پنجشنبه ۰۷ مرداد ۱۴۰۰
۱۱:۵۶ - ۰۱ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۰۰۴۰
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

ماندگاری ویروس کرونا در محیط های آبی و فاضلاب/ روش های نوین برای حذف ۹۰ درصدی

ویروس کرونا,محیط های آبی
به اعتقاد پژوهشگران، ویروس کرونا در محیط های آبی به خصوص در فصول سرد ماندگاری بالایی دارد، ولی نتیجه مطالعات نشان می دهد که استفاده از روش های نوین گندزدایی و کلرزنی میتواند به میزان ۹۰ درصد از انتقال این ویروس به انسان جلوگیری کند، ضمن آنکه اپراتورهای تصفیه خانه ‎های آب و مجموعه های تفریحی آبی باید ارزیابی ریسک و آنالیز کیفی آب را در اولویت قرار دهند..

دکتر مهدی شفیعی، مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه بومی سازی سامانه های گندزدایی در گفت وگو با ایسنا، بیان کرد:از آنجایی که ماندگاری و مقاومت ویروس کووید- ۱۹ نسبتا زیاد است، سیستم های مدرن تصفیه میتوانند نقش مهمی در حفاظت سلامت عمومی جامعه اجرا کنند.

او اضافه کرد:بر اساس آخرین مطالعات صورت گرفته، بقای ویروس کرونا (corona) در محیط های آبی با دمای پایین، نسبتا زیاد است و بدین ترتیب بسترهای آبی و فاضلابی در فصول سرد میتوانند بستر خطرناکی برای انتقال کرونا ویروس باشند.

شفیعی با تأکید بر اینکه ویروس کرونا (corona) نسبت به دیگر میکرو ارگانیسم های موجود در آب، مانند" اشرشیا کلی" دارای مقاومت و طول عمر بیشتری است، خاطرنشان کرد :یافته های علمی نشان می دهد که ویروس کرونا توانایی زنده ماندن خود در محیط های آبی، فاضلاب و زباله را حفظ می کند؛ از این جهت ویروس کووید- ۱۹ میتواند از طریق فاضلاب به انسان منتقل شود.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اثرات تصفیه پساب در کاهش و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، تأکید کرد:پساب های تصفیه شده برای آب آشامیدنی و حتی آبیاری فضای سبز در این زمینه مؤثر است؛ از این جهت تصفیه فاضلاب میتواند نقش بسزایی در کاهش انتقال ویروس کرونا (corona) داشته باشد. تصفیه فاضلاب معمولاً تا ۹۰ درصد در حذف ویروس موثر است.

ویروس کرونا,محیط های آبی

او با تأکید بر اینکه فرایندهای اصلی حذف ویروس ها در فاضلاب، بر مبنای روش گندزدایی شیمیایی با استفاده از روش کلریناسیون است، خاطر نشان کرد:برترین و موثرترین روش گندزدایی با کلر، استفاده از پکیج های الکترولیز مولد هیپوکلریت سدیم در محل است؛ به دلیل آن که این روش به علت عدم افت غلظت و مصرف به اندازه نیاز، دارای بیشترین کارایی و کمترین اثرات جانبی کلر است.

شفیعی متذکر شد :با توجه به تکثیر این ویروس در محیط های آبی، لازم است اپراتور تصفیه خانه های آب و مجموعه های تفریحی آبی ارزیابی ریسک و آنالیز کیفی آب را در اولویت قرار دهند. گندزدایی آب با کلر راه موثری جهت جلوگیری از انتشار کرونا است.

این پژوهشگر گفت:به صورت معمول پساب ها توسط شبکه های جمع آوری شهری که شامل فاضلاب خانگی و فاضلاب بیمارستان هایی که بیماران کرونایی دارند، جمع آوری می شوند. این حجم فاضلاب ها پس از انتقال به تصفیه خانه و احتمال اینکه غلظت ویروسی( تجمع ویروس) بیشتر شده باشد، از فرآیندهای مختلف تصفیه فاضلاب عبور کرده، گندزدایی شده و تصفیه می شوند.

او خاطر نشان کرد :تصفیه ثانویه فاضلاب تا ۹۰ درصد در کاهش ویروس مؤثر است، از فرایندهای اصلی غیر فعال سازی ویروس ها در فاضلاب، گندزدایی شیمیایی مثل کلریناسیون و اشعه UV است، ضمن آنکه تصفیه آب های سطحی آلوده به فاضلاب در تأمین آب خام هنگام شیوع کرونا بسیار مهم است.

به گفته این محقق، ویروس کرونا در معرض برخی از غیرفعال کننده ها مانند نور خورشید ، مواد شیمیایی، اکسیداتیو و دمای بالا، غیرفعال می شوند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان خاطرنشان کرد :دستورالعمل های مربوط به کیفیت آب آشامیدنی کشور کانادا نشان می دهد که تصفیه متداول آب و گندزدایی با کلر( بررسی کدورت، گندزدایی، pH، دما) باعث کنترل ویروس خواهد شد، به گونه ای که در فرآیند تصفیه مانند فیلتراسیون به عنوان یکی از چندین فرایند مؤثر در کنترل ویروس کرونا، قادر به حذف ۹۹ درصدی ویروس ها خواهد شد.

ویروس کرونا,محیط های آبی

وی با بیان اینکه هیچ دستورالعمل بهداشتی خاصی جهت محافظت کارمندان در برابر ویروس کووید- ۱۹ در عملیات تصفیه فاضلاب وجود ندارد، خاطر نشان کرد:توصیه کارشناسان بهداشت جهانی در این زمینه شامل مراقبت های اولیه، اطلاع رسانی و همکاری مردم در کنترل کرونا ویروس است و این یعنی برای افردی که در این زمینه کار می کنند، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی میتوانند بدون دغدغه اقدام به اجرای عملیات تصفیه آب و فاضلاب کنند.

شفیعی در ادامه با بیان اثرات سیستم های نوین تصفیه در حذف ویروس کرونا (corona) از پساب، خاطرنشان کرد:استفاده از سیستم های گندزدایی نوین باعث از بین بردن RNA ویروس کوید- ۱۹ خواهد شد و این ویروس بدون پوشش را به کلی از محیط های آبی حذف خواهد کرد.

او با اشاره به برخی مطالعات در این زمینه متذکر شد :غلظت تمامی میکروارگانیسم های ویروسی در فاضلابی با دبی ۵ لیتر در ثانیه پس از انجام مراحل تصفیه و تزریق ماده گندزدا با غلظت ۵ ppm به صفر رسید که نشان از کارایی سیستم های گندزدایی الکتروکلرینیشن در حذف ویروس کرونا (corona)  است.

  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
خسرو پرویز و شیرین,بیوگرافی خسرو پرویز,خسرو پرویز زندگینامه خسرو پرویز پادشاه ساسانی ایران

زاده:۵۷۰ م.

ملیت:ایرانی

دین و مذهب:مزدیسنا

خاندان:خاندان ساسان

درگذشته:فوریهٔ ۶۲۸ م.

ادامه
نظریۀ موج توماس یانگ,نظریه توماس یانگ,زندگی نامه توماس یانگ زندگینامه توماس یانگ فیزیکدان معروف قرن هجدهم و نوزدهم (+ تصاویر)

زاده: ۱۳ ژوئن ۱۷۷۳

زادگاه: میلورتون، سامرست،  انگلستان

درگذشت: ۱۰ مهٔ ۱۸۲۹ 

دین: کواکر

ملیت: انگلستانی

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
عکس های شخصی جواد نکونام,جواد نکونام و همسرش,فرزند جواد نکونام بیوگرافی جواد نکونام مربی معروف فوتبال کشور (+ تصاویر)

محل تولد:شهر ری

تاریخ تولد:۱۶ شهریور ماه ۱۳۵۹

پست:هافبک

فعالیت فعلی:سرمربی نساجی مازندران

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش