یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۵۹

آشنایی با انواع گیاهان مناسب برای بخور صورت

بخور صورت,دستگاه بخور صورت,دستگاه بخور صورت لطافتنوع مایعی که برای بخور انتخاب می کنید، چیزی از فواید بخور صورت کم نمی کند
پاکسازی پوست صورت در کنار استفاده از محصولات مراقبت از پوست مناسب تا حد زیادی منجر به سلامت و زیبایی پوستتان می شود. به همین علت بخور صورت، راهی ارزان و ساده برای این منظور است.

بخور صورت

تمامی شما احتیاج دارید که آلودگی های روی پوستتان را بردارید و از آن مراقبت کنید. به عنوان نمونه ، استفاده از ضدآفتاب میتواند به سلامت پوستتان کمک کند ولی بخور صورت روش های دیگریست که مهم است برای پوست خود بکار بگیرید تا پوستی تمیز، لطیف و دور از هرگونه آسیب دیدگی داشته باشید. بخور صورت حتی با آب، راهکار موثری برای شفافیت و شادابی پوست است بخار آب سبب میشود منافذ پوستی شما باز شود، جریان خون در پوستتان بهبود یابد و در نتیجه طراوت و شادابی به پوست شما باز میگردد. لازم نیست که برای بخوردادن حتماً دستگاه بخور مخصوص صورت داشته باشید بلکه شما میتوانید با استفاده از وسایل خانگی معمولی برای صورتتان بخوردهی را به راحتی انجام بدهید.

مدت زمان استفاده از بخور صورت برای انواع پوست

مدت زمان استفاده از بخور سرد یا گرم برای انواع مختلف پوست، متفاوت است و استفاده بیش از حد از بخور صورت میتواند منجر به آسیب رسانی به پوست شود.

> مدت زمان لازم برای بخور صورت پوست های چرب یا حساس بین ۵ تا ۸ دقیقه است.

> مدت زمان بخور صورت پوست های نرمال بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است.

> مدت زمان موردنیاز برای بخور صورت پوست های خشک ۱۵ دقیقه می باشد.

گیاهان مناسب برای بخور صورت

- برای استفاده از بخور صورت پوست های حساس بهتر است از بابونه و گل همیشه بهار استفاده شود.

- جهت بخور صورت پیشنهاد میشود برای پوست های خشک از اسطوخودوس، ترنج، نعناع هندی و گل همیشه بهار استفاده کنید

- برای پوست های چرب جهت بخور صورت از بابونه،  روغن درخت چای،  گل رز و اسطوخودوس استفاده نمایید

بخور صورت خانگی,بخور صورت,طریقه بخور صورتمردم از بخور صورت استفاده می‌کنند زیرا باور دارند که بخار داغ باعث باز شدن پرزهای پوست میشود

روش های بخور صورت در منزل

- بخور صورت

استفاده از بخور صورت آب داغ یکی از مراحل مهم در پاکسازی پوست است که سبب می شود منافذ پوستتان باز شود و به راحتی چربی های اضافی از آن خارج شوند. به همین منظور باید پوستتان را پیش از بخور دادن، تمیز کنید و روی پوست صورتتان تمام مواد آرایشی و آلودگی ها را پاک کنید. سپس داخل یک کاسه متوسط ۲ لیوان آب جوش بریزید و روی سر خود یک حوله قرار دهید. چشمانتان را بسته نگه دارید؛ در این حالت خطر تحریک چشم را به حداقل می رسانید و میتوانید به پلک های خود اجازه دهید از مزایای بخار آب لذت ببرند. سرتان را با فاصله مناسب بالای ظرف آب جوش بگیرید طوری که حوله روی سرتان دور تا دور ظرف را بگیرد. حدود ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر صورت خود را دورتر از بخار قرار دهید مراقب باشید بیش از حد صورت تان را به کاسه نزدیک نکنید تا دچار سوختگی نشوید.

تنها برای زمان کمی بخور صورت را انجام دهید؛ چون در صورت  طولانی شدن این مدت زمان امکان دارد پوستتان دچار سوختگی، التهاب و حساسیت شود و همینطور آکنه صورت تشدید گردد. بعد از اینکه صورت خود را بخور دادید با آب ولرم بشویید و خشک کنید. در این حالت پوستتان بسیار حساس خواهد شد بدین ترتیب نباید با مالیدن حوله آنرا تحریک کنید. کرم یا سرم مرطوب کننده بزنید؛ اثرات این محصولات پس از بخور صورت افزایش می یابد ، براین اساس از مواد مغذی استفاده کنید. با استفاده از ضربه های آرام انگشتان به پیشانی، گونه ها و گردن، صورت خود را ماساژ دهید.

- بخور صورت با حوله ی گرم

برای بخور صورت با حوله یگرم ابتدا باید حوله ی دستی خود را آماده و شیر آب گرم را باز کنید. زمانی که آب گرم شد، سینک یا ظرف خود را به قدر کافی با آب گرم پر کنید تا حوله ی شما در آن خیس بخورد. سپس گیاهان دارویی را هم به آب بیفزایید. موی خود را ببندید تا روی صورتتان قرار نگیرد، سپس پوست و گردن خود را با یک پاک کننده ی لایه بردار ملایم، تمیز کنید. پس از خیس خوردن حوله در آب گرم، آنرا بفشارید تا به حالت نمدار درآید. روی یک صندلی راحت دراز بکشید. حوله را روی صورتتان بگذارید؛ گوشه های آنرا به طرف بالا بگیرید تا در قسمت وسط پیشانی به هم برسند. حوله را طوری روی صورتتان تنظیم کنید که کل صورت شما( حتی چشم هایتان) را بپوشاند؛ فقط میتوانید بینی خود را بیرون بگذارید. ۵ دقیقه در همین حالت استراحت کنید.

- بخور دادن با دستگاه بخور صورت

نحوه ی کار دستگاه بخور صورت به این روش است که ابتدا دستگاه را پر از آب کنید و روی میز نزدیک پیریز قرار دهید تا بتوانید به راحتی آنرا به برق وصل کنید. چند دقیقه طول میکشد تا بخار دادن را آغاز کند. سپس موهایتان را ببندید و صورت و گردنتان را تمیز بشورید. بر روی یک صندلی راحت بنشینید و صورت خود را در محفظه ی مخروطی در فاصله ای که در دفترچه راهنمای دستگاه گفته است معمولاً حدود ۱۲ تا ۲۵ سانتیمتری نگه دارید. به مدت ۲ تا ۳ دقیقه با ۱ دقیقه فاصله ی زمانی بین آن بخور دهید تا نتیجه را بر روی پوست خود مشاهده کنید. دستگاههای بخور صورت، نسبت به روش های دیگر بخار بهتر و قوی تری تولید میکنند.

دستگاه بخور صورت سرد و گرم,عوارض بخور صورت,بخور صورتبخور صورت یک نظافت جهت زیبایی صورت است که معمولا در هفته یک بار باید انجام شود

بخور صورت با برخی گیاهان دارویی

افزودن انواع گیاهان خشک و روغن به بخور، مزایای آنرا افزایش می دهد. گیاهان دارویی متفاوت و مفیدی برای انواع مختلف پوست وجود دارد. بعضی از گیاهان دارویی خواص آرامش بخش و تقویت کننده دارند که در زیر به چند نمونه از بخور صورت با گیاهان دارویی اشاره شده است:

>> بخور صورت بابونه:

بخور صورت بابونه برای پاکسازی عمقی پوست و درمان جوش های صورت مفید است. برای درست کردن این بخور صورت، ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری گل بابونه خشک شده را به آب جوش اضافه کنید. پس از اتمام بخور حوله را از روی سر خود برداشته و از داخل آب گل های بابونه را بیرون بیاورید و بر روی پوست خود بمدت ۵ دقیقه قرار دهید. سپس با آب سرد صورتتان را بشویید و از یک کرم مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید. برای نتیجه گیری بهتر باید دو تا سه بار در هفته این روش را تکرار کنید.

>> بخور صورت رازیانه:

این نوع بخور صورت برای انقباض منافذ پوستی مؤثر است. برای استفاده از این بخور باید برگ رازیانه خشک شده را به میزان ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری داخل آب جوش بریزید و برای بخور دادن صورت خود از بخار این آب استفاده کنید. استفاده از این بخور دوبار در هفته کافیست.

>> بخور صورت زنجبیل:

این بخور صورت نه تنها پوست را شفاف و شاداب می کند بلکه سبب پاک سازی دستگاه تنفسی نیز میشود. برای درست کردن این بخور صورت، باید دو قاشق غذاخوری پودر زنجبیل را درون آب جوش بریزید. آنگاه حوله ای روی سر خود بیندازید و صورتتان را بالای ظرف بگیرید. با کمک دستمال، بعد از گذشت ۱۰ دقیقه میتوانید جوش های سرسفید و سرسیاه خود را خارج کنید.

>> بخور صورت گلاب:

بخور صورت گلاب علاوه بر این که جوش ها را از بین میبرد نیز مانع از بروز هرگونه چین و چروک بر روی پوست صورت می شود. خواص گلاب برای پوست صورت اینست که سبب سفت شدن منافذ پوست و در نتیجه افزایش درخشش فوق العاده آن می گردد. در صورتیکه بافت پوست صورت شما طبیعی و معمولی است، رزماری را به این بخور اضافه کنید. برای استفاده ا این بخور صورت، پنج قاشق غذا خوری گلاب را در ۱۰۰ گرم آب جوش بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه صورتتان را بخور دهید.

بخور صورت,گیاهان مخصوص بخور صورت,بهترین بخور صورتبخور صورت سبب می‌شود که سطح پوست تمیز شده و گردش خون سریع‌تر انجام پذیرد

فواید استفاده از بخور صورت

* پاکسازی منفذهای پوست:

مردم به این علت از بخور صورت استفاده می کنند که بخار داغ سبب میشود پرزهای پوست باز شده و به زدودن کثیفی ها کمک می کند. تغییرات دمای پوست باعث میشود اندازه منفذهای پوست تغییر کند. استفاده از ماده پاکسازی کننده ملایم، بهترین راه برای تمیز کردن این پرزها است. محصولاتی که رتینول دارند میتوانند به بهبود نمای ظاهری پرزهای صورت کمک کنند. افردی که قصد دارند از محصولات حاوی رتینول استفاده کنند باید پیشتر با پزشکشان مشورت نمایند زیرا این محصولات برای پوست تمامی افراد مناسب نیستند. استفاده از بخار آب میتواند به پاک کردن این منافذ کمک بیشتری کند.

* تقویت گردش خون:

بخار آب گرم، تعریق رگ های خونی را آزادتر نموده و این بخور صورت سبب افزایش جریان و گردش خون می شود. در نتیجه تقویت جریان خون، پوست را تغذیه نموده و اکسیژن آنرا تامین می کند. در واقع خون به صورت یک جریان صاف و روان سبب میشود اکسیژن را در زیر پوستتان حمل کند و صورتی صاف و شفاف مانند یک نوجوان با پوست تازه و صورتی و درخششی طبیعی و باور نکردنی به شما می بخشد.

* پاکسازی پوست صورت از باکتری و سلول های مرده:

بزرگ ترين ارگان بدن، پوست صورت میباشد و مانند سایر قسمت های بدن به جوانسازی مداوم نیاز دارد تا از این طریق باکتری های مرده و سلول های مرده را از بین ببرد. این باکتری ها سالم هستند و نیاز نیست که از آنها بترسید ولی سبب میشوند که اکسیژن به خوبی به پوست شما نرسد. با انجام بخور صورت، تمامی باکتری های مرده از بین میروند و ظاهر پوستتان شفاف تر خواهد شد.

* کمک به جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست:

بخور صورت، موب افزایش قابلیت نفوذ پذیری پوست می شود. بنابراین، در صورتیکه بعد از بخور صورت،  محصولات مراقبت پوست را استفاده کنید، بهتر جذب خواهند شد.

* بهبود سینوزیت:

از خواص بخور صورت می توان به بهبود سینوزیت و رفع سردرد همراه آن اشاره کرد. با اضافه کردن عصاره های گیاهان داویی، این تأثير تقویت میشود.

* ایجاد احساس آرامش:

بسیاری از مردم از بخور صورت بعنوان راهی برای آرام و ریلکس شدن استفاده می کنند. همچنین برای کاهش استرس از حمام بخار و سونا در سالن ها استفاده می شود. در سطح کشور ایران و دیگر نقاط جهان، چشمه های آب گرم متعددی وجود دارد که منبع طبیعی بخار آب محسوب می شوند. برای غوطه ور شدن در این چشمه ها با هدف آرامش و ریلکس کردن بدن خود به آنجا بروید و از این چشمه های خدادادی و طبیعی نهایت لذت را ببرید.

* رفع جوش های سر سیاه:

بخار آب هنگام استفاده از بخور صورت، موجب میشود منافذ پوستتان باز شود و به شل شدن هرگونه چربی، آلودگی و گرد و خاک قدیمی برای پاکسازی و تمیز کردن عمقی پوست صورت کمک می کند. چنانچه منافذ پوست باز شود جوش های سرسیاه نرم شده در نتیجه از بین بردن آنها آسان تر میشود. پس از آن، تجمع سبوم در داخل فولیکول میتواند بطور طبیعی جریان پیدا کند و جوش های سرسیاه را از بین ببرد.

* خارج کردن چربی های انباشته شده در پوست:

چربی طبیعی( سبوم) توسط غدد سباسه ( غدد چربی پوست)  به این دلیل ایجاد می شود تا پوست و مو را نرم و درخشان کند. اگر در زیر سطح پوست این چربی انباشته شود،  زمینه ی رشد باکتری ها فراهم می شود. این مسئله باعث میشود آکنه و جوش سرسیاه ایجاد شود. بدین ترتیب یکی از خواص بخور صورت، خارج کردن چربی های انباشته شده در پوست است.

بخور صورت چند بار در هفته,بخور صورت,بخور صورت با گلاببخور صورت باعث تحریک و باز شدن منافذ پوست می‌شود

* تحریک کلاژن سازی پوست:

افزایش گردش خون از دیگر مزایای بخور صورت است. جالب است بدانید که اگر جریان خون در پوست صورتتان افزایش یابد، میزان الاستین و کلاژن سازی در پوست زیاد میشود و در نتیجه به جوان سازی پوست کمک می کند.

موارد منع بخور صورت

از عوامل مهم نحوه تأثير بخور صورت می توان به نوع پوست و میزان حساسیت آن اشاره کرد. بهتر است با یک پزشک یا متخصص پوست قبل از انجام بخور صورت مشورت کنید. بخور صورت برای انواع پوستی که توانایی تحمل آنرا دارند بسیار مناسب است؛ با این حال افردی که پوست حساس یا روزاسه دارند باید برای مراقبت از پوست، به دنبال روش های دیگر باشند. گرمایی که پوست خود را در معرض آن قرار می دهید باعث گشاد شدن رگ های خونی شده و منجر به گرگرفتگی، افزایش التهاب و بدتر شدن مشکلات پوستی موجود می شود. افرادی که نباید بخور صورت را امتحان کنند، کسانی هستند که پوست ملتهب، پسوریازیس، اگزما، مراحل فعال آکنه، روزاسه و درماتیت سبورئیک دارند.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش