دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۵۰ - ۰۳ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۱۷۹
حوزه بهداشت و رفاه

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:

تبلیغ قلیان ۴۳ میلیون جریمه دارد/ ممنوعیت مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی

جریمه برای تبلیغ قلیان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد: اماکن عرضه کننده مواد دخانی پلمب می شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از صدور بخش نامه دادستان کل کشور مبنی بر ممنوعیت مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد جنیدی جعفری اعلام کرد: بر اساس تبصره یک ماده ۱۳ قانون جامع دخانیات مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۸۵ استعمال دخانیات در اماکن عمومی و وسایط نقلیه عمومی ممنوع و تخلف از آن مستوجب حکم به جزای نقدی است.

او ادامه داد: علیرغم پیگیری های وزارت بهداشت طی سال های اجرای قانون، متأسفانه به علت اجرای ضعیف قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، مراکز عرضه قلیان در بعضی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور بصورت غیر قانونی گسترش یافت و منجر به افزایش مصرف قلیان در جامعه، بالاخص در بین جوانان شد.

او بیان داشت: باتوجه به شیوع بیماری کرونا (corona) ویروس در کشور، با تقاضای وزیر بهداشت و رییس ستاد مدیریت بیماری کرونا از دادستان کل کشور برای حمایت حوزه سلامت از ممنوعیت مصرف مواد دخانی و قلیان در مکان های عمومی، بخش نامه دادستانی کل کشور با تاکید بر اجرای قوانین و همکاري و حمایت از بازرسین بهداشت و ضابطین قضایی برای جلوگیری از عرضه قلیان صادر شد. به این منظور با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تیمهای مشترک با پلیس اماکن و دادستانی تشکیل، بازرسی و نظارت بر اماکن عمومی بطور مستمر انجام و از هر گونه عرضه و استعمال مواد دخانی و قلیان جلوگیری شود. در صورت مشاهده تخلف، با پلمب امکنه، متصدیان این مراکز به مراجع قانونی معرفی میشوند، برای این که در واقع این اقدام در شرایط حاضر حکم تهدید علیه سلامت عمومی جامعه را دارد. ضمنا هرگونه تبلیغ در مورد عرضه مواد دخانی و من جمله قلیان ممنوع است و متخلفین بر اساس مصوبه دولت تا مبلغ ۴۳ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان جریمه می شوند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار اظهار‌کرد: ابزارآلات قلیان در انتشار ویروس کرونا مؤثر است، چون محیط مناسبی برای بقا و رشد ویروس و سایر عوامل عفونی و بیماری زا است. وزارت بهداشت در راستای سیاست های جهانی برای مهار کروناویروس، بخاطر خطری که مصرف دخانیات بر تضعیف سیستم دفاعی بدن دارد و اشخاص را مستعد ابتلا به بیماری کرونا ویروس و سایر بیماری های کشنده می کند، با هرگونه ارایه تسهیلات برای عرضه و استعمال مواد دخانی در اماکن عمومی مخالفت و تخلفات مربوطه را از مراجع قضایی پیگیری می کند.

او ممنوعیت عرضه قلیان حتی پس از بازگشایی مراکزی که قبلا عرضه قلیان داشتند را مورد توجه قرار داد و ادامه داد: بخشنامه دادستان کل کشور به کلیه دادستان های عمومی و انقلاب سراسر کشور و فرماندهی نیروی انتظامی ابلاغ شده و همکاري کاملی در این خصوص داریم. در استان تهران هم به دلیل مشکلاتی که در اجرای قانون در سنوات قبل داشتیم، جلسه ای اختصاصی با نمایندگان دادستانی، ناجا و دانشگاه های علوم پزشکی تهران برگزار و مقرر گردید که گشت های ویژه برای بازرسی از اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع انجام شود و هرگونه تخلف در مورد عرضه قلیان بلافاصله پیگیری و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شوند.

جریمه برای تبلیغ قلیان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

جنیدی گفت: اقدام دیگر در این راستا، نامه رییس فرهنگستان علوم پزشکی به ریاست محترم قوه قضاییه بود که در آن نامه ضمن تأکید بر اجرای ممنوعیت پایدار استعمال دخانیات و عرضه قلیان در همه اماکن عمومی، خواستار برخورد قاطع با تولیـدکنندگان و مصـرف کنندگان قلیان در این اماکن شدند، به طوری که موجب عبرت سایر هنجارشکنان شود.

او ادامه داد: امیدواریم مردم عزیز و فهیم کشور هم برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان ابداً به مراکزی که غیر قانونی اقدام به عرضه قلیان می کنند مراجعه نکنند و با مشاهده موارد تخلف در این زمینه، آدرس مرکز و امکنه متخلف را به سامانه ۱۹۰ شکایات بهداشتی گزارش دهند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بیان داشت:به هر جهت از آنجا که بیماری کرونا ویروس در بسياري از اشخاص امکان دارد بدون علامت باشد و این افراد ممکن است در محیط های جمعی حضور داشته باشند، باید دقت بیشتری در اجرای قانون داشت.

او ادامه داد:مصرف کنندگان دخانیات به دلیل آسیب رساندن به ریه (Lung)، معمولاً سرفه های شایعی دارند و در واقع اشتباه گرفتن این سرفه ها با سرفه هایی که ناشی از ابتلا به کروناویروس است، باعث می شود بیماری دیر تشخیص داده شود و این اشخاص عاملینی خطرناک برای انتقال ویروس هستند.

او با اشاره به گزارش موسسه ملی تحقیقات سلامت که دود دخانیات را عاملی برای انتقال ویرس شناخته است، گفت: اگر شخص مصرف کننده مواد دخانی دچار بیماری کرونا باشد، قطعاً با مصرف دخانیات باعث آلودگی محیط و انتقال بیماری به دیگران می شود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، به گفته او، خطر انتقال بیماری از طریق مصرف دخانیات در اماکن عمومی بالا است و به هیچ طریقی نمی شود جلوی انتشار این ویروس را در اماکن آلوده به دود دخانیات گرفت.

جنیدی عنوان کرد: اشخاص مصرف کننده دخانیات با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت، یا بصورت خود جوش، میتوانند مصرف مواد دخانی را ترک کنند. در مواجهه قرار گرفتن اشخاص غیرسیگاری با دود دخانیات نیز با مصرف آن هیچ فرقی ندارد و همان امراض مصرف را دارد، لذا مردم برای حفظ سلامت خودشان باید فعالانه عمل کرده و تخلفات را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند.

  • 18
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش