پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۲۱:۲۷ - ۱۵ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۱۸۲۹
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

واکسن استنشاقی جدید برای مقابله با کرونا ساخته شد

واکسن استنشاقی کرونا,ویروس کرونا
پژوهشگران نوعی واکسن استنشاقی جدید برای مقابله با کرونا ابداع کردند.

پژوهشگران آمریکایی، نوعی واکسن استنشاقی جدید ابداع کرده اند که می تواند به مقابله با کووید- ۱۹ کمک کند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، از ابداع یک واکسن استنشاقی جدید برای کووید- ۱۹ خبر داده اند که مبتنی بر اگزوزوم (Exosome) است.

همه گیری کووید- ۱۹ تقریباً بر تمام جنبه های زندگی روزمره مردم جهان تأثیر گذاشته است، زیرا در اوج دوره همه گیری، روزانه صدها هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیماری، جان خود را از دست دادند. در حال حاضر ، حدود ۳۶ نوع واکسن کووید- ۱۹ در سراسر جهان موجود است.

دو واکسن کووید- ۱۹ مبتنی بر آران ای پیام رسان ( mRNA) که در ابتدا تائید شدند، واکسن های مدرنا (Moderna) و فایزر (Pfizer) بودند. این واکسن ها، به یک زنجیره سرد برای نگهداری و حمل و نقل نیاز دارند. آن ها از طریق تزریق عضلانی، ایمنی سیستمیک را ایجاد می کنند.

نفوذ اولیه عامل بیماری زا بطور قابل توجهی تحت تأثیر واکنش ایمنی مخاط راه هوایی است که پاسخ های ایمنی هومورال و سلولی را ایجاد می کند. این پاسخ های ایمنی، به بروز واکنش های سیستمیک می انجامند. از آنجا که قطرات تنفسی، واسطه اصلی انتقال کروناویروس هستند و مخاط تنفسی، محل اولیه ورود ویروس است، کمبود ایمنی مخاطی امکان دارد اثربخشی واکسن های کووید- ۱۹ را محدود کند.

هدف از این پژوهش، ایجاد یک واکسن جدید کووید- ۱۹ بود که ایمنی مخاطی را بطور مؤثر تحریک می کند، روش تحویل آن بدون سوزن و به صورت غیرتهاجمی است و ماهها در دمای اتاق پایدار می ماند. پژوهشگران در این پروژه، یک واکسن قابل استنشاق ابداع کردند تا به مقابله با ذره ای شبیه ویروس بپردازد که ریخت شناسی ویروس بومی را تقلید می کند.

این گروه پژوهشی، اگزوزوم ها را از یک نمونه به دست آمده از ریه (Lung) انسان تولید کردند. آنها پیشتر از جوندگان مبتلا به فیبروز ریوی ایدیوپاتیک (IPF