دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۲۱:۰۲ - ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۲۶۳
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

راز عجیبی که پشت‌ یال‌های شیر نهفته‌است!

شیر,راز نهفته در یال‌های شیر
بروس پترسون، محقق بازنشسته پستانداران در موزه فیلد شیکاگو گفت:«این یال‌های پر زرق و برق برای تحت تاثیر قرار دادن شیرهای دیگر، یعنی هم جفت بالقوه و هم رقبای بالقوه وجود دارند. پترسون گفت که شیرهای نر دارای سرهای بزرگ و گردن بزرگ هستند و یال ها در این ویژگی ها اغراق آمیز هستند.»

به گزارش خبرآنلاین، هیچ گونه حیوانی به اندازه شیر نر که یال های براق و پر، دور گردن خود دارند نماد صحرای ساوان آفریقا نیست.

 یال‌های شیر معمولاً برای تحت تأثیر قرار دادن و ترساندن وجود دارند، اما همه نرها آنها را ندارند و در برخی شرایط، شیرهای ماده به جوانه زدن موهای تیره صورت نیز معروف هستند.

بروس پترسون، محقق بازنشسته پستانداران در موزه فیلد شیکاگو گفت:«این یال‌های پر زرق و برق برای تحت تاثیر قرار دادن شیرهای دیگر، یعنی هم جفت بالقوه و هم رقبای بالقوه وجود دارند. پترسون گفت که شیرهای نر دارای سرهای بزرگ و گردن بزرگ هستند و یال ها در این ویژگی ها اغراق آمیز هستند.»

برخی از یال ها ممکن است چشمگیرتر از بقیه باشند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۲ که بر روی انتخاب جنسی، دما و یال‌های شیر مختلف انجام شد، نشان داد که موهای تیره‌تر برای شیرهای ماده جذاب‌تر است و همچنین با تغذیه بهتر و سطح تستوسترون بالاتر ارتباط دارد. به‌علاوه، محققان خاطرنشان کردند که شیرهای نر با یال‌های بلندتر برای سایر نرها ترسناک‌تر هستند.

پترسون گفت:«این یک رعب بزرگ برای مردان رقیب است؛ چرا که می بینند یک شیر غول پیکر به سمت آنها حرکت می کند، به همین خاطر از دور خارج می شود.» اما برخی از شیرهای نر اصلاً یال ندارند و این به این دلیل است که داشتن یال تیره وپرپشت ممکن است با معایبی نیز همراه باشد.

اندازه و شکل یال ناشی از گرما است

علیرغم مزایایی که از تحت تاثیر قرار دادن شیرهای دیگر با یال سنگین به دست می آید، پوشیدن شال گردن ضخیم دور گردن در تمام طول روز در حالی که زیر نور خورشید هستید ایده آل نیست و مطالعه سال ۲۰۰۲ نشان داد که دمای بدن نرهای یال دار بالاتر از ماده های بدون یال است. دمای بالای بدن می تواند باعث ایجاد مشکل در تولید اسپرم شود.

این مشکل گرما ممکن است دلیلی باشد که برخی از شیرها یال‌های بسیار کوچک دارند یا اصلا یال ندارند. در مناطقی مانند دهانه سرنگتی یا انگورونگورو در شمال تانزانیا که هزاران فوت بالاتر از سطح دریا هستند و دمای آن به طور مرتب به زیر ۶۰ درجه فارنهایت می رسد، شیرهای نر اغلب یال های بزرگی دارند.

شیر,راز نهفته در یال‌های شیر

اما در پارک ملی Tsavo East کنیا، که به سطح دریا نزدیک‌تر و گرم‌تر است، شیرهای نر یال‌های بسیار کوچکی دارند که تقریباً دیده نمی شود.

پترسون گفت:« شیری که یال بزرگی دارد نمی تواند در طول روز خیلی دور راه برود یا از آب دور شود. او گفت که این باعث می شود آنها در مقایسه با شیری که یال بزرگی بر روی شانه هایش ندارد، در وضعیت نامناسبی قرار بگیرند.»

این می تواند برای شیرهای خارج از زیستگاه طبیعی نیز صدق کند. یکی از مطالعات پترسون نشان داد که در میان شیرهای باغ وحش در آمریکای شمالی، شیرها در شهرهایی با هوای سردتر یال های ضخیم تر و متراکم تری دارند.

شیرهای ماده با یال

شیرهای ماده نیز می توانند یال داشته باشند، اگرچه این امر نادر است. در سال ۲۰۱۶، محققان اعلام کردند که پنج شیر ماده در دلتای اوکاوانگو بوتسوانا رشد یال داشته اند. یکی از گونه‌های ماده نیز رفتارهای معمولی مردانه داشت.

شیر,راز نهفته در یال‌های شیر

در سال ۲۰۱۸، باغ وحش اوکلاهاما سیتی اعلام کرد که یک شیر ۱۸ ساله به نام بریجت به طور مرموزی رشد یک یال کوچک داشته است. آزمایش خون بعداً نشان داد که یک تومور خوش خیم باعث افزایش سطح هورمون آندروستندیون شده است که می تواند منجر به ویژگی های مردانه شود.

و در سال ۲۰۲۰، یک شیر سالخورده در باغ وحش توپکا در کانزاس شروع به رشد یال کرد. نگهبانان باغ وحش گفتند که در آن زمان به نظر می رسید این یک «رویداد تصادفی» است که به رقابت یا تکامل مرتبط نبود.

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش