سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
۱۵:۳۰ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۲۰۰۰۴۸
حوزه بهداشت و رفاه

انتقاد صادقی از پنهان کاری در مورد شیوع کرونا

آخرین اخبار از ویروس کرونا در ایران/ کرونا به تهران و رشت هم رسید/ ابتلای ۱۳ نفر دیگر به کرونا

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، ابتلای ۱۳ نفر دیگر به ویروس کرونا را رسما تایید کرد.

کرونا به تهران و رشت هم رسید/ ابتلای ۱۳ نفر دیگر به کرونا در ایران
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در روزهای گذشته ۷۳۵ بیمار با علائم شبه آنفلوآنزا در کشور بستری شدند.

بر اساس آخرین نتایج آزمایش ها ابتلای ۱۳ مورد دیگر به کووید۱۹ قطعی به نظر می رسد.


اغلب موارد جدید مبتلا به کووید۱۹ یا ساکن قم هستند یا سابقه سفر به قم را دارند.


حال عمومی فرد مبتلا شده به کووید۱۹ در اراک نسبت به روزهای گذشته بهتر است.


موارد شدید و منجر به فوت در کووید۱۹ نیز بیشتر در گروه های مسن و یا دارای بیماری های زمینه ای و یا نقص سیستم ایمنی بدن مشاهده می شود.


وزارت بهداشت: تعداد جانباختگان بر اثر کرونا به چهار نفر رسید

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد: دو نفر از موارد شناسایی شده جدید  متاسفانه جان خود را از دست داده‌اند.


همچنین دو مورد مشکوک ابتلا به کووید ۱۹، در شهر بابل تحت مراقبت قرار گرفته که ظاهرا سابقه مراجعت از قم داشته اند اما هنوز نتایج آزمایشات انجام شده از این افراد تا این لحظه گزارش نشده است.


حال عمومی فرد مبتلا به کووید ۱۹ در اراک که از همکاران پزشک ما است نسبت به روز گذشته بهتر گزارش شده است.


موارد شدید و منجر به فوت در کووید۱۹ ، بیشتر در گروه های مسن و یا دارای بیماری های زمینه ای و یا نقص سیستم ایمنی مشاهده می شود و شدت بیماری زایی این ویروس لزوما از آنفلوآنزای H1N1 بیشتر نخواهد بود.

بنابراین با دو شخصی که در قم فوت شده بودند، مجموع فوت شدگان ویروس کرونا به ۴ نفر رسید.

وزیر بهداشت ترکیه: ۷۵۸ مورد مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در ایران است/ آزمایش مثبت ۱۸ نفر و فوت ۵ نفر

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه با انتشار توئيتی اعلام کرد: طی یک تماس تلفنی با سعید نمکی وزیر بهداشت ایران در خصوص شیوع ویروس کرونا ( کووید -۱۹) در این کشور گفت‌وگو و تبادل نظر کردیم.

کوجا افزود: «در این گفت‌وگوی تلفنی بر اتخاذ تدابیر فوری و اجرای آن‌ها در راستای جلوگیری از شیوع کرونا ویروس در دو کشور تاکید شد. ما در کنار همسایه مان ایران هستیم».

وی همچنین اعلام کرد: «در گفت‌وگو با سعید نمکی وزیر بهداشت ایران اعلام شد که از ۷۵۸ مورد مشکوک ۱۸ مورد آن مثبت بوده و از این شمار ۵ تن جان باخته اند. از روز یکشنبه ارایه گواهی سلامت پزشکی مسافران ایران اجباری خواهد شد.»

گفتنی است تا کنون ویروس کرونا در ایران جان ۴ نفر را تاکنون گرفته است. تعداد مبتلایان در ایران ۱۸ نفر اعلام شده است.

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت: سخنان وزیر بهداشت ترکیه درباره کروناویروس در ایران، درست منعکس نشده است

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در پیامی توییتری، نوشت: آمار نقل قول شده از سوی وزیر بهداشت ترکیه در مذاکره با وزیر بهداشت ایران، درست منعکس نشده است.

در متن پیام توییتری کیانوش جهانپور آمده است: «از میان ۷۳۵ موردی که ظرف روزهای اخیر تحت نظر و بررسی قرار گرفتند، ۱۸ مورد ابتلا به کووید-۱۹ (کروناویروس) تأیید شده که چهار نفر از این جمع متاسفانه جان خود را از دست داده‌اند. این آمار در نقل قول وزیر بهداشت ترکیه از مذاکره خود با دکتر سعید نمکی درست منعکس نشده است.»

بر اساس این گزارش، پس از پوشش خبر صحبت‌های وزیر بهداشت ترکیه در برخی رسانه‌ها، برخی تصور کردند آمار ۷۳۵ نفر، مربوط به تعداد «مبتلایان» به ویروس کرونای جدید است اما منظور از این آمار، تعداد «موارد مشکوک به ابتلا» بوده است.

انتقاد صادقی از پنهان کاری در مورد شیوع کرونا

محمود صادقی در توئیتی که همراه با بازنشر خبر درگذشت یک بیمار قمی در اثر کروناویروس منتشر کرد، نوشت: تسلیت می‌گویم و واقعا متآسفم؛ پس از پنهان‌کاری درباره جان‌باختگان حوادث فجیع آبان و سه روز دروغگویی درباره‌ علت شلیک به هواپیمای مسافربری، حالا بروز و شیوع یک بیماری مسری را پنهان می‌کنند! چرا اینقدر به اعتماد عمومی ضربه می‌زنید؟!

پارسایی: آمار تلفات ما، از كل دنیا منهاى چین بیشتر است

- بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس ایران از عملکرد مسئولان در زمینه شیوع کرونا در ایران انتقاد کرد و از پزشکان خواست تا برای کمک به اطلاع رسانی و آموزش مردم وارد عمل شوند.

-  او در توییتر نوشت:‌"بی‌مسئولیتی و بی‌توجهى به هشدار سازمان بهداشت جهانی (وضع اضطرار جهانى) باعث ورود کرونا به ایران شد."

ویروس کرونا با مسافری از ایران به لبنان رسید

اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در لبنان تایید شده است. فرد مبتلا یک زن ۴۵ساله لبنانی است که پس از بازگشت از سفر به قم، در ایران، در بیمارستانی در لبنان بستری شده است.

سیاوش فلاح پور در صفحه شخصی خود نوشت: تایید ابتلای این شهروند لبنانی به کرونا بعد از بازگشتش از ایران می تواند مقدمه اعمال محدودیت های جدی در سطح منطقه و یا حتی جهان برای مسافران ایرانی باشد.

فعلا وزارت بهداشت لبنان گفته مسافران ایرانی بعد از قرنطینه دو هفته ای اجازه ورود به کشور را دارند.

وزیر بهداشت لبنان: یک مبتلا به ویروس کرونا و ۲ مورد مشکوک ثبت شد

«حمد حسن» وزیر بهداشت لبنان امروز (جمعه) تاکید کرد: ویروس کُشنده ی کرونا برغم اتخاذ تدابیر بهداشتی در مرزهای زمینی، بندرگاه ها و فرودگاه بین المللی لبنان، وارد این کشور شده و تا کنون یک مبتلا به این بیماری و ۲ مورد مشکوک شناسایی و تحت درمان قرار گرفته اند.

وی در یک نشست خبری در بیروت گفت: بر اساس گزارش انجمن ملی مبارزه با کرونا در لبنان، نتایج آزمایش های تی سی آر از یک خانم ۴۵ ساله لبنانی که از قم وارد بیروت شده، مثبت بوده و او حامل این بیماری است و ۲  لبنانی دیگر، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا هستند.

حمد حسن اضافه کرد: تیم متخصص وارد هواپیمای ایرانی شد و مسافران آن را معاینه کرد و شهروند لبنانی که علایم این بیماری را داشت توسط نیروهای صلیب سرخ از بقیه جدا و در منزلش قرنطینه شد.

وی ایجاد ترس در میان شهروندان لبنانی را درست ندانست و گفت: نشانه های کسی که بیماری کرونا را دارد، و نیز ۲ مورد مشکوک، جدی و شدید نیست.

حمد حسن افزود: شهروند مبتلا و نیز ۲  فرد مشکوک به ابتلا به کرونا در بیمارستان رفیق حریری برای درمان و نیز آزمایش های لازم بستری شده اند.

وزیر بهداشت لبنان شایعه ی انتقال ۲ جسد از درون هواپیماهای ماهان و ایران ایر که روزهای گذشته در فرودگاه رفیق حریری بیروت به زمین نشستند رد کرد و گفت: اکنون لبنان نیازی ندارد که در خصوص کرونا حالت اضطراری اعلام کند.

حسن اظهار کرد: تصمیم برای متوقف کردن پروازها از بیروت به تهران و مشهد و برعکس را نگرفته ایم و این مساله پس از رایزنی با حسان دیاب نخست وزیر لبنان انجام خواهد شد.

وزیر بهداشت لبنان از همه ی ایرانیانی که ظرف ۲ هفته گذشته به لبنان آمده اند خواست تا ۱۴ روز در منزل خود بمانند و اگر نشانه های بیماری کرونا را در خود احساس کردند با شماره ۷۶۵۹۲۶۹۹ تماس بگیرند.

وی افزود: وزارت بهداشت لبنان با مسافران هواپیمای ایرانی در تماس خواهد بود و و وضعیت سلامتی آن ها را پیگیری و اگر علایم این بیماری در آن ها بروز کرد تدابیر لازم اتخاذ خواهد کرد.

حمد حسن گفت: یک بخش کامل در بیمارستان رفیق حریری در بیروت و بخش دیگری در بیمارستان دولتی این شهر برای درمان بیماران کرونا تخصیص یافته است.

وزیر بهداشت لبنان افزود: شمار اعضای گروه ویژه برای شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا افزایش یافته و تیم حل بحران تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: خارجی هایی که از ۱۰ روز به این سو وارد لبنان شده اند مورد آزمایش قرار می گیرند تا اطمنیان حاصل شود حامل ویروس کرونا نیستند.

حمد حسن گفت: ۱۲ گروه ویژه برای اجرای عملیات اورژانس و نجات بیماران مبتلا تشکیل شده است.

وزیر بهداشت لبنان گفت: مسافران پیش از ورود به لبنان به وسیله پزشک معاینه می شوند و اگر نشانه های بیماری‌های تنفسی، تب، تنگی نفس، سرفه در آنان مشاهده شد از بقیه جدا و به بیمارستان رفیق حریری برای درمان منتقل می  شوند.

وی از شهروندان لبنانی خواست بدون ترس، موارد مشکوک به ویروس کرونا را اطلاع رسانی کنند و پیگیر اخبار و اطلاعیه های وزارت بهداشت باشند.

انجمن ملی مبارزه با کرونا در لبنان شامگاه جمعه در کاخ نخست وزیری تشکیل جلسه داده است.

بیشتر بخوانید:

وزارت بهداشت: احتمالا منشا کرونا در ایران کارگران چینی ساکن قم بوده اند

عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت گفت: به هر حال اپیدمی ویروس کرونا در کشور شروع شده و با توجه به ابتلا چند نفر در قم که با چینی ها ارتباط نداشته اند، معلوم است که ویروس کرونای جدید در کشور چرخیده است و احتمالا منشا این بیماری کارگران چینی بوده اند که در شهر قم کار می کنند و به چین تردد داشته اند و به نظر می رسد ویروس چرخیده و به افرادی که اکنون شناسایی شده اند رسیده است و چون این افراد ضعیف تر بوده اند به علت شدت بیماری به بیمارستان آمده اند.

کرونا به اصفهان هم رسید/ احتمال شیوع ویروس در دیگر استان های کشور

مینو محرز در گفت وگو با ایرنا گفت: بر اساس گزارش های موجود انتقال ویروس کرونا از قم شروع شده و با توجه به تردد و سفر مردم اکنون به بسیاری از شهرهای کشور از جمله تهران، بابل، اراک، اصفهان، رشت و شهرهای دیگر رسیده و ممکن است در همه شهرهای ایران وجود داشته باشد. بنابراین مراقبت و آموزش عمومی برای کنترل این بیماری یک ضرورت جدی است و باید کمپین آموزش همگانی در رسانه های کشور به طور جدی شکل بگیرد.

اعتراض وزارت بهداشت به شبکه خبر

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت نوشت: دوستان شبکه خبر ساعت ۱۶:۲۰ دقیقه امروز، هنوز خبر دیروز بنقل از وزیر محترم بهداشت مبنی بر ابتلای ۵ نفر به ⁧ کرونا⁩ را زیرنویس می‌کنید.

او در ادامه گفت: اخبار و آمار روزانه هر روز ظهر اعلام میشود و افزون بر ۴ ساعت از اعلام آخرین خبر میگذرد، لطفا اصلاح بفرمایید.
 

جواب آزمایش کرونا چقدر طول می‌کشد؟

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در پیام توئیتری نوشت: "نتیجه قطعی آزمایش تشخیصی کووید-۱۹ از زمان ارسال نمونه ۴۸ ساعت زمان می‌برد، ممکن است این تصور پیش آید که پنهان کاری می‌شود، اما بدون اخذ جواب آزمایش نمی‌توان هیچ موردی را قطعی اعلام کردو قطعا چنین هم نخواهیم کرد. در همه دنیا چنین است، با روح و روان مردم بازی نکنید."

شورای شهر: با توجه به مشاهده چند مورد کرونا در کشور، ستاد ۲۴ ساعته بحران در تهران تشکیل می‌شود

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت که با توجه به مشاهده چند مورد بیماری کرونا در کشور گفت:‌ شهرداری تهران ستاد ۲۴ ساعته مدیریت بحران از امروز (جمعه) تشکیل می دهد.

«علی اعطا» با انتشار مطلبی در صفحه توئیتر از تماس با (پیروز حناچی) شهردار تهران در پی مشاهده چند مورد بیماری کرونا در کشور خبر داد و نوشت: «پیگیر موضوع توزیع ماسک در سطح شهر خواهم بود؛ ضمن اینکه ستاد ۲۴ساعته با محوریت سازمان مدیریت بحران و نمایندگان دستگاه های مسئول، از روز جمعه تشکیل می شود».

وی ادامه داد: برای مراکز راهبری مترو و رانندگان شرکت واحد مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش تهیه و توزیع می شود و دستگیره های مترو و اتوبوس هر شیفت با محلول وایتکس و الکل شستشو شود.

«ناهید خداکرمی» رییس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران نیز روز گذشته به خبرنگار ایرنا گفته بود که این دستورالعمل که با همکاری کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر و کمیسیون حمل و نقل و عمران تهیه شده، طی نامه‌ای برای پیروز حناچی شهردار تهران ارسال شد.


توزیع ماسک رایگان در ایستگاه‌های اتوبوس و مترو

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: با دکتر حناچی تماس گرفتم. پیشنهاد توزیع ماسک در ایستگاه‌های اتوبوس و مترو و در صورت امکان سایر فضاهای پرتردد را مطرح کردم. استقبال کردند. پیگیر موضوع خواهم بود.

مورد مبتلا به کرونا در اراک نداشتیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: روز گذشته ۸ مورد مشکوک به کرونا به بیمارستان مراجعه کردند که از این تعداد ۲ مورد مبتلا به آنفولانزا و ۶ مورد هم آزمایش منفی داشتند.

سیدمحمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، در خصوص انتشار خبری مبنی بر گزارش یک مورد مثبت بیمار مبتلا به کرونا گفت: این اطلاعات درست نیست. روز گذشته هشت مورد مشکوک به کرونا مراجعه کردند که دو مورد از آن‌ها آنفلوآنزا تشخیص داده شد.

جمالیان بیان کرد: ۶ مورد دیگر هم جواب آزمایش‌ها منفی بود.

بنابر اظهارات رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اخبار منتشر شده درباره مثبت بودن یک مورد کرونا در اراک، صحت ندارد.

چهارمین محموله ⁧کیت‌های تشخیص اختصاصی ⁧کووید ۱۹ ⁩وارد ایران شد

کیانوش جهانپور در صفحه توئیترش نوشت: «چهارمین محموله‌ کیت‌های تشخیص اختصاصی کووید- ۱۹ صبح امروز (جمعه ۲ اسفند) توسط دکتر کریستف هملمن، نماینده سازمان WHO در جمهوری اسلامی ایران از انبار دارو و تجهیزات پزشکی سازمان جهانی بهداشت در دوبی اخذ و در تهران و دقایقی قبل تحویل انستیتو پاستور ایران شد».

نوبخت: برای مقابله با کرونا منابع ویژه اختصاص می‌دهیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: به وزیر بهداشت اعلام کردم از طرف سازمان هرچه قدر که منابع لازم باشد برای مبارزه با کرونا اختصاص خواهیم داد.

آمار قربانیان کرونا در ایران به روایت ایران اینترنشنال

به گزارش عصر امروز، یک کاربر فضای مجازی روایتی جالبی از آمار دهی شبکه سعودی ایران اینترنشال درباره شیوع کرونا در کشور منتشر کرد.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

معاون درمان وزارت بهداشت: مردم نگران نباشند/ کرونا قابل پیشگیری است

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: کرونا مانند سایر بیماری های ویروسی مسری است، اما با مراقبت و رعایت اصول بهداشتی فردی و اجتماعی قابل پیشگیری است.

قاسم جان بابایی که در پی سلسله بازدیدهای خود در خصوص تجهیز و راه اندازی دو بیمارستان شهرستان های تالش و لنگرود و تسریع در روند پیشرفت فیزیکی اورژانس های بیمارستانی و کلینیک های ویژه ناتمام استان، روز گذشته به استان گیلان سفر کرده بود، در گفت وگویی با اشاره به اینکه ویروس کرونا مسری ولی کاملا قابل پیشگیری است، تصریح کرد: این بیماری نسبت به آنفلوآنزا، مرگ و میر پایین تری دارد و حتی اطفال کمتر از ۱۰ سال به ندرت به آن مبتلا می شوند و در میانسالان نیز مشکل خاصی ایجاد نمی کند.

بیمار احتمالی مبتلا به کرونا در تهران

مریض بیمارستان فیروزگر تهران مورد احتمالی کرونا  گزارش شد.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

ضدعفونی مترو در شیراز انجام شده است

رئیس سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز اعلام کرد که ضدعفونی همه اماکن و ناوگان ریلی این سازمان از سه روز پیش آغاز و شامگاه پنج‌شنبه یکم اسفند به پایان رسید.

ضدعفونی کردن اتوبوس‌های BRT تهران برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

در پی اعلام رسمی شیوع ویروس کرونای جدید در ایران، اتوبوسرانی تهران بنا به توصیه وزارت بهداشت اقدام به ضدعفونی کردن اتوبوس‌های فعال در خطوط بی‌آرتی (BRT) کرده است. این اقدام در جهت پیشگیری از ابتلای شهروندان به این ویروس انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

بیانیه هواپیمایی ماهان در خصوص پروازهای چین/ لغو پرواز هواپیماهای عراق و کویت به ایران 

شرکت هواپیمایی ماهان در خصوص انجام پروازهای چین بیانیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است:

پروازهای هواپیمایی ماهان در چند روز اخیر به مقصد کشور چین، بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه، با رعایت تمام نکات ایمنی بوده است.

پروازهای مسافری هواپیمایی ماهان به چین، از چند هفته پیش لغو شده تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود.

همچنین هواپیمایی کویت با توصیه وزارت بهداشت این کشور، پروازهای خود به ایران را با وحشت از ویروس کرونا لغو کرد.

این دومین هواپیمایی منطقه است که پروازهای خود به ایران را لغو کرده است. هواپیمایی عراق هم پیش از این اعلام کرد که پروازهای خود به ایران را به علت وحشت از ویروس کرونا لغو کرده است.

عراق مرز چذابه را بست
فرماندار دشت آزادگان گفت:مرزبانی عراق روز جمعه مرز چذابه(شیب) را در یک اقدام احتیاطی باهدف پیشگیری از سرایت ویروس کرونا به این کشور بست.

حمید سیلاوی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بستن مرز تجاری و مسافری چذابه ، در پی مصوبه شورای استان میسان عراق صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه صادرات کالاهای ایران به عراق و ورود گردشگران عراقی به کشورمان با بستن مرز چذابه متوقف شده است بیان کرد:تجار و بازرگانان تا بازگشایی مرز تجاری چذابه صبوری به خرج دهند تا مذاکرات و رایزنی‌ برای ازسرگیری صادرات کالا به عراق از این مرز به نتیجه برسد.

وی گفت:عزیمت زائران عتبات عالیات به شهرهای مقدس عراق از ۲ ماه پیش به این طرف به دلیل ناآرامی‌های عراق متوقف شده ولی ورود گردشگران و زائران عراقی به جمهوری اسلامی ایران از مرزهای چذابه و شلمچه کم و بیش ادامه داشته است.

سیلاوی ابراز امیدواری کرد با بهبود شرایط، مرز چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز، دوباره بر روی کالاهای ایران باز شود.

بنابر اعلام گمرک چذابه در ۱۱ ماه نخست امسال حدود ۴۰۰میلیون دلار کالا از این مرز به عراق صادر شده است.

عراق مرزهای زمینی مهران و شلمچه را به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشورمان که منجر به فوت چهار نفر و سرایت آن به ۱۳نفر شده است بست.    

یک ایرانی در کانادا کرونا گرفت

- رسانه‌های کانادا نوشته‌اند‌ یک زن ۳۰ ساله‌ ایرانی در کانادا ششمین‌نفری است که آزمایش ابتلای او به ویروس کرونا در این کشور مثبت اعلام شد. 

- او هفته‌ پیش از ایران به کانادا بازگشته و اکنون اطرافیان نزدیک او در قرنطینه هستند.

- مسوول بهداشت استان بریتیش‌کلمبیا گفته مشغول بررسی کارها، نزدیکان و کسانی‌اند که در پرواز بازگشت نزدیکاش بوده‌اند. او گفته این یک مورد جدید و غیرمعمول است.

یک بیمارستان در بابل ویژه پذیرش بیماران مشکوک به کرونا شد

دانشگاه علوم پزشکی بابل اعلام کرد که بیمارستان " میناگر " این شهرستان را به عنوان بیمارستان مستقل برای افراد مشکوک به بیماری عفونت‌های تنفسی بویژه کرونا  در نظر گرفته است.

شهرستان بابل تنها منطقه در استان مازندران است که برابر اعلام رسمی دانشگاه علوم پزشکی بابل ۲ بیمار مشکوک کرونا را شناسایی کرده و در قرنطینه قرار داده است.

فرماندار ماسال: اجازه ورود بیماران مشکوک به کرونا به بیمارستان ماسال داده نمی‌شود

«وحید پورحضرت» در گفت وگو با شبستان با اشاره به اعتراضات مردم ماسال جلوی درب بیمارستان این شهر اظهار کرد: از سوی استان تصمیماتی در راستای انتقال بیماران مشکوک به بیماری کرونا به چند بیمارستان در شهرستان‌ها گرفته شده بود.

فرماندار افزود: بیمارستان رسالت ماسال یکی از این بیمارستان‌ها بود که طبق اختیارات فرماندار و با تمهیدات شورای تامین این موضوع کنسل شد.

