چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
۰۸:۴۹ - ۲۷ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۴۹۸
حوزه بهداشت و رفاه

چه کسانی دوباره به کرونا مبتلا می شوند؟

وزارت بهداشت: اگر ۶۶ درصد از جمعیت کل کشور به کرونا مبتلا شوند بی شک میلیون ها فوتی خواهیم داشت

مرگ و میر کرونایی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
معاون وزير بهداشت: تنها راه درمان بیماری کرونا در بیمارستان مراقبت با کیفیت است و تنها داروی مؤثر، اکسیژن است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، از اتخاذ سیاست ها و راهبردهای مبارزه با کرونا در کشور خبر داد.

به گزارش مهر، علیرضا رئیسی، در برنامه« نگاه یک» شبکه اول سیما، خاطرنشان کرد:آنچه در شیوع کرونا دارای اهمیت است اینکه در موج تازه، استان های بیشتری به واسطه سفرهای غیر ضروری مردم، درگیر ویروس شدند.

او با عنوان این مطلب که از بین بیش از ۵۰۰ شهرستان در کشور، ۴۵ شهرستان بالاترین آمار ابتلاء به کرونا (corona) را دارند، افزود:برای اعمال محدودیت های هوشمند باید سراغ ۴۵ شهرستان پرخطرتر در ابتلاء به کرونا برویم.

رئیسی افزود :زیادترین آمار ابتلا به کرونا در کشور مربوط به شهرستان های مراغه، بیرجند، دماوند، سیرجان، خرم آباد، سبزوار، یزد، شهرضا، زرند، کاشان، رفسنجان، مریوان، بروجن، بوکان، ملایر، اسلام آباد غرب، بانه، نیشابور، قم، میاندوآب، سنندج، بویراحمد، درود، اصفهان، مهاباد، لنجان، سقز، بوشهر، بهبهان، اراک، ساوه، شهرکرد، بیرجند، ارومیه، شیراز، نهاوند، تهران، کرمان، همدان، کرج، زنجان، ورامین و خمینی شهر است که از مسئولان این شهرستان ها درخواست می شود نسبت به رعایت مقررات بهداشتی در شهرستان خود دقت نظر و اعمال توجه بیشتری داشته باشند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت:اکنون و تا امروز، قطعی کمتر از ۱۵ درصد از کل جمعیت کشور به کرونا مبتلا شده اند، پس درباره وضع کشور، حرکت به سمت ایمنی جمعی امکان پذیر نیست، زیرا برای اعمال ایمنی جمعی باید حدود ۶۶ درصد از جمعیت کل کشور به ویروس کرونا مبتلا شده باشند.

وی اعلام کرد :اگر ۶۶ درصد از جمعیت کل کشور به کرونا مبتلا شوند بی شک میلیون ها فوتی خواهیم داشت پس اکنون امکان حرکت به سمت راهبرد ایمنی جمعی برای کشورمان وجود ندارد.

معاون وزیر بهداشت درباره پرداختن به مهم ترین راهبرد پیش روی مردم دنیا با ویروس کرونا، گفت:نمی توان مدعی شد که ویروس کرونا را شناخته ایم، اما در رویارویی با این ویروس به عنوان یک دشمن، ابزارهای مورد نیاز و اطلاعات لازم را داریم و در حال حاضر تنها بیماری که در سراسر دنیا وجود دارد و اطلاعات کشورها درباره آن چندان فرقی با هم ندارد، همین کرونا است.

وی افزود :درباره کرونا، نه داروی قطعی وجود دارد و نه واکسن مؤثری، تنها راه مقابله با این ویروس، فقط و فقط پیشگیری و تقویت قوای جسمانی است.

معاون وزیر بهداشت گفت:افراد سالمند، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و دیابتی، افرادی که از چاقی رنج می برند و یا بیشتر در معرض تعاملات فردی در جامعه قرار دارند باید بیش از دیگران مقررات بهداشتی را رعایت کنند، زیرا این دسته افراد بیشتر در معرض ابتلاء قرار دارند.

وی اعلام کرد :مردم باید آگاه باشند که وضع کشور ما به گونه ای نیست که مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی، تعطیلی کامل اعلام و مردم را خانه نشین کنیم، چون نه توان مالی پرداخت هزینه های زندگی مردم ممکن است و نه مردم پذیرای چنین شرایطی هستند پس تا حداقل ۱۰ ماه آینده باید فقط امیدوار به کشف واکسن کرونا بمانیم.

معاون وزیر بهداشت، جوانان و کودکان را ناقلان بدون نشانه خواند و افزود:این دسته افراد می توانند در برخورد و ارتباط با سالخوردگان و مبتلایان به بیماری زمینه ای به راحتی و بدون هیچ گونه علامتی بیماری را انتقال دهند.

وی با بیان اینکه همه ازمایشگاه های بخش خصوصی و دولتی را به هم متصل و سپس به سامانه الکترونیک بهداشت وصل کرده ایم، گفت:از این به بعد هر فردی در هر جا آزمایش دهد با کد ملی قابل تشخیص و شناسایی است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه افزود:هر مراقب سلامت، ۲۵۰۰ نفر را زیر نظر دارد و از پرونده ها و کد ملی آنها باخبر است بدین ترتیب افراد با کرونا مثبت را زیر نظر دارند.

رئیسی خاطرنشان کرد:برای افرادی که کرونای آنها مثبت است و بیماری خود را پنهان و محل قرنطینه (Quarantine) خود را ترک می کنند، جرایمی در نظر گرفته ایم.

وی افزود:از ۱۵ تا ۲۳ مهر امسال از حدود ۱۳۵ هزار مرکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی ، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی بازرسی کردیم که از این تعداد به حدود ۸ هزار و ۲۰۰ مورد اخطار دادیم و به مراجع قضائی معرفی کردیم و ۵۲۰ مرکز هم پلمب شدند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد:زمانی که در اردیبهشت، شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کردیم، میزان ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ کاهش یافت و زمانی که رعایت نکردیم، افزایش داشت.

رئیسی ادامه داد :میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در هفته پیش ۴۲ درصد بود و اکنون به ۵۴ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه نانوایی ها و پاساژها از نظر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در بدترین وضع قرار دارند، افزود:نانوایی ها باید صنعتی شوند، صف موجود در نانوایی ها در شیوع بیماری کرونا مؤثر است و برخی نانواها ماسک نمی زنند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد:استفاده از ماسک در بخش خدماتی از ۱۵ تا ۲۳ مهر بهتر شده است، اما هنوز اصنافی داریم که کمتر از ۷۰ درصد از ماسک استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۱۵ هزار مدرسه در کشور داریم، گفت:مدارسی که شرایط لازم را از نظر رعایت شیوه نامه های بهداشتی نداشته باشند، غیر حضوری می شوند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه کنترل همه گیری کرونا از مسئولیت های اجتماعی مردم است، تصریح کرد :باید با افراد قانون شکن قاطعانه برخورد کنیم. مردم می توانند از طریق سامانه ۱۹۰, موارد قانون شکنی پیرامون مقابله با کرونا را اطلاع دهند.

رئیسی افزود:جریمه ۲۰۰ هزار تومانی و انفصال از خدمت برای کسانی که بیماری خود را مخفی کنند، در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد:نخستین و مهم ترین راهبرد ما برای مقابله با کرونا، تشدید نظارت ها و اعمال جرایم است. دومین راهبرد، افزایش آزمایش های سرپایی است و قرار شد حدود ۲۰ میلیون کیت آزمایش سریع خریداری شود که با این کار تحول زیادی اتفاق خواهد افتاد.

معاون وزیر بهداشت افزود:ایزوله کردن افراد بیمار و آموزش و اطلاع رسانی از دیگر راهبردهای مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا برای مبارزه با این بیماری است.

وی با بیان اینکه در حمل و نقل عمومی مشکل اساسی به ویژه در کلانشهرها داریم، گفت:سامانه حمل و نقل عمومی ضعیف است و باید تعداد آن زیاد شود.

معاون وزیر بهداشت، افزود:اگر دولت الکترونیک، کامل اجرا شده بود اکنون مشکل ما بسیار کمتر شده بود و نیاز به مراجعه مردم به ادارات بسیار کمتر می شد.

وی با اشاره به این که بیشتر مرگ و میرها در افراد بالای ۶۸ سال و افراد گرفتار بیماری های زمینه ای اتفاق می افتد، اضافه کرد:خدمات الکترونیک در کاهش ابتلاء به بیماری کرونا بسیار مؤثر است و در این باره قوی نیستیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه درصد احتمال ابتلای دوباره به بیماری کرونا پایین است، گفت:معمولاً افرادی که در تولید آنتی بادی، نقص دارند دوباره مبتلا می شوند.

وی با اشاره به اینکه دورکاری کارکنان جزء مقررات است، افزود:افرادی که بیماری زمینه ای و مصائب جسمی دارند، سازمان ها موظف به دورکاری آنها هستند، اما این کار در برخی مشاغل، امکان پذیر نیست.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد:تنها راه درمان بیماری کرونا در بیمارستان، نگهداری با کیفیت است و تنها داروی مؤثر، اکسیژن است بنابراین خاصیت درمانی داروهایی مانند« رمدسیویر» ثابت نشده است.

  • 13
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
جناب آقای ریسی سلام امیدوارم این دست نوشته را مطالعه بفرمایید.میخواهم بگوییم چرا مردم باید جور کش نادانی وسهل انگاری عده ای بشوند.چرا بطور قاطع دولت اعلام نکرد مسافرت ممنوع مگر با اجازه فرمانداری های محلی حتی برای سفر ضروری.مدرسه ها باز شد .هست ها راه افتاد.درب حرم های شریف مشهد وقم ویتیر اماکن متبرکه باز شد.وافراد بدون ماسک راحت از خانه ها بیرون آمدند حالا کاسه چکنم دست گرفته آید انصافا شما از اول مشکل کرونا تا الان چرا گزارش کار به مردم نمی دهید که دولت تا حالا چه کرده.چقدر دارو در اختیار مردم قرار داده.چقدر تست انجام داده.وصحت تست‌ها چقدر بوده؟اگر دارویی برای بهبودی نیست لااقل می‌توانستید بیماران را به خانه نفرستید تا از آلودگی زنجیرهای خانواده‌ها جلوگیری میشد.به امید بهبودی کل بیماران جهان
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی شیری,بیوگرافی مهدی شیری,مهدی شیری بازیکن بیوگرافی مهدی شیری بازیکن فوتبال ایرانی (+ تصاویر)

رادگاه: تهران

زاده: ۱۱ بهمن ۱۳۶۹

ملیت: ایرانی

پست: دفاع راست، وینگر راست

قد: ۱.۷۱ متر

ادامه
امام زین العابدین (ع),زندگی نامه امام سجاد (ع),زندگینامه امام سجاد علیه السلام زندگینامه امام سجاد (ع)، چهارمین امام شیعیان

زادگاه: مدینه

زاده: ۵ شعبان ۳۸ هجری قمری

درگذشته: ۱۲ محرم ۹۵ هجری قمری.

محل دفن: قبرستان بقیع،  مدینه

علت شهادت: مسمومیت

ادامه
امبر هرد,طلاق امبر هرد,آثار امبر هرد بیوگرافی امبر هرد (+ تصاویر)

زادگاه: ۲۲ ماه آوریل ۱۹۸۶

زاده: آستین، تگزاس

ملیت: آمریکایی

والدین: دیوید کلینتون هرد- پاتریشیا پیج

محل تحصیل: آکادمی کاتولیک سنت مایکل

سال های فعالیت: ۲۰۰۳

ادامه
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش