دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۰۸:۲۵ - ۰۲ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۰۷۳
حوزه بهداشت و رفاه

افزایش ۱.۵ تا ۲ برابری مرگ و میرها

وضعیت فوق حاد کرونا در استان اصفهان/ افزایش شیوع کرونا در تبریز

افزایش شیوع کرونا در تبریز و اصفهان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد:زمانی می توانیم از ورود به موج سوم کرونا بگوییم که موج دوم فروکش کرده باشد ، درحالی که در اصفهان مطلقاً موج دومی که از ابتدای خرداد آغاز شد فروکش نکرد، براین اساس وضعیت فعلی را شاید بتوان ادامه موج دوم و یا موج سومی نامید که فورا بعد از موج دوم اتفاق افتاده است.

آرش نجیمی در گفتگو با ایسنا، با اعلام اینکه متأسفانه شرایط استان اصفهان از نظر شیوع کرونا فوق حاد است، بیان کرد :تقریبا از آغاز شهریور ماه وضعیت بدی در استان اصفهان داشتیم اما طی حدود یک هفته گذشته و به خصوص چند روز اخیر، شرایط فوق حادی در استان تجربه کردیم و در بعضی شهرستان ها من جمله خمینی شهر وضعیت بسیار بدی داریم.

افزایش ۱ و نیم تا ۲ برابری تعداد مرگ و میر روزانه

وی با بیان این که تعداد بیماران بستری کووید۱۹ در استان اصفهان( به غیر از شهرستان کاشان و آران و بیدگل) به نزدیک یک هزار و ۳۰۰ نفر رسیده است، ادامه داد:تعداد موردهای حاد در روز نیز تقریباً یک هفته است از ۲۰۰ نفر عبور کرده و متأسفانه با افزایش ۱ و نیم تا ۲ برابری تعداد مرگ و میر مواجه هستیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به این که ابتدای خرداد آمار مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید۱۹ در استان اصفهان تک رقمی بود و در تیر ماه نیز این وضعیت ادامه داشت، گفت:در مرداد ماه و شهریور ماه تعداد مرگ و میر بیماران به میانگین ۱۰ نفر در روز رسید، این درحالی است که طی یک هفته گذشته به بالای ۲۰ و حتی ۳۰ نفر در روز رسیده است.

وی در خصوص وضعیت بیمارستان های استان اصفهان نیز گفت:ظرفیت برخی بیمارستان ها مثل بیمارستان عیسی بن مریم تکمیل شده ولی برخی بیمارستان ها مثل الزهرا( س) هنوز ظرفیت دارند، اگرچه درصورت ادامه این روند شاید ناگزیر شویم تخت هایی که به ارائه خدمت به سایر بیماران اختصاص دارد را در اختیار بیماران کووید۱۹ قرار دهیم، به طوری که تخت و شاید بیمارستان های جدید را نیز باید به بخش بستری کرونا اضافه کنیم.

نجیمی در پاسخ به این سوال که شرایط فعلی می تواند حاکی از ورود استان اصفهان به موج سوم کرونا باشد، توضیح داد:زمانی می توانیم از ورود به موج سوم کرونا بگوییم که موج دوم فروکش کرده باشد ، درحالی که در اصفهان هیچ وقت موج دومی که از ابتدای خرداد آغاز شد فروکش نکرد، البته در مقاطعی به حد ثابتی رسید ولی اصلاً با کاهش موارد مواجه نشدیم. بنابراین وضعیت فعلی را شاید بتوان ادامه موج دوم و یا موج سومی نامید که بلافاصله بعد از موج دوم اتفاق افتاده است.

شرایط فعلی نتیجه عدم پایبندی به هشدارهای گذشته است

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه هم اکنون شرایطی را تجربه می کنیم که در ابتدای شهریور ماه نسبت به وقوع آن اخطار داده بودیم، اعلام کرد :شرایط فعلی شاید نتیجه عدم پایبندی به هشدارهای قبلی باشد که از جمله مهم ترین این هشدارها رعایت فاصله اجتماعی (Social distance) و استفاده از ماسک بود، حتی تاکید کرده بودیم ماسک به تنهایی و در جاهایی که تعداد افراد زیاد باشد نمی تواند در پیشگیری صد در صدی از شیوع کرونا موثر باشد، اما متأسفانه با وجود این هشدارها شاهد تجمعاتی بودیم که برخلاف توصیه های مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید، بدون رعایت شیوه نامه های بهداشتی و حتی برخلاف این شیوه نامه ها برگزار شد.

بیمارستان های خمینی شهر ظرفیت خالی ندارند

وی با اشاره به اینکه شهرستان خمینی شهر هم اکنون پیک بسيار بالايي دارد، گفت:هم موارد شیوع و هم بستری بیماران در خمینی شهر بسیار بالا است، تا جایی که بیمارستان های خمینی شهر ظرفیت خالی ندارند و اضافه بیماران این شهرستان در بیمارستان های اصفهان بستری می شوند.

نجیمی بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا از طرف شهروندان تاکید کرد و گفت:اگر مردم تجدید نظر نسبت به حضور در تجمعات نداشته باشند، ویروس کرونا به راحتی منتقل می شود و هیچ مانعی در مقابل انتقال ویروس در جامعه وجود نخواهد داشت، درحالی که روند خوبی در پیش نداریم و اگر مردم مردم واقعا می خواهند کمک کنند تا به نهایت بحران نرسیم باید در رفتارهای خود تجدیدنظر کنند.

تأکید بر تعطیلی تجمعات غیرلازم و استفاده از ماسک

وی با اشاره به اینکه استفاده از ماسک نسبت به مرداد و حتی تیرماه به شدت کاهش پیدا کرده است ، افزود:علاوه بر اینکه استفاده از ماسک باید افزایش پیدا کند، حضور در اجتماعات نیز باید به حداقل برسد، در عین حال که باید تجمعات غیرضروری که ممکن است سلامت و جان هم استانی هایمان را تهدید کند تعطیل کنیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تأکید براینکه آموزش قطعا باید ادامه داشته باشد، به خانواده ها توصیه کرد در صورت داشتن شرایط لازم، آموزش غیر حضوری را در اولویت قرار دهند.

وی در پایان بیان کرد :فرصتی برای اشتباه نداریم و بیمارستان ها و کادر درمانی استان دیگر توانی برای مقابله با تبعات ناشی از تجمعات غیرضروری و ادامه روند کنونی ندارند.

افزایش شیوع کرونا در تبریز

رئیس شبکه بهداشت و درمان تبریز از شدت گرفتن شیوع کرونا در این شهرستان خبر داد.

افزایش شیوع کرونا در تبریز و اصفهان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

به گزارش مهر، علی مردی در جلسه ستاد مقابله با کرونای شهرستان تبریز گفت: در شهرستان تبریز در هفته چهارم شهریور موارد قطعی ابتلاء به ۱۰۵۰ مورد و با ۶۰ درصد افزایش شمار فوتی‌ها به تعداد ۵۰ نفر رسیده است.

وی افزود: در روزهای اخیر موارد نمونه گیری در تبریز ۷۰ درصد افزایش دارد و از ۸۴۲ مورد ابتلاء ۴۹۰ نفر در وضعیت شدید بیماری قرار دارند و ۳۹۸ مورد خدمات سرپایی گرفته‌اند.

وی اضافه کرد: ۳۵ درصد فوتی‌ها از بین افراد ۷۰ تا ۷۹ ساله هستند و ۶۵ درصد فوتی‌ها به سنین پایین‌تر مربوط است.

وی افزود: افزایش شیوع کرونا در حالیست که متأسفانه میزان استفاده مردم از ماسک کاهش یافته و حتی برخی افرادی که ماسک می‌زنند با روش اصولی ماسک زدن آشنا نیستند.

فرماندار تبریز نیز با تأکید بر هدایت کمک‌های مؤمنانه به سمت اهدای رایگان ماسک بویژه در مناطق محروم برنامه یک ماهه محدودیت‌های اجتماعی را در شهرستان تبریز به تبع ستاد استانی اعلام کرد.

بهروز مهدوی گفت: مدارس شهرستان تبریز به مدت ۱۵ روز تعطیل و معلمان در تمامی مقاطع تحصیلی به صورت غیر حضوری دانش آموزان را آموزش دهند و صرفاً در صورت ضرورت کادر فنی و مدیریتی با حداقل نیرو در مدارس حضور خواهند داشت.

  • 9
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش