جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
۲۲:۰۲ - ۱۲ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۶۸۲
حوزه بهداشت و رفاه

دکتر زالی: برخی محدودیت ها در تهران ادامه می یابد

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: تهران را نباید از وضعیت قرمز به نارنجی تغییر می‌دادند؛ خطرناک است

وضعیت کرونا در تهران
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت:آمار مبتلایان و ورودی بیمارستان ها پائین آمده است، ولی این شرایط شکننده است و پایدار نیست باید محدودیت ها حداقل تا ۲ هفته دیگر ادامه یابد تا تاثیرگذار باشد.

به گزارش همشهری آنلاین، بعد از گذشت ۱۰ روز از اعمال محدودیت ها در جلسه کمیته های تخصصی ستاد مقابله با کرونا که دیروز سه شنبه ۱۱ آذر ماه برگزار شد، آخرین وضعیت روند بیماری در کشور مورد بررسی قرار گرفت. براساس گزارش ارائه شده، از مجموع ۱۶۰ شهری که از یکم آذر جزء شهرهای قرمز قرار داشتند، حدود ۶۴ شهرستان در وضعیت قرمز باقی مانده اند، ۲۷۸ شهر نیز در وضعیت نارنجی و ۱۰۶ شهر هم در وضعیت زرد قرار خواهند داشت.

این درحالی است که اوج گیری دوباره کوویدـ۱۹ در پاییز، ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد محدودیت های جدیدی از شنبه اول آذر ماه در ۴۴۸ شهر شامل ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر با وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر با وضعیت زرد به مدت ۲ هفته اجرا می شود. بر این اساس تصمیم گرفته شد مشاغل غیرضروری در شهرهای قرمز و نارنجی تعطیل شوند، ادارات دولتی در حد تعطیل و با حداقل کارکنان فعالیت کنند، تردد بین شهری با خودروهای پلاک غیربومی ممنوع و هر گونه تردد با خودرو از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح در شهرهای قرمز ممنوع شود. بر این اساس، در شهرهای دارای وضعیت قرمز به مدت یک هفته دیگر همان محدودیت های سطح هشدار ۳ مجددا ادامه خواهد یافت و از روز شنبه هفته آینده محدودیت ها در شهرهایی که از ابتدای آذرماه از وضعیت قرمز به وضعیت نارنجی رسیده اند، مطابق وضعیت نارنجی تعریف شده در طرح جامع مقابله با کرونا (corona) اعمال خواهد شد.

نکته قابل تامل این است که طبق تصمیم جلسه کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا، تهران نیز از روز شنبه در وضعیت نارنجی قرار خواهد گرفت، اما آیا واقعا تهران بعد از پایان این محدودیت ها از وضعیت قرمز خارج شده است؟

تهران به وضعیت نارنجی رسیده است؟

دکتر پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در گفتگو با همشهری آنلاین در مورد تاثیر محدودیت های اعمال شده در کاهش آمار مبتلایان و قربانیان کرونا اظهار‌کرد: در یکی دو هفته اخیر تعداد مراجعه به اورژانس و تا حدودی تعداد بستری کاهش پیدا کرده است ولی این شرایط شکننده است و پایدار نیست باید محدودیت ها حداقل تا ۲ هفته دیگر ادامه داشته باشد تا تاثیرگذار باشد. متاسفانه شنیدم قرار است تهران از شنبه در وضعیت نارنجی قرار بگیرد و محدودیت ها را کاهش دهند که این بسیار خطرناک است و باعث اوج گیری دوباره بیماری شود.

او در پاسخ به این سوال که آیا واقعا وضعیت تهران نارنجی شده است یا خیر، توضیح داد:نه وضعیت تهران هنوز نارنجی نشده است. به هر حال تعطیلی ها و منع تردد رفت وآمد از ساعت ۹ شب و کمتر شدن دورهمی های خانوادگی در کاهش آمار موثر بوده است، اما اگر به این سرعت محدودیت ها کنار گذاشته شود یا کمتر شود دوباره به اوضاع قبل برمی گردیم. حداقل باید ۲ هفته دیگر تعطیلی ها ادامه پیدا کند تا به شرایط پایداری برسیم.

باید محدودیت ها برقرار باشد تا به ثبات برسیم

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اظهار‌کرد: این نکته را در نظر بگیرید که من در مورد کاهش آمار تهران صحبت می کنم، ولی در عین حال خیلی شهرهای دیگر هستند که متأسفانه به وضعیت قرمز رسیده اند مثلا گفتند آستارا قرمز شده است. همه جای مملکت به هم ربط دارد نمی توان شهرها را جدا از هم در نظر گرفت هیچ استان یا شهری جزیره مجزا نیست و همه شهرها به هم ربط دارند. ممکن است آمار در شهری پایین بیاید در شهر دیگر بالا برود به همین دلیل به سیاستی مدون نیاز است و با تعطیلی ۲ یا ۳ هفته ای به نتیجه مطلوب نمی رسیم و اوضاع درست نمی شود.

به اعتقاد دکتر طبرسی« تا مدتی باید محدودیت ها برقرار باشد تا به ثبات برسیم، ولی متأسفانه دولت چنین سیاستی ندارد. وقتی تهران نارنجی اعلام می شود ورود از شهرستان های دیگر هم آزاد می شود و این رفت وآمدها سبب می شود دوباره بیماری در شهر گسترش پیدا کند.»

او با اشاره به وجود مشکلات اقتصادی که از مهم ترین دلایل برای لغو محدودیت ها و تعطیلی مشاغل است، اظهار‌کرد: متوجه ام که تعطیلی مغازه ها برای کسبه مشکلاتی ایجاد می کند، ولی باید به این نکته توجه کنیم که اگر بعد از ۲ هفته محدودیت ها برداشته شود درواقع هرآنچه در این مدت تلاش کردیم بی فایده خواهد بود و دوباره به روزهای قبل از تعطیلی برمی گردیم و آسیبی هم که کسبه و صاحبان مشاغل متحمل شدند بی نتیجه می شود. باید با حمایت دولت این تعطیلی ها ادامه پیدا کند.

اوضاع کادر درمان چندان تغییر نکرده است

تا چند هفته پیش به دلیل شیوع گستره ویروس کرونا و افزایش چشم‌گیر تعداد مبتلایان و به دنبال آن مراجعه بیماران به بیمارستان ها، کادر درمان در شرایط بسیار سخت و دشواری به سر می بردند با اعمال محدودیت ها انتظار می رفت کادر درمان از زیر این فشار طاقت فرسا خارج شوند و نفسی تازه کنند. چیزی که یکی از اهداف تعطیلات و محدودیت ها اعلام می شد. رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در این باره به همشهری آنلاین گفت:اوضاع کادر درمان چندان تغییری نکرده است و هنوز هم فشار کاری زیادی را تحمل می کنند‎. درست است آمار بستری در بیمارستان پایین آمده اما هنوز تخت های بیمارستان خالی نشده اند فقط الان مثل قبل نیست که بیماران پشت در صف می کشیدند. الان تعدادی مرخص می شوند و تعداد دیگری به جای آنها بستری میشوند یعنی تعداد مراجعان به بیمارستان به تعادل رسیده است.

طبرسی اظهار‌کرد: نکته مهم این است که این شرایط شکننده است و اگر سختگیری ها کم شود و تجمعات زیاد شود، دوباره به همان حالت قبل و ازدحام بیماران در بیمارستان برمی گردیم.

نیاز به واکسن خارجی

دکتر طبرسی درباره وضعیت واکسن (vaccine) کرونا توضیح داد: در مورد واکسن ساخت داخل ابتدا باید منتظر نتیجه مطالعات انسانی باشیم بطور کلی تولید داخل ممکن است در سال های آینده به ما کمک کند، ‏ اما در کوتاه مدت حتما باید واکسن را از خارج کشور تامین کنیم.

این تصمیم اشتباه است

طبرسی در مورد برگزاری حضوری امتحانات مدارس که البته وزارت آموزش و پرورش با انتشار اطلاعیه ای خبر آن را تکذیب کرد، اظهار‌کرد: بازگشایی مدارس، برگزاری کنکور و برپایی مراسم عزاداری در تابستان نتایج فاجعه باری را در مهر، آبان و آذر به همراه داشت. تکرار تصمیماتی از این دست نتایج مشخصی بهمراه دارد بنابراین اگر چنین تصمیمی گرفته شود، بسیار اشتباه است.

او اظهار‌کرد: هر تجمعی باعث افزایش انتقال بیماری می شود و باید از برگزاری هر تجمعی بپرهیزیم. اگر یک ماه یا یک ماه ونیم دیگر بیماری کنترل شد و آمار مبتلایان پائین آمد و شمار قربانیان تک رقمی شد من موافقم کلاس ها حضوری برگزار شود، البته آن هم تحت شرایط خاص و با رعایت پروتکل های بهداشتی. ببینید هنوز ویروس در چرخش است و تا زمانی که ویروس در حالت چرخش است برگزاری هر تجمعی خطرناک است. همچنان از مردم می خواهیم پروتکل های بهداشتی را سفت و سخت رعایت کنند و دولت هم کمک کند که محدودیت ها ادامه پیدا کند و به جایی برسد که این سه چهار ماه را بگذرانیم تا به واکسن دسترسی پیدا کنیم.

***

دکتر زالی: برخی محدودیت ها در تهران ادامه می یابد

علیرضا زالی، اظهار‌کرد: آثار اعمال محدودیت ها بر میزان مرگ و میر، بستری و مراجعه سرپایی در هفته های آتی منعکس خواهد شد.

او افزود: بالغ بر ۳۰ درصد ترافیک و تردد درون شهری و ۳۰ درصد استفاده از حمل و نقل عمومی در هفته اخیر کاهش پیدا کرده است. علی رغم اینکه برخی از دستگاه ها در خصوص تعطیلی کارمندان اقدامی نکردند، اما شاهد کاهش مراجعه به بخش های اداری بودیم.

وضعیت کرونا در تهران

به گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، ۱۴۵ هزار بازدید تلفیقی با محوریت نیروی انتظامی در ۱۰ روز اخیر انجام شد که گزارشات حاکی از اجرای ۹۰ درصد دستورالعمل ها توسط اصناف شهر تهران دارد.

زالی همچنین از شهروندان و کسبه به علت این همراهی با توجه به محدودیت های اقتصادی تشکر کرد و گفت:استمرار این همراهی ها بطور قطع اثرات مطلوبی در پی دارد و میتواند نویدبخش روزهای خوبی باشد.

او اظهار کرد: محدودیت های اعمالی در شهرهایی با وضعیت نارنجی بیماری متفاوت از شهرهایی با وضعیت قرمز است. از هفته آینده در مشاغل اضطرار تصمیم بر حضور دو سوم کارکنان و در سایر بخش ها و ادارات دولتی، غیردولتی و خصوصی حضور ۵۰ درصد کارکنان خواهد بود. برخی از محدودیت های مشاغل گروه ۳ و ۴ استمرار خواهد داشت، مدارس، دانشگاه ها، حوزه علمیه، نمازهای جماعت و جمعه و فعالیت های آئینی کماکان در تهران تعطیل خواهد بود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: محدودیت های تردد شبانه و ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی کماکان از هفته آینده در شهرهای قرمز و نارنجی اعمال خواهد شد.

وی در پایان گفت: وضعیت نگران کننده اقتصادی فشار قابل توجهی بر اصناف وارد می کند، به همین دلیل باید با کنترل گلوگاه شیوع بیماری از جمله ناوگان حمل و نقل عمومی و ادارات، تصمیمات طوری اتخاذ شود که اصناف را دچار مشکل نکند.

  • 16
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش