شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹
۱۴:۲۷ - ۲۹ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۱۸۴۹
لیگ برتر و جام حذفی

پایان فتوحات امیر قلعه نویی و خلع درجه ژنرال!

امیرقلعه نویی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

ژنرال؛ این لقب پرافتخارترین مربی لیگ برتر فوتبال ایران است که این روزها زیر تیغ انتقادها قرار گرفته است. ۵ قهرمانی با استقلال( سه بار) و سپاهان( دو بار) در کنار ۵ عنوان نایب قهرمانی با تیم های استقلال، مس کرمان، سپاهان و تراکتورسازی( دوبار) نشان می دهد ژنرال اصول جنگیدن در فوتبال ایران را به خوبی می داند. البته تحلیل درست، این است که او اصول جنگیدن را می دانست و حالا آن را اندکی فراموش کرده است ، زیرا در هفت فصل اخیر نتوانسته عناوین قابل توجهی را کسب کند و تیم هایش در رتبه های دوم تا ششم قرار گرفته اند، اما این به معنی افت نیست زیرا او دوباره روند امتیازگیری اش را افزایش داده است.

ژنرال لیگ سیزدهم را با میانگین امتیاز ۱.۸ به پایان رساند. در لیگ چهاردهم هم او ۱.۵۶ امتیاز در بازی هایی که سرمربی استقلال بود، گرفت. در لیگ پانزدهم به تراکتور رفت و میانگین امتیاز ۱.۷ را از خود برجا گذاشت درحالی که در لیگ شانزدهم موفق شد با تراکتور ۱.۸۶ امتیاز در هر مسابقه کسب کند. لیگ هفدهم با میانگین ۱.۸۳ امتیاز برای قلعه نویی به پایان رسید و لیگ هجدهم نیز در سپاهان به امتیاز ۱.۹۳ در هر مسابقه رسید، درحالی که متوسط امتیاز برای تیم هایی که او به قهرمانی رسانده ۱.۹۷ بوده است( پرسپولیس درحال حاضر میانگین امتیاز خیره کننده ۲.۳ را در هر بازی به جا می گذارد) این یعنی ژنرال دوران افت را پشت سر گذاشته و مسیر جدیدی را آغاز کرده است. سوال مهم اینجاست؛ آیا عمر یکه تازی ژنرال به پایان رسیده است؟ آیا او تغییر کرده است؟

قلعه نویی:مقصر منم!

ژنرال در طول ۱۶ سالی که سرمربی تیم های لیگ برتری بوده همواره حاشیه هایی را با خود به همراه داشته است. حاشیه هایی که این روزها کمتر شده و او سعی می کند با مربیان یا کارشناسان دیگر درگیر نشود. شاید برای همین تغییر بزرگ هم باشد که قلعه نویی پس از شکست تیمش مقابل تراکتورسازی تبریز همه تقصیرها را گردن گرفت و اعلام کرد مقصر باخت شخص اوست. تیتر مصاحبه قلعه نویی پس از شکست مقابل تراکتور شاید در تاریخ ماندگار شود؛« مقصر تمام اتفاقات من هستم.» در سال های اخیر محمد مایلی کهن، ناصر حجازی، امیر حاج رضایی، امیر واعظ آشتیانی، جواد زرینچه، محمد نوازی، سیدمهدی رحمتی، علی فتح الله زاده، مجید جلالی، رضا عنایتی، صمد مرفاوی، پرویز مظلومی، کارلوس کی روش ، محمد حسین جعفری، عادل فردوسی پور، جواد نکونام، فرهاد مجیدی و مجتبی جباری ازجمله معروف ترین مخالفان امیر قلعه نویی بودند که در مقاطعی علیه او موضع گرفتند و البته واکنش طرف مقابل را هم گرفتند! قلعه نویی اما در فصل اخیر تقریباً هیچ درگیری فردی را تجربه نکرد و در عوض طی یکی دو سال گذشته بیشتر درگیر مسائل اجتماعی بود.

حاشیه بزرگ او البته مربوط به بازی نکردن تیمش مقابل پرسپولیس است. اتفاقی که واکنش های بسیاری را در پی داشت. سپاهان در انفعالی ترین حالت ممکن خود در طول فعالیتش در لیگ برتر قرار گرفته و مسئولان و مدیران باشگاه هرگز نتوانستند توجیه مناسب و قابل دفاعی از عملکردشان برای حاشیه به وجود آمده ارائه کنند. در پس این ماجرا اما کسی نپرسید نقش امیر چه بود؟ تنها خبری که بیرون آمد و کسی را هم خوشحال نکرد، استعفای مسعود تابش بود. مدیری که سال ها در این باشگاه فعالیت کرده و تصمیم گیرندگان این باشگاه در اقدامی قابل تامل بعد از حواشی رخ داده در بازی برگزار نشده با پرسپولیس، این مدیر باسابقه را مجبور به استعفا کردند. گفته می شود اختلافات قلعه نویی با باشگاه سپاهان از همانجا شروع شد و او همان روزی که برخی مسئولان باشگاه، پشتش را خالی کردند، تصمیم به قطع همکاری گرفت. حالا هواداران سپاهان از خود می پرسند بر سر ژنرال شجاعی که وحید طالب لوی جویای نام را مقابل پرسپولیس به زمین فرستاد و به جوانگرایی شهره بود، چه بلایی آمده که بازی نکردن را به بازی کردن ترجیح می دهد.

۱۸ بازیکن گرفتند تا قهرمان شوند اما...

سپاهان امسال با قلعه نویی فرازوفرودهای بسیاری را تجربه کرده و پس از دیدار مقابل تراکتور به میانگین امتیاز ۶۸/۱ در ۲۵ بازی رسید. این بدترین میانگین امتیاز قلعه نویی در طول تاریخ رقابت های لیگ برتر است( منهای مس کرمان که از نیم فصل دوم به آن اضافه شد و تیم را خودش نبسته بود). سومین شکست فصل برای تیم قلعه نویی هم درحالی شکل گرفت که او تا دقیقه ۷۵ تصمیم گرفت سه مدافع خود را بیرون بکشد. این درحالی است که ژنرال همواره اعتقاد داشت تغییرات باید به صورت تدریجی و در همه خطوط انجام شود. قلعه نویی ظاهرا تغییر کرده و این تغییرات را می توانید به صورت محسوس احساس کنید. سپاهان یکی از تیم های پرهزینه امسال بود اما هرگز نتوانست در سه هفته پیاپی یک رتبه را در اختیار داشته باشد و مدام بین رتبه های اول تا سوم جابه جا می شد. این تیم پس از پرسپولیس و استقلال در رتبه سوم بیشترین تفاضل گل لیگ هم قرار دارد، اما کارشناسان معتقدند پاداش هزینه های میلیاردی سپاهان برای جذب بازیکنان مدنظر قلعه نویی، این رتبه نیست و تیم او باید امتیازات بیشتری را کسب می کرد. از آنجا که مبالغ قرارداد در لیگ فوتبال ایران معمولاً به صورت محرمانه هستند نمی توان به صورت دقیق گفت که تیم او بیش از سایر تیم ها هزینه کرده یا خیر، اما جذب بازیکنان متعدد نشان می دهد بدون شک این تیم حوالی ۱۰۰میلیارد تومان هزینه کرده تا عنوان قهرمانی را کسب کند.

امیرقلعه نویی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

قلعه نویی که معمولاً به ثبات اعتقاد داشت و استقلال را با یک برنامه سه ساله قهرمان لیگ کرد، در فصل اخیر ۱۸ بازیکن را به خدمت گرفته است. گئورگ گولسیانی، محمد طیبی، مهدی رحیمی، شایان مصلح، مهدی ترکمان، داوود رجبی، مرتضی منصوری، امید نورافکن، حامد بحیرایی، علیرضا نقی زاده، محمد زینعلی، سروش رفیعی، محمد محبی، رضا دهقانی، ابوالفضل عکاشه، محمدرضا حسینی، رضا میرزایی و محسن القسانی بازیکنانی بودند که امسال به تیم پرستاره سال گذشته سپاهان اضافه شدند، اما نتوانستند نتایج مدنظر مدیران سپاهان را به دست بیاورند تا شایعاتی درباره احتمال جدایی قلعه نویی از تیمی که همواره به آن احترام می گذاشت و ازجمله تیم های اصول مند می دانست، قوت بگیرد. حالا قلعه نویی محتاج حمایت رفقایش شده، شاید به همین دلیل هم باشد که سخنگوی سپاهان روز گذشته به حمایت از او پرداخت و از هواداران خواست صبوری پیشه کنند. او به خوبی می داند خط قرمز ژنرال، هواداران هستند و با اولین شعارها علیه خودش، می رود و تیم دیگری را بنا می کند. می گویند مقصد بعدی ژنرال به احتمال زیاد استقلال است، جایی که آخرین بار با رتبه ششمی از آن خداحافظی کرد. البته گفته می شود مدیران مس هم به قلعه نویی اعلام کرده اند که به کرمان بازگردد تا با هزینه های هنگفت، دوباره تیمی شایسته را( درصورت قطعی شدن صعود به لیگ برتر) روانه مسابقات کند. هرچه که باشد به نظر می رسد عمر مربیگری قلعه نویی در سپاهان به پایان رسیده و او به جدایی، نزدیک تر از ابقاست.

آلترناتیوهایی قدرتمندتر از ژنرال

می گویند قلعه نویی بدش نمی آید به استقلال برگردد و دوباره نتایج درخشان بگیرد اما در این راه رقبای سرسختی دارد. فرهاد مجیدی که البته اندکی از محبوبیتش را به واسطه نتایج ضعیفش در استقلال از دست داده همچنان بخش زیادی از سکوها را در اختیار دارد. جواد نکونام در فولاد درخشان ظاهر شده و ترجیح می دهد سرمربیگری در تیم محبوبش را هم امتحان کند. استراماچونی در آخرین گفت وگوی خود اعلام کرده دوست دارد  یک روز دوباره به استقلال بازگردد و پرویز مظلومی، علیرضا منصوریان، صمد مرفاوی و مهدی پاشازاده هم از گزینه های دیگر سرمربیگری در استقلال هستند که به صورت پیش فرض همواره گزینه آلترناتیو محسوب می شوند. این یعنی کار ژنرال برای بازگشت به تیم استقلال سخت شده و نتایج هم توجیهی برای بازگشت او محسوب نمی شود. عمر یکه تازی ژنرال به پایان رسیده؟ جواب می تواند مثبت باشد. او حالا رقبای سرسختی دارد که ممکن است یک روز لقبش را هم بگیرند.

افت درجه

اطرافیان قلعه نویی می گویند او می خواست سرمربی تیم ملی شود اما وقتی اسکوچیچ منتخب فدراسیون شد، انگیزه هایش را از دست داد و حالا نیاز به یک استراحت چند ماهه دارد تا دوباره در کنار زمین، هدایت هایش را آغاز کند. فعلاً ژنرال افت درجه داشته و باید به خود بیاید تا دوباره به روزهای اوج بازگردد. تقریبا در سال های اخیر همیشه همه منتظر فصل بعدی بودند تا دوباره قلعه نویی را در نقش یک مربی فاتح ببینند. شاید این فصل بعدی هیچ وقت از راه نرسد. شاید هم همه معادلات را به هم بزند. باید پذیرفت که او پتانسیل هر دو اتفاق را دارد.

امیرقلعه نویی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

حملات ادامه دار روزنامه های اصفهان علیه قلعه نویی

سپاهان:احساسی و عجولانه تصمیم نمی گیریم

تقریباً بعد از ماجرای بازی نکردن سپاهان مقابل پرسپولیس بود که روزنامه های چاپ اصفهان موضع گیری علیه امیر قلعه نویی را شروع کردند. آن زمان تلاش می شد به طور غیرمستقیم به سرمربی سپاهان کنایه زده شود، اما در ادامه و بعد از کسب چند نتیجه ضعیف موضع گیری ها علنی شد و این روند ادامه دارد. در روزهای گذشته شاهد انتشار تیترهایی نظیر« فاصله اجتماعی با صدر را بیش از حد حفظ کردید»،« قلعه نویی باز هم امتیازهای مهمی را از دست داد»،« هورا این بار مساوی نکردیم( بعد از باخت به تراکتور)»،« قلعه نویی می گوید بدشانس است اما اتفاقا شانس آوردی که شهرخودرو در آخرین ثانیه ها گل خورد!»،« حیف از سپاهانی که صدرنشین بود»،« به برخی آمارهای خوب جام نمی دهند دوستان» و... بوده ایم که به خوبی نشان می دهد قلعه نویی از حمایت رسانه ای در اصفهان برخوردار نیست. با این حال واکنش مدیران باشگاه به این اتفاقات فعلا حمایت تلویحی از کادر فنی است. سخنگوی سپاهان در همین زمینه تاکید کرد که این تیم پیش از این به خاطر برخی تصمیم گیری های احساسی دچار مشکل شده و بهتر است کسی از باشگاه توقع گرفتن تصمیم عجولانه نداشته باشد. این یعنی اینکه احتمالا قلعه نویی فصل را با سپاهان تمام می کند، اما شانس چندانی برای ادامه کار در فصل بعد نخواهد داشت.

 • 13
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۸ آذر
  بسکتبال انتخابی جام آسیا
  ایران - عربستان
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • هفته ۱۰ لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - برنلی
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته ۹ سری آ ایتالیا
  بنونتو - یوونتوس
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • هفته ۱۲ لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - بوردو
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۹ آذر
  لیگ برتر والیبال
  پیکان تهران - هورسان رامسر
  ساعت: ۱۱:۰۰
 • هفته ۱۱ لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - اوساسونا
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • هفته ۱۰ لیگ برتر انگلیس
  چلسی - تاتنهام
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • هفته ۱۰ لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - ولورهمپتون
  ساعت: ۲۲:۴۵
 • دوشنبه ۱۰ آذر
  بسکتبال انتخابی جام آسیا
  ایران - سوریه
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • هفته ۱۰ لیگ برتر انگلیس
  وستهام - استون ویلا
  ساعت: ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش