سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
۰۸:۵۳ - ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۱۸۹
حوزه بهداشت و رفاه

اهمیت تعطیلی تهران در کاهش بار بیماری

افزایش ۴ برابری مراجعات کرونایی به بیمارستان‌ها/ چرا در کنترل بیماری کرونا موفق نیستیم؟

افزایش چهار برابری تعداد مبتلایان به ویروس کرونا
رئیس بیمارستان سینای تهران، با اشاره به افزایش بار بیماری در شهر تهران به دنبال قرمز شدن وضعیت بیماری در این استان، گفت: در حال حاضر میزان مراجعات به بیمارستان‌ها نسبت به نیمه بهمن ماه و اسفندماه حدودا ۴ برابر افزایش داشته است که با یک تا دو هفته تعطیلی شهر و گسترش واکسیناسیون به راحتی می‌توان اعداد و آمار را یک رقمی کرد.

دکتر محمدطالب‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه پس از یک روند افزایشی، حدود سه روز است که وضعیت ورودی و ترخیص بیماران از بیمارستان سینا ثابت است، گفت: تعداد بستری روزانه به طور متوسط ۱۵ نفر است و حدود ۱۰ نفر هم مرخص می‌شوند و در کل حدود ۵۰ مریض در بیمارستان بستری هستند. این سیر هنوز فزاینده است اما دو یا سه روزی است که این سیر روبه رشد شیب تند ابتدایی را ندارد.

وی با اشاره به اینکه میزان مراجعات به بیمارستان‌ها نسبت به نیمه بهمن ماه و اسفندماه حدودا ۴ برابر افزایش داشته است، درباره میانگین سنی مبتلایانی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند، تصریح کرد: در حال حاضر بیشتر مراجعان جوانان و میانسالان هستند.

طالب‌پور ادامه داد: دید و بازدیدهای نوروزی از روز اول فروردین آغاز شده است و اکنون پس از ۱۸ روز در حال مشاهده نتایج و تبعات آن هستیم. امیدواریم شرایط از این بدتر نشود و با فرارسیدن ماه مبارک رمضان بتوانیم موج چهارم بیماری را بهتر مدیریت کنیم.

وی درباره روند بیماری در روزهای آتی، تاکید کرد: برای قضاوت شرایط کل کشور نیاز به آمار و اطلاعات کشوری است، اما ما در سطح و محدوده بیمارستان سینا در نزدیکی قله این پیک از بیماری قرار داریم. حدودا دو یا سه روز است که شیب افزایشی مراجعان از حالت تند صعودی خود اندکی فاصله گرفته است.

رئیس بیمارستان سینا، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ مشکلی از نظر تجهیزات پزشکی و داروها نداریم و درمان بیماران هم به نسبت با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد و مرخص می‌شوند.

افزایش چهار برابری تعداد مبتلایان به ویروس کرونا

وی با اشاره به روند افزایشی مرگ و میر کرونا در تهران و کشور، گفت: حدودا مرگ و میر دو برابر شده است اما اینکه علی‌رغم آمار بالای ابتلا به بیماری هنوز مرگ و میر روند کمتری را طی می‌کند می‌تواند ریشه در تجربه و تبحری داشته باشد که پزشکان در این مدت در درمان بیماران پیدا کردند.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت اجرایی شدن پیشنهاد تعطیلی شهر تهران تا چه حد می‌توان در مدیریت بیماری موفق‌تر عمل کرد، تصریح کرد: اجرا و تصویب این پیشنهاد بسیار موثر است. اگر ایزولاسیون و قرنطینه شدن افراد به همراه رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی اتفاق بیفتد، میزان ابتلا و مرگ و میر انگشت‌ شمار خواهد شد. فراهم شدن این شرایط در کنار گسترش واکسیناسیون در کاهش بار بیماری بسیار موثر خواهد بود. با یک تا دو هفته تعطیلی و گسترش واکسیناسیون به راحتی اعداد و آمار یک رقمی می‌شود.

وی لغو طرح ترافیک در شرایط فعلی بیماری و قرمز شدن تهران را به سود مردم دانست و ادامه داد: ازدحام بالای جمعیت در مترو، اتوبوس و حمل و نقل عمومی مهم‌ترین فاکتور در گسترش شیوع بیماری است. کمک به خلوت کردن این فضاها و جداسازی ضریب اطمینانی برای مهار شیوع بیشتر بیماری است.

طالب‌پور با اشاره به نزدیکی به ماه مبارک رمضان، بیان کرد: اگر مراسمات مذهبی این ماه همچون سال گذشته تحت کنترل باشد ابتلای عمومی به بیماری در حد پایین خواهد ماند اما اگر قرار باشد مراسم متراکم در مساجد و تکایا داشته باشیم این موضوع هم می‌تواند ریسک فاکتوری برای گسترش بیماری باشد.

وی افزود: تا زمانی که واکسن کرونا در تعداد بالا در سطح جامعه پخش نشده است که گمان می‌کنیم این زمان تیر ماه باشد، باید همه محدودیت‌ها را خیلی جدی اجرا کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: از مردم می‌خواهم به هیچ عنوان دچار سهل‌انگاری نشوند. ما مریضی داشتیم که در طول عید به بیماری مبتلا شده بود اما یک هفته صبر کرده بود تا سفرش تمام شود و بعد به پزشک مراجعه کند آنهم در شرایطی که عوارض و نشانه‌های بیماری او نمایان شده بود و قطعا با این سهل‌انگاری خانواده و سایر اطرافیان خود را هم به بیماری مبتلا کرده بود. برخی نه از جان خود می‌ترسند و نه به این مسئولیت اجتماعی واقف هستند که علاوه بر خودشان در قبال سلامتی و عدم انتقال بیماری به سایرین هم مسئول هستند.

چرا در کنترل بیماری کرونا موفق نیستیم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اوج گیری کرونا در کشور، در مورد اینکه چرا در کنترل بیماری موفق نیستیم، نکاتی را متذکر شد.

افزایش چهار برابری تعداد مبتلایان به ویروس کرونا

به گزارش مهر، پیام طبرسی، با تاکید بر ضرورت اعمال محدودیت‌ها از سوی مسئولان، تصریح کرد: در حال حاضر کرونا در تمام دنیا دوباره اوج گرفته و این مسئله نشان داد این ویروس، ویروسی نیست که با حرف و بدون عمل بتوان با آن مقابله کرد.

وی ادامه داد: کشورهایی که همزمان در چند جبهه برای مبارزه با کرونا عمل می‌کنند می‌توانند موفق شوند که یکی از نمونه‌های آن، کشور انگلیس است که به صورت همزمان در حال واکسیناسیون و اعمال محدودیت است و با این اقدامات در حال حاضر میزان مرگ و میر را از ۱۵۰۰ نفر به صفر رسانده است.

طبرسی یادآور شد: این در حالی است که ما نه محدودیت اعمال می‌کنیم و نه واکسیناسیون را انجام می‌دهیم، پس نباید انتظار داشته باشیم که بیماری خود به خود کنترل شود.

وی با اشاره به موج شدید بیماری و مرگ و میر در ترکیه، گفت: در حال حاضر واریانت انگلیسی در کشور ما غالب است و اگر واریانت آفریقایی و برزیلی از طریق سفر در کشور ما غالب شود، واکسن‌های فعلی نیز دیگر برای آنها مؤثر نخواهد بود.

طبرسی با بیان اینکه در حال حاضر روزانه بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر در برزیل بر اثر کرونا فوت می‌کنند، افزود: این مسائل نشان دهنده آن است که علاوه بر لزوم اعمال محدودیت در داخل کشور، باید برای ورود به کشور نیز محدودیت اعمال شود.

  • 16
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
سعید آقاخانی,زندگی نامه سعید آقاخانی,ازدواج سعید آقاخانی بیوگرافی سعید آقاخانی نویسنده و کارگردان مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۴ اسفند ماه ۱۳۵۰

محل تولد: بیجار- کردستان

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه:بازیگر، نویسنده و کارگردان

 سالهای فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
هومن برق نورد,عکس های هومن برق نورد,عکس هومن برق نورد و همسرش بیوگرافی هومن برق نورد بازیگر معروف سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۸/۱۰/۵

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

زمینه فعالیت:سینما تلویزیون تئاتر

سال های فعالیت:۱۳۶۹ تاکنون

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی,حسن یزدانی,تصاویر حسن یزدانی بیوگرافی حسن یزدانی از نابغه های کشتی آزاد ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ دی ماه ۱۳۷۳

محل تولد: جویبار

ملیت: ایرانی

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱۸۱ cm

ادامه
عیسی آل کثیر,بیوگرافی عیسی آل کثیر,زندگی نامه عیسی آل کثیر بیوگرافی عیسی آل کثیر بازیکن سرشناس فوتبال ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ بهمن۱۳۶۸

محل تولد:دزفول، ایران

قد:۱٫۸۳ متر

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش