پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
۲۳:۱۶ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۷۰۵۹
حوزه بهداشت و رفاه

فرم‌دهی دندان با روش لومینیرز، ٤٠‌میلیون تومان هزینه دارد

فرم‌دهی و زیبایی دندان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

این روزها همه می‌خواهند دندان‌های مرواریدی داشته باشند، دندان‌های سفید و سرامیکی مثل‌ هالیوودی‌ها، مثل تام کروز، مورگان فریمن، مایکل داگلاس یا مثل خواننده‌های معروف جاستین بیبر و... خیلی دور نمی‌رویم، مثل همین هنرپیشه‌های داخلی، مجریان تلویزیون و از آنها به ما نزدیک‌تر، همین فعالان خرده‌پای مجازی، همان‌ها که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را تبلیغ می‌کنند و هر روز سر از یکی از کلینیک‌های دندانپزشکی درمی‌آورند، با لبخندی به پهنای صورت که تمام ٣٦ دندان‌شان را به نمایش می‌گذارد؛ دندان‌های مرواریدی  و درخشان‌شان را. حالا خوش فرم و درخشان کردن ١٦ دندان( ٨ دندان فک بالا و ٨ دندان فک پایین) به روش کامپوزیت، ١٣ میلیون و ٨٠٠ هزار تومان، به روش لمینت، ١٩ میلیون و ٦٠٠ هزار تومان و به روش لومینیرز ٤٠ میلیون تومان آب می خورد.

بلیچینگ

این روش معمولا برای دندان‌هایی توصیه می‌شود که با جرم و پلاک پوشانده شده‌اند. سفیدکردن دندان‌ها یا بلیچینگ، درمانی است که در آن بدرنگی‌ها و رنگدانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر ‌رنگ دندان‌ها شده و بدرنگی‌های ژنتیکی برطرف می‌شود. بلیچینگ را به دو روش انجام می‌دهند، یکی در خانه و دیگری در مطب.

قیمت بلیچینگ خانگی، یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان

قیمت بلیچینگ مطبی: ٧٠٠ هزار تومان

میزان ماندگاری: ٦ ماه تا یک سال؛ رنگ دندان دو تا سه درجه روشن تر می شود

باندینگ کامپوزیت

در این روش، یک روکش دندان سرامیکی روی دندان قرار می گیرد. این روش نسبت به لمینت و لومینیرز ارزان‌تر است. کامپوزیت دندانی نوعی مواد خمیرمانند است که برای ترمیم پوسیدگی‌های دندانی از آن استفاده می‌شود. این روش برای آنهایی که دو فک و دندان‌ها روی هم قرار می‌گیرند، توصیه نمی‌شود.

اگر بهداشت دندان و دهان به خوبی رعایت شود، میزان ماندگاری آن دایمی است.

انجام کامپوزیت تنها برای چند دندان جلویی، نزدیک به ٥ میلیون تومان هزینه می برد.

قیمت هر واحد کامپوزیت: ٥٠٠ هزار تومان تا ٨٠٠ هزار تومان است

لمینت

یکی از روش های رایج برای مرواریدی کردن دندان است، در این روش، پس از تراش دندان و قالب‌گیری آن پروتز در لابراتوار ساخته می‌شود، فرم نهایی دندان را دندانپزشک تعیین می‌کند و پروسه درمان آن حدود دو تا سه هفته طول می‌کشد. در لمینت دندان طرح لبخند، راحت‌تر انجام می‌شود.

قیمت هر واحد لمینت:  ٨٠٠ هزار تومان تا یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان است

مشاور یکی از مطب‌های دندانپزشکی در مرکز شهر به «شهروند» می‌گوید که قیمت نهایی لمینت به لابراتوار و نوع مواد استفاده شده در آن بستگی دارد. مواد استفاده شده در این روش، یا آمریکایی است یا سوییسی. کوچکی یا بزرگی دندان تأثیر زیادی در قیمت آن ندارد.

 لومینیرز

لومینیرز هم روشی دیگر برای فرم‌دهی و سفیدکردن دندان است که حالا به گزینه محبوبی تبدیل شده است، هم برای دندانپزشکان و هم برای مشتری‌ها. گفته می‌شود این روش بیشتر برای آنهایی استفاده می‌شود که فاصله میان دندان‌ها یا انحراف آنها، کم است. ضخامت لومینیرز کم و حدود ٠,٢ میلی متر است، شفاف است و ظاهری طبیعی را ایجاد می‌کند. برای استفاده از لومینیرز نیازی به ساییدن لایه بیرونی دندان نیست. در این روش، فرد پس از انجام کار می‌تواند هر چیزی که بخواهد بخورد و بنوشد.

مشاور یکی از کلینیک‌های دندانپزشکی شمال تهران به «شهروند» می‌گوید که برای استفاده از این روش، دندان‌های بیمار قالب‌گیری می‌شود و برای ساخت پروتز، قالب به لابراتواری در بیروت که طرف قرارداد با این کلینیک است، فرستاده و بعد از حدود یک ماه، دوباره به ایران فرستاده می‌شود و روی دندان بیمار قرار می‌گیرد. این روش هزینه بالایی دارد و با قیمت دلار حساب می‌شود.

قیمت سال گذشته هر واحد لومینیرز:  دو میلیون و ٥٠٠ هزار تومان است

قیمت لومینیرز داخلی: برای هر واحد یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان است

به گفته مشاور این کلینیک دندانپزشکی، برای فرم‌دهی دندان، در هر فک، ٨ دندان باید فرم داده شود که با روش لومینیرز، نزدیک به ٤٠‌میلیون تومان خرج بر می‌دارد. 

صحبت های رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی در مورد مضرات و خوبی های مرواریدی کردن دندان ها

خوب است اما نه برای همه

بعضی‌ها سفیدکردن دندان را می‌گذارند در طبقه جراحی‌های زیبایی؛ یعنی همان‌طور که بینی را می‌سپاریم به تیغ جراحی و کوچکش می‌کنیم، بوتاکس و ژل می‌زنیم و لب‌ها و گونه‌ها را باد می‌کنیم و پیشانی را بی‌چین و چروک، این‌بار می‌رویم سراغ دندان‌ها و مرواریدی‌اش می‌کنیم. رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران می‌گوید که سفیدکردن دندان‌ها، خوب است، اما نه برای همه. باقر شهنی‌زاده درخشان‌کردن دندان‌ها را به کسی توصیه نمی‌کند، مگر این‌که دندان‌ها وضع بسیار اسفباری داشته باشند، لکه‌های قهوه‌ای داشته باشند یا اگر درست شوند، خیلی روی ظاهر فرد تأثیر بگذارند. او به «شهروند» می‌گوید که انسان بنا بر طبیعتش زیباپسند است و برای زیباترشدن گاهی خودش را به دست پزشکان می‌سپرد؛ اقدامی که خیلی می‌تواند در زندگی اجتماعی و فردی تأثیر داشته باشد، درست مثل کسی که بینی زیبایی ندارد یا مشکل فک و دندان دارد و برای زیباترشدن تصمیم می‌گیرد که جراحی کند.

لمینت کردن دندان ها ضرر دارد؟

لمینت‌کردن، حجم دندان را تغییر می‌دهد و ممکن است سایز آن را به شدت کوچک و بیماری لثه  ایجاد و در نهایت آسیب زیادی به دندان‌ها وارد کند. به‌هرحال فرم دندان‌ها به صورت طبیعی و با توجه به شرایط دیگر صورت و دهان، خلق شده و تغییر دادن آن مشکل ایجاد می‌کند. لمینت باید به گونه ای انجام شود که به هیچ وجه به بافت سالم استخوان دندان آسیب نزند و گیر غذایی نداشته باشد. متاسفانه برخی از لمینت‌ها به درستی کار گذاشته نمی‌شوند و خسارت‌های زیادی به افراد وارد می‌کنند، تراشیدن دندان برای قرار دادن لمینت به سلامت آنها آسیب می‌زند، مخصوصا وقتی دندان‌ها عقب و جلو هستند برای یکسان کردن آنها نیاز به تراشیدن بخش زیادی از آنهاست، به همین دلیل ممکن است دندان به عصب برسد.

چه کسانی گزینه درخشان کردن دندان ها هستند؟

برخی افراد هستند که فک و دندان‌شان در موقعیت درستی قرار نگرفته و به آنها امکان تغذیه درست را نمی‌دهد یا دچار یک نوع ناهنجاری هستند که ممکن است برای‌شان بیماری لثه و پوسیدگی دندان ایجاد کند، برای این افراد ارتودنسی یا جراحی زیبایی فک و دندان انجام می‌شود. با این همه سفید کردن و فرم دهی به دندان ها، تنها به گروهی توصیه می شود که روی دندان هایشان لکه های قهوه ای و تیره باشد.

سفید کردن دندان‌ها از چه زمانی مد شد؟

در کشورهای دیگر، مردم با صورت معمولی‌شان در جامعه ظاهر می‌شوند، اما در ایران در نتیجه تبلیغات در دنیای مجازی، افراد خودشان را به مخاطره می‌اندازند و دچار تب زیباتر شدن شده‌اند. افراد عادی، هنرپیشه‌ها و خواننده‌ها را الگوی خود قرار می‌دهند، درحالی‌که در خیلی از موارد اصلا نیازی به این کار نیست. حتی در کشورهای دیگر هم هنرپیشه‌ها حاضر نیستند به دندان‌های‌شان دست بزنند و برای انجام مصاحبه یا قرار گرفتن در مقابل دوربین از پروتزهای مصنوعی دندان استفاده می‌کنند. اما در ایران همه می‌خواهند که دندان‌های درخشان داشته باشند.

shahrvand-newspaper.ir
  • 29
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش