شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
۱۸:۰۳ - ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۶۱۷۲۴
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

چه ارتباطی میان تشنج و کرونا شدید وجود دارد؟

ویروس کرونا در کودکان,ارتباط احتمالی بین تشنج و کووید-۱۹ شدید
دانشمندان با مطالعه روی چند کودک مبتلا به کووید- ۱۹، این مسئله را که آیا تشنج میتواند از علائم کرونای شدید در آنها باشد، مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از مدیکال نیوز، سندرم تنفسی حاد کروناویروس ۲ (SARS- CoV- ۲)، عامل بیماری همه گیر، بیشتر باعث ایجاد علائم در بزرگسالان می شود تا در کودکان. در موارد نادر، علایم خفیف کووید- ۱۹ مانند سردرد، خواب آلودگی ، میالژی، خستگی، تب و علایم تنفسی بی اهمیت در کودکان ظاهر می شود.

در بزرگسالان مبتلا به عفونت شدید سارس- کوو- ۲، تظاهرات عصبی مانند سکته مغزی، حمله ایسکمی گذرا، تغییر وضعیت روانی و تشنج رخ می دهد، با این حال هیچ نشانه ای از علایم عصبی در کودکان مبتلا به بیماری کووید- ۱۹ دردسترس نیست.

ارتباط احتمالی بین تشنج و کووید- ۱۹ شدید

تشنج به عنوان یکی از علائم عصبی کووید- ۱۹ در نظر گرفته نشده است، زیرا در بیماران مبتلا به عفونت شدید سارس- کوو- ۲ در حین بستری شدن در بیمارستان رخ می دهد. مطالعه ای که در انگلستان انجام شد گزارش داد که در ۵.۵ درصد از کودکان بدون سابقه بیماری صرع (SE) در بخش اورژانس بستری شده اند، تشنج رخ داده است؛ مشابه این گزارش، مطالعه ای در آمریکا گزارش داد که ۵.۴ درصد از کودکان هنگام بستری شدن در بیمارستان به دلیل کووید- ۱۹ با سندرم التهابی چند سیستم دچار تشنج می شوند. با این حال هیچ یک از این مطالعات شدت بیماری کووید- ۱۹ را در زمان تشنج در کودکان در نظر نگرفته اند.

یک مطالعه جدید با هدف بررسی ویژگی های بالینی، جمعیت شناختی، آزمایشگاهی، نوروفیزیولوژیکی و تصویر‌برداری از کودکان بستری در بخش اورژانس (ED) با تشنج و عفونت حاد سارس- کوو- ۲ انجام شد. این مطالعه در Seizure:European Journal of Epilepsy موجود است.

در این مطالعه، نویسندگان بررسی کردند که آیا تشنج یکی از علائم مهم در کودکانی است که از عفونت شدید کووید- ۱۹ رنج می برند. آنها یک مطالعه سیستماتیک گذشته نگر را برای شناسایی کودکان مبتلا به عفونت کووید- ۱۹ انجام دادند (با آزمایش RT- PCR تایید شد) که نیاز به بستری شدن در مرکز پزشکی دانشگاهی بین ۱ مارس تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ داشتند. داده های بالینی و جمعیت شناختی از مدارک پزشکی الکترونیکی و تجزیه و تحلیل شده است.

در این مطالعه، محققان در مجموع ۱۷۵ کودک را شناسایی کردند که مبتلا به عفونت شدید سارس- کوو- ۲ بوده و در طول دوره مطالعه به ED مراجعه کردند. از بین ۱۷۵ کودک، ۱۱ نفر دچار تشنج شدند. از این ۱۱ نامزد، ۵۴ ٪ تب (> ۳۸ درجه سانتیگراد) داشتند.

نویسندگان ادعا می کنند که این نخستین گزارش در مورد ویژگی های بالینی و جمعیت شناختی گروهی از کودکان است که به دلیل عفونت شدید سارس- کوو- ۲ دچار تشنج می شوند. این مطالعه نشان می دهد که تشنج می تواند علائم اولیه کووید- ۱۹ در کودکان باشد، به ویژه اما نه صریح، در کودکانی که سابقه اختلالات عصبی مانند صرع را دارند. محققان اظهار کردند که تحقیقات بیشتری برای تعیین پیش آگهی طولانی مدت موردنیاز است. در مورد پاتوژنز تشنج در طول عفونت کروناویروس (Coronaviruses)، دانشمندان معتقد هستند که ممکن است مستقیما با حمله ویروس به مغز ارتباطی نداشته باشد.

این تحقیقات همچنین گزارش داد که در میان پنج کودک مبتلا به SE و کسانی که دچار تشنج شده اند، این اتفاق بارزتر بود. این نتیجه با برآورد میانگین سنی افراد مبتلا به تشنج (۱۱.۵ سال) و سایر شکایات (۷.۹ سال) گرفته شد. چهار نفر از پنج بیمار مبتلا به SE به گروه های سنی ۵ تا ۱۷ سال تعلق داشتند. در میان این پنج کودک، یک کودک ۲.۹ ساله از تب و بیماری شدید تنفسی رنج می برد. این کودک با دارو های متعدد و دستگاه تنفسی تحت درمان قرار گرفت؛ بنابراین، این تحقیق این احتمال را نشان می دهد که بر خلاف سایر بیماری های ویروسی که باعث ایجاد تشنج در نوزادان و کودکان نوپا می شود، عفونت سارس- کوو- ۲ باعث تشنج در کودکان بزرگتر می شود. با این حال، یک گروه بزرگتر برای تایید این مشاهده مورد نیاز است.

ویروس کرونا در کودکان,ارتباط احتمالی بین تشنج و کووید-۱۹ شدید

یک مطالعه قبلی علایم عصبی کووید- ۱۹ را در بزرگسالان گزارش کرده بود که شش نفر از افراد مورد مطالعه تشنج داشتند، ولی هیچ کدام SE نداشتند. محققان گزارش دادند که برخلاف بزرگسالان، تشنج در کودکان مبتلا به عفونت کووید- ۱۹ زود رخ می دهد؛ بنابراین، آنها معتقد هستند تشنج میتواند مظهر مهمی از کووید- ۱۹ حاد در کودکان باشد.

پنج کودک مبتلا به بیماری صرع  (SE) با دوز مناسب میدازولام، یک داروی ضد تشنج تحت درمان قرار گرفتند. هر پنج نفر به درمان پاسخ مثبت دادند.

یک مطالعه قبلی بر روی مدل های حیوانی توضیح داد که تشنج می تواند ناشی از تحریک پذیری بیش از حد عصبی ناشی از تغییرات سازگاری باشد. علاوه‌براین، تب و انتشار گلوتامات توسط سیتوکین ها( به عنوان مثال ، IL- ۱b) تولید شده توسط سیستم ایمنی نیز می تواند باعث تشنج شود. مطالعه حاضر همچنین نشانگر افزایش نشانگر های التهابی خون در همه کودکان مبتلا به کووید- ۱۹ است.

مطالعه حاضر همچنین تصویر‌برداری مغزی (CT طبیعی مغز و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) از نامزد های مورد مطالعه را انجام داد. با این حال گزارش های این آزمایش ها هیچ اطلاعات مرتبطی با تشنج های مرتبط با کووید- ۱۹ در کودکان را نشان نمی دهد. علاوه بر این ، اطلاعات زیادی از الگو های EEG در COVID- ۱۹ حاد به دست نیامد. در میان چهار بیمار که تحت EEG قرار گرفتند، تنها یک مورد فعالیت شدید دو طرفه را نشان داد؛ بنابراین، هیچ الگوی EEG خاصی در ارتباط با عفونت سارس- کوو- ۲ مشخص نشد.

به طور خلاصه، نویسندگان این مطالعه نشان دادند کودکانی که سابقه اختلالات عصبی به ویژه صرع را دارند، هنگام آلوده شدن به عفونت شدید کووید- ۱۹ احتمال ابتلا به تشنج را دارند.

  • 15
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
ویژه سرپوش