چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
۰۹:۲۹ - ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۱۰۱۷۸۷
حوزه بهداشت و رفاه

اما و اگرهای کشف داروی کرونا ویروس

داروی ویروس کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
یک متخصص حوزه دارو ذکر کرد:در این شرایط که هنوزدارویی بصورت صددرصد برای مبارزه با این ویروس وجود ندارد، عقل حکم می کند برای مقابله با این بیماری، از پروتکل های سازمان بهداشت جهانی درباره بهداشت فردی و رعایت فاصله جتماعی استفاده کرد.

احتمالا بتوان مدعی شد در طول تاریخ بشریت هیچ پدیده ای مثل ویروس کرونا (corona) تا به حال نتوانسته اینگونه بشر را متحد و همسو کند که همه حداقل در یک مسئله دغدغه مشترک داشته باشند.

این ایام که ویروس کرونا با سرعت فزاینده ای در تمام دنیا در حال گسترش است، کشف دارو این بیماری دغدغه مشترک ساکنان این کره خاکی شده است. به همین منظور تلاشی جهانی برای دست یابی به واکسن (vaccine) یا دارویی که بتواند در برابر این ویروس نامرئی قدعلم کند و خیال مردم جهان را از وجود آن آسوده کند، شکل گرفته است.

متعاقب این تلاش ها هر روز در گوشه ای از این کره خاکی زمزمه هایی مبتنی بر کشف داروی کرونا شنیده می شود که در این دوران همه گیری کرونا (corona) سبب کورسوی امید و خوش‌حالی افراد مختلفی شده است.

یک روز صدای کشف داروی کرونا از فرانسه بلند می شود، روزی دیگر محققان استرالیایی مدعی دستیابی به داروی این ویروس میشوند ، از طرف دیگر آمریکا از تست واکسن کرونا بر روی انسان سخن می گوید و ایران هم از دستیابی به فرمولی که بتوان این ویروس وحشتناک را خلع سلاح کرد، خبرمی دهد، کشورهای دیگر هم از قافله عقب نمانده و هر کشوری به تبع پیشرفتش در علم طب ادعایی در این زمینه مطرح می کنند و از شیوه ای سخن می گویند که احتمال میدهند که بتواند در درمان کرونا تاثیری بگذارد و افاقه کند.

رسانه های مختلف و شبکه های اجتماعی هم پر شده از از ویدیوهای افرادی که خود را متخصص یا کارشناس نظام سلامت می دانند و بشارت میدهند که کارآزمایی بر روی داروی کرونا شروع شده است و با کشف آن بزودی این ویروس منحوس ناگزیر می شود که از یکه تازی در جهان دست بردارد و به عنوان یک ویروس و بیماری بومی که داروی درمانش در قفسه های داروخانه ها یافت می شود در کنار بیماری هایی که بشر راه درمان و کنترل آنرا کشف کرده است ، قرار بگیرد.

در میان حجم انبوه خبرهایی که ازکشف داروی کرونا خبر می دهد، خبر کشف دارویی به وسیله یک تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندانی در اقصی نقاط دنیا به سرپرستی کلمبیا اکنون سبب فزونی امیدها برای پیدا کردن درمان مؤثر بیماری ناشی از ویروس کرونا شده است.

این تیم تحقیقاتی ادعا کردند دارویی را کشف کرده اند که به صورت موثری جلوی اتصال ویروس کرونا به بدنه سلول ها را مسدود می کند و میتواند به صورت بالقوه سبب درمان بیماری کووید ۱۹ در همان ساعات اولیه آلودگی به این ویروس شود.

این تحقیقات نشان داده است که ویروس کرونا میتواند علاوه بر ریه (Lung) بصورت مستقیم در رگ های خونی و کلیه تکثیر شود. نتیجه کشت سلولی آزمایشگاهی نشان داده است که داروی جدید میتواند میزان ویروس در بافت آلوده را بین هزار تا پنج هزار برابر وضعیت عادی، تقلیل دهد.

نتایج این تحقیق در خصوص این داروی جدید چند روز پیش در نشریه معتبر Cell منتشر شده است و« ژوزف پنینگر»، سرپرست تیم تحقیق این دارو در دانشگاه بریتیش کلمبیا گفته است که« ما امیدواریم که نتایج تحقیقات ما به تولید گسترده داروی جدید برای درمان این بیماری همه گیر منجر شود».

با وجود تمام این تلاش های جهانی و وعده وعیدهای اینترنتی، کارشناسان حوزه دارو و درمان معتقد هستند اگر چه آزمایش های بالینی برای دستیابی به درمان ویروس کرونا در اغلب نقاط جهان آغاز شده است، ولی فعلا نمی توان بطور قطع بر این اخبار صحه گذاشت و اکنون برای قضاوت در این امر زود است.

یک متخصص حوزه دارو در این مورد به همدلی بیان کرد:همزمان با شیوع کرونا در سطح دنیا تکاپو برای کشف این دارو در کشورهای مختلف آغاز شد. رامین کریمی افزود:از آنجا که تا به حال دارویی برای درمان این بیماری کشف نشده است، به قول معروف هر کسی از ظن خود شده یار او! بدین ترتیب با هدف دستیابی به درمان این ویروس ناشناخته و پیچیده، تیم های تحقیقاتی کشورهای مختلف طبق دانش بومی خود و با کمک گرفتن از تجربیات پزشکی جهانی شروع به آزمایش های بالینی داروهای مختلف کردند که برخی از آنان نیز در روند درمان تا حدودی مؤثر واقع شده و نتایج بعضی از آزمایش ها و تحقیقات هم مأیوس کننده بوده است.مانند انتظار امیدبخشی که از دو داروی ایدز( لوپیناویر و ریتوناویر) می رفت ولی نتایج تحقیقات برخلاف انتظار بود و در عمل تاثیرگذاری خاصی نداشت.

او ادامه داد:اما با تمام این تلاش ها و کش و قوس ها تا الان که من با شما صحبت می کنم بصورت قطعی دارویی که به درمان کامل کرونا منجر شود و مورد تائید سازمان بهداشت جهانی نیز باشد، کشف و تولید نشده است. ضمن این که نباید فراموش کنیم که فعالیت ها و اقدامات درخورتوجه در این زمینه در کل دنیا صورت گرفته است و هنوز هم ادامه دارد، اما این تلاش ها هنوز منتج به نتیجه مطلوب نشده و هنوزدارویی که بتواند کرونا را از بین ببرد یا بتواند انسانها را در مقابل این ویروس ایمن سازی کند، کشف نشده و وجود ندارد.

کریمی در پاسخ این سؤال که چقدر با تولید داروهایی که بتوانند این ویروس را شکست دهند فاصله داریم؟ اعلام کرد:تلاش های زیادی در سطح دنیا به این منظور از سوی دانشمندان و تیم های تحقیقاتی معتبر صورت گرفته و در مواردی موفقیت های نیز حاصل شده است، ولیکن از آن جا که این ویروس ویروسی ناشناخته با پیچیدگی های فراوان است، از لحاظ علمی نمی توان تاریخ دقیقی برای آن تعیین کرد، به دلیل آن که هر روز ابعاد ناشناخته ای از این ویروس کشف می شود و این اطلاعات جدید درروند تهیه دارو تأثير می گذارد.

کریمی گفت:در این وضعیت که هنوزدارویی بصورت صددرصد برای مبارزه با این ویروس وجود ندارد، عقل حکم می کند برای مقابله با این بیماری، از پروتکل های سازمان بهداشت جهانی درمورد بهداشت فردی و رعایت فاصله جتماعی استفاده کرد. طی اینکه نباید فراموش کنیم چنانچه همین امروز کشف این دارو از طرف سازمان بهداشت جهانی هم تائید شود تا زمان آزمایش های بالینی و رسیدن به تولید انبوه زمان زیادی لازم است که در این وضعیت باز برای در امان ماندن از این ویروس مجبور به رعایت پروتکل های بهداشت جهانی هستیم.

کریمی در خصوص ویدیوها و خبرهایی که از ساخت دارو مدام در رسانه ها یا شبکه های اجتماعی منتشرمی شود، گفت:خیلی از این اخبار و ویدیوها پایه و اساس علمی ندارند و طبق یک فرضیه ساخته شده اند، منتها استقبال از این ویدیوها از طرف مردم هم میتواند نشان از ترس مردم در مورد این بیماری باشد و هم نشان ازنیاز مردم به« امید»، امید برای شکست این ویروس مرگبار. از سویی دیگربه نظرمن تهیه و انتشاراین ویدیوها که خیلی از آنان صحت علمی هم ندارد نشان می دهد که تیم رسانه ای وزارت بهداشت و بصورت خاص تر تیم رسانه ای ستاد ملی مقابله با کرونا چندان قوی عمل نکرده است که مردم برای دسترسی به اطلاعات شفاف میان خبرهای صحیح و غلط این گونه سرگردان شده اند.

بدون تردید در صورتیکه در دسترس مردم مرجع خبری مطمئنی که به صداقت آن هم باور داشته باشند، وجود داشته باشد، آنان هیچوقت به این ویدیوها و اخبار فیک توجهی نمی کنند.

  • 92
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
ویژه سرپوش