جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۷:۲۶ - ۱۲ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۷۹۶
حوزه بهداشت و رفاه

آنتی بادی باعث عدم ابتلا به کرونا در طول ۶ ماه می‌شود

نقش آنتی بادی در عدم ابتلا به کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
فرد دارای آنتی بادی تا ۶ ماه کرونا نمی گیرد.

رییس بیمارستان بقیه الله با اشاره به یکی از تئوری ها در مورد کرونا اظهار‌کرد: اکنون می دانیم شخص دارای آنتی بادی به مدت ۶ ماه به کرونا مبتلا نمی شود.

به گزارش مهر، دکتر حسن ابوالقاسمی امروز در نشست خبری ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با موضوع بررسی روند درمان ویروس کرونا از طریق پلاسما درمانی با بیان اینکه بیماری کووید ۱۹ که درمانی برای آن وجود نداشت دنیا را غافلگیر کرد، گفت: یکی از تجاربی که از سالهای قبل در خصوص تولید دارو به واسطه بخش های خصوصی داشتیم پلاسما درمانی بود.

او با بیان این که ما به عنوان دومین کشور بعد از چین به صورت وسیع گرفتار این بیماری شدیم و بیمارستان ها با حجم زيادي از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ روبرو شدند، اظهار‌کرد: در حالت طبیعی برای بعضی بیماریها درمان شناخته شده ای داریم ولی ویروس کرونا، ویروسی بود که پروتکل درمانی برای آن نداشتیم.

ابوالقاسمی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه پس از ورود این بیماری به کشور باید مرگ و میر ناشی از کووید را کم می کردیم بنابراین از روش پلاسما درمانی استفاده کردیم که از اسفند ماه این روش شروع شد.

به گفته رییس دانشگاه بقیه الله، هنوز هم تعداد مبتلایان به بیماری بالاست که می بایست به هر روشی این تعداد کاهش یابد زیرا یکسری از اشخاص آسیب پذیر هستند و اینک هم می بینیم که دامنه مرگ و میر به جوانان هم سرایت کرده است.

او با تأکید بر این که پلاسما درمانی فلسفه ای قدیمی نزدیک به ۲۰ ساله در کشور دارد، گفت: پلاسما در بخشی از سلول های خونی یا بخش مایع بدن شناور هستند که در مقابل عفونت، بدن را ایمن می کند زیرا سبب تولید آنتی بادی در بدن می شود.

ابوالقاسمی با تأکید بر این که در سابقه ۱۰۰ سال اخیر استفاده از آنتی بادی برای از بین بردن ویروس های ابولا، سارس، مرس و … مورد بررسی قرار گرفته است، اظهار‌کرد: ما اگر آنتی بادی را بموقع به بیماری برسانیم که حال وخیمی دارد، طبیعتاً می توانیم ویروس را از بین ببریم.

او افزود: مطالعات دوران قبلی نکته مثبتی از اثر بخشی داشت و البته چینی ها پیش از ما در بیماران وخیم امتحان کرده بودند که مؤثر است؛ از این رو پلاسما درمانی را برای بیماری کرونا در کشور شروع کردیم که تا به حال هم نتایج خوبی داشته است.

او ادامه داد: ما با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور پلاسما را تهیه کردیم و در اختیار بیماران نیازمند قرار دادیم؛ البته در این میان جلسه ای گذاشتیم که چطور می شود با همکاري بخشی خصوصی از این امکانات استفاده کنیم.

او افزود: ما سالیانه ۴۰۰ هزار لیتر از اشخاص سالم پلاسما می گیریم و طبق استانداردهای اروپا، آن ها را با همکاري کشورهای اروپایی به دارو تبدیل می کنیم و در کشور برای بیماری های خاص به مصرف می رسانیم؛ اینها داروهای گران قیمتی هستند. این نشان می دهد که ما سابقه طولانی در پلاسما درمانی داریم و آنرا بر اساس استانداردهایی جمع اوری می کنیم.

رییس تیم پزشکی درمان کووید ۱۹ با پلاسما درمانی با تأکید بر این که اینک مجوز پلاسما درمانی برای بیماری کووید ۱۹ را داریم، گفت: ابتدا از بیمارستان بقیه الله آغاز به تزریق پلاسما کردیم که بعد بیمارستان های مسیح دانشوری، بیمارستان های قم و …سایر استان ها این اقدام را شروع کردند.

او با تأکید بر اینکه قبل از کشور ما تزریق پلاسما به اشخاص مبتلا به کرونا شروع نشده بود، گفت: به علت این که داروهای موثری برای درمان این بیماری وجود ندارد استفاده از این روش میتواند مؤثر و مفید باشد که تا به حال هم افرادی با پلاسما درمانی بهبود پیدا کرده اند.

نقش آنتی بادی در عدم ابتلا به کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

رییس دانشگاه بقیه الله با اشاره به نتایج اولیه پلاسما درمانی گفت: در این پروژه پلاسما را در اختیار بیماران بدحال قرار دادیم و طبق نتایج دیدیم در ۵۰ مورد اول بیماران به صورت معجزه آسایی نجات پیدا کردند؛ نتیجه تحقیقات نشان داد استفاده از پلاسما در بیماران بهبود یافته مرگ و میر را کاهش دهد و دوران بستری را کم می کند؛ همچنین استفاده از ای سی یو و ونتیلاسیون را کاهش دهد.

او اظهار‌کرد: این نتایج در مقایسه با گروه هایی که پلاسما دریافت نکردند نشان داد مرگ ومیر بطور چشمگیری تا حدود ۲۰ درصد کاهش می یابد.

رییس دانشگاه بقیه الله با بیان این که برای تزریق پلاسما بررسی دو عامل از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: بر اساس تجاربی که به دست آوردیم دو عامل در پلاسما درمانی مورد بررسی قرار گرفته؛ این روش فرد را دچار عارضه نمی کند و روشی است که نسبت به دارو بهتر است و این که هر مریض با پلاسما درمانی فوت نمی کند.

او با تأکید بر اینکه هر بیماری که زود شروع کند تاثیر زیادی برای بهبودی وی دارد، گفت: نمی توان از پلاسمای افرادی که سابقه بارداری دارند در درمان بیماران کرونایی بهره ببریم از طرفی باید میزان بانک پلاسما را در کشور افزایش دهیم.

رییس دانشگاه بقیه الله در پاسخ به سوالی مبنی بر این که افرادی که به کرونا مبتلا شده اند و پلاسما اهدا کرده اند امکان مبتلا شدن مجدد در آن ها وجود دارد یا خیر اظهار‌کرد: نتیجه بررسی ما نشان می دهد افرادی که مبتلا شدند و انتی بادی در بدن آن ها ساخته شده است برای بار دوم مبتلا به این بیماری نمی شوند ولی این گفته در حد تئوری بوده و ثابت نشده است؛ در حال حاضر می دانیم شخص دارای آنتی بادی به مدت ۶ ماه به کرونا مبتلا نمی شود به همین دلیل میتوان تزریق پلاسما را برای اقدامات پیشگیرانه تکرار کرد که این روش برای اشخاص پیوند کلیه (kidney transplant) و یا سرطانی مؤثر است.

ابوالقاسمی گفت: بر اساس اخرین بررسی ها کسانی که انتی بادی در بدن آن ها تولید شده است دوباره گرفتار این بیماری نشده اند و یک فرد طی یک سال میتواند چندین بار انتی بادی را اهدا کند.

او در پاسخ به این سوال که آیا این روش بر روی ویروس انفلوانزا موثر است یا خیر گفت: در بعضی از بیماریها مثل سرخک و ابله و… ویروس ها امکان خنثی سازی دارند ولی برای استفاده از پلاسما برای H۱N۱ استفاده از این روش فراهم نیست چون ویروس فعال است.

ابوالقاسمی در مورد تحقیقات جدید در مورد ایمونوگلوبین گفت: کارآزمایی بالینی تحقیقات در زمینه «ایمونوگلوبین» که از قبل شروع شده بود شروع می شود تا به واسطه آن، اقدامات پیشگیرانه از کرونا داشته باشیم.

او در مورد دسته بندی پلاسما اظهار‌کرد: همانطور که خون تقسیم بندی شده و بر اساس شرایطی اهدا می شود؛ مثلاً در اهدای خون، گروه خونی O میتواند دهنده عمومی باشد؛ در پلاسما هم دسته بندی هایی وجود دارد ولی یکی از فرق هایی که بین خون و پلاسما وجود دارد این است که پلاسمای گروه AB دهنده عمومی است.

رییس دانشگاه بقیه الله ادامه داد: اکنون برای مطالعه برخی تحقیقات علمی سایر کشورها برای ما محدودیت هایی اعمال شده ولی این مانعی نمی شود که در زمینه این بیماری تلاشی نکنیم.

  • 11
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
استیون جرارد,عکس استیون جرارد,استیون جرارد و همسرش بیوگرافی استیون جرارد از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد: ۳۰ می ۱۹۸۰ انگلیس

پیشه: بازیکن و مربی فوتبال

مدرک تحصیلی: دیپلم

قد: ۱۸۳ سانتیمتر 

همسر: الکس کوران

فرزندان: ۳ دختر

ادامه
پروانه سلحشوری,تصاویر پروانه سلحشوری,بیوگرافی پروانه سلحشوری بیوگرافی پروانه سلحشوری و انتقادات آن به نظام حکومتی ایران

متولد: ۱۳۴۳

محل تولد: مسجدسلیمان، خوزستان

ملیت: ایران

همسر: برات قبادیان

فرزندان: دو پسر و یک دختر

شغل: سیاستمدار

ادامه
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
ویژه سرپوش