دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۲۰:۲۲ - ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۱۸۰۹
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

کشوری که شمار گاوهایش از جمعیتش بیشتر است!

گاو,تعداد بیشتر گاوها از انسان در سودان جنوبی
شمار گاوهای یکی از کشورهای آفریقایی در حال حاضر به دلیل یک سنت اجتماعی از جمعیتش بیشتر بوده و این رقم هر روز هم رو به افزایش است.

به گزارش اعتمادآنلاین، کشور سودان جنوبی به دلیل رسم اجتماعی مربوط به ازدواج، بیشترین تعداد گاو را در مقایسه با جمعیت خود در اختیار دارد و گاوها به جزء لاینفکی از سنت ازدواج این کشور تبدیل شده‌اند.

به نوشته رسانه‌های عربی، در این کشور مهریه زنان با گاو پرداخت شده و مردان مجبور هستند پیش از ازدواج مهریه زنان را که از چند تا چند صد رأس گاو می‌شود به زنان بپردازند؛ به طور مثال، چندی پیش یک سرمایه‌دار سودانی ۵۰۰ رأس گاو را به عنوان مهریه برای همسرش که دختر «سلفاکر» رهبر این کشور است پرداخت کرد تا مراسم سنتی ازدواج به انجام برسد.

این رسم قدیمی باعث شده است تا شمار گاوها در سودان جنوبی از شمار شهروندان این کشور بیشتر باشد و گفته می‌شود بیش از ۳۰ میلیون رأس گاو در این کشور نگهداری می‌شود.

به طور میانگین مهریه هر زن در این کشور بین ۵۰ تا ۳۰۰ رأس گاو است، در حالی که مهریه تا ۶۰۰ گاو نیز در میان برخی قبایل این کشور به ثبت رسیده است.

گفته می‌شود زنان معمولاً گاوهایی را که به عنوان مهریه دریافت می‌کنند در خانه‌های خود نگه می‌دارند، به نحوی که پیش از جنگ داخلی در این کشور که سال ۲۰۱۳ به وقوع پیوست در هر خانه حدود ۵۰۰ گاو وجود داشت، اما بعد از جنگ‌های مستمر در این کشور و تبدیل شدن شهری همچون جوبا به پایتخت تعداد این گاوها در داخل منازل به شدت کاهش پیدا کرده است.

در این کشور ۶۴ قبیله زندگی می‌کنند که هر یک آداب و رسوم خاص خود را در رابطه با ازدواج دارند، اما به طور معمول سه نوع ازدواج در میان افراد این قبایل رایج است:

اول ازدواج عشقی که ارتباطی دوطرفه است و با موافقت خانواده عروسی این وصلت به انجام می‌رسد.

دوم ازدواج نسبی است که دختران یک خانواده موظف به ازدواج با پسران همان خانواده از عموزاده‌ها و... هستند و در بسیاری از قبایل آن، رسمی معمول و رایج است.

سوم ازدواج سرقتی (ربایشی) است که داماد بعد از آن که چند بار با جواب رد خانواده عروس مواجه شده و با وجود افزایش مهریه در این کار ناکام می‌ماند، اقدام به ربودن دختر از خانواده‌اش کرده و با او ازدواج می‌کند.

در آداب خواستگاری این منطقه هم آمده است که داماد به خانه عروس رفته و حاضر به نوشیدن هیچ چیز نمی‌شود. وقتی چند بار این کار تکرار می‌شود خانواده عروس متوجه می‌شوند که این جوان قصد ازدواج با دخترشان را دارد.

مهریه دختر هم بر اساس زیبایی، طول قامت و میزان تحصیلاتش محاسبه می‌شود. میزان زیبایی دختر نیز به میزان سفیدی دندان‌ها و کدر بودن لثه به همراه طول قامتش مربوط است.

جایگاه دختران (دختر اول، وسط و یا آخر بودن) در یک خانواده نیز نوع و رسم و رسومات ازدواج او را متفاوت می‌کند.

ازدواج دختر بزرگ خانواده موجب خوشحالی و مسرت تمامی خانواده محسوب شده و باید جشن مفصل و بزرگی برایش گرفته شود. در مورد دختران وسط این امر به شکلی طبیعی انجام می‌شود، اما در مورد دختر کوچک خانواده رسم بر این است که تعدادی از گاوها که به عنوان مهریه پرداخت می‌شود باید به مادرش اختصاص پیدا کند.

همچنین اگر داماد به خواستگاری دختر کوچک‌تر خانواده برود و دختر بزرگ‌تری از او هنوز در خانه باشد، داماد باید علاوه بر مهریه دختر کوچک‌تر یک گاو هم به دختر بزرگ‌تر بدهد و با این کار از وی دلجویی کند. او البته یک راه دیگر هم دارد و باید به انتظار ازدواج دختر بزرگ‌تر نشسته و بعد با دختر مورد علاقه‌اش ازدواج کند.

اولین مرحله ازدواج هم پرداخت مهریه است. گاوها بعد از تزیین به سوی خانه عروس برده شده و با رقص و پایکوبی و هلهله تسلیم خانواده عروس می‌شوند. اگر داماد متعهد به پرداخت تمامی مهر پیش از ازدواج شود، در ازای هر ۱۰ رأس گاو یک گاو از خانواده عروس هدیه می‌گیرد، بعد از آن نیز هدایا بین ۲ خانواده آن هم بر اساس مراسم خاصی رد و بدل می‌شود؛ به طول مثال، مادر عروس به مادر داماد هدیه‌ای می‌دهد، خاله عروس به خاله داماد و... تا بعد از آن نوبت به ولیمه و غذا خوردن برسد. آخرین مرحله نیز دست به دست دادن عروس و داماد است.

یکی از زیورآلات به کار رفته در تزیین عروس‌ها در شب عروسی عاج فیل است. در این مراسم نیز ساقدوش‌های عروس او را به داماد تسلیم نکرده و در اینجا نیز داماد باید یک گاو به آنها بدهد تا آنها راضی به تحویل دادن عروس شوند.

با این حال معمولاً یکی از همراهان عروس برای یک هفته تا یک ماه در کنار او باقی مانده و به او در امورات زندگی کمک می‌کند.

قیمت گاو ماده در سودان جنوبی حدود ۲۰۰ دلار و گاو نر ۳۰۰ دلار است.

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش