دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱
۱۶:۰۳ - ۲۶ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۵۲۸
حوزه بهداشت و رفاه

سهم ۳ برابری سیستان و بلوچستان در کوتاه قدی کودکان

افزایش آمار کم‌وزنی در کودکان زیر ۵ سال سیستان و بلوچستان/ پرداخت ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان از سوی کمیته امداد به کودکان مبتلا به سوءتغذیه

سو, تغذیه در سیستان,کمبود مواد غذایی در سیستان
سیستان و بلوچستان یکی از پهناورترین استان‌های کشور است که جمعیت زیادی را در خود جای داده اما به همان میزان هم سهم زیادی از مشکلات را نسبت به سایر استان‌های کشور دارد. حاشیه نشینی، فقر، خشکسالی، تورم، مهاجرپذیری و افزایش قیمت‌ها آن هم به صورت روزانه، سفره خانواده‌ها را کوچک‌تر کرده و دست خانواده‌های کم در آمد یا بدون در آمد را از مواد غذایی سالم و مغذی کوتاه کرده است.

به گزارش ایلنا،در برخی از خانواده ها دستیابی به مواد پروتئینی مانند گوشت، مرغ، ماهی و ... به شدت کاهش یافته و این مواد غذایی را نمی توان در سبد غذایی خانوار یافت و این موضوع درصد ابتلا به سوء تغذیه و کم وزنی را افزایش داده است.

جمعیت بالای افراد کم درآمد و حاشیه‌نشین ، عدم آموزش‌های صحیح غذایی و عدم رعایت آن از سوی خانواده‌ها سبب شده تا بر اساس آمار رسمی اداره بهداشت استان ، تعداد کودکان مبتلا به سوء تغذیه و کم وزنی در سیستان و بلوچستان به حدود ۱۲ هزار نفر برسد که این آمار تنها مربوط به کودکان زیر ۵ سال و ثبت شده در مراکز بهداشت است و کودکان بالای ۵ سال و کودکانی که اسناد هویتی ندارند و یا دسترسی به مراکز بهداشت ندارند جزو این آمار محسوب نمی شوند .

سهم ۳ برابری سیستان و بلوچستان در کوتاه قدی کودکان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این باره به ایلنا گفت: سوء تغذیه یکی از مشکلات شایع تغذیه در کشور و بویژه استان سیستان و بلوچستان است . این بیماری ابعاد مختلفی دارد که بر اساس تحقیقات انجام شده بیشترین مشکلات ناشی از این بیماری می تواند سبب کاهش انرژی باشد که ناشی از دریافت کم مواد غذایی و کمبود ریز مغذی ها است.

 سید مهدی طباطبایی پزشک متخصص تعذیه در این باره اظهار داشت: سوء تغذیه می تواند پیامد های نامطلوبی در کودکان داشته باشد که اگر درمان نشود باعث اختلال در رشد کامل مغزی و جسمی کودک می شود و همچنین در سنین بالاتر  باعث  افت تحصیلی کودک و تحمیل هزینه های درمانی به خانواده‌ها می‌شود .

وی افزود: در سیستان و بلوچستان شرایطی به وجود آمده که وضعیت اقتصادی بسیاری از مردم به دلیل گرانی‌های بی سابقه،خشکسالی، طوفان، آب و هوای گرم و خشک، بیکاری سرپرست خانوار و مهاجر پذیری خوب نیست  که متاسفانه  این شرایط تاثیرات  منفی بر تغذیه خانواده‌ها بجا می‌گذارد.

طباطبایی عنوان کرد: مهم ترین عواملی که در بروز سوء تغذیه نقش دارند نداشتن مواد غذایی به دلیل نداری، ناآگاهی تغذیه ای و ابتلا به بیماری های انگلی و عفونی واگیر هستند.

این پزشک اضافه کرد: براساس آمار شیوع کم‌وزنی در بین کودکان زیر ۵ سال استان نسبت به کل کشور دو و نیم برابر بیشتر   است.از طرف دیگر حدود ۳برابر کوتاه قدی در استان داریم و لاغری کودکان هم نسبت به متوسط کشوری در استان ما حدود دوبرابر بیشتر است. 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: در شش ماه ابتدایی امسال طبق آمار شیوع کم وزنی و لاغری نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است. یکی از دلایل آن  شیوع بیماری کرونا است.زیرا این بیماری سبب شده درآمدها نسبت به قبل کمتر شود و خانوار‌ها هم کمتر برای مراجعه به مراکز بهداشتی و پایش سلامت کودکان مراجعه کنند ، در نتیجه تعداد مبتلایان به سوء تغذیه تاحدودی افزایش داشته است .

 وی افزود: تورم و افزایش قیمت مواد غذایی دست به دست هم داده تا سفره خانوار کوچک تر شود و به تبع آن کاهش مواد پروتئینی و مواد غذایی مورد نیاز در خانواده هم از دلایل سوء تغذیه است.

وی اظهار داشت: مهم ترین راهکار برای بهبود تغذیه کودکان، درآمدزایی است ، دسترسی به غذا، خدمات بهداشتی و درمانی می‌تواند از عوامل بهبود شرایط باشد .

این مسئول عنوان کرد: بهبود وضعیت تغذیه کودکان همکاری سایر ارگان ها از جمله بخش توسعه و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی ، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی و حتی رسانه های جمعی را می طلبد.

وی افزود: آموزش تغذیه، مشاور تغذیه، تقویت برنامه های مکمل یاری، آموزش تغذیه نوزاد با شیر مادر و حمایت غذایی کودکان از جمله برنامه های حمایتی علوم پزشکی است.

وی افزود: با وجود تمام اقدامات انجام شده باز هم امکان تحت پوشش قرار دادن تمام کودکان مبتلا  به سوء تغذیه وجود ندارد و پوشش گسترده تر این افراد، نیازمند حمایت خیرین است.

افراد بالای پنج سال  از لیست حذف می شوند

معاون حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) سیستان و بلوچستان به ایلنا گفت: ۱۱ هزار و ۷۰۰ کودک زیر ۵ سال و مبتلا به سوء تغذیه را تحت پوشش قرار داده ایم که ماهیانه مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به این کودکان پرداخت می شود.

 رمضان پودینه عنوان کرد:  سه دانشگاه علوم پزشکی زابل، زاهدان و ایرانشهر کودکان زیر پنج سالِ مبتلا به سوء تغذیه را به کمیته امداد معرفی می‌کنند و کمیته امداد هم برای این کودکان افتتاح حساب انجام می‌دهد و از تهران این مبلغ به حساب کودکان پرداخت می شود .

وی افزود: هر شش ماه تا یک سال این افراد مورد بررسی قرار می گیرند و افراد بالای پنج سال از لیست حذف می شوند .

با هزینه پرداختی خانواده کودکان می‌توانند شیر، تخم مرغ و تن ماهی تهیه کنند.هرچند مبلغ پرداختی ناچیز است اما مجموع آن با توجه به تعداد بالای این کودکان مبلغ قابل توجهی می‌شود .

وی افزود : آمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در کل کشور حدود ۶۰ هزار نفر است که ۱۱ هزار و ۷۰۰ نفر مربوط به سیستان و بلوچستان است و سهم زیادی از کودکان مبتلا به این مشکل را به خود اختصاص داده است.

پودینه عنوان کرد: در بحث مادران هم طرح ارتقای سلامت مادران را اجرایی کرده ایم که در این طرح مانند طرح سوء تغذیه است اما مبلغ پرداختی برای هر مادر ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان است که از ۵۴ هزار مادر ، ۱۰ هزار و ۷۳۲ مادر مربوط به سیستان و بلوچستان است . این افراد هم صرفا مددجو نبوده و  ممکن است مددجویا فرد نیازمند به حمایت باشند .

وی در پایان افزود : این سهمیه از طریق وزارت بهداشت و کمیته امداد امام خمینی ره، در تهران مشخص می شود که یک پنجم سهمیه کشوری است. امکان دارد یک فرد کودک مبتلا به سوء تغذیه داشته باشد و مادر هم مورد حمایت قرار گرفته باشد که در مجموع ۳۰۰ هزار تومان به این خانواد پرداخت می شود.

بیشتر این افراد در حاشیه شهر و روستاهای استان سکونت داشته و در مراکز بهداشت منطقه هم پرونده دارند.

فائقه راغی

  • 11
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش