۰۹:۱۴ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۲۵۳۱
حوزه بهداشت و رفاه

میانگین درآمد پزشکان عمومی، ٥‌میلیون تومان

کدام پزشکان درآمد نجومی دارند؟

پزشکان عمومی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
بسیاری از پزشکان عمومی به خارج از ایران مهاجرت یا به شغل‌های دیگر گرایش پیدا می‌کنند

«پزشکی که قبول بشوی، نونت تو روغنه»، «پزشک‌ها ماهانه حداقل ١٠٠‌میلیون تومان درآمد دارند»، فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی سریع جذب بازار کار می‌شوند و دغدغه‌ای برای پیداکردن شغل ندارند» اینها تنها بخشی از جمله‌هایی است که موجب شده تعداد متقاضیان رشته‌های پزشکی در ایران هر‌سال بیشتر و بیشتر شود، اما آمارها نشان می‌دهد که حدود ١١‌هزار نفر از فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی و مهندسی در‌ سال گذشته بیکار مانده‌اند. از طرفی جامعه پزشکان هم می‌گویند کمتر از ٥‌درصد پزشکان ایران پردرآمد هستند.

صدری یکی از پزشکان بیمارستان پیامبران که معتقد است دانشجویان پزشکی بیشتر جذب رشته‌های به اصطلاح لوکس می‌شوند، به «شهروند» می‌گوید: «یک پزشک عمومی در تهران به‌طور متوسط ٥ و در ایده‌آل‌ترین شرایط که ٢٠روز در یک بیمارستان خصوصی شیفت باشد، به ١٠‌میلیون تومان می‌رسد.» به گفته او، درحال حاضر چیزی حدود ٧‌هزار پزشک خانواده روستایی درکشور وجود دارد که بین ٦ تا ١٢‌میلیون تومان درآمد در ماه کسب می‌کنند. همین مسأله موجب شده که بسیاری از پزشکان بعد از فارغ‌التحصیلی یا به  دنبال شغل دیگری باشند و برخی هم در تلاش برای مهاجرت. همین چندوقت پیش بود که رئیس جامعه پزشکان عمومی نسبت به مهاجرت پزشک‌‌های عمومی از کشور هشدار داد و اعلام کرد که نسبت پزشکان عمومی از مرز یک به ‌هزارنفر جمعیت عبور کرده درحالی که سیاست‌های کشور برای جذب حتی نیمی از این پزشکان برنامه ندارد.

پزشک‌های عمومی

 به سراغ عمل‌های زیبایی رفتند

آنگونه که آمارها نشان می‌دهد، چیزی حدود ١٣٠‌هزار پزشک برای جمعیت ٨٠میلیونی ایران وجود دارد که در مقایسه با کشورهای همسایه رقم بالایی است. براساس اعلام انجمن متخصصان داخلی ایران حدود ٦٠‌هزار تای آنها پزشک عمومی هستند. دهقان پزشک عمومی یکی از بیمارستان‌های دولتی در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «بازار پزشک‌های عمومی در کشور اشباع شده است و به همین دلیل خیلی از پزشک‌های عمومی به همان درآمدی که بابت یک شیفت کاری از بیمارستان‌ها دریافت می‌کنند، بسنده می‌کنند.» او که به گفته خودش بابت ویزیت و معاینه بیمار‌ها از ساعت ٨ تا ١٣ حدود ٤,٥‌میلیون تومان حقوق می‌گیرد، ادامه داد: «درحال حاضر پزشک‌های عمومی در تهران  به دلیل کمبود درآمد بیشتر سراغ کارهای زیبایی همچون تزریق ژل و بوتاکس می‌روند.»

بازار کار پزشکی اشباع شده است؟!

برخلاف آن‌چه که جامعه پزشکان ادعا می‌کنند، بازار کار پزشکی در ایران خیلی هم اشباع نشده است. درحال حاضر درکشور شاخص تعداد پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک ۶/۱ به ازای هر ‌هزارنفر جمعیت است. این درحالی است که کف مورد نیازمان در این زمینه ۵/۲نفر به ازای هر‌ هزارنفر بوده و حتی بسیاری از کشور‌های دنیا در این زمینه شاخصی بین ۵/۳ تا ٥نفر به ازای هر ‌هزارنفر جمعیت دارند. البته  شاید ناعادلانه‌بودن توزیع  پزشکان  موجب شده که شاهد تراکم حضور پزشک در برخی نقاط شهر‌های بزرگ و پایتخت باشیم و در عوض نقاط کمتر برخوردار و محروم با مضیقه شدید پزشک مواجه باشند، به‌گونه‌ای که ۴۰‌درصد از خدمات سلامت در تهران متمرکز شده است.

رشته‌های پرطرفدار پزشکی کدامند

 اما برخلاف پزشک‌های عمومی، پزشک‌های متخصص شرایط به‌مراتب بهتری دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پزشک‌های رشته‌های رادیولوژی، چشم، قلب، پوست و ارتوپدی جزو رشته‌های پردرآمد و البته پولساز پزشکی هستند که درآمدهای میلیونی را به جیب می‌زنند. جالب است بدانید که در برخی تخصص‌ها تا ۴۰درصد پزشکان در تهران مستقر هستند.

 ۱۱‌هزار دکتر و مهندس به جمعیت بیکاران اضافه شدند

 آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد ‌سال ۹۷ در مقایسه با ۹۶، بیش از ۴۷۳‌هزار نفر به جمعیت فعال فارغ التحصیلان اضافه شده است. همچنین حدود ۴۶۲‌هزار نفر به جامعه شاغلان و بیش از ۱۱هزار نفر به جامعه بیکاران افزوده شده است. نرخ بیکاری جمعیت فارغ‌التحصیل یا درحال تحصیل دوره‌های عالی در ‌سال ٩٧ برای گروه «مردان و زنان» در کل کشور ١٨,٣ درصد، برای گروه مردان ١٣.١‌درصد و برای گروه زنان ٢٨.٧‌درصد بوده است.

فارغ‌التحصیلان کدام رشته‌ها بیکارترند؟

البته شانس پیداکردن شغل برای تمامی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی یکسان نیست و برخی رشته‌ها وضع نگران‌کننده‌تری دارند. آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد فارغ‌التحصیلان گروه «معماری و ساختمان»  با سهم حدود ٢٦,١‌درصدی بیشترین  و گروه خدمات امنیتی با سهم ٤.٤‌درصدی کمترین سهم را از بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به خود اختصاص داده‌اند. گروه هنر با سهم ٢٤.٥‌درصدی، علوم‌زیستی و رشته‌های مرتبط با سهم ٢٤.١‌درصدی رتبه دوم و سوم را در این رده‌بندی به خود اختصاص داده‌اند. جالب است بدانید سهم رشته‌های فرآوری و ساخت از بیکاری فارغ‌التحصیلان ٢٣.٥‌درصد و فناوری اطلاعات و ارتباطات ٢٢.٨درصد است.

دیپلم مدرک پرطرفدار بازار کار

داده‌های تفصیلی مرکز آمار از بازار کار در ‌سال ۹۷ نشان می‌دهد نرخ بیکاری برای دارندگان مدرک «دکترای تخصصی» و مدارک زیر دیپلم، کمتر از ۱۰‌درصد است و نسبت به باقی مدارک تحصیلی، در وضع بهتری قرار دارند. اگر از مدارک زیر دیپلم فاکتور بگیریم، دارندگان مدرک تحصیلی دیپلم نیز وضع بهتری نسبت به دارندگان لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترای حرفه‌ای دارند. نرخ بیکاری افراد دارای مدرک دیپلم ۳/ ۱۲‌درصد اعلام شده است. این عدد با توجه به جمعیت فعال قابل‌ ملاحظه دیپلمه‌ها که در حدود ۳/ ۶‌میلیون نفر بوده، می‌تواند نشان دهد دیپلم، مدرک پرطرفداری در بازار کار بوده است.

نکته عجیب این‌که اگر فردی با مدرک فوق‌لیسانس در ‌سال۹۷ در جست‌وجوی شغل بوده، به احتمال ۳/ ۱۵‌درصد بیکار مانده است، اما اگر فردی با مدرک زیر دیپلم به‌ دنبال کار می‌رفت، احتمال بیکاری‌اش در حدود ۷/۸‌درصد بود. در بین تمام مدارک تحصیلی، بالاترین نرخ بیکاری را لیسانسه‌ها داشته‌اند. تقریبا یک‌پنجم از افراد لیسانسه در‌ سال گذشته، از جست‌وجوی شغل به نتیجه‌ای نرسیدند. این داده‌ها می‌تواند از نزول کیفیت بازار کار ایران حکایت کند.

افراد زیر دیپلم و افراد دارای دکترای تخصصی، بیشترین شانس را برای کاریابی دارند. داده‌های مرکز آمار تایید می‌کند که نرخ بیکاری تنها برای این دو گروه، زیر ۱۰‌درصد است و دارندگان مدارک دیپلم، کاردانی، لیسانس و فوق‌‌لیسانس نرخ بیکاری بیشتری دارند. جالب این‌که در بین مدارک دیپلم، کاردانی و لیسانس، بیشترین نرخ بیکاری مربوط به گزینه سوم یعنی لیسانس است. جالب‌تر این‌که جویندگان کار با مدرک فوق‌‌لیسانس شانس کاریابی کمتری نسبت به افراد دارای مدرک دیپلم دارند. هر چند در بین تحصیلکرده‌ها، افراد دارای مدرک دکترای تخصصی از بخت خوبی برای یافتن شغل برخوردارند.

براساس همین نتایج، بالاترین نرخ بیکـاری جمعیـت فـارغ‌التحصـیل یـا درحال‌تحصـیل دوره‌های عـالی بـه ترتیـب بـه استان‌های کرمانشاه (٣٤,٩ درصد)، کردستان (٢٩.٤ درصد) و چهارمحال‌وبختیاری (٢٨.٧ درصد) اختصاص دارد، همچنین کمترین نرخ بیکاری مربوط به استان مرکزی (١٢.٥درصد) است.

  • 17
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 20 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
رویای هرجوان ایرانی رشته پزشکی است بیکاری پزشک درایران رامن قبول ندارم چون خیلی ها نمیتوانند وارد این رشته شوند این حرف رامیزنند من خودم وکیل دادگستری هستم ارزو داشته ودارم پزشک شوم ولی مگر میشود؟ از ۶۰۰ هزارشرکت کننده دختر وپسر فقط هرسال ۲۰۰۰ نفر وارد این رشته میشوند حقیقتا رشته پزشکی درهرکجای دنیا ارزشمند است
  • 0
  • 0
فقط پزشکا از مملکت بیرون نرفتن از هر قشری تعداد زیادی عطاشون رو به لقا بخسیدن
  • 0
  • 1
میخان آینده پزشکا رو هم خراب کنن
  • 0
  • 1
اکثریت جامعه بیکارن تو هررشته و مدرکی چ باسواد چ بیسواد
  • 0
  • 2
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید