یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۴۹

چگونه باردار شویم؟ + ترفندهای صحیح باردار شدن

چگونه باردار شویم,راههای باردار شدن سریع,مراحل باردار شدنبرخورداری از سلامت جنسی بخش مهمی از فرآیند باردار شدن و به دنیا آوردن کودکی سالم می باشد
امروزه دغدغه خیلی از افراد باردار شدن است ولی برای این که چگونه باردار شویم راهکارهای زیادی وجود دارد. گاهی افراد با وجود تلاش های بسیار در فرزندآوری باز هم با شکست مواجه میشوند درحالی که اگر به بعضی نکات ساده توجه کنید به راحتی موفق به بارداری می شوید.

چگونه باردار شویم؟

 افزایش بهبود کیفیت زندگی نوزاد و شــیرخوار با پیشگیری اولیه، از مهمتریــن هــدفهای مراقبت قبل از بارداری به شمار می رود. بهبود ســلامت قبل از بارداری باعث میشود ســلامت دوران بارداری افزایش یابد و در نتیجه پیش آگهی حاملگی را بهبود می بخشد. برای بارداری هیچ روش مقاربت خاصی اثبات نشده است. با این وجود چند تغییر در زمان و تعداد رابطه جنسی امکان دارد سبب افزایش شانس موفقیت شما شود. اگر می پرسید که چگونه باردار شویم، یکسری اصول ابتدایی برای افزایش احتمال باروری وجود دارد که احیانا توسط زوجین به آن توجهی نمیشود و در صورت عدم بارداری، به سراغ روش های نادرست سوق پیدا میکنند. بعضی از این اصول به شرح زیر هستند:

> استرس و اضطراب قبل از بارداری:

استرس و اضطراب پیش از بارداری مخصوصا در زنان اثرات منفی بوجود می آورد. یکی از عوامل ناباروری در زنان، استرس و افسردگی است. همچنين سبب نامنظم شدن تخمک گذاری و حتی سبب می شود که در یک دوره هورمون هیپوتالاموس درست کار نکند و کلا تخمک ایجاد نشود.کودکان مادرهایی که دچار استرس و اضطراب هستند خیلی بیشتر گریه می کنند که بسته به نوع استرس و اضطراب( همیشگی یا موقتی –  شدید یا خفیف و غیره) مادران تعیین میشود. از این جهت برای باردار شدن به روانشناس خوبی رجوع کنید تا آرامش خود را به دست بیاورید.

طریقه باردار شدن,چگونه باردار شویم,با تخمدان وتخمک ضعیف چگونه باردار شویمبرنامه ریزی برای باردار شدن مسیر شما را خیلی مشخص تر خواهد کرد

> تشخیص زمان تخمک گذاری و نزدیکی در این دوره:

بارورترین نقطه در چرخه قاعدگی شما، بهترین زمان برای باردار شدن محسوب میشود.« پنجره باروری» شما شامل پنج روز پیش از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری است. احتمال باروری دو روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری بیشتر میشود. در این بازه زمانی ، داشتن رابطه جنسی بيش ترین شانس باروری را به شما می دهد. بدین ترتیب برای اینکه چگونه باردار شویم، ابتدا باید روز دقیق تخمک کذاری خود را پیدا کنید.

تخمدان شما در طی تخمک گذاری، یک تخمک بالغ را آزاد می کند. این تخمک در مسیر خود به رحم به سوی لوله فالوپ راه خود را در پیش می گیرد. اسپرم ها در این مسیر، با تخمک ملاقات کرده و آنرا بارور می کنند. حدود پنج روز اسپرم میتواند زندگی کند، بدین ترتیب اگر قصد باردار شدن دارید، هدف این است که اسپرم زنده هنگام تخمک گذاری در لوله های فالوپ وجود داشته باشد.

> بهترین زمان مقاربت برای بارداری سریع:

با رابطه جنسی مکرر و هر روزه شانس باردار شدن شما افزایش پیدا نمیکند ولی پیش از تخمک گذاری، مقاربت نکردن سبب تجمع اسپرم مرده در منی می شود. پس بهتر است هم قبل از تخمک گذاری و هم بعد از آن بطور منظم مقاربت داشته باشید.

چگونه باردار شویم,بهترین زمان برای باردار شدن,راههای باردار شدندوران قبل از باردار شدن برای حفظ سلامت جنین بسیار مهم است

> تقویم:

برای این که زمان تخمک گذاری را محاسبه کید، زمان شروع عادت ماهیانه بعدیتان را چک کنید و از آن  روز ۱۲ تا ۱۶ روز کم کنید. احتمال تخمک گذاری در این دوره زمانی افزایش می یابد. تخمک گذاری در دوره های ۲۸ روزه، معمولاً در روز ۱۴ اتفاق می افتد.  برای اطلاع از روز تخمک گذاری خود می توانید در تقویم دوره تخمک گذاری خود را حساب کنید. البته روش کاملاً دقیقی برای باردار شدن نیست به علت این که بر اثر عوامل بسیار متعددی، تخمک گذاری تغییر می کند.

> کیت های مخصوص تخمک گذاری:

یکی از دیگر روشهای باردار شدن ، استفاده از کیت های مخصوص تخمک گذاری برای تشخیص زمان تخم گذاری است. براین اساس با استفاده از تستهای حاملگی خانگی می توانید در ادرار خود، وجود یکی از هورمونهای نشانگر حاملگی به نام “گونادوتروپین جفتی انسان” یا hCG را بررسی کنید. با استفاده از سلولهای جفت، این هورمون تولید می شود، ابتدا زمانی که تخمکِ بارور شده، در رحم جای می گیرد( تقریبا شش روز بعد از حامله شدن ) و وارد جریان خونتان می شود. سپس در طی هفته های بعدی حاملگی میزان هورمون hCG در بدن به سرعت افزایش پیدا کرده و هر دو روز مقدار آن دو برابر می شود.

۱۴ روز بعد از باردار شدن ( یعنی تقریبا همان زمانی که شما انتظار دارید پریود بعدی شروع شود)، ممکن است برخی از تستهای حاملگی بتوانند در ادرار شما این هورمون را تشخیص داده و برای حاملگی نتیجه مثبت را اعلام کنند ولی این تستها برخلاف ادعاهای تهیه کنندگان آن ها، بقدری دقیق نیستند که  بتوانند در این مرحله حاملگی شما را تشخیص دهند. در واقع ، اگر یک هفته دیگر هم( بعد از زمانی که انتظار داشته اید پریود بعدی آغاز شود) صبر کنید، میتوانید امید داشته باشید که از این تستها نتیجه دقیق تری در مورد حامله شدن بدست آورید.

چگونگی باردار شدن,چگونه باردار شویم,آموزش باردار شدناسترس و اضطراب قبل از باردار شدن اثرات منفی مخصوصا در زنان به وجود می آورد

> تغییرات ترشحات واژن:

روش دیگر برای پیش بینی تخمک گذاری و باردار شدن ، ردیابی مخاط دهانه رحم می باشد. خانم‌ها در این روش مقدار و ظاهر مخاط مهبل خود را، بطور مرتب بررسی می کنند. درست پیش از تخمک گذاری، هنگامی که یک زن باروری بیشتری دارد، میزان مخاط بیشتر و همچنین نازک تر، شفاف تر و لغزنده تر می شود. لغزنده تر شدن مخاط دهانه رحم باعث می شود که اسپرم بتواند خود را به تخمک برساند. طبق مطالعات زنانی که بطور مداوم مخاط دهانه رحم خود را بررسی می کردند در طی یک دوره شش ماهه ۲.۳ برابر بیش از زنان دیگر باردار شده اند.

> تغییر دمای بدن:

دمای بدن در دوره تخمک گذاری در حدود ۰.۴ تا ۰.۱ در جه افزایش می یابد. البته خود فرد این تغییر دما را متوجه نمی شود پس برای آگاهی از این تغییر دما و باردار شدن باید از دماسنج استفاده شود. دمای بدن خود را در هنگام صبح و قبل از هرگونه فعالیتی با دماسنج اندازه بگیرید تا از تخمین دوره تخمک گذاری خود مطمئن شوید.

> حفظ وزن بدن: 

بیش از حد سنگین بودن باعث میشود باردار شدن در زنان کاهش یابد، ولی لاغر بودن بیش از حد نیز شرایط بچه دار شدن را سخت تر می کند. براساس تحقیقات زنانی که اضافه وزن دارند، شانس باردار شدن آن ها نسبت به زنانی که BMI یا شاخص توده بدنی آن ها طبیعی است دو برابر بیش تر طول می کشد. زنی که وزن بدنش کم تر از حد طبیعی است نیز چهار برابر به زمان بیشتری نیاز دارد تا باردار شود. چربی بیش از حد در بدن، استروژن اضافی را به وجود می آورد که می تواند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند. طبق گفته انجمن آمریکایی پزشکی تولید مثل، از دست دادن ۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن پیش از اقدام به بارداری میتواند باروری را بهبود بخشد.

روش های باردار شدن,زمان باردار شدن,چگونه باردار شویمآمادگی جسمانی به شما کمک می کند دوران باردار شدن را بهتر پشت سر بگذارید

> ویتامین های مخصوص دوره بارداری را مصرف کنید :

هر خانم بارداری در زمان بارداری اش به ۴۰۰ میلی گرم اسید فولیک در هرروز نیاز دارد و از آن جایی که تا هفته ۵ یا ۶ بارداری بسیاری از تست های بارداری قابل استناد نیستند، بهتر است در دورانی که برای باردار شدن تلاش میکنید از مکمل های حاوی اسید فولیک استفاده کنید تا در صورت حامله بودن، جنینتان برای رشد خود از مواد مغذی موردنیاز بهره مند شده و مانع از بروز بیماری های مختلف مادرزادی ناشی از کمبود اسید فولیک برای او  شود.

> از شیوه های جلوگیری از حاملگی استفاده نکنید:

درصورت استفاده از روش های جلوگیری از بارداری نظیر کاندوم، تمام کاری که باید انجام دهید اینست که استفاده از آن را متوقف کنید و درصورتی که چرخه قاعدگی شما مرتب بود، آنگاه باید امادگی باردار شدن را داشته باشید. درصورت استفاده از قرص ضد حاملگی، برچسب یا g، امکان طولانی‌تر شدن این فرآیند وجود دارد. برای قطع مصرف قرص ها نباید تا پایان چرخه قاعدگیتان منتظر بمانید و احتمالاً قاعدگیتان تا چند روز بعد از قطع آنها شروع می­شود.  

چگونه باردار شویم,برای باردار شدن چه کنیم,چگونه باردار شدنترک سیگار ممکن است فرآیند باردار شدن شما را به اندازه کافی بهبود بخشد

در برخی زنان امکان دارد شروع دوباره تخمك گذاری تا یک ماه هم طول بکشد ولی این امری کاملاً طبیعیست. درصورت استفاده از آمپول ضد بارداری، امکان دارد این زمان طولانی‌تر هم باشد. ۸۵ درصد از زنانی که تصمیم دارند باردار شوند، پس از گذشت یک سال، می­توانند باردار شوند. شانس باردار شدن بدون هیچ شیوه جلوگیری در کمتر از یک ماه، حدوداً ۳۰ درصد است.

> از کاهش قدرت باروری با افزایش سن آگاه شوید:

با افزایش سن خانم ها ، باروری آن ها به علت تغییرات وابسته به سن در تخمدان ها که سبب کاهش کمیت و کیفیت تخمک های او میشوند کاهش می یابد. با بالا رفتن سن، بعضی از مشکلات سلامت مانند فیبروم رحمی، اندومتریوز و انسداد لوله های فالوپ نیز افزایش می یابد که در از دست دادن قدرت باروری تأثير دارد. سن شروع کاهش تدریجی باروری در خانم‌ها ۳۰ سالگی است، کاهش شدیدتر پس از ۳۷ سالگی و کاهش خیلی شدیدتر پس از ۴۰ سالگی رخ می دهد. این کاهش یعنی احیانا زوجین، باید مدت زمان طولانی تری برای باردار شدن در تلاش باشند.

> خواب کافی:

یکی از راههای حفظ سوخت و ساز مناسب و تولید هورمون در بدن و باردار شدن ، داشتن خواب کافی است. بدین ترتیب، از هفت تا هشت ساعت در روز خوابیدن، اطمینان حاصل کنید.

> سلامت جنسی :

بخش مهمی از فرآیند باردار شدن و به دنیا آوردن کودکی سالم، برخورداری از سلامت جنسی می باشد. عفوت های قابل انتقال جنسی به عفونت هایی گفته میشود که در جریان روابط جنسی منتقل می شوند. احتمال این که فردی دارای چنین عفونت باشد، ولی خودش اطلاع نداشته باشد، وجود دارد. اگر این عفونت ها درمان نشوند، برخی انواع آن میتوانند بارداری را دشوار کنند.

باید از پزشک خود، قبل از باردار شدن بخواهید که برای شما و همسرتان ترتیب انجام تست های مربوط به این نوع عفونت را بدهد. عفونت های قابل انتقال جنسی، قابل کنترل و اغلب قابل درمان هستند.

افزایش تعداد اسپرم ها برای باردار شدن سریع

اسپرم های سالم سبب می شوند شانس بارور شدن تخمک ها و در نتیجه باردار شدن شما افزایش یابد. برای بهبود باروری خود بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

- خودداری از مصرف تنباکو و داروهای روانگردان

- کاهش مصرف نوشیدنی های الکلی

- کاهش اضافه وزن

- مصرف مواد مغذی ضروری و خاص مانند روی، اسید فولیک و ویتامین C

- استفاده نکردن از سونا یا حمام داغ زیرا گرمای بیش از حد سبب نابودی اسپرم ها می شود و عملکرد بیضه در ۹۴ الی ۹۶ درجه فارنهایت است.

مدت زمان باردار شدن

تعیین این که چه مدت طول میکشد تا یک نفر حامله شود، دشوار است. عواملی که بر احتمال باردار شدن شما تاثیر گذار است شامل سن، سلامت عمومی و سلامت دستگاه تناسلی، زمان آمیزش و لقاح است.

نحوه باردار شدن,روشهای باردار شدن,چگونه باردار شویماضافه وزن احتمال باردار شدن شما را کم می کند

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
صابر کاظمی,فعالیت های ورزشی صابر کاظمی,صابر کاظمی و افراد پشت خط زن بیوگرافی صابر کاظمی بازیکن والیبال (+جدیدترین تصااویر)

تاریخ تولد:  ۳ دی ماه سال ۱۳۷۷

محل تولد: شهرستان آق قلای استان گلستان

قد ۲:  متر و ۵ سانتی متر 

وزن: ۸۷ کیلوگرم 

پست:پشت خط زن

ادامه
باران کوثری,فیلمهای باران کوثری,تصاویری از باران کوثری بیوگرافی باران کوثری بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

نام خانوادگی: کوثری

تاریخ تولد:۲۵ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: دانش آموختهٔ رشته نمایش از هنرستان سوره

ملیت: ایرانی

ادامه
آتوسا,زندگی نامه آتوسا,آتوسا دختر کوروش بیوگرافی آتوسا دختر کوروش کبیر و مادر خشایارشا

زادروز:۵۵۰ (پیش از میلاد)

زادگاه:پاسارگاد

مرگ:۴۷۵ (پیش از میلاد)

محل مرگ:پارسه

آرامگاه:نقش رستم در کنار داریوش بزرگ

دودمان:هخامنشی

ادامه
امانوئل سویدنبرگ,تصاویر امانوئل سویدنبرگ,عکسهای امانوئل سویدنبرگ زندگینامه امانوئل سویدنبرگ فیلسوفی باهوش تر از انیشتین (+تصاویر)

زاده:۲۸ ژانویهٔ ۱۶۸۸

زادگاه:استکهلم،  امپراتوری سوئد

دوره:فلسفه قرن هجدهم

علایق اصلی:الهیات, علم, فلسفه

درگذشت:۲۹ مارس ۱۷۷۲ 

ادامه
آریا برزگر,بازیهای لیگ برتر آریا برزگر,بازی های تیم ملی آریا برزگر بیوگرافی آریا برزگر بازیکن فوتبال ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۸ مهر ۱۳۸۱   

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۹ متر

ادامه
XXXXXXXXXXXX بیوگرافی آرمان درویش کارگردان و بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد:ملایر

حوزه فعالیت:کارگردانی و بازیگری

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
گابریل پین,گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی,بیوگرافی گابریل پین زندگینامه گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژانویه ۱۹۶۲

زادگاه:ویتوریو ونتو، ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱.۷۴ m

پست:هافبک

ادامه
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش