چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
۲۱:۱۳ - ۰۸ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۳۹۴
حوزه بهداشت و رفاه

نامه پرستاران به رئیس جمهور درباره مشکلات و مطالبات/ شهادت ۳۰ پرستار بر اثر ابتلا به کرونا در آبان

نامه پرستاران به رئیس جمهور
اعضای شورای عالی نظام پرستاری طی نامه‌ای به رئیس جمهوری، برخی نارضایتی‌های مدافعین سلامت در ایام کرونا از جمله کمبود نیرو و کاهش در پرداخت‌ها را مطرح کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، اعضای شورای عالی و روسای هیئت مدیره‌های نظام پرستاری سراسر کشور طی نامه‌ای به رئیس جمهوری، برخی نارضایتی‌های مدافعین سلامت در ایام کرونا از جمله خستگی، فرسودگی و سختی کار، کمبود نیرو، کاهش در پرداخت‌ها، عدم تحقق کامل فوق العاده ویژه، ابتلای بالای آنان به بیماری و اجرا نشدن مصوبات ستاد ملی کرونا را مطرح کردند.

در متن نامه اعضای شورای عالی و روسای ۱۴۰ هیات مدیره نظام پرستاری سراسر کشور به رئیس جمهوری آمده است:

در آغاز از زحمات حضرت عالی، ریاست محترم سازمان برنامه وبودجه، اعضای محترم ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت محترم بهداشت در این ایام سخت و نفسگیر تشکر می‌کنیم و در همین ابتدا از جناب عالی و سایر اعضای ستاد ملی کرونا تقاضای رسیدگی و نظارت سریع بر نتایج عملی شدن دستورات، مصوبات، مجوز‌ها و اعتبارات اعلام شده برای مدافعین سلامت به بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و... را داریم.

جناب دکتر روحانی

حتما مستحضر هستید که فقط در همین آبان ماه، تعداد ۳۰ شهید پرستارو مجموعا تا امروز تعداد شهدای پرستار به ۸۴ نفر رسید و تعداد مبتلایان پرستار؛ ۵۰ هزار نفر و تعداد پرستاران قرنطینه؛ بستری یا ... که از خدمت منفک شده‌اند از مرز هشت هزار نفر گذشته است.

این آمار جدای از ابتلا و... خانواده‌های این عزیزان است، اما متأسفانه در بیمارستان‌های درگیر کرونا علیرغم نیاز و کمبود شدید پرستار نه هنوز نیروی پرستار کافی و متناسب جذب و بکارگیری شده؛ نه توسط مدیران و مسئولان عملیاتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها به انگیزه مدافعین سلامت توجه کافی می‌شود. نه حقوق و دستمزد آن‌ها منتاسب این روز‌های سخت و پرخطر پرداخت می‌شود و نه علت این همه ابتلا شهید و انفکاک نیروی متخصص از خدمت بررسی و رسیدگی می‌شود.

علیرغم زحمات و تلاش‌های اعلامی سازمان برنامه و وزارت بهداشت و... در رابطه با تخصیص‌های اعتبارات و مجوز‌های استخدامی و... که بسیار رسانه‌ای هم شده، اما برعکس در بیمارستان‌ها به دلیل عملی نشدن یا اجرای بسیار ناقص مصوبات؛ نه تنها در بین سرمایه‌های انسانی رضایتمندی ایجاد نشده بلکه به دلایل پیشگفت و به دلیل آنکه هر ماه به بهانه کاهش درآمد‌ها از مبالغ دستمزد‌ها و کارانه‌ها به شدت کاسته می‌شود و در نحوه محاسبه قانون بهره‌وری، رفتار‌های سلیقه‌ای می‌کنند و در مقابل نص صریح قانون تفسیر‌ها و اعمال سلیقه‌های شخصی می‌کنند و حقوق حقه پرستاران را آن هم در این شرایط رعایت نمی‌کنند؛ در بسیاری از بیمارستان‌ها اعتراض بحق پرستاران را بر انگیخته است.

کاهش‌های مکرر از حقوق مسلم پرستاران و سایر مدافعین جان برکف سلامت وعدم توجه کافی به نیاز‌های اساسی آن‌ها و موانع خدمتی این عزیزان، نگرانی‌های جدی ما را به عنوان وکلای قانونی و منتخب پرستاران عزیز در جهت شکل گیری احتمالی اعتراضات گسترده پرستاران و سایر مدافعان سلامت ایجاد کرده است (مستندات پیوست است).

بر این اساس سازمان نظام پرستاری کشور ضمن بحق دانستن تمام گلایه‌ها و نارضایتی پرستاران عزیز، زنگ هشدار را برای مسئولان محترم، عملا به صدا در می‌آورد. سازمان نظام پرستاری براساس بررسی‌های روزانه و وجود مستندات بسیار زیاد اعلام می‌دارد که بسیاری از تصمیمات؛ مصوبات و تخصیص اعتبارات و... علیرغم گذشت ۱۰ ماه از کرونا؛ هنوز درپیچ و خم‌های بروکراتیک برخی دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها گیر کرده و شامل جامعه هدف یعنی مدافعان جان برکف و از جان گذشته نظام سلامت نشده است.

این در حالی است که همگان شاهدند پرستاران و سایرمدافعان سلامت در این روز و شب‌ها با بی‌سابقه‌ترین درصد اشغال تخت‌ها؛ پرکارترین و پرریسک‌ترین بیماران، خطرناک‌ترین بیماری، پر فرسایش‌ترین اوقات و شیفت‌های خدمتی را در بیمارستان‌ها سپری می‌کنند.

در این شرایط به علت عدم افزایش نیرو و شرایط خاص بیماری و بیماران کرونایی؛ فشار کاری و روحی_ روانی زیادی به کادر درمان و پرستاران وارد شده به گونه‌ای که در برخی از بیمارستان‌ها و بخش‌های کرونا هر ۱۰ بیمار و بلکه بیشتر به یک پرستار؛ سپرده می‌شود. آن هم پرستارانی که ۱۰ ماه مداوم بر اثر مراقبت بی‌وقفه و طولانی از بیماران کرونایی هم فرسودگی روحی_روانی و انگیزشی و هم فرسودگی شدید جسمی پیدا کرده‌اند و تعداد زیادی از این فرشتگان رحمت حتی مدت‌ها از فرصت دیدار اعضای درجه یک خانواده خود، برخوردار نمی‌شوند.

نامه پرستاران به رئیس جمهور

جناب آقای رئیس جمهور در صورت عدم مداخله قاطع و علاج جویانه و سریع؛ بی‌شک مجموع این عوامل ضمن تاثیر انکارناپذیر بر کاهش کیفیت مراقبت‌ها و افزایش ابتلائات و شهادت و پرپر شدن نیرو‌های متخصص نظام سلامت؛ به احتمال زیاد، اعتراضات و نارضایتی‌های مدافعین سلامت را به اشکال مختلف در پی خواهد داشت و حتی در بعضی از استان‌ها به وقوع پیوسته است.

جناب آقای رئیس جمهور در مکاتبات قبلی این سازمان با حضرت عالی و سایر مسئولان محترم به شدت تاکید شد که تامین «تعداد نیروی کافی، تامین تجهیزات لازم و انجام اقدامات انگیزشی متناسب با این ایام سخت و نفسگیر» سه ضرورت مهم است. اما اکنون و به دنبال افزایش تعداد شهدای پرستار در آبان و آذر جاری؛ بررسی علل این همه شهید؛ مبتلا و... در بیمارستان‌ها نیاز و ضرورت بسیار بسیار فوری و اضطراری دیگری است که باریشه یابی کافی، از ادامه این رخداد‌های ناگوار در نظام سلامت کشور جلوگیری شود.»

بنابراعلام روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، در بخش دیگری از این نامه آمده است: «جناب دکتر روحانی ما به نمایندگی از جامعه بزرگ پرستاری کشور و سایر مدافعان مظلوم سلامت از حضرت عالی و اعضای محترم ستاد ملی کرونا درخواست داریم با تصویب مصوبات ویژه درآستانه روز پرستار و به فاصله مطلوب از آن روز مقرر فرمایید:

۱- سریعا کارگروهی علمی ویژه؛ علل این میزان ابتلا و شهادت در بین مدافعین سلامت را بررسی و راه حل مناسب ارائه کنند.

۲- تسریع و اتخاذ مسیر میانبر و ترک تشریفات بروکراتیک برای استخدام سریع و فوری حداقل ۳۰ هزار نفر نیروی جدید و تازه نفس کادر پرستاری و تسریع در تغییر وضعیت نیرو‌های مدافع سلامت شرکتی.

۳- بررسی و بازنگری کمی و کیفی امکانات محافظتی و ایمنی موثر در بیمارستانها، بخش‌ها و نیز تجدیدنظر جدی در شرایط و محیط‌های کاری مدافعین سلامت مانند رختکن ها، اتاق‌ها و محل‌های استراحت موقت، به ویژه در بیمارستان‌ها و شهر‌هایی که آمار مرگ و میر بالایی دارند.

۴- اجرای کامل قانون بهره وری در رابطه با مشاغل سخت و اعمال امتیازات سختی کار متناسب با بخش‌های مذکور.

۵- محاسبه ساعت کار تمام پرستاران شاغل در بیمارستان‌ها با ضریب ۱/۵ برای ساعت کاری تمام بخش‌های بیمارستانی در ایامی که سایر کارکنان دولت تعطیل یا دورکار هستند و ضریب ۲ با یک هفته استراحت در هر ماه بدون کاهش حقوق مزایا و بدون امکان خرید و ذخیره این یک هفته (به منظور تجدید قوا) ویژه نیرو‌های بخش‌های کرونایی.

۶- عدم کسر کارانه و اضافه کار مدافعین سلامت که به کرونا مبتلا می‌شوند و اجبارا از کار در بخش و بیمارستان منفک می‌شوند که متاسفانه در بعضی بیمارستان‌ها کسر می‌کنند.

۷- تسریع در پرداخت معوقات و عدم کاهش میزان کارانه مدافعین سلامت در این روز‌های سخت به بهانه کاهش درآمد بیمارستان‌ها و تسریع در اصلاح نظام پرداخت ناکارآمد نظام سلامت که دقیقا در تضاد با نیاز واقعی بیماران و خدمات ارزشمند تمام گروه‌های ارائه دهنده خدمت است. یعنی اجرای قانون تعرفه گذاری برای پرستاران که این روز‌ها اهمیت وارزش خدمات آن‌ها بر همگان روشن و مبرهن است.

۸- تسریع در صدور احکام فوق العاده ویژه برای تمام نیرو‌های مدافع سلامت اعم از رسمی، شرکتی، قرار دادی و... در یکی دوهفته جاری و قبل از روز پرستار امسال (۳۰ آذرماه جاری).

نامه پرستاران به رئیس جمهور

۹- تعیین مکان ویژه و مناسب با امکانات لازم جهت تشخیص؛ قرنطینه و درمان رایگان مدافعین سلامت و خانواده‌های این عزیزان که مبتلا می‌شوند اعم از تمام نیرو‌های رسمی، قراردادی و شرکتی و... به دلیل لزوم جلوگیری از انتقال ویروس به خارج از بیمارستان‌ها و به خانواده‌های این عزیزان انجام شود؛ لذا ضمن تاکید مجدد به شرایط بحرانی این روز‌ها درخواست می‌شود:

- کارگروهی برای تامین حقوق مادی، معنوی و شرایط کاری مناسب‌تر مدافعین سلامت، تشکیل و موارد مطروحه را عملیاتی کنند و نتایج ماهانه با همکاری سازمان نظام پرستاری به ستاد ملی کرونا گزارش شود.

پیشاپیش از حسن عنایت و مساعدت حضرت عالی و تمام خدمتگزاران و دلسوزان کشور سپاسگزاریم.

رئیس کل، اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر کشور»

  • 14
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
خب ازمعلم هاکه توخونه هستند بگیرید بدید به پرستارا
خب ازمعلم هاکه توخون...
پس شما هم بچه خودت رو حق نداری مدرسه ثبت نام کنی! مگه فقط معلم ها خونه هستن؟ بعدشم من دوستم دبیره، هر روز مغازه من میاد یه مشکلی با گوشیش داره!اگه یک بار با گوشی درس داده بودی شما، هرگز از این نظرات کارشناسی نمی دادی! پایین ترین حقوق رو همین بندگان خدا دارن! فیشش رو نشونم داد! یکم انصاف داشته باشیم!
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
سنایی,زندگینامه سنایی غزنوی,سنایی غزنوی زندگینامه زندگینامه سنایی غزنوی و آثار او

زاده: ۴۷۳ هـ.ق

زادگاه: غزنی (افغانستان امروزی)

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر

درگذشت: ۵۴۵ هـ.ق

ادامه
اخوان ثالث,مهدی اخوان ثالث,زمستان اخوان ثالث زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۰ اسفند ۱۳۰۷

زادگاه: مشهد

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، نوازنده تار

بیوگرافی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث (م- امید) در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در مشهد قدم به عرصه ی هستی نهاد. پدر وی که علی نام داشت، یکی از سه برادری بود که از استان یزد به مشهد نقل مکان کرد و از این جهت آنان نام خانوادگیشان را اخوان ثالث به معنی برادران سه گانه گذاشتند و نام مادرش مریم بود.

ادامه
صمد نیکخواه بهرامی,عکسهای صمد نیکخواه بهرامی,زندگینامه صمد نیکخواه بهرامی بیوگرافی صمد نیکخواه بهرامی بازیکن بسکتبال ایران + تصاویر

تولد: ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۶۲

زادگاه: تهران

قد: ۱۹۸ متر

پُست: مهاجم ریزتک

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
ویژه سرپوش