جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
۱۱:۲۵ - ۲۱ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۴۶۹۰
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

لحظات مشهور تاریخی که هرگز واقعا اتفاق نیفتادند

وقایع تاریخی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها
شما احتمالا این وقایع تاریخی را پذیرفته اید، اما این‌ها کاملا اشتباه هستند یا حداقل زیادی اغراق شده اند.

نرون هنگام سوختن رم ویولن نمی‌زد

وقایع تاریخی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

هرچند این امپراتور رومی قرن اول میلادی قطعا در ماجرای آتش سوزی روم بی‌گناه نبود، اما قطعا هنگام آتش‌سوزی ویولن نمی‌زد. یک دلیلش این بود که وقتی آتش سوزی اتفاق افتاد، نرون حتی در شهر نبود، او در آنتیوم بود که حدود ۵۰ کیلومتر خارج از شهر بود. یک دلیل دیگر هم این بود که چیزی به عنوان ویولن در رم باستان وجود نداشت. نرون یک نوازنده بود و دوست داشت سازی به شکل چنگ به نام کیتارا (یا سیتارا) بنوازد، اما قطعا سازی نمی‌زد که تا قرن یازدهم وجود نداشت. یک مورخ رومی ادعا می‌کند که او در حال خواندن آواز افسانه سقوط تروی بوده که می‌فهمد شهری در حال سوختن است، اما هیچ شاهدی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

موش‌ها طاعون یا مرگ سیاه را پخش نکردند

وقایع تاریخی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که موش‌ها را نباید مقصر مرض ویرانگری دانست که یک سوم جمعیت اروپا را در قرن چهاردهم از بین برد. دانشمندان دانشگاه اسلو آزمایشی انجام دادند که روش‌های احتمالی انتقال این بیماری همه گیر را ارزیابی کرد. آن‌ها متوجه شدند که انگل‌های حامل این بیماری به احتمال زیاد از انسان آمده اند نه از موش‌ها. مدلی که نشان می‌داد این بیماری توسط کک و شپش‌های انسان گسترش یافته اند، بیشتر با نرخ مرگ و میر طاعون سیاه مطابقت داشت تا مدلی که شامل موش‌های حامل انگل می‌شد.

نام کشتی‌های کریستوف کلمب، نینا، پینتا و سانتا ماریا نبود

وقایع تاریخی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

وقتی صحبت از کلمب می‌شود، تنها واقعیتی که در کتاب‌های تاریخی صحت دارد این است که او در سال ۱۹۴۲ سفر کرد. اول از همه باید بدانید که او آمریکا را «کشف» نکرد، انسان‌ها از هزاران سال قبل در این قاره زندگی می‌کردند. حتی او اولین اروپایی نبود که به آمریکای شمالی رسید، وایکینگ‌ها در سال ۱۰۰۰ میلادی به کانادا سفر کرده بودند. حتی نام سه کشتی او هم از لحاظ تاریخی درست نیستند. در قرن پانزدهم، بیشتر کشتی‌ها به نام «سنت»‌ها نام گذاری می‌شدند، بنابراین شاید سانتا ماریا واقعی باشد، اما نینا و پینتا احتمالا لقب ملوانان کشتی‌های نامبرده بوده است.

مارتین لوتر اعتراض‌نامه خود را به سردر کلیسا آویزان نکرد

وقایع تاریخی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

کشیش انقلابی، مارتین لوتر و لیست اعتراضات او درباره کلیسای کاتولیک به عنوان کاتالیزور اصلاحات پروتستان در تاریخ ثبت شده است. هرچند اعتراض ۹۵ ماده‌ای او واقعی بود و تاثیر بسزایی روی درک مردم از کلیسای کاتولیک داشت، اما به شکلی که به ما گفته اند اتفاق نیفتاده است.

هیچ مدرک تاریخی نیست که لوتر اعتراض خود را به در کلیسا آویخته باشد، این داستان ۳۰ سال بعد از سال ۱۵۱۷، یعنی همان سالی که این اتفاق افتاده، به وجود آمد. آنچه برای ما قطعی است این است که او بسیار مودبانه اعتراض خود را برای اسقف اعظم ارسال کرد و اینکه او هرگز قصد نداشت علیه کلیسا انقلاب کند. او یک کاتولیک مومن بود و فقط می‌خواست روحانیت فساد آن‌ها را بشناسد.

سیب روی سر نیوتن نیفتاد

وقایع تاریخی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

ماجرای ریاضیدان مشهور که با افتادن سیب روی سرش، مفهوم گرانش را کشف کرده، احتنمال اغراق واقعیت است. اولین باری که داستان سیب ظاهر شد در زندگینامه نیوتن بود که توسط دوستش ویلیام استوکلی در سال ۱۷۹۲ نوشته شد. در این شرح حال آمده است: «مفهوم گرانش به ذهنش رسید... همزمان با افتادن یک سیب، در حالی که متفکرانه نشسته بود.» مورخان بر این باورند که احتمالا او افتادن سیب را دیده و به این فکر کرده که چرا این اتفاق افتاده است، اما هیچ جای اسناد زندگی نیوتن نمی‌گوید این سیب روی سر او افتاده است.

جادوگران در سیلم (Salem) سوزانده نمی‌شدند

وقایع تاریخی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

هیچ یک از متهمان به جادوگری در قرن هفدهم در سیلم در ماساچوست سوزانده نشدند. به جز یکی از ۲۰ نفری که به دلیل جادوگری در این شهر استعماری ماساچوست به دار آویخته شد و قربانی دیگری که زیر سنگ‌های سنگین له شد. بقیه جادوگران در انتظار محاکمه در زندان درگذشتند و هیچ سوزاندنی در کار نبود، حداقل در سیلم. این افسانه از هیستری ساحره‌گیری ریشه می‌گیرد که در اروپا اتفاق افتاد. در قرن پانزدهم تا هجدهم، ترس و وحشت همگانی ساحره‌گیری سراسر اروپای غربی و اسکاندیناوی را در برگرفت و بسیاری از جادوگران سوزانده شدند.

بن فرانکلین الکتریسیته را کشف نکرد

وقایع تاریخی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

آزمایش مشهور بن فرانکلین شامل بستن یک کلید به بادبادک، یک اقدام علمی انقلابی نبود. قطعا او الکتریسیته را کشف نکرده است؛ دانشمندان در سال ۱۷۵۲ (سالی که فرانکلین آزمایش خود را انجام داد) از وجود آن آگاه بودند. فرانکلین به دنبال کشف این بود که آیا صاعقه شکلی از الکتریسیته است و اولین کسی بود که این فرضیه را مطرح کرد. از این گذشته شاید حتی خود فرانکلین هم آزمایش مشهور بادبادک را انجام نداده باشد. فرانکلین در سال ۱۷۵۲ در روزنامه پنسیلوانیا در مورد موفقیت آزمایش نوشت و درباره آن توضیح داد، اما هرگز نگفت خودش این کار را کرده است. ۱۵ سال بعد بود که دانشمندی به نام جوزف پریستلی گزارشی نوشت و این آزمایش را به فرانکلین نسبت داد.

ماری آنتوانت نگفت «خب کیک بخورند»

وقایع تاریخی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

«خب کیک بخورند»! نقل‌قولی منتسب به ماری آنتوانت است که وقتی به او گفته شد «مردم نان ندارند»، این جمله را بر زبان آورد. اما این ملکه فرانسوی هرگز این جمله را بیان نکرده است. حکایت‌های از نجیب‌زادگان لوس وجود دارد که به فقرا پیشنهاد می‌کنند غذا‌های خوشمزه‌ای را بخورند که توان مالی تهیه آن را ندارند، اما این حکایات به قبل از حکمرانی آنتوانت برمی‌گردد.

در یکی از یاین حکایت‌ها، یک نجیب زاده آلمانی در قرن شانزدهم پیشنهاد می‌کند که زیردستانش یک نوع نان شیرینی بخورند (آنتوانت در قرن هجدهم به دنیا آمد). نقل قول «خب کیک بخورند» اولین بار در سال ۱۷۶۷ در زندگینامه‌ای ظاهر شد که توسط فیلسوف ژان ژاک روسو نوشته شده بود. او این نقل قول را به یک «شاهزاده خانم» نسبت می‌دهد. باتوجه به اینکه ماری آنتوانت در آن زمان یک دختربچه بود، قطعا او نبوده است.

ونگوک گوش خودش را قطع نکرد

وقایع تاریخی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

این هنرمند فقط قسمت پایینی گوش چپ خودش را برید و دلیل آن را هم هیچکس با اطمینان نمی‌داند. او قطعا در آن زمان از افسردگی شدید رنج می‌برده است. برخی مورخان ادعا می‌کنند که او بعد از کشمکش با دوست هنرمندش، پل گوگن، دچار بحران روحی شده است. برخی دیگر ادعا می‌کنند ونگوک بعد از اینکه فهمید برادرش (که حامی اصلی مالی و عاطفی او بود) نامزد کرده، خشمگین شده و دست به چنین کاری زده است. در هر صورت یک چیز مشخص است: او کل گوشش را قطع نکرده است.

bartarinha.ir
  • 11
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
فک کنم سال کلمب اشتباه چاپ شده!
مشاهده کامنت های بیشتر
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
امیر قلعه نویی,افتخارات امیر قلعه نویی,معرفی امیر قلعه نویی بیوگرافی امیر قلعه نویی و عکس هایش

نام مستعار: ژنرال

تاریخ تولد:۱ آذر ماه ۱۳۴۲

محل تولد: تهران، ایران

قد: ۱۶۵ سانتی متر

پست: مربی

ادامه
دیوید ریکاردو,تفاوت نظریه های پارسون مالتوس و دیوید ریکاردو,نظریه رشد اقتصادی دیوید ریکاردو بیوگرافی دیوید ریکاردو از تأثیرگذارترین اقتصاددانان سنتی(+ تصاویر)

زاده: ۱۸ آوریل ۱۷۷۲

محل تولد: لندن، انگلستان

حزب سیاسی: ویگ

تخصص: اهالی کسب و کار، اقتصاددان

مکتب فکری: اقتصاد کلاسیک

ادامه
ارسطو,عکس های ارسطو,شاگرد ارسطو زندگینامه ارسطو یکی دانشمندان یونان باستان (+ تصاویر)

لقب: معلم اول

زادروز: ۳۸۴ ق.م

زادگاه: استاگیرا، یونان

استادان: افلاطون

تاریخ مرگ: ۳۲۳ ق.م

محل مرگ: خالکیس، یونان

ادامه
ویژه سرپوش