلا اینطور نیست. بعضی از دوستان و هواداران به اشتباه فکر می‌کنند من از استقلال حمایت می‌کنم. استقلال به من چه ربطی دارد؟ من خودم را هوادار پرسپولیس می‌دانم. من پیشکسوت پرسپولیس نیستم، هوادار این تیم هستم. پیشکسوت، به محمود خوردبین و علی پروین می‌گویند، نه من. ممکن است من ۱۲ سال در این تیم بازی کرده باشم، اما خودم را هوادار می‌دانم. به‌ولله اینکه هواداران فکر می‌کنند من از استقلال طرفداری می‌کنم، درست نیست. من با این سن و سالم اگر از خانه بیرون نروم، پولی به جیبم نمی‌آید؛ باید زحمت بکشیم و صنار سه شاهی دربیاوریم. با این شرایط دلیلی ندارد که بخواهم از کسی حمایت کنم و تیم خودم را بکوبم.

* البته مصاحبه‌ای داشتید که در آن از جواد نکونام حمایت کرده بودید.

از جواد نکونام خوشم‌ می‌آمد، چون چندین و چند سال در لالیگا فوتبال بازی کرده است. از مهره چیدن و بازی گرفتن او خوشم می‌آمد که آن هم انقد هواداران به او فحش و بد و بیراه دادند که از او هم بریدم.

* از نظر اخلاقی هم جواد نکونام را قبول دارید؟

به نظر من مربی‌ای که انقدر بادانش است نباید اطراف خودش حاشیه درست کند. او حرف‌هایی زد و کارهای کنار زمین انجام داد که خوب نبود. او می‌توانست با متانت و برخورد خوب بین خودش و سرپرست‌ها و مربیان کنار زمین رفاقت ایجاد کند، اما تنش ایجاد می‌کرد. من هم با رفتار او موافق نبودم. البته او هم کسی را کنارش نداشت که او را راهنمایی کند. آقای سامره را داشت که به خونش تشنه بود. آقای مهدی هاشمی نسب‌هم که ۲۰ نفر باید بیایند او را راهنمایی کنند. چه کسی باید به او می‌گفت چه کار کن و چه کار نکن؟ هیچکس نبود. مطمئن باشید من هم با کارهای او موافق نیستم، چون مربی نباید برای خودش حاشیه درست کند. او کارهایی کرد که خوب نبود.

* پس از این نظر رفتار آقای اوسمار و کادر او را تایید می‌کنید؟

من کسانی را هم که در پرسپولیس در کادرفنی بودند، مالی نمی‌دانم و به آنها ایمان ندارم. اصلا دوست ندارم درباره همکاران سرمربی پرسپولیس صحبت کنم. از هیچکدام‌شان خوشم نمی‌آید که درباره‌شان صحبت کنم.

* چرا؟ از عملکردشان راضی نیستید؟

خوشم‌ نمی‌آید. دوست ندارم درباره‌شان صحبت کنم، چون ارزش ندارند. من خودم را بالاتر می‌دانم و اصلا به هیچ عنوان درباره آنها صحبت نمی‌کنم.

* در یکی دو سال اخیر به نظر می‌رسد یک ناراحتی و خشمی نسبت به پرسپولیس دارید.

بله. دروغ نمی‌گویم، دارم. خیلی هم ناراحتم اما درباره‌اش صحبت نمی‌کنم.

* چرا؟ صحبت کنید که برای هواداران هم شفاف شود.

شخصی است. اگر بگویم شخصیت خودم را خراب کرده‌ام. من یه کلمه می‌گویم و هزار حرف برایم درست می‌کنند. وای به روزی که دردم را بگویم. دردم را که بگویم، هیچی. چیزی بگویم همین آقایانی که من از آنها خوشم نمی‌آید و تا آخر عمرم هم نفرین‌شان می‌کنم، برایم حرف در می‌آورند.

* شما معتقدید باشگاه پرسپولیس به پیشکسوتانش اهمیت نمی‌دهد؟

بله.

* دلیل ناراحتی‌تان هم همین است؟

بله. مدیرعامل پرسپولیس و آقای درویش با من خیلی بد برخورد کرد، اما خدا جای حق نشسته است.‌

* نمی‌خواهید دقیق توضیح بدهید که چه برخوردی با شما صورت گرفته است؟

نه.

* برخی فکر می‌کنند شما دنبال پست و مقامی در باشگاه هستید.

خدا شاهد است اصلا دنبال هیچ منفعتی در پرسپولیس نیستم. به خدا هیچی. قسم می‌خورم دنبال هیچ پست و مقامی نیستم.

* شما سال‌ها در پرسپولیس بازی کردید و از طرف هواداران تشویق شدید اما اتفاقات یکی دو سال اخیر باعث شده برخورد هواداران هم با شما تغییر کند. این موضوع ناراحت‌تان نمی‌کند؟

قطعا ناراحت می‌کند. هوادار پرسپولیس نمی‌داند چه اتفاقی افتاده که وحید قلیچ اینطور شده. کسی هم نبوده که آنها را آگاه کند. من وقتی می‌بینم حالم بد است و ممکن است کاری دست خودم بدهم، از هوادار استقلال تعریف می‌کنم. آنها نمی‌دانند که من خودم را تخلیه می‌کنم، وگرنه هوادار پرسپولیس ۵۰ سال است که با من است. من از کودکی و نوجوانی یک پرسپولیسی تمام عیار بودم. من پرسپولیسی بودم، نه کسی که ۱۲ میلیارد می‌گیرد تا بگوید از بچگی پرسپولیسی بودم. من در تمام مدت حضورم در پرسپولیس ۶۰۰ هزار تومان نگرفتم. پرسپولیسی واقعی ما هستیم. اما هوادار این را نمی‌بیند و یک ضرب فحش می‌دهد. کسی نمی‌داند وحید قلیچ هوادار پرسپولیس را از صمیم قلب دوست دارد و اگر حرفی می‌زند، می‌خواهد خودش را خالی کند.

* شاید هوادار پرسپولیس هم انتظار دارد مشکل‌تان با مدیریت باشگاه روی صحبت‌هایتان درباره تیم و هواداران تاثیر نگذارد.

من هیچوقت درباره پرسپولیس بد نگفته‌ام. من بد نمی‌گویم. فقط گاهی از تیم مقابل طرفداری کرده‌ام که آن هم فقط برای حال خودم است، وگرنه هیچ منفعتی برای من ندارد. اصلا مگر آقای نکونام تا به حال من را دیده است؟ هر چیزی می‌گویم فقط برای این است که خودم را تخلیه کرده باشم. برخی هواداران کامنت می‌گذارند و می‌گویند ماه به ماه پول به حسابت می‌ریزند و فلان چیز را به تو می‌دهند. انقدر گفته‌ام که خانمم وحشت کرده و گاهی اوقات می‌پرسد نکند راست می‌گویند؟ من چه کار کنم؟ می‌گویند دیگر. آنها فکر می‌کنند من قصد و غرضی دارم و می‌خواهند مقابله به مثل کنند، اما می‌خواهم از همین‌جا بگویم من هوادار پرسپولیس هستم و از صمیم قلب هواداران این تیم را دوست دارم.

* صحبت پایانی؟

سن و سال من طوری است که برایم فرقی نمی‌کند که کسی کاری برایم کند یا نه اما تا زمانی که باشم، پرسپولیسی هستم و از تیمم حمایت می‌کنم. منتها گاهی اوقات حرف‌هایی می‌زنم که شاید به مذاق برخی خوش نیاید اما امیدوارم با این مصاحبه متوجه دلایلش شوند.

 • 18
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۲۳ خرداد
  مسابقات تولون کاپ(۲۱ سال)
  ایتالیا - اندونزی
  ۱۹:۴۵
 • فینال بسکتبال سوپرلیگ ترکیه
  فنرباغچه - آنادولو
  ۲۱:۰۰
 • فینال بسکتبال لیگ یونان
  المپیاکوس - پاناتینایکوس
  ۲۱:۴۵
 • فینال بسکتبال لیگ اسپانیا
  مورسیا - رئال مادرید
  ۲۲:۰۰
 • نیمه نهایی پلی آف لالیگا ۲ اسپانیا
  ایبار - رئال اویدو
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۲۴ خرداد
  دوستانه
  آمریکا - برزیل
  ۰۲:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دالاس ماوریکس - بوستون سلتیکس
  ۰۴:۰۰
 • سوپرلیگ آرژانتین
  دپویتیوو ریسترا - ریورپلاته
  ۲۱:۳۰
 • فینال بسکتبال لیگ آ ایتالیا
  میلانو - بولونیا
  ۲۲:۰۰
 • نیمه نهایی پلی آف لالیگا ۲ اسپانیا
  اسپانیول - اسپورتینگ خیخون
  ۲۲:۳۰
 • جمعه ۲۵ خرداد
  جام ملت های اروپا
  آلمان - اسکاتلند
  ۲۲:۳۰
 • شنبه ۲۶ خرداد
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دالاس ماوریکس - بوستون سلتیکس
  ۰۴:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  مجارستان - سوئیس
  ۱۶:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  اسپانیا - کرواسی
  ۱۹:۳۰
 • جام حذفی ایران
  سپاهان - گل گهرسیرجان
  ۱۹:۴۵
 • جام حذفی ایران
  آلومینیوم اراک - مس رفسنجان
  ۲۰:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  ایتالیا - آلبانی
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش