پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۰۷ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۲۲۰۰
مشاوره پزشکی

همه چیز درباره لیزر مو در پوست‌های سبزه یا تیره

خطرات لیزر موهای بدن برای پوست‌های تیره چیست؟

لیزر مو در پوست‌های سبزه یا تیره,لیزر برای پوست های تیره
تغییر رنگ از جمله رنگدانه هایپر و هایپو بزرگ ترین خطر لیزر موهای زائد در پوست های تیره است؛ اما انتخاب لیزر مناسب میتواند این خطرات را به حداقل برساند.

فناوری های جدید میتوانند ملانین اپیدرمال را دور بزنند و فقط رنگدانه ملانین را در فولیکول های مو هدف قرار دهند.

نگه داشتن یا از بین بردن موهای بدن یکی از مواردی است که بسته به سلیقه افراد امکان دارد گزینه ای برای افزایش زیبایی در نظر گرفته شود. ولی ممکن است روییدن مو در بخش هایی از بدن برای همه افراد خوشایند نباشد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می خواهید پوستی صاف و بدون مو داشته باشید و در عین حال به دنبال راه ایمن هستید، راه‌های جدید و امنی برای شما وجود دارد.

وقتی نوبت به خلاص شدن از شر موهای ناخواسته میرسد، بسياري از ما گزینه های زیادی داریم؛ از بسته های اپیلاسیون خانگی و کرم های موبر گرفته تا الکترولیز و موارد دیگر. با این حال آنها که پوستی تیره داشتند تا مدتی طولانی نمی توانستند یکی از محبوب ترین و بادوام ترین گزینه ها برای از بین بردن موهای ناخواسته صورت و بدن یعنی لیزر را انتخاب کنند.

دستگاه های اولیه لیزر موهای زائد نه تنها در از بین بردن موهای بدن در پوست های تیره تر کارایی نداشتند که ایمن هم نبودند. ولی به لطف تقاضای فزاینده برای فراگیری و پیشرفت های جدّي در فناوری لیزر، اکنون برای لیزر موهای بدن صاحبان پوست های تیره تر هم گزینه هایی عالی وجود دارد.

لیزر موهای زائد چگونه کار می کند؟

دکتر میشل هنری، متخصص و جراح پوست از هاروارد به نشریه کاسموپولیتن توضیح می دهد:« لیزرها با انتشار پرتوی نوری که رنگدانه های موجود در فولیکول های مو را هدف می گیرند، موها را از بین می برند. نور ساطع شده از لیزر به گرما تبدیل می شود که به فولیکول مو آسیب می رساند و رشد آنرا به تاخیر می اندازد یا از آن جلوگیری می کند.»

از نظر تاریخی، این تضاد بین موهای تیره و پوست روشن تر بود که لیزر را قادر می کرد فولیکول ها را هدف قرار دهد. به همین دلیل این دستگاه ها نمی توانستند بین پوست تیره و موهای تیره تمایز قائل شوند و همین مسئله آن ها را برای پوست های تیره تر ناامن می کرد.

آیا لیزر موهای زاید برای پوست های تیره بی خطر است؟

از آنجایی که بسياري از لیزرهای قدیمی در تمایز بین پوست تیره و موهای تیره مشکل داشتند، برای مراجعانی با پوست تیره تر خطراتی مانند هایپرپیگمانتاسیون (تیرگی پوست)، تاول و زخم را بهمراه داشتند. اگرچه این روزها لیزرها بسیار هوشمندتر و دقیق تر شده اند و بنابراین می توانند موهای زائد را در طیف وسیع تری از رنگ پوست از بین ببرند.

دکتر هنری می گوید: «با پیشرفت های فناورانه اخیر، لیزر موهای زائد روی پوست های تیره بی خطر شده است، چرا که فناوری های جدید میتوانند ملانین اپیدرمال را دور بزنند و فقط پیگمنت (Pigment) ملانین را در فولیکول های مو هدف قرار دهند.»

یعنی اینکه بسياري از لیزرهای جدید قادرند تفاوت رنگ مو و رنگ پوست را تشخیص دهند.

کدام روش لیزر موهای زائد برای پوست های تیره بهتر است؟

در حالی که لیزر موهای زائد اکنون برای پوست های تیره نیز در دسترس است، مهم است به یاد داشته باشید که همه لیزرها مانند هم ساخته نشده اند. دکتر ادریس می گوید: «دو نوع اصلی و بهتر لیزر برای افرادی با رنگ پوست لیزر ان دی یاگ (Nd:YAG) و لیزر دیودند. هر دو آن ها روی مراجعانی با پوست تیره و موهای تیره تر جواب می دهند.»

نگران جزئیات نباشید. پزشک تصمیم می گیرد که کدام لیزر برای شما مناسب است، اما دکتر ادریس می گوید به ویژه از طرفداران لیزر «لومنیس» (Lumenis) است که ترکیبی از یک دستگاه دیود و یک ان دی یاگ است.

خطرات لیزر موهای بدن برای پوست های تیره چیست؟

تغییر رنگ از جمله رنگدانه هایپر و هایپو بزرگ ترین خطر لیزر موهای زائد در پوست های تیره است؛ اما انتخاب لیزر مناسب میتواند این خطرات را به حداقل برساند.

سایر خطرات عبارت اند از سوزش و تاول که در صورت استفاده نادرست از دستگاه یا استفاده از لیزر نامناسب برای رنگ پوست شما احتمال وقوع آنها بیشتر است. بنابراین بسیار مهم است که به یک متخصص مراجعه کنید که به طور کامل در مورد لیزر موهای زائد آموزش دیده است.

لیزر مو در پوست‌های سبزه یا تیره,لیزر برای پوست های تیره

چگونه باید برای لیزر موهای زائد آماده شوید؟

در حالی که تجربه شما از لیزر موهای زائد تا حد زيادي به ویژگی مو و نوع پوست شما بستگی دارد، اقدام های خاصی وجود دارد که میتوانید برای اطمینان از ایمنی و به حداکثر رساندن اثربخشی لیزر انجام دهید. دکتر ادریس هشدار می دهد: «قبل از گرفتن وقت برای لیزر، مطمئن شوید که به تازگی اپیلاسیون نکرده و برنزه نشده اید. برای لیزر موهای زائد باید ریشه مو وجود داشته باشد و اپیلاسیون ریشه مو را از بین می برد. برنزه کردن هم کار لیزر را سخت تر می کند.»

همچنین در روزهای قبل از مراجعه برای لیزر از استعمال هر نوع محصول لایه بردار مانند کرم های رتینول و آلفاهیدروکسی اسید (AHA) و بتاهیدروکسی اسید (BHA) خودداری کنید.

بهتر است حدود ۲۴ ساعت قبل از لیزر برای تراشیدن نواحی که قرار است لیزر شوند از تیغ استفاده کنید و با پوست تمیز و خشک در جلسه لیزر حاضر شوید.

چند جلسه لیزر موهای زائد لازم است؟

دکتر هنری می گوید: «بطور کلی پس از شش تا هشت جلسه درمان لیزر موهای زائد، باید در رشد مو کاهشی قابل توجه مشاهده کنید؛ ولی امکان دارد به ۱۰ جلسه نیاز داشته باشید.»

هزینه درمان شما بسته به نوع درمانی که دریافت می کنید، اندازه ناحیه تحت پوشش و محل دریافت آن متفاوت خواهد بود.

independentpersian.com
  • 9
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش