دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
۲۳:۵۸ - ۱۰ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۵۱۸
حوزه بهداشت و رفاه

محققان چینی: هند و پاکستان مقصر شیوع کرونا هستند/ سازمان جهانی بهداشت: جستجو برای منشأ کرونا نباید سیاسی شود

منشا ویروس کرونا
چین اخیرا دو کشور هند و پاکستان را به علت همه گیر شدن بیماری کووید- ۱۹ سرزنش کرده است و با این کار، خود را از این اتهام که گزارش ها نشان داده بودند شهر ووهان چین مرکز شیوع بیماری کووید- ۱۹ بوده، تبرئه کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از یوریژن تایمز، پژوهشگران چینی اخیرا در یک مطالعه ادعا کرده اند که ویروس کووید- ۱۹ در تابستان ۲۰۱۹ در شمال مرکزی هند و پاکستان شیوع پیدا کرده است و مرکز شیوع آن شهر ووهان نبوده است و این در حالی است که اولین مورد مبتلا به بیماری کووید- ۱۹ دسامبر سال پیش در شهر ووهان گزارش شد.

با هربار تکثیر ویروس، تغییرات اندکی در ساختار ویروس رخ می دهد و جهش می یابد. پژوهشگران استدلال کردند که ویروس اصلی را می توان با سویه ای که کم ترین جهش را دارد پیگیری کرد. در این مطالعه محققان روش جستجوی حداقل میزان جهش یافتگی با استفاده از توالی های کل ژنوم کروناویروس (Coronaviruses) سندرم حاد تنفسی ۲ را مورد بررسی قرار داده و از آن استفاده کردند. گفته می شود که حداقل سویه جهش یافته ویروس، همان ویروس اصلی است.

دانشمندان با انجام این بررسی ادعا کردند که بر اساس باور آن ها ۸ کشور بنگلادش، آمریکا، یونان، استرالیا، هند، ایتالیا، جمهوری چک، روسیه یا صربستان منشأ شیوع بیماری کووید- ۱۹ هستند. چینی ها با بیان این یافته ها این احتمال را که ووهان شهری بوده که بیماری کووید- ۱۹ از آنجا پدیده آمده را از بین بردند.

بنابر یافته های این مقاله:اطلاعات جغرافیایی حداقل جهش یافته و تنوع سویه ویروس نشان می دهد که شبه قاره هند ممکن است مکانی باشد که در آن اولین انتقال کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ از انسان به انسان رخ داده است و رخ دادن این انتقال ۳ تا ۴ ماه قبل از شیوع این بیماری در ووهان چین بوده است.

در این مطالعه همچنین آمده است که جهش ویروس در هند و بنگلادش کم است و از آنجا که آن ها کشورهای همسایه هستند این احتمال وجود دارد که نخستین مورد مبتلا به بیماری در آنجا وجود داشته است.

علاوه بر این، در این مقاله گفته شده که شیوع ویروس در ژوئیه یا اوت ۲۰۱۹ پس از آن که شمال مرکزی هند و پاکستان دومین موج گرمای طولانی ثبت شده را تجربه کردند (که این موضوع منجر به بحران آب شد) رخ داد.

بنابر گفته های مقاله:کمبود آب باعث شد حیوانات وحشی مانند میمون ها درگیر جنگ مرگبار بر سر آب بین یکدیگر شوند و مطمئناً این موضوع احتمال تعاملات انسان و حیوانات وحشی را افزایش می داد. ما حدس زدیم که انتقال کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ [از حیوان به انسان] امکان دارد با این موج گرما غیرمعمول مرتبط باشد.

منشا ویروس کرونا

پژوهشگران مطالعه مذکور حدس می زنند که زیرساخت های بهداشتی ضعیف کشور هند و جمعیت جوان این کشور از علایم شدید ناشی از ابتلا به این ویروس رنج نمی برده اند و این موضوع منجر به انتشار پنهان ویروس برای ماه ها شده و ویروس قبل از ورود به چین از طریق سایر کشورهای اروپایی پخش شده است. بحث همه گیری کووید- ۱۹ اجتناب ناپذیر است و همه گیری و شیوع آن تنها در ووهان نبوده بلکه ووهان نیز همانند سایر مناطق جهان ویروس در آن شیوع پیدا کرده است.

هند و چین از زمان درگیری خشونت بار مرزی در ژوئن که منجر به کشته شدن ۲۰ سرباز هندی و تعداد تائید نشده ای سرباز چینی شد، با یکدیگر اختلاف داشتند. از آن زمان، نیروهای امنیتی چشم در چشم در خط کنترل واقعی( LAC) مستقر شدند. خط کنترل واقعی یک خط جداسازی است که قلمرو تحت کنترل هند را از قلمرو تحت کنترل چین در ایالت شاهزاده نشین پیشین جامو و کشمیر جدا می کند.

این مقاله نوشته شده توسط "لیبینگ شن" (Libing Shen) از موسسه علوم اعصاب آکادمی علوم چین (CAS)، "فونان هی" (Funan He) از دانشگاه فودان و "ژائو ژانگ" (Zhao Zhang) از دانشگاه تگزاس در هوستون مورد توجه متخصصان قرار نگرفته است.

"دیوید رابرتسون" (David Robertson) و یک متخصص دانشگاه گلاسگو در گفتگو با دیلی میل اظهار کردند که این مقاله "بسیار ناقص" است و یافته های آن به درک آن ها از ویروس کرونا چیزی نمی افزاید.

آن ها گفتند: رویکرد نویسنده در شناسایی توالی ویروس "حداقل جهش یافته" به طرز ناعادلانه ای متعصبانه است. نویسندگان همچنین داده های گسترده اپیدمیولوژیکی موجود را که نشان می دهد این ویروس به طور واضح در چین شیوع پیدا کرده و گسترش ویروس از آنجا بوده را نادیده گرفته اند. این مقاله چیزی به درک ما از کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ نمی افزاید.

این نخستین بار نیست که چین سعی می کند کشورهای دیگر را مقصر شیوع ویروس کروناویروس معرفی کند. ررویترزگزارش داد، پیش از این چین داده های تعیین توالی ژن نمونه های گرفته شده در پکن را منتشر کرده بود که به گفته مقامات نشان می داد یک سویه اروپایی ویروس شناسایی شده است.

چین به علت نحوه مدیریت مدیریت این بیماری به ویژه در مراحل اولیه که منجر به بروز پاندمی شده است، با انتقادات بین المللی مواجه شده است. هنگامی که  "اسکات موریسون" نخست وزیر استرالیا، یک نظرسنجی مستقل در مورد منبع ویروس کرونا را پیشنهاد کرد بسياري از کشورها از جمله هند از این پیشنهاد که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) پذیرفته شده بود، حمایت کردند.

"ژائو لیجیان" (Zhao Lijian)، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در جلسه توجیهی به رسانه ها اظهار‌کرد: حتی اگر چین اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا را گزارش کرده است اما لزوماً این بدان معنی نیست که مرکز شیوع بیماری چین بوده است. ما معتقدیم که فرایند پیدا کردن منشا ویروس یک مسئله علمی پیچیده است که نیاز به تلاش های مشترک جامعه علمی در سراسر جهان دارد.

یک تیم مستقل از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در آینده به چین خواهند رفت تا منشا ویروس و مسیر انتقال آن به جمعیت انسانی را کشف کنند. گزارش شده است که این تیم بزودی به پکن خواهد رسید، با این حال هنوز هیچ جدول زمانی رسمی اعلام نشده است.

***

سازمان جهانی بهداشت: جستجو برای منشا کرونا نباید سیاسی شود

فارس نوشت: مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه از کشورها خواست تلاش ها برای یافتن منشا ویروس کرونا را سیاسی نکنند.

منشا ویروس کرونا

«تدروس آدهانوم»، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در یک نشست خبری روزانه اظهار‌کرد: «لازم است ما منشأ این ویروس رات بدانیم، چون این میتواند به ما در پیشگیری از شیوع بیماری های دیگر در آینده کمک کند.»

او اضافه کرد: «چیزی برای پنهان کردن وجود ندارد. ما می خواهیم منشا ویروس را بدانیم. همین.»

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت مرداد ماه سال جاری اعلام‌کرد تحقیق این سازمان در چین برای تحقیق در خصوص منشأ ویروس کرونا به پایان رسیده است.

  • 13
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
لعنت به چینی ها
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
ویژه سرپوش