جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۴:۱۲ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۰۵۸۹
اخبار فلزات، طلا و ارز

قیمت جهانی طلا امروز (۹۹/۰۵/۱۰) | گمانه‌ زنی درباره ریزش کوتاه مدت نرخ فلز زرد

قیمت طلا در 10 مرداد 99
قیمت طلا در معاملات آتی امروز با ۱.۵ درصد رشد به ۱۹۷۰ دلار و ۷۰ سنت رسید.

قیمت هر انس طلا امروز با ۰.۸ درصد رشد به ۱۹۷۵ دلار و ۴۴ سنت رسید.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالیکه بعد از انتشار آمار بسیار ضعیف از اقتصاد ایالات متحده آمریکا و افزایش تردیدها در مورد ترمیم سریع اقتصاد این کشور ارزش دلار آمریکا باز هم کاهش یافته و سرمایه گذاران تمایل بیشتری به حضور در بازار طلا پیدا کرده اند قیمت فلز زرد امروز شاهد افزایش بود و در مسیر ثبت بهترین عملکرد هفتگی در ۸ سال و نیم گذشته قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۸ درصد رشد به ۱۹۷۵ دلار و ۴۴ سنت رسید. قیمت طلا در معاملات آتی امروز نیز با ۱.۵ درصد رشد به ۱۹۷۰ دلار و ۷۰ سنت رسید.

ارزش دلار آمریکا امروز به پائین ترین رقم در ۲ سال گذشته رسید و در مسیر ثبت بدترین عملکرد ماهیانه در یک دهه اخیر قرار گرفت. این مسأله سبب ارزان تر شدن طلا برای خریدارانی شد که با ارزهای غیردلاری خرید می کنند.

علاوه بر آمارهایی که نشان دهنده عمیق ترین رشد منفی اقتصادی سه ماهه در طی دست کم ۷۳ سال پیش بود، عامل دیگری که به افت ارزش دلار کمک کرد طرح ایده تعویق انتخابات آمریکا از سوی دونالد ترامپ بود.

جان شارما تحلیلگر نشنال بانک استرالیا در این مورد اظهار‌کرد: «افت شدید تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم سال همچنین نشان دهنده وضعیت وخیم اقتصاد این کشور است و این موضوع سبب پناه بردن سرمایه گذاران به بازار طلا می شود.»

او افزود: تشدید وضعیت شیوع کرونا، بالا گرفتن تنش های ژئوپلتیک و افت بیشتر ارزش دلار میتواند قیمت طلا را به بالای ۲۰۰۰ دلار برساند.

قیمت طلا در 10 مرداد 99

قیمت طلا از ابتدای ماه جاری میلادی تا به حال حدود ۱۱ درصد افزایش یافته که بيش ترین رشد قیمت ماهانه از ژانویه ۲۰۱۲ تا به حال است. قیمت فلز زرد روز سه شنبه این هفته به رقم بی سابقه ۱۹۸۰ دلار و ۵۷ سنت رسیده بود.

***

گمانه های ریزش کوتاه مدت قیمت طلا/ فلز زرد در مسیر اصلاح قیمتی

اقتصادآنلاین نوشت: پس از انجام ۹ روز معاملات متوالی که منجر به قيمت‌گذاري صعودی طلا شد، فلز زرد روز قبل بر روی نشانگر ضعف قرار گرفت. با وجود این که پس زمینه اساسی که باعث جابجایی قابل توجه قیمت طلا شده، هم چنان در جای خود باقی است ولی بنظر میرسد این فلز زرد کمی در مسیر فرسایشی قرار گرفته است.

معاملات روز گذشته با کف قیمتی ۱۹۳۹.۵۸ دلار در هر اونس و با نوسان حدود ۱۵ دلار در سقف قیمتی ۱۹۵۵ دلار قرار داشت. معاملات آتی طلا قابل تحویل در ماه دسامبر صبح روز گذشته ۱۹۵۲ دلار قیمت خورد و البته با حجم بسیار کمی جریان یافت و تا بعدازظهر به ۱۹۷۰.۷۰ دلار رسید که در مجموع افت ۶ دلاری را نسبت به روز گذشته رقم زد.

قیمت طلا در 10 مرداد 99

(نمودار قیمتی معاملات آتی طلا)

کاهش متوسط قیمت طلا روز گذشته همراه با تضعیف دوباره ارزش دلار آمریکا به ثبت رسید. بر این اساس شاخص قیمت طلای کیتکو تا ساعت ۴ بعد از ظهر روز گذشته ۱۹۵۴.۷۰ دلار بود که کاهش ۱۶.۲۰ دلاری در طول روز به ثبت رساند. در یک بررسی دقیق تر در برخی معاملات قیمت طلا در طول روز حتی تا ۲۲.۹۰ دلار هم کاهش یافت. این در حالیست که کاهش ارزش دلار خود باعث کاهش ۶.۷۰ دلاری قیمت طلا در هر انس و در نهایت کاهش قیمت های روز گذشته به بیش از ۱۶ دلار در هر اونس رسید.

قیمت طلا در 10 مرداد 99

( نمودار تأثير کاهش ارزش دلار بر قیمت فلزات گران بها)

ضعف دلار بعد از آنکه شاخص ارزی دلار در أواسط ماه مارس به بالاترین نرخ یعنی ۱۰۳ واحد رسید آشکار شد، این شاخص با کاهش ۰.۵۳ درصدی در معاملات امروز در سطح ۹۲.۹۳۵ واحدی ایستاده است. آمارها بیانگر آن است که کاهش تجمعی شاخص دلار در طول چهار و نیم ماه گذشته به بیش از ۱۰ درصد رسیده است. ضعف دلار را میتوان به انباشت دارایی های گسترده بانک فدرال رزرو، همراه با نرخ بهره نزدیک به صفر نسبت داد. با این حال، فدرال رزرو به تنهایی در این میان تاثیرگذار نیست و دیگر بانک های مرکزی سطح جهان نیز بطور جدّي تلاش کرده اند تا از رکود اقتصادی ایجاد شده نجات یابند.

با توجه به مخارج گسترده ارزی رو به افزایش بانک های مرکزی در جهان برای تزریق نقدینگی به اقتصاد خود، راهکار چاپ پول همچنان ادامه یافته که البته اگرچه از دیدگاه تحلیل گران راهکار صحیحی نیست ولی در شرایط فعلی تنها راهکار عملی بنظر می رسد. بر همین مبنا به نظر میرسد که طلا در سه ماه آینده، شش ماه و حتی یک سال آینده نسبت به اکنون افزایش قیمت بیشتری داشته باشد تا جایی که بعضی افزایش قیمت این فلز گران بها را تا پایان سال حتی تا سطح ۲۲۰۰ و حتی ۲۳۰۰ دلار در هر اونس هم پیش بینی کرده اند. با این وجود سؤال اساسی این است که اگر طلا به جای ثبات شروع به عقب نشینی کند، عمق اصلاح تا قبل از شروع مرحله بعدی ثبات چه میزان خواهد بود؟

  • 9
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش