چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
۱۴:۰۸ - ۱۵ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۷۲۷
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص و شگفت‌انگیز در دنیا

معمولاً ایستگاه‌های راه‌آهن، جزء مکان‌های مورد علاقه‌ی مردم برای گذراندن زمان نیستند. سر و صدا و جمعیت زیاد، این ایستگاه‌ها را برای مردم غیر قابل تحمل می‌کند.

با این وجود بعضی از ایستگاه‌های راه‌آهن وجود دارند که به علت معماری شگفت‌انگیز و زیبایی فوق‌العاده خود، محبوبیت بالایی در بین مردم دارند. در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا به معرفی تعدادی از این ایستگاه‌های شگفت‌انگیز بپردازیم.

۱. ایستگاه راه‌آهن کوالالامپور در مالزی

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص در دنیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

طراحی این ایستگاه توسط «آرتور بنیسون هوباک» انجام شد و ساخت آن در سال ۱۹۱۷ به پایان رسید. این مکان از طریق ترکیب سبک‌های مختلف معماری ساخته شده است. در این ایستگاه از معماری عربی، هندی و اروپایی استفاده شده است که این تلفیق معماری، زیبایی این ایستگاه راه‌آهن را دو چندان کرده است.

البته این مکان بیش از اینکه شبیه به ایستگاه راه‌آهن باشد، شبیه به کاخی مجلل است که بازدیدکنندگان و مسافران این ایستگاه را شگفت زده می‌کند. با افتتاح ایستگاه مرکزی جدید کوالالامپور، این ایستگاه از نظر مسافرتی استفاده‌ی چندانی ندارد، ولی سالانه هزاران گردشگر را به دلیل زیبایی و معماری خاص خود، به خود جذب می‌کند.

۲. ایستگاه راه‌آهن کانازاوا در ژاپن

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص در دنیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

با بازگشایی این ایستگاه در سال ۱۸۹۸، توجه معماران زیادی در سراسر جهان به این ایستگاه را‌ه‌آهن جلب شد. ایستگاه راه‌آهن کانازاوا یکی از بزرگ‌ترین و زیبا‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن جهان است که امروزه نیز از آن استفاده می‌شود. این ایستگاه در سال ۲۰۰۵ بازسازی شد و ورودی گنبدی شکل و ستون‌های بزرگ بخش داخلی این ایستگاه در همان سال توسط معماران ژاپنی ساخته شدند.

۳. ایستگاه راه‌آهن CFM در موزامبیک

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص در دنیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

تنها ایستگاه راه آهن قاره‌ی آفریقا در این لیست، ایستگاه CFM در پایتخت کشور موزامبیک قرار دارد که به شدت نیز تحت تأثیر معماری پرتغال ساخته شده است. طراحی این ایستگاه راه‌آهن توسط «آلفردو آگوستو لیسبو دو لیما»، «ماریو ویا»، و «فریرا دا کاستا» انجام شد و ساخت آن در سال ۱۹۱۶ به پایان رسید.

این ایستگاه مشرف به میدان معروف کارگران است. در این ایستگاه راه‌آهن مجموعه‌ای از لوکوموتیو‌های بخار برای جابه‌جایی مردم وجود دارد. همچنین از این ایستگاه به عنوان محلی برای برگزاری کنسرت‌ها و نمایشگاه‌ها نیز استفاده می‌شود.

۴. ایستگاه راه‌آهن سیرکچی در ترکیه

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص در دنیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

این ایستگاه راه‌آهن که توسط معمار، «آگوست جاسموند» طراحی و ساخته شد در سال ۱۸۹۰ افتتاح شد. در ساخت این ایستگاه راه‌آهن که در شهر استانبول قرار دارد از تلفیق معماری غربی و شرقی استفاده شده است.

ایستگاه راه‌آهن سیرکچی در نزدیکی تنگه‌ی «بسفر» قرار دارد. پنجره‌های شیشه‌ای و برج‌های ساعت، این ایستگاه راه‌آهن را منحصر به فرد کرده‌اند. از این ایستگاه به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف شهر استانبول نیز یاد می‌شود.

۵. ایستگاه راه‌آهن گار دی نور در فرانسه

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص در دنیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

یکی از زیباترین ایستگاه‌های راه‌آهن جهان در شهر پاریس واقع شده است. این ایستگاه که در سال ۱۸۶۴ افتتاح شده است دارای معماری بی‌نظیری است که زیبایی آن را چند برابر کرده است. این ایستگاه که ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺩﻫﻢ ﭘﺎﺭﯾﺲ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﻪ ﺧﻄﻮﻁ ﺭﺍﻩﺁﻫﻦ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ انگلیس، ﺑﻠﮋﯾﮏ، ﺁﻟﻤﺎﻥ ﻭ ﻫﻠﻨﺪ ﻣﺘﺼﻞ ﺍﺳﺖ و سالانه میلیون‌ها مسافر را جابه‌جا می‌کند.

۶. ایستگاه راه‌آهن آنتورپ در بلژیک

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص در دنیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

در ساخت این ایستگاه راه‌آهن که در سال ۱۹۰۵ افتتاح شده است از تلفیقی از سبک‌های معماری استفاده شده است که بخش عمده‌ی طراحی آن توسط معمار معروف، «لوئیس دلاکنسرای» انجام شده است. سالن انتظار گنبدی شکل این ایستگاه قطار یکی از زیباترین ساختمان‌های اروپا به شمار می‌آید.

طراحی داخلی شیشه‌ای این ایستگاه توسط «ژان ون آسپرن» انجام شده است. معمولا در بیشتر نظرسنجی‌ها راجع به زیباترین ایستگاه راه‌آهن در دنیا، ایستگاه راه‌آهن آنتورپ در جایگاه نخست قرار می‌گیرد.

۷. ایستگاه راه‌آهن آتوچا در اسپانیا

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص در دنیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

این ایستگاه راه‌آهن که در شهر مادرید قرار دارد در سال ۱۹۰۵ افتتاح شده است. نام این ایستگاه از نام کلیسایی به همین نام گرفته شده است که در مجاورت این ایستگاه قرار دارد.

طراحی این ایستگاه توسط «آلبرتو دو پالاسیو الیساگن» و «گوستاو ایفل» انجام شده است. آنچه ایستگاه آتوچا را بی‌نظیر می‌کند باغ بزرگی است که تقریباً شبیه جنگل کوچکی است که داخل این ایستگاه ساخته شده است.

این باغ توسط معمار اسپانیایی «رافائل مونئو» طراحی شده و صد‌ها گونه از گیاهان و حیوانات نادر را در خود جای داده است. همچنین در این ایستگاه یک بنای یادبود برای قربانیان انفجار‌های سال ۲۰۰۴ در مادرید وجود دارد.

۸. ایستگاه راه‌آهن سنت پانکرس در لندن

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص در دنیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

این ایستگاه که در تاریخ ۱ ﺍﮐﺘﺒﺮ ۱۸۶۸ ﺗﺄﺳﯿﺲ ﺷﺪﻩ است ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ «ﮐﻤﺪﻥ» ﻟﻨﺪﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ. از زمان افتتاح، این ایستگاه چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است، اما با این حال معماری سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده است.

در ساخت ایستگاه راه‌آهن سنت پانکرس از معماری ویکتوریا استفاده شده است و با آثار هنری زیادی نیز تزئین شده است. قطار قوسی این ایستگاه بزرگ‌ترین سازه‌ی تک قطبی در زمان خود به شمار می‌رفته است. این ایستگاه را‌ه‌آهن تعداد زیادی فروشگاه و رستوران را نیز در خود جای داده است.

۹. ایستگاه راه‌آهن چاتراپاتی شیواجی

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص در دنیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

تنها ایستگاه راه‌آهن این لیست که در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده است، ایستگاه چاتراپاتی شیواجی است که در شهر بمبئی واقع شده است. طراحی این ایستگاه توسط «فردریک ویلیام استیونز» انجام شده است که ترکیبی از معماری سنتی مغول و ویکتوریا است و در سال ۱۸۸۸ افتتاح شده است.

البته در گذشته این ایستگاه با نام «ویکتوریا ترمینوس» شناخته می‌شده است. ایستگاه چاتراپاتی شیواجی یکی از شلوغ‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن در دنیا به شمار می‌آید که روزانه حدود ۳ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند.

۱۰. ایستگاه راه‌آهن گرند سنترال در ایالات متحده

ایستگاه‌های راه‌آهن خاص در دنیا,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

این ایستگاه ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩﻫﺎﯼ ﻗﻄﺎﺭ ﺍﯾﺎﻻﺕ ﻣﺘﺤﺪﻩ ﻭ ﺷﻠﻮﻍﺗﺮﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﻣﺮﮐﺰﯼ ﻗﻄﺎﺭ ﺷﻬﺮﯼ ﻧﯿﻮﯾﻮﺭﮎ ﺍﺳﺖ. ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۹۱۳ ﺗﺄﺳﯿﺲ ﺷﺪﻩ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺭﺍﻩﺁﻫﻦ ﺷﻤﺎﻝ نیویورک ﻣﺤﺴﻮﺏ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﻭ ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺩﺭ ﺣدود ۶۶ میلیون ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺴﺘﮕﺎﻩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ.

این ایستگاه راه‌آهن یکی محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در دنیا به حساب می‌آید و سالیانه نزدیک به ۲۰ میلیون گردشگر از این ایستگاه بازدید می‌کنند.

این ایستگاه با ۶۷ مسیر، بزرگ‌ترین ایستگاه راه‌آهن در دنیا به شمار می‌آید. ساختمان اصلی این ایستگاه در سال ۱۹۱۳ افتتاح شده است. از این ایستگاه در ساخت بسیاری از فیلم‌ها مانند سری فیلم‌های «پدرخوانده» نیز استفاده شده است.

bar​tarinha.‎​ir
  • 11
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویژه سرپوش