دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
۱۸:۴۲ - ۰۹ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۴۴۲
حوزه بهداشت و رفاه

ادعاهای طب سنتی در فضای مجازی درست نیست

وزارت بهداشت: داروی امام کاظم (ع) برای کرونا قابل بررسی است

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت
سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۸۵ ادعای طب سنتی برای کرونا بررسی شده و ۱۹ ادعا به مرحله نهایی رسیده، هر ادعایی از جمله داروی امام کاظم( ع) نیز قابل بررسی است البته درباره صحت روایت باید حوزه علمیه نظر دهد.

به گزارش ایرنا، نفیسه حسینی یکتا روز یک شنبه در نشست خبری که به صورت آنلاین از وزارت بهداشت برگزار شد، درباره ادعای درمان کرونا با شربت منسوب به امام کاظم (ع) گفت: ادعاها در حوزه طب سنتی چند قسمت هستند، مثلاً فلان گیاه دارویی بر کرونا (corona) مؤثر است یا فلان روش مؤثر را داریم. برخی ادعاهای داروها به نام معصومین هستند و ادعای پيش‌گيري و درمان دارند. این ادعاها تلفیقی از باورهای مردم به طب سنتی و باورهای مردم به مقدسات هستند پس در دو حوزه باید وارد شویم.

او افزود: در مورد داروی امام کاظم (ع) چون این دارو به نام معصوم نامگذاری شده و در مورد پيش‌گيري و درمان ادعا دارد و می گوید بیمار کرونا سریع خوب می شود یا مصرف کننده این دارو مبتلا نمی شود باید، این ادعا به بوته آزمایش گذاشته شود. مسیر تأیید این دارو باید به روشی باشد که حداقل اصول علمی در آن رعایت شده باشد، در هر صورت راه بررسی بسته نیست.

سرپرست دفتر طب سنتی و مکمل وزارت بهداشت اظهار‌کرد: با توجه به اینکه این دارو بر اساس روایتی از معصوم ادعا شده است، باید در مورد قطع الصدور بودن این روایت حوزه علمیه و علمای علم رجال نظر بدهند و بعد از آن اگر مستندی درباره مؤثر بودن آن وجود دارد، به وزارت بهداشت ارائه شود تا ببینیم به شکلی میتوان از آن استفاده کرد.

آمار برخورد با مدعیان دروغین طب سنتی 

حسینی در پاسخ به ایرنا درباره برخورد با مدعیان دروغین طب سنتی اظهار‌کرد: نظارت بر درمان در معاونت درمان وزارت بهداشت پیگیری می شود، بعضی از این ادعاها مانند درمان با ادرار شتر، بررسی و گزارش آن در صدا وسیما هم منتشر شد اما در هر صورت در مورد آمار برخورد با مدعیان دروغین طب سنتی آماری ندارم و باید معاونت درمان وزارت بهداشت و دفتر نظارت بر درمان در این زمینه پاسخگو باشد.

او ادامه داد: تا به حال ۸۵ ادعای مربوط به کرونا از طب سنتی (Traditional medicine) به عنوان کارآزمایی بالینی ثبت شده است، ۱۹ مورد از آن ها به اتمام رسیده و مرحله پژوهشی را تمام کرده، البته هیچکدام ادعای درمان کرونا را ندارند همن طور که در بین داروهای شیمیایی نیز هیچ داروی که مدعی درمان بیماری کووید ۱۹ باشد وجود ندارد؛ اگر هر روش یا دارویی در طب سنتی  ادعای درمان کرونا را داشته باشد، ادعایی گزاف است ولی اگر ادعایی به عنوان یک اقدام کمکی و مکمل باشد، قابل بررسی است و در دفتر طب سنتی یا سازمان غذا و دارو بررسی می شود و در صورت معتبر بودن برای تائید به کمیته علمی کرونا ارجاع می شود.

حسینی افزود : ادعاهای زیادی در زمینه اثربخشی طب سنتی بر کرونا هست و با توجه به اینکه مطلبه عمومی جامعه را برای توصیه های طب سنتی و مکمل داریم، همه این ادعاها در وزارت بهداشت شنیده می شد اما باید به درستی برای مردم اطلاع رسانی شود که کدامها معتبر هستند. باید اطلاع رسانی ها به مردم از منابع معتبر و مورد تأیید وزارت بهداشت باشد که شامل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت سازمان غذا و دارو، انجمن علمی طب سنتی و سایت های دانشگاه های علوم پزشکی است و ادعاهای دیگر معتبر نیست.

کمرنگ کردن بازار شیادی طب سنتی 

سرپرست دفتر طب سنتی وزارت بهداشت اظهار‌کرد: اگر کسی ادعاهای پيش‌گيري و درمان کرونا را از طریق طب سنتی از مرجعی غیر از مراجع معتبر اعلام شده دریافت کرد باید با آن مقابله کند و باید به مردم این آگاهی را بدهیم تا به مرور بازار شیادی طب سنتی کمرنگ شود.

او در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره تعداد فعالان مورد تائید وزارت بهداشت در حوزه طب سنتی اظهار‌کرد: افرادی مجوز طب سنتی دارند که یا پزشک متخصص طب سنتی باشند که تعداد آنها در کشور ۴۲۰ نفر است یا پزشکان عمومی باشند که دوره طب سنتی را دیده باشند و مجوز گرفته باشند که حدود ۶۰۰ نفر هستند، این افراد می توانند در مطب خصوصی یا سلامتکده ها به مردم ارائه خدمت کنند. مردم می توانند از این افراد درمان معتبر بگیرند، اگر غیر این افراد باشند و ادعا و تجربه ای دارند باید از وزارت بهداشت مجوز بگیرند، در هر صورت با بعضی از مدعیان دروغین طب سنتی برخورد شده و گزارش آن هم از صدا و سیما پخش شده است.

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت:با توجه به اینکه در شرایط اپیدمي کرونا هستیم استفاده از همه ظرفیت های نظام سلامت معقول است. دفتر طب سنتی وزارت بهداشت از ابتدای شیوع ای بیماری با تشکیل کمیت علمی که متشکل از خبرگاران و افراد با تجربه طب سنتی اقدام به تدوین توصیه های علمی کرد، استفادها ز تحربیات بین المللی را هم مد نظر قرار داد.

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت

او افزود: در این مسیر با وبینارهای مشترک مقالات کشورهای فعال در حوزه طب سنتی ، در کنترل و پیشگیری همه گیری کرونا بررسی شد و از ظرفیت طب سنتی کشورهای دیگر از جمله کشور چین جمع آوری کردیم. هدف این محتواهای علمی پیشگیری از بروز بیماری و افزایش تاب آوری مردم است.

حسینی یکتا اظهار‌کرد: برای توسعه خدمات طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به همت دانشکده طب سنتی این دانشگاه مرکز ارائه خدمات طب سنتی و مکمل با حضور متخصصان طب سنتی و عفونی راه اندازی شده مورد اقبال مردم نیز قرار گرفته است و عده زیادی به صورت حضوری یا تلفنی از خدمات و مشاوره این مرکز استفاده می کنند.

ادعاهای طب سنتی در فضای مجازی درست نیست

او ادامه داد: تأکید داریم برای کنترل کرونا باید همه ظرفیت ها در کنار هم در همه گیری کمک کنند، ادعاهای زیادی در فضای مجازی شده است. هیچ کدام از این ادعاها قابل دفاع نیست باید اصول اولیه علمی در این روش ها مد نظر قرار گیرد به همین علت وزارت بهداشت ۸۵ ادعا را بررسی کرده و ۱۹ مورد به مراحل بالاتر رسیده اند.

حسینی اظهار‌کرد: این که بگوییم چه درمانی بهترین درمان است یا چه درمانی مؤثر بوده زمانی قابل اعلام است که بررسی های لازم انجام شده باشد.

عطاری ها فقط مجاز به فورش گیاه دارویی هستند

سرپرست دفتر طب ایرانی وزار بهداشت ادامه داد: مورد عطاری ها مراکز فروش گیاهان دارویی هستند، مجوز ارائه خدمت دارند و هیچ مشکلی وجود ندارد، فروش گیاهان دارویی را به صورتی که اگر چیزی که دست مشتری می دهند ، داروی ترکیبی نباشد مشکلی ندارد اما حق فروش داروی ترکیبی یا دخالت در درمان را ندارند. گر در مورد مداخلات درمانی اقدامی انجام دهند باید مورد نظارت جدّي قرار بگیرند تا سبب آسیب به هموطنان نشود.

او اظهار‌کرد: مقررات ارائه خدمات طب سنتی تدوین و ابلاغ شده و آئین نامه آن باید تدوین شود، بر اساس این آئین نامه که بزودی تدوین و ابلاغ می شود افراد بدون مدرک و مجوز وزارت بهداشت حق ارائه خدمات طب سنتی را ندارند و معاونت درمان وزارت بهداشت در این مورد نظارت می کند.

حسینی یکتا ادامه داد: افرادی که ادعا دارند مورد آزمایش قرار می گیرند و انجام خدمت درمانی طب سنتی باید زیر نظر پزشک می انجام شود.

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت

سرپرست دفتر طب سنتی وزارت بهداشت درباره ادغام طب سنتی در شبکه بهداشتی کشور گفت:این کار بر اساس ماده ۷۴ قانون برنامه توسعه انجام شده و فعلاً فقط شامل خدمات سطح اول و توصیه به اصلاح سبک زندگی و تغذیه با آموزش بهورزان است، در سطح خدمات سلامتکده ها را داریم و برای خدمات سطح سه در بیمارستانها نیز برنامه ریزی می شود.

او افزود: در یک کلام بر اساس قوانین موجود در کشور فقط فردی میتواند به عنوان درمانگر برای ارائه بیمار خدمت کند که پزشک باشد فقط متخصصان طب سنتی دوره دیده یا پزشکان عمومی دوره دیده باشند و البته محدوده فعالیت هر کدام از آنان مشخص است. هر کس دیگری که مداخلات درمانی کند خلاف قوانین است.

  • 11
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
طب اسلامی به فرمایش مراجع معظم تقلید یک دروغ بیش نیست وهمه اش دکان وبازاره. با چهارتا روایت ضعیف اومدن طب مدون از طب سنتی ساختن اسمشو گذاشتن طب اسلامی!!!
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
ویژه سرپوش