دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
۱۶:۴۳ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۴۳۰۷
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

۱۰ روش درمانی عجیب‌غریب در دنیای پزشکی

امروز می‌خواهیم شما را با تعدادی از روش‌های درمانی عجیب و غریب آشنا کنیم که هنوز هم انجام می‌شوند.

عرق درمانی

انواع روش های درمانی در دنیای پزشکی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

عرق درمانی ترکیبی از مشاوره گروهی/روان‌درمانی و تعریق گروهی است. تعریق گروهی یک تعامل اجتماعی است در حالی که واکنش‌های روان‌فیزیولوژی به قرارگیری در معرض گرما را هم تجربه می‌کنید. تعریق گروهی جایگاه فرهنگی محکمی دارد و هزاران سال است که در سراسر جهان برای بهبود سلامتی وجود داشته است. از نمونه‌های آن می‌توان به سونا در فنلاندی، بانیا در روسیه، مراسم کلبه تعریق سرخپوست‌های آمریکایی، حمام اسلامی، موشی بور در ژاپن و سیفوتو در آفریقا اشاره کرد. تعریق گروهی هزاران سال است که برای اهداف جسمی و روحی استفاده می‌شود.

گِل درمانی

انواع روش های درمانی در دنیای پزشکی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

همه ما با استفاده از گِل در استراحتگاه‌های بهداشتی آشناییم، جایی که افراد حمام گِل می‌گیرند تا پوستشان بهتر شود. اما بسیاری از افراد نمی‌دانند که گِل در درمان‌های داخلی هم استفاده می‌شود. گاهی اوقات از گِل برای پوشش روی قرص‌ها استفاده می‌شود، اما در دوز‌های بالاتر برای درمان اختلالات روده هم مصرف می‌شود.

حتی ناسا هم از گِل درمانی استفاده می‌کند. ناسا در دهه ۱۹۶۰ تاثیرات بی‌وزنی بر بدن انسان را مورد مطالعه قرار داد. آزمایش‌ها نشان داد که بی‌وزنی منجر به تقلیل سریع استخوان‌ها می‌شود، بنابراین از اقدامات درمانی مختلفی برای مقابله با آن استفاده شد. از تعدادی شرکت داروسازی هم خواسته شد تا مکمل کلسیم تولید کنند، اما ظاهرا هیچ یک از آن‌ها به اندازه گِل موثر نبودند. گِل مخصوصی که در این مورد استفاده می‌شد ترامین بود، یک خاک سرخ رنگ که در کالیفرنیا یافت می‌شود. دکتر بنجامین ارشوف از انستیتوی پلی تکنیک کالیفرنیا نشان داد که مصرف خاک اثرات بی‌وزنی را خنثی می‌کند.

برق درمانی

انواع روش های درمانی در دنیای پزشکی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

درمان با ضربه الکتریکی تشنج‌آور یا الکتروشوک یا برق درمانی، یک روش درمان روانی اثبات شده، اما بحث برانگیز است که در آن به بیماران بیهوش شوک الکتریکی وارد می‌شود. امروزه از برق‌درمانی برای درمان افسردگی‌های شدیدی استفاده می‌شود که به درمان‌های دیگر پاسخ نداده اند و همچنین برای درمان اختلال دوقطبی، کاتاتونیا و اسکیزوفرنی هم استفاده می‌شود.

این درمان اولین بار در دهه ۱۹۳۰ معرفی شد و به عنوان روش درمانی در دهه ۱۹۴۰ و ۵۰ به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت. امروزه یک میلیون نفر در جهان هر سال از این درمان استفاده می‌کنند که معمولا در یک دوره ۶-۱۲ جلسه‌ای، دو یا سه بار در هفته انجام می‌شود. افراد زیادی از این روش در درمان افسردگی نتیجه گرفته اند.

ریختن آب روی سر

انواع روش های درمانی در دنیای پزشکی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

در این روش معمولا از آب سرد استفاده می‌شود. از ریختن آب سرد برای شوک دادن به بدن و نوعی تب‌دار کردن استفاده می‌شود. برخی روش‌های مراقبه مثل تومو هم اثرات مشابهی در بالا بردن دما دارند. ریختن آب سرد مثل شنا کردن در یخ است و اثر آن معمولا شدیدتر و ماندگارتر از دوش آب سرد است. به پایان رساندن حمام با دوش آب سرد یک روش درمان طبیعی سنتی و قدیمی است. برخی معتقدند این روش برای کشتن باکتری‌های مضر و رها کردن باکتری‌های مفید در بدن مفید است.

ادرار درمانی

انواع روش های درمانی در دنیای پزشکی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

اصطلاح ادراردرمانی به کاربرد‌های مختلف ادرار انسان برای مصارف دارویی یا آرایشی، از جمله نوشیدن ادرار خود و ماساژ پوست با ادرار خود یا دیگران اشاره دارد. هیچ مدرک علمی برای استفاده درمانی از ادرار وجود ندارد. ادرار کردن روی زخم نیش عروس دریایی یک روش درمانی عامیانه است، اما هیچ اثر مفیدی ندارد و حتی ممکن است تاثیر عکس داشته باشد، چون یاخته‌های باقیمانده در محل نیش را فعال می‌کند. ادرار حاوی مواد مفیدی مثل ویتامین ث است، اما این مواد به دلیل عدم استفاده یا بیش از حد بودن دفع شده اند؛ بنابراین استفاده مجدد از آن باعث دفع مجدد می‌شود. بارزترین تاثیر فیزیولوژیکی مصرف ادرار، حداقل با معده خالی، اسهال است.

فصد خون

انواع روش های درمانی در دنیای پزشکی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

فصد خون عبارت است از گرفتن مقدار قابل توجهی از خون بیمار برای درمان یا پیشگیری از بیماری‌ها. این رایج‌ترین عمل پزشکی بود که توسط پزشکان در یک دوره زمانی تقریبا دو هزار ساله تا اواخر قرن نوزدهم انجام می‌شد. در اکثر موارد، استفاده از این روش برای بیماران مضر بود، اما باعث مرگ نمی‌شد. این روش هنوز یکی از موثرترین درمان‌ها برای آهن اضافی خون و درمان سلول‌های قرمز اضافی است که در بیماری‌هایی مثل پورفیری رخ می‌دهد.

زالودرمانی

انواع روش های درمانی در دنیای پزشکی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

زالو درمانی هنوز هم انجام می‌شود. این روش، درمان موثری برای کاهش انعقاد خون، بهبود فشار خون بالا و تحریک گردش خون در عمل جراحی ترمیمی وصل کردن مجدد اندام‌هایی مثل پلک چشم، انگشتان و گوش‌ها استفاده می‌شود. اثر درمانی در نتیجه خونریزی مداوم زخم‌های به جا مانده از زالو‌ها به دست می‌آید. رایج‌ترین عارضه زالودرمانی خونریزی طولانی مدت است که به راحتی درمان می‌شود، اگرچه واکنش‌های آلرژیک و عفونت‌های باکتریایی هم ممکن است رخ دهد. دستگاه‌هایی به نام «زالو‌های مکانیکی» اختراع شده که هپارین ترشح می‌کند و عملکردی مشابه زالودرمانی دارد.

درمان هلمینتیک (Helminthic)

انواع روش های درمانی در دنیای پزشکی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

درمان هلمینتیک نوعی ایمنی درمانی، درمان بیماری‌های خودایمنی و اختلالات ایمنی، با استفاده از آلودگی عمدی با کرم‌های انگلی (هلمینیت) یا تخم آن‌ها است. این روش هر دردی را درمان می‌کند و گا‌ها برای درمان آسم یا تب یونجه هم به کار می‌رود. بسته به بیماری خودایمنی موردنظر، عفونت هلمنتیک منجر به بهبود علائم در ۷۰درصد از بیماران می‌شود. کرم‌ها در دوز‌های خوراکی تجویز می‌شوند که  در یک دوره چند هفته‌ای به طور مکرر مصرف می‌شوند و ممکن است عوارض جانبی نسبتا شدیدی داشته باشند. برخی بیماران در دوره درمان ۸ دوز ۲۵۰۰ تخم کرمی دریافت می‌کنند.

باکتری مدفوع درمانی

انواع روش های درمانی در دنیای پزشکی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

باکتری مدفوع درمانی برای درمان انواع خاصی از اختلالات التهابی روده مثل کولیت زخمی استفاده می‌شود. این درمان به شکل تنقیه در یک دوره پنج روزه به بیمار داده می‌شود. برای ساخت مایعی که در تنقیه استفاده می‌شود، به یک «اهداکننده مدفوع» نیاز است. به عبارت دیگر، یک نمونه مدفوع از فرد سالم (معمولا بستگان بیمار) گرفته شده و بعد از تبدیل به مایع، وارد مقعد بیمار می‌شود. تفکر پشت این درمان این است که باکتری مدفوع فرد سالم در بیمار رشد کرده و او را بهبود می‌بخشد. چیزی که شاید چندش آورتر از تنقیه مدفوع دیگران باشد، این است که این مایع ممکن است از طریق لوله‌ای وارد بینی شود.

استعمال دخانیات

انواع روش های درمانی در دنیای پزشکی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

پزشکان قرن‌ها برای درمان انواع بیماری‌ها استعمال دخانیات را تجویز می‌کردند و گرچه این عمل هنوز اتفاق می‌افتد، اما تعداد پزشکانی که این درمان را پیشنهاد می‌کنند بسیار کمتر شده است. تحقیقات مربوط به بیماری‌های عصبی نشان داده که خطر ابتلا به بیماری پارکینسون یا آلزایمر در افراد سیگاری ۵۰درصد کمتر است. همچنین نیکوتین، علائم اختلال نقص توجه و بیش فعالی را بهبود می‌بخشد و اثراتی روی مغز دارد که شبیه به محرک‌ها است. اگرچه این یافته‌ها نباید هیچ کس را به سیگارکشیدن تشویق کند، اما برخی تحقیقات روی فواید نیکوتین روی سلامتی تمرکز دارند.

bartarinha​.‎​ir
  • 16
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش