چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
۱۵:۵۵ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۳۰۰۱۱۴
حوزه بهداشت و رفاه

زالی: بحران کرونا هنوز پابرجاست

وضعیت چابهار دوباره قرمز شد/ آمار مرگ‌های کرونایی در ۱۴ استان صفر شد

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
وضعیت شیوع کرونا در چابهار بحرانی شد.

در حالی چندی پیش چابهار جزء مناطق سفید کرونا اعلام شده بود که تازه‌ترین اعلام مسئولان این منطقه از برگشت وضعیت قرمز خبر می‌دهد.

به گزارش ایسنا، کمتر از  یک ماه پیش بود که لیستی از شهرها و مناطق دارای وضعیت سفید کرونا اعلام شد که چابهار نیز یکی از این مناطق بود، در همین رابطه مسئولان منطقه آزاد چابهار اعلام کردند که با اقداماتی که در اوایل اسفند ماه شروع کرده و پیگیری هایی که برای کنترل منطقه انجام شد توانسته به این شرایط دست یابند؛ به طوری که فقط دو مورد مثبت شناسایی شده بود. اما در اواسط اردیبهشت ماه با اعلام وضعیت سفید و تغییر در محدودیت ها که با باز شدن مراکز تجاری و گردشگری همراه بود شرایط  به‌گونه‌ای دیگر تغییر کرده و  از وضعیت چابهار قرمز حکایت دارد.

بر این اساس  با تصمیم ستاد مدیریت کرونای شهرستان چابهار مبنی بر پیشگیری روند صعودی بیماری کرونا تمامی مراکز تجاری آزاد دکه بازار و بازارهای محلی تا اطلاع ثانوی تعطیل شدند.

این در حالی است که چندی پیش کردی -مدیر عامل منطقه آزاد چابهار - با اشاره به اقداماتی که برای کنترل کرونا در این منطقه انجام شده بود گفت که در این راستا تمامی مراکز خرید، هتل ‌ها و رستوران‌ها از ۱۴ اسفند تعطیل شدند و با بررسی وضعیت مردم و همین طور حاشیه نشین‌ها توانسته بودند این شرایط را کنترل کنند.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

در هر صورت چابهار مجددا به وضعیت قبلی برگشته و در فاصله ای کوتاه دوباره محدودیت ها اعمال خواهد شد، این در حالی است که از مسایل قابل توجه در چابهار کنترل وضعیت حاشیه نشین های این منطقه در کرونا است که می تواند آسیب بسیاری با خود به همراه داشته باشد که در همین رابطه کردی گفته بود که برنامه‌هایی که در دستور کار قرار گرفت سعی بر این بود که بخش‌های حاشیه‌نشینی را تحت کنترل قرار دهند، چراکه در چابهار حدود ۷۰ هزار حاشیه‌نشین وجود دارد که اگر درگیر این ویروس شوند بسیار مسأله‌ساز خواهد بود، از این‌رو با شناسایی این مناطق پرخطر توانستیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود منطقه آزاد  این محل ها را در چند نوبت ضدعفونی و گندزدایی کنند.

آمار مرگ‌های کرونایی در ۱۴ استان صفر شد

بر اساس نتایج بررسی های روزانه، آمار مرگ و میر در ۱۴ استان کشور، روز جمعه صفر شد.

به گزارش مهر، کیانوش جهانپور، با اشاره به آمار بالای مراجعات سرپایی بیماران کرونا، افزود: از روز گذشته تا ظهر جمعه دوم خرداد ۹۹، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲ هزار و ۳۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۱۳ مورد بستری و هزار و ۸۹۸ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند.

وی همچنین با اعلام اینکه مرگ و میر بر اثر کرونا در ۱۴ استان کشور صفر شد، ادامه داد: در ۶ استان نیز فقط یک مورد فوتی کرونا داشته‌ایم.

سخنگوی وزارت بهداشت، در مورد آخرین وضعیت استان خوزستان نیز گفت: این استان همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

دکتر زالی: بحران کرونا هنوز پابرجاست

علیرضا زالی، در نشست با نمایندگان سازمان های مردم نهاد و شبکه های ملی و تخصصی سازمان های غیردولتی کمک (کارگروه مهار کرونا)، با اشاره به نقش موثر فعالیت های تشکیلاتی سازمان های مردم نهاد در مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، جلب اعتماد عمومی و بالا بردن میزان مشارکت مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی را از مهم ترین دستاوردهای این نهادها عنوان کرد.

وی با اشاره به نقش کاتالیزری نهادهای خیریه غیردولتی در اعتماد آفرینی، تاکید کرد: سازمان های مردم نهاد را می توان پل اعتماد آفرینی بین مردم و دولت دانست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه در صورت تداوم اپیدمی ها، ممکن است مردم به تدریج از رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین حفظ همبستگی اجتماعی خسته شوند، گفت: با بهره گیری از ظرفیت های سازمان ها و نهادهای مردم نهاد می توان از به سردی گراییدن هیجانات مثبت مردم جلوگیری کرد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به محدودیت هایی که اپیدمی کرونا در سطوح زندگی فردی و اجتماعی مردم به وجود آورده است، گفت: باید با اجرای برنامه های علمی برای حفظ امواج هیجانات مثبت مردمی تلاش کرد، زیرا در صورت عدم تمکین پذیری داوطلبانه از پروتکل های بهداشتی منطقی، اپیدمی مجدد رشد خواهد کرد.

زالی با اشاره به میزان بالای مرگ و میر و بستری بیماران کرونایی تهران در اسفند و اواسط فروردین، سیر نزولی بیماری در زمان فعلی را نتیجه رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و همچنین ایزوله سازی افراد پرمخاطره توسط خانواده ها عنوان کرد.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

وی با اشاره به نظرسنجی های انجام شده در هفته دوم اسفند ۹۸، اظهار کرد: ۶۲ درصد مردم تهران در آن زمان نسبت به ابتلا به کرونا احساس خطر نمی کردند، همچنین ۴۰ درصد مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی اعتقاد داشتند. اما نتیجه نظرسنجی ها در اردیبهشت ۹۹ نشان داد ۸۵ درصد مردم تهران نسبت به بیماری کرونا احساس خطر می کنند و تنها ۳۰ درصد اصول بهداشت فردی را رعایت نمی کنند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با تاکید بر نقش مهم نهادهای مردم نهاد برای ارتقای آگاهی عمومی و آموزش های همگانی، تصریح کرد: کار به پایان نرسیده و بحران کرونا که «شبکه کمک» در راستای آن شکل گرفته است، هنوز پابرجاست.

وی در ادامه افزود: آثار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کرونا به مراتب از آثار بیولوژیک آن فراتر است و جهان شمول بودن آن مقابله با آثار مخرب آن را سخت تر می کند.

زالی با بیان اینکه بر خلاف ویروس سارس، ویروس کووید ۱۹ هنوز در طبیعت از بین نرفته است، گفت: همچنین هنوز شواهدی مبنی بر تضعیف این ویروس در دست نیست و کووید ۱۹ هنوز می تواند افراد را بی رحمانه در معرض خطر قرار دهد و سلامت و جان آنان را تهدید کند.

وی افزود: همچنین برخلاف تئوری هایی که احتمال می داد گرمای فصلی می تواند این ویروس را تحت تاثیر قرار دهد، هنوز به دست قهار طبیعت تغییری در کووید ۱۹ ایجاد نشده است و شاهد شیوع بیماری حتی در نیمکره جنوبی هستیم.

زالی با بیان اینکه هنوز در هیچ کشوری درمان قطعی برای کرونا یافت نشده است، گفت: سطح بالای سرایت پذیری، ارتباط مستقیم با شلوغی و تردد، ناقلین بی علامت و بقای ویروس در سطوح آلوده مقابله با آن را در کلانشهری مانند تهران با پیچیدگی های فراوان همراه می کند.

وی با تاکید به تداوم کرونا یادآور شد: اگر چه از نظر مرگ و میر و مراجعه و بستری در مراکز بهداشتی درمانی شاهد سیر نزولی هستیم، اما این وضعیت شکننده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا با اشاره به مفهوم «عدد مولد پایه» برای رصد اپیدمی های عفونی، درباره این اصطلاح توضیح داد: برای مثال اگر عدد مولد پایه برابر با سه باشد، به این معناست که هر فرد بیمار می تواند سه نفر دیگر را بیمار کند، هرچقدر این عدد پایین تر باشد یعنی به سمت کنترل اپیدمی حرکت می کنیم.

زالی با بیان اینکه در روزهای اول اسفند ۹۸ عدد مولد پایه در تهران بین ۲,۵۷ تا ۳.۲ در نوسان بوده است، گفت: از هفته اول اردیبهشت ۹۹ این عدد به زیر یک رسیده است و تمام تلاش ها این است که عدد مولد پایه زیر یک باقی بماند.

وی با اشاره به فریبنده بودن وضعیت اپیدمی یادآور شد: اما نباید این عددهای نزولی ما را فریب بدهد، زیرا ممکن است وضعیت با یک مداخله دچا تغییر جدی شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به بازگشایی ها و بازگشت تدریجی شهر به ریتم قبلی، مهم ترین مولفه برای حفظ شرایط فعلی اپیدمی را رعایت پروتکل های بهداشتی عنوان کرد.

زالی با اشاره به آثار کرونا بر ابعاد اقتصادی زندگی مردم، گفت: گاهی اوقات برخی از گروه های اجتماعی می توانند با تغییر در الگوی مصرف زندگی اقتصادی خود را پس از بحرانی مانند کرونا ریکاوری کنند.

وی ادامه داد: اما چنین انعطاف و قابلیتی در همه گروه ها وجود ندارد و ممکن است با وضعیت آنان با گذشت چند ماه بیشتر از ماه های ابتدایی آسیب ببیند، به همین خاطر باید شاهد ظرفیت سازی های جدید حمایتی باشیم.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، تاکید کرد: در بحران کرونا نیازمند ایجاد روش های حمایتی نوین، در تناسب با عواقب سیاسی، اجتماعی و روانی کرونا هستیم و باید مدل های منعطف تر و چابک تری با بهره گیری از ظرفیت های نهاد های مردم نهاد به این منظور طراحی شوند.

زالی همچنین با اشاره به بروز برخی همپوشانی های حمایتی، خواستار تکمیل و جامع کردن فایل های اطلاعاتی «شبکه کمک» برای جلوگیری از تکرار این همپوشانی ها به منظور حمایت حداکثری از تمامی گروه های آسیب پذیر شد.

وی با بیان اینکه گروه های فاقد شناسنامه های حمایتی باید مورد توجه بیشتری قرار گرفته و در اولویت باشند، گفت: بسیاری از این گروه ها در لایه های اجتماعی پنهان شده اند و به همین خاطر شناسایی آنان دشوار است و باید برای حمایت از این گروه ها و دسترسی آنان به مکانیسم های حمایتی برنامه ریزی های لازم انجام شود.

زالی همچنین با اشاره به اینکه اپیدمی ها باعث اخلال در وضعیت اقتصادی و از رونق افتادن بسیاری از کسب و کارها می شوند، به خطر افتادن حاشیه امنیت دهک ها، درهم رفتن کشویی دهک ها، تغییر در دهک های اجتماعی، کوچک شدن سفره خانوارها، بالا رفتن تورم، جا به جایی ثروت ملی و کاهش رفاه اجتماعی را از آثار اجتناب ناپذیر طولانی شدن اپیدمی عنوان کرد.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، تاکید کرد: برای جلوگیری و عبور از این آسیب ها باید پروتکل ها و برنامه های راهبردی تدوین شود.

وی با اشاره به ضرورت تداوم همبستگی اجتماعی در شرایط استمرار اپیدمی، حمایت حداکثری اجتماعی و اقتصادی از گروه های آسیب پذیری همچون بیماران خاص را خواستار شد.

زالی با اشاره به انطباق کامل موضع فضای مجازی و فضای رسمی دولت درباره مقابله با سفرهای نوروزی گفت: در هفته آخر اسفند ۹۸ بالاترین میزان همبستگی مردمی در زمینه مقابله با سفرهای نوروزی وجود داشت.

وی ادامه داد: به رغم اینکه اواخر اسفند ۹۸، ۸۳ درصد مردم با بازگشایی کسب و کارها مخالف بودند، اما بیش از ۵۰ درصد مردم در اردیبهشت ۹۹ موافق بخشی از بازگشایی ها با شرط رعایت پروتکل ها برای تامین نیازهای اقتصادی بودند.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، همچنین فراوانی چشمگیر مشاغل و کارگاه ها در تهران را یکی دیگر از پیچیدگی های مقابله با کرونا در این استان عنوان کرد و یادآور شد: نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در کارگاه های کوچک به مراتب دشوار تر از کارخانجات بزرگ است.

زالی ادامه داد: به همین خاطر در ادامه بازگشایی مشاغل باید گروه های آسیب پذیر سناسایی و مورد حمایت قرار گیرند.

در بخش دیگری از این جلسه نمایندگان سازمان های مردم نهاد و اعضای شبکه های ملی و تخصصی سازمان های غیردولتی به ارائه گزارشی از عملکرد کارگروه های این شبکه برای مقابله با بیماری کرونا و کمرنگ کردن آسیبهای اجتماعی ناشی از این بیماری پرداختند.

  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
غلامرضا تختی,غلامرضا تختی کیست,بیوگرافی غلامرضا تختی از کودکی تا قهرمانی غلامرضا تختی

نام:غلامرضا تختی

لقب:جهان پهلوان

تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

زادگاه:تهران، کشور ایران

فوت:‏ ۱۷ دی ۱۳۴۶

قد:۱۸۵ سانتیمتر 

ادامه
ویژه سرپوش