وی گفت: مردم نگران این موضوع نباشند و از تجمع جلوی بیمارستان خودداری کنند.

پورحضرت تصریح کرد: به دلیل حساسیت‌هایی که در این شهرستان وجود دارد هیچگاه اجازه اینکه بیماران مشکوک به کرونا را به ماسال انتقال دهند، داده نخواهد شد.

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های قم در روز شنبه (۳ اسفند) برای پیشگیری از شیوع کرونا

استاندار قم خاطرنشان کرد:برای جلوگیری از توسعه و گسترش بیماری کرونا (corona) در قم، شنبه سوم اسفند ماه همه مراکز آموزشی، دانشگاهی و حوزوی در این استان تعطیل است.

دانشگاه علوم پزشکی قم یک هفته تعطیل شد

بنا به اعلام معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی قم کلیه کلاس‌های درس این دانشگاه به استثنای رزیدنت‌ها، اینترن‌ها و دانشجویان پرستاری ترم ۷ و ۸ تا روز پنجشنبه هفته آینده تعطیل است و بعد از آن نیز در خصوص ادامه تعطیلی تصمیم گیری می‌شود.

 آخرین نقشه جغرافیایی کرونا در جهان/ ایران هم اضافه شد (عکس) 

این نقشه پراکندگی ویروس در سراسر جهان را نشان می دهد. ایران نیز به تازگی وارد این نقشه شده است.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

نقشه دقیق تر از انتشار ویروس کرونا در چین و کشورهای اطرافش:

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

وزارت بهداشت: ایجاد محدودیت موقت در رفت و آمد به حرم و جمکران گریزناپذیر است

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت: این به اصطلاح تمهیدات! در حرم، زیارتگاه‌ها و بقاع متبرکه شهر قم و مسجد جمکران، کمکی به محدودیت انتشار و قطع زنجیره انتقال نخواهد کرد و ساده انگاریست. 

از محدودیت موقت رفت و آمد به حرم و جمکران و تعویق تجمعات و همایش‌ها گریزی نیست.

چین: به همکاری نزدیک با ایران برای مقابله با کرونا ادامه خواهیم داد

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (جمعه) در نشستی خبری در خصوص ابتلای چند نفر در ایران به ویروس کرونا و فوت چند نفر اظهار داشت: چین به شیوع ویروس کرونا (کووید-۱۹) در ایران توجه جدی دارد و به خانواده درگذشتگان تسلیت عرض می‌کند.

وی با بیان اینکه چین و ایران در مبارزه با این بیماری واگیردار، در کنار هم می‌ایستند، اظهار داشت: دولت و ملت ایران برای مقابله با این بیماری حمایت و کمک ارزشمندی را برای چین فراهم کردند و جناب آقای ظریف به عنوان اولین وزیر خارجه در جهان ابراز همدردی و حمایت خود از چین را اعلام کرد.

گنگ شوانگ خاطرنشان کرد: چین مایل است با برقراری ارتباط و هماهنگی نزدیک با ایران و تقویت همکاری‌های دوجانبه به منظور مبارزه با بیماری واگیردار تلاش کند تا بتوانند به زودی بر شیوع این بیماری غلبه کرده و به طور مشترک از سلامت مردم دو کشور و امنیت بهداشت عمومی جهان حفاظت کنند.

ربیعی: اتاق اطلاع‌رسانی درباره «کرونا» در وزارت بهداشت تشکیل می‌شود

علی ربیعی سخنگوی دولت در توئیتی در صفحه شخصی خود نوشت: کرونا به همان اندازه که مسأله بهداشتی باشد، مسأله‌ای اجتماعی-سیاسی است. ‎کرونا ویروس کوری است که مرزهای طبیعی و اجتماعی را به رسمیت نمی‌شناسد؛ بین دولتی و مردمی، نظامی و غیرنظامی، اصلاح‌طلب و اصولگرا، بالاشهری و پایین‌شهری، زن و مرد، این قوم یا آن قوم و… تمایز قائل نمی‌شود.

‏وی ادامه داد: مقابله با این بیماری پروژه مشترک مردم و حاکمیت سیاسی است. با مشارکت و اعتماد به نظام سلامت، در کنار اطلاع‌رسانی دلسوزانه و ایجاد شفافیت و عمل به توصیه‌های وزارت بهداشت می‌توانیم دروازه‌های شیوع ویروس را ببندیم و با مشارکت همگانی برای مقابله با ویروس کور متحد شویم.

‏سخنگوی دولت اظهار داشت: هیچ کس در امان نیست و تنها در سایه اعتماد، مراعات و مراقبت، می‌توان دیواری برای دفاع در برابر این ویروس ایجاد کرد. مشارکت ملی توأم با اعتماد به یکدیگر است که مقابله با این بیماری ممکن می‌شود. وقتی موفق خواهیم شد که همه فکر کنند «کرونا مساله همه ماست.»‏ربیعی تصریح کرد: برای اطلاع رسانی دقیق و شفاف، از فردا اتاق اطلاع رسانی کرونا با حضور خبرنگاران در روابط عمومی وزارت بهداشت تشکیل می‌شود. اطلاع‌رسانی غیرمسئولانه‌ای که از سوی برخی صورت می‌گیرد به مردم و اقدام مشترک همگی ما و حل مساله هیچ کمکی نمی‌کند.‏وی ادامه داد: ما به مشارکت ملی نیاز داریم و به یاد داشته باشیم که با ویروسی بی‌تفاوت نسبت به هر تفاوت اجتماعی و‬ انسانی روبرو هستیم. از نزدیک شاهدم وزارت بهداشت با صداقت و شفافیت کامل در مواجهه با این ویروس عمل می‌کند. آن‌ها که بی‌اعتمادی می‌پراکنند، رفتاری غیرسازنده و غیرخیرخواهانه انجام می‌دهند.

نگرانی سازمان بهداشت‌ جهانی از شیوع کرونا در ایران

تدروس ادهانون، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که مرگ چهار نفر ظرف ۴۸ ساعت در ایران باعث نگرانی است. برخی از کشورهای همسایه ایران تدابیر مرزی ویژه‌ای ایجاد کرده‌اند.

isna.ir
  • 104
  • 12
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۱۴
غیر قابل انتشار: ۱۸
جدیدترین
قدیمی ترین
حق ملتی که حاضر نیستند از حق خودشان دفاع کنند همین است .
علت ورود کرونا : تمام کشورها ورود اتباع چین رو ممنوع کردن، ولی ایران هنوز هم مرز رو نبسته! اتباع چین داخل شیراز و تهران و... همینطور رفت و آمد دارن، هیچ هواپیمایی، چینی ها رو سوار نمی کنه ولی ماهان و ایران ایر هنوز هم به چین پرواز دارن! همینطور از چین داره کالا وارد میشه خب دیگه چه انتظاری باید داشت؟ مسئولین برای کشتن مردم کافین، کرونا چیکاره اس!؟
براتون زنده و مرده این مردم فرقی نداره که آمار بدید
چرا دو میلیون ماسک رایگان دادید به این چینی ها خفاش خور شماها وجدان ندارید الان مردم خودتون برای ماسک باید صف بکشند و سه جهار برابر قیمت بخرند نفرین بر شماها
اقای روحانی چرا آمار واقعی رو اعلام نمیکنی ؟ این هم مثل قضیه قیمت بنزین و سقوط هواپیما شد که
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
غلامرضا تختی,غلامرضا تختی کیست,بیوگرافی غلامرضا تختی از کودکی تا قهرمانی غلامرضا تختی

نام:غلامرضا تختی

لقب:جهان پهلوان

تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

زادگاه:تهران، کشور ایران

فوت:‏ ۱۷ دی ۱۳۴۶

قد:۱۸۵ سانتیمتر 

ادامه
ویژه سرپوش