پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱
۰۹:۵۵ - ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۰۱۵۳
حوزه بهداشت و رفاه

آیا احتمال نیاز به تمدید سالانه واکسن کرونا است؟

واکسن کرونا,کنترل کرونا
یک اپیدمیولوژیست با بیان اینکه هنوز سیگنال خطرناکی در مورد کرونا دیده نمی شود و میتوان خاطرنشان کرد که کرونا تقریباً در کل دنیا کنترل شده است، در عین حال خاطرنشان کرد:اینکه هنوز بعضی در کشورمان واکسن کرونا را تزریق نکرده اند، میتواند نگران کننده باشد.

دکتر مسعود یونسیان در گفت وگو با ایسنا، در مورد وضعیت کرونا (corona) در کشور، بیان کرد:از روی تعداد تلفات روزانه کرونا و تعداد مواردی که روزانه آلوده میشوند میتوان به این نتیجه رسید که شرایط فعلاً تحت کنترل بوده و به شرایط باثباتی رسیده ایم.

۲ عامل ایجاد ناپایداری در شرایط کنترلی کرونا

او با بیان اینکه دو عامل میتواند منجر به ناپایداری این شرایط باثبات شود، بیان کرد:یک عامل این است که واریانت جدیدی جایگزین ویروس فعلی یعنی اُمیکرون شود که اولا سرایت پذیری بیشتری داشته باشد و از نظر ساختار آنتی ژنی هم با ویروس قبلی تفاوت هایی داشته باشد که بدن آن را نشناسد و ایمنی ناشی از واکسن یا حاصل از ابتلا به اُمیکرون نتواند از ابتلا به آن پیشگیری کند. عامل دوم هم که میتواند منجر به شکستن این تعادل شود، این است که گذر زمان باعث کاهش سطح ایمنی ناشی از واکسن یا ابتلا شود. هر یک از این دو اتفاق که رخ دهد، شرایط ما به سمت بی ثباتی می رود.

۲ شرط برای ادامه کنترل کرونا

یونسیان افزود:بدین ترتیب فعلاً شرایط باثبات است و به نظر میرسد که در حال حاضر نیاز به محدودیت جدیدی از نظر تعطیلی فعالیت ها و ... نداریم، ولی دو شرط در این شرایط باید مورد توجه قرار گیرد؛ شرط اول این است که در حین انجام فعالیت هایمان، مواردی مانند افزایش تهویه، افزایش فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک در فضاهای بسته را انجام دهیم. این اقدامات ضروری است که همچنان باید آن ها را انجام دهیم تا شرایط کنترلی دچار مشکل نشود. در عین حال شرط دوم این است که مسئولان باید نسبت به آلارمی که کارشناسان بهداشتی میدهند ، حساس باشند. قبل از این هم اتفاق افتاده بود که کارشناسان بهداشتی موج بزرگی را پیش بینی می کردند، ولی مسئولان توجهی نکرده و مثلا مدارس را بازگشایی کردند. بدین ترتیب باید در تصمیم گیری ها نظرات کارشناسی مورد توجه قرار گیرد. باید توجه کرد که گاهی کارشناسان بحران را سریعتر می بینند و امکان دارد مردم عادی دو هفته بعد آنرا ببینند. با رعایت این دو شرط می توانیم فعالیت های عادی جامعه را انجام دهیم.

کووید ۱۹ در جهان؛ در مرحله کنترل

او با بیان اینکه هنوز سیگنال خطرناکی در مورد کرونا (corona) دیده نمی شود و میتوان خاطرنشان کرد که تقریباً کرونا (corona) در کل دنیا کنترل شده است، گفت:البته افزایشی در جنوب قاره آفریقا داشتیم که ناشی از این است که آنها هنوز پوشش مناسبی از واکسیناسیون ندارند. در مجموع میتوان خاطرنشان کرد که در کل دنیا در شرایط کنترل بیماری کووید ۱۹ هستیم.

وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا در کشور

یونسیان در مورد وضعیت واکسیناسیون در کشور، خاطرنشان کرد:قطعاً اینکه هنوز بعضی از اشخاص در کشور ما واکسن کرونا را تزریق نکرده اند، میتواند نگران کننده باشد، ولی مسئله مهم این است که درصد قابل ملاحظه ای از جمعیت کشور هم به کرونا (corona) مبتلا شدند و حتی بعضی اشخاص به فرم خفیف کرونا مبتلا شدند و خودشان هم متوجه نشده اند. باید توجه کرد که هر ابتلا مانند یک واکسن عمل می کند. بدین ترتیب بسیاری از افرادی که واکسن کرونا تزریق نکردند یا واکسیناسیون شان کامل نشده، اگر قبلا به کرونا مبتلا شده باشند، درجات نسبی از مصونیت و ایمنی را دارند. نکته دیگر این است که افرادی که واکسن کرونا تزریق نکردند یا ناقص واکسن تزریق کرده اند ، اگر به کووید ۱۹ مبتلا شوند، به فرم شدیدتر بیماری مبتلا می شوند. در حالیکه افرادی که واکسن تزریق نموده اند ، امکان دارد با گذشت زمان به فرم های خفیف تر کرونا مبتلا شوند. بدین ترتیب زمانیکه شرایط تزریق واکسن فراهم بوده و هست، افرادی که واکسن تزریق کرده اند یا به بیماری مبتلا نمی شوند یا به فرم های بسیار خفیف مبتلا می شوند.

او در مورد میزان اثربخشی واکسن کرونا و احتمال تزریق سالانه دزهای بوستر واکسن کرونا، گفت:در حال حاضر پاسخ به این سوالات کاملاً مشخص نیست. زمانیکه ما مطالعه ای را در یک بازه زمانی انجام می دهیم، می توانیم آنرا به همان بازه زمانی تعمیم دهیم. هنوز نمی دانیم که مصونیت حاصل از واکسن کرونا چقدر است. البته تصورمان این است که باید واکسن کرونا را هم مانند آنفلوآنزا به صورت سالانه تمدید کنیم، ولی در عین حال ممکن هم هست که نیاز به تمدید سالیانه نداشته باشد.

یونسیان ادامه داد :واکسنی مانند واکسن آنفلوآنزا که به صورت سالانه تمدید می شود، به این علت است که آنقدر ویروس آنفلوآنزا جهش پیدا می کند که هر سال با ویروسی مواجه می شویم که با ویروس سال قبل متفاوت است و اینطور نیست که ایمنی ناشی از واکسن آنفلوآنزا از بین برود، بلکه ویروس تغییر پیدا کرده است. حال آیا برای کرونا هم اینقدر تغییرات سالانه داریم یا خیر، هنوز مشخص نیست و اطلاعات مان کافی نیست. البته به نظر میرسد که واکسیناسیون علیه کرونا نیاز به تمدید داشته باشد، اما اینکه سالانه یا دو سال یکبار و... باشد، باید منتظر اطلاعات و مطالعات بیشتر باشد.

او خاطرنشان کرد:در حال حاضر اتفاق نظری که بین اغلب دانشمندان وجود دارد ، بحث تزریق سه دز واکسن برای کل جامعه و تزریق دز چهارم برای افراد سالمند و بیماران دارای نقص سیستم ایمنی است.

  • 12
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
کتاب های ابن حزم,لسان ابن حزم,عکس ابن حزم زندگی نامه ابن حزم فیلسوف، ادیب و شاعر قرن سوم هجری

نام‌های دیگر:  علی بن احمد اندلسی

نام پدر: احمد

متولد : ۳۸۴ق

محل تولد : قرطبه در اندلس

رحلت : ۴۵۶ ‌‎ق

ادامه
هندبالیست های معروف ایران,افتخارات سجاد استکی,تیم های سجاد استکی بیوگرافی و عکس های سجاد استکی هندبالیست معروف ایرانی

متولد: ۲۳ آوریل ۱۹۹۰

محل تولد: اصفهان، ایران

قد: ۱٫۹۰

رشته ورزشی: هندبالیست

پست: بک چپ

ادامه
ویژه سرپوش