پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۰۹۳

دانستنی هایی در مورد لمینت دندان و مراقبت های پس از آن

لمینت دندان,لمینت دندان معایب و مزایا,علت ترک خوردن لمینت دندانلمینیت دندان یکی از بهترین درمان های زیبایی می باشد
لمینت دندان متناسب با شکل و ویژگی های دندانی هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته میشوند. در لمینت، تراش زیادی بر روی دندان (Tooth) ایجاد نمی شود و همین مسئله زیبایی فوق العاده ای دارد که ونیرها از آن بهره مند هستند.

لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان (dental veneers یا denatl porcelain laminate) موادی بسیار نازک با طول عمر بالا بوده که با کمک مواد رنگ دندان ساخته شده و با پوشاندن سطح بیرونی دندان و داشتن حداقل عوارض سبب بهبود ظاهر دندان میشود.

زیبایی دندان ها تأثير گذار‎ ترین عامل برای داشتن لبخندی زیبا می باشد. یکی از راه هایی که به شما در داشتن دندان هایی زیبا کمک می کند، لمینت دندان است.

لمینت دندان متناسب با شکل و ویژگی های دندانی هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته میشوند. لمینت ها را در بخش جلویی دندان ها متصل میکنند. تا مواردی مثل رنگ، ظاهر، اندازه و طول دندان ها را تغییر داده و برای فرد لبخندی گیراتر و زیباتر ساخته شود.

در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فکین به حد نهایی خود رسیده باشد میتوان طرح درمان لمینت دندان را مد نظر داشت. به دلیل طولانی بودن درمان ارتودنسی ایجاد عوارض جانبی روی دندان ها مثل تحلیل ریشه، ایجاد پوسیدگی بیشتر در طی درمان ارتودنسی و همچنین برگشت مجدد مشکلات قبلی دندان ها بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی، لمینت (لامینت) می تواند بعنوان یک جایگزین درمانی با پیش آگهی بسیار عالی در بیماران با مشکلات خفیف تا متوسط دندانی مدنظر قرار گیرد.

انواع لمینت دندان

دو گروه کلی لمینت وجود دارد:

۱. سرامیکی: این نوع لمینت دندان که از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه تر از جنس چینی هستند دارای ظاهری زیباتر بوده، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینت های کامپوزیتی مقاوم ترند. این ونیرها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشوند. هزینه لمینت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.

۲. کامپوزیتی: کامپوزیت، یکی از روش‌های لمینت دندان می‌باشد.  کامپوزیت دندان  از ماده ای به نام رزین کامپوزیت ساخته می شود، در اصل همان ماده ای که برای پر کردن دندان استفاده می شود. کامپوزیت دندان اغلب توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی بطور مستقیم روی دندان قرار داده می شود بدون آنکه لازم باشد در آزمایشگاه ساخته شوند.

چه افرادی نمیتوانند از لمینت دندان استفاده کنند؟

- یکی از شرایط مهم، نبودن عادات دهانی بیمار است که دندان قروچه می تواند سبب شکستگی های لمینت شده و به مرور زمان به لمینت دندان آسیب وارد کند.

- افرادی که دندان های سالم دارند نباید دندان های خود را لمینت کنند چون در هر دفعه لمینت دندان، لایه فوق العاده نازکی از آن تراشیده می شود. اگر همین روال ادامه پیدا کند و هر دفعه قدری از دندان تراشیده شود، عمر دندان کوتاه شده و امکان دارد دندان به پر کردن، عصب کشی و یا حتی کشیدن احتیاج داشته باشد.

- درصورتی که ضخامت مینای دندان به اندازه کافی نباشد نمی توان از لمینت دندان استفاده کرد.

مراحل انجام لمینت دندان,لمینت دندان,لمینت سرامیکی دندانانتخاب رنگ لمینت دندان بستگی به سن بیمار دارد

- افرادی که پوسیدگی های وسیع روی دندانهایشان دارند. در اینصورت انجام لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت دندان برای این افراد به پس از برطرف کردن پوسیدگی یا عفونت لثه هایشان موکول میشود.

- افرادی که بهداشت دهانی ضعیفی دارند نمیتوانند از لمینت سرامیکی دندان استفاده کنند.

چه کسانی باید لمینت دندان کنند؟

> اصلاح طرح لبخند بر حسب درخواست مراجعه کننده لمینت دندان.

> افرادی مناسب برای لمینت دندان هستند که دندان های دو رنگ دارند و یا دندان هایشان کج است و طول آن کوتاه میباشد و یا قسمتی از دندانهایشان ساییده شده و هم ردیف یکدیگر نیستند. این تغییر رنگ ممکن است ناشی از کشیدن سیگار، مصرف مواد غذایی، نوشیدن قهوه زیاد و ضرب دیدگی دندان یا عصب کشی ناقض باشد.

> برای فرم بخشیدن و یکدست کردن دندان افردی که به هم ریختگی های دندانی دارند یعنی فاصله ی بین دندان های آنها زیاد است یا موقعیت دندان آن ها بد است و فرو رفتگی یا برآمدگی در آن ها وجود دارد می توانند از لمینت دندان استفاده کنند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

۱- انواع لمینت سرامیکی دندان در قیاس با نمونه های کامپوزیتی مقاوت و استحکام بیشتری دارند.

۲- روکش های کامپوزیت به صورت آماده و از پیش ساخته شده وجود دارد در صورتی که روکش لمینت دندان به صورت سفارشی و برای هر شخص در لابراتور ساخته می شود.

لمینت دندان چیست,دندان,لمینت دندانلمینت سرامیکی دندان در قیاس با کامپوزیت دندان استحکام بیشتری دارد

۳- در هر دو روش احتمال بازگشت پذیری سریعتر از موعد ممکن نیست ولی احتمال برگشت پذیری لمینت سرامیکی کمتر است. در لمینت دندان به علت این که مقداری از مینای دندان تراشیده می شود، در صورت حذف روکش لمینت، دندان بدون محافظ می ماند و احتمال پوسیدگی دارد. به همین دلیل لمینت سرامیکی یک روش برگشت ناپذیر است. در کامپوزیت دندان میزان آماده سازی سطح دندان برای دریافت کامپوزیت بسیار جزئی است. بدین ترتیب کامپوزیت دندان یک روش برگشت پذیر و با حداقل تهاجم است.

۴- نمونه های لمینت سرامیکی دندان معمولاً دوام رنگ بیشتری دارند و کلا شکل بهتر و زیباتری دارند.

۵- کامپوزیت دندان در مقایسه با لمینت دندان، قیمت نسبتا کمتری دارند.

مراحل انجام لمینت دندان

در وهله نخست شما باید دندانپزشکی متخصص و مجرب در این زمینه پیدا کنید چون اگر عملیات لمینت دندان بدرستی پیش نرود در آینده می تواند مشکلاتی را برای بیمار به همراه داشته باشد به همین علت پیدا کردن دندانپزشکی متخصص و ماهر از نخستین نکاتی است که باید پیدا کنید. پس از آن و بعد از صحبت هایی که با دندانپزشک مربوطه انجام می دهید، دندانپزشک در ابتدای عملیات خود با توجه به تجربه بالایی که دارد و کارهایی که سابقاً انجام داده با دقت فراوان نیم میلیمتر از دندان را میتراشد بعد از این تراشیدن حال نوبت به میزان کردن لبه های دندان می رسد. این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چون بر روی زیبایی دهان و دندان تأثير بسیار زیادی دارد. پس از انجام دادن مراحل گفته شده دندانپزشک باید با کمک قالب برای قالبی که باید در دهان شما جایگذاری شود قالب گیری کند و آنرا برای آماده سازی به لابراتوار مورد نظر خویش بفرستد. در این مدت امکان دارد مقداری معطل شوید چون همواره یک الی دو هفته زمان می برد. بعد از آماده شدن قالب، پزشک باید با کمک چسب هایی مخصوصی که در اختیار دارد و همچنین توجه بسیار زیادی که در راه باید داشته باشد لمینت ها را بر روی دندان بچسباند.

لمینت دندان,کامپوزیت دندان,لمینت سرامیکی دندانلمینت دندان توسط چسب مخصوص بر روی دندان قرار می‌گیرد

انتخاب رنگ لمینت دندان

انتخاب رنگ لمینت دندان بستگی به جنس، سن، رنگ چهره و سلیقه هر بیمار دارد. رنگ لمینت دندان را می توان، سفید تر از رنگ دندان های طبیعی فرد انتخاب کرد.

ماندگاری و طول عمر لمینت دندان

به طور کلی نمی توان برای ماندگاری لمینت دندان، مدت زمان دقیقی را گفت، زیرا طول عمر لمینت دندان بسته به شرایط گوناگون متغیر است، ولیکن اگر لمینت دندان به درستی نصب شود، تقریباً بین ۱۵ تا ۲۰ سال هیچ آسیبی نمی بیند. لمینت دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی مقاوم و با دوام می باشد. طول عمر لمینت دندان حتی اگر به وسیله بهترین متخصص لمینت دندان انجام شود نمی تواند دائمی باشد. اساساً لمینت دندان یک روش با ماندگاری بالا و در عین حال غیر دائمی است. پس به نکات زیر توجه داشته باشید:

از گاز زدن و جویدن ته دیگ ها و میوه های سفت باید جلوگیری کرد و مراقبت های لازم آن انجام گیرد تا عمر لمینت دندان فزونی پیدا کند. دندانی که روی آن ترمیم لمینت انجام شده به همان اندازه پوسیده می شود که دندان طبیعی می پوسد و به همان اندازه که به دندان طبیعی اهمیت بهداشتی داده می شود باید به دندان درمان شده هم اهمیت داد تا سالم بماند.

مزایای لمینت دندان

 • بدون تراش یا تراش در حد ۰.۳ میلی متر
 • انجام لمینت دندان بدون نیاز به بی حسی
 • ماندگاری لمینت دندان بیش از ۱۵ سال
 • زیبایی چشمگیر و طبیعی از فواید لمینت دندان
 • نشست کامل لمینت روی دندان و جلوگیری از حساسیت
 • عدم رنگ پذیری لمینت دندان
 • عدم بیرون زدگی لب در اثر لمینت دندان

لمینت دندان معایب و مزایا,لمینت دندان,لمینت دندان چیستزیبایی دندان های به هم ریخته با لمینت دندان

معایب لمینت دندان

 • حساسیت موقت به سرما و گرما پس از انجام لمینت دندان
 • شکستگی لمینت در صورت عدم رعایت نکات لازم به وسیله بیمار
 • لمینت دندان، هزینه نسبتا گرانی دارد
 • تغییر رنگ بخش هایی از لمینت که نزدیک به لثه است

مراقبت های بعد از لمینت دندان

- پس از این که لمینت دندان انجام شد فرد باید مراقبت های دهانی لازم را به عمل آورده و با رعایت کردن بهداشت دندان ها از آسیب رسیدن به آن پیشگیری گردد. در صورتیکه احتیاج به جرم گیری دندان پیدا شد باید به دندانپزشک خود اطلاع دهید که دندان لمینت شده است و اگر جرم گیری را با استفاده از دستگاه انجام می دهد باید احتیاط کامل را انجام دهد. 

- جدا از پوسیدگی، علت اصلی دیگر کنده شدن یا شکستن لمینت دندان ضربه به دهان است. چنانچه ورزشی انجام می دهید که احتمال آسیب به دهان وجود دارد، از محافظ صورت استفاده کنید تا از لمینت دندان محافظت شود.

- از آنجایی که برخی از انواع دهانشویه ها تأثير مخربی روی لمینت دندان دارند، بهتر است از انواع توصیه شده آن استفاده کنید.

- پس از لمینت دندان، دوبار در سال چکاپ شوید. چکاپ دندان و شست و شو به وسیله دندانپزشک میتواند پیش از جدی شدن مشکلات دندانی به دادتان برسد. دندانپزشک دندان ها را بهتر از خودتان تمیز می کند.

- یک هفته بعد از لمینت کردن دندان ها باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا پزشک عملکرد لمینت دندان و واکنش دهان را نسبت به لمینت را مورد بررسی قرار دهد. حال چنانچه شخص دارای عاداتی مثل ساییده شدن دندان ها یا دندان قروچه داشته باشد متخصص یک محافظ دندانی به فرد می دهد تا موقع خواب آسیبی به لمینت دندان وارد نشود.

علت ترک خوردن لمینت دندان,مراحل انجام لمینت دندان,لمینت دندانپس از لمینت دندان، دوبار در سال چکاپ شوید

- پس از لمینت دندان، از دندان های خود بعنوان ابزار استفاده نکنید و با آن غذاهای چسبناک و سفت نجوید. روکش لمینت سفت است و جویدن را تحمل می کند ولی اگر به مراتب از دندان های خود برای باز کردن، بسته بندی یا جویدن یخ استفاده کنید امکان دارد ترک بردارد، بشکند، شل شود و حتی بیفتد.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

 • 13
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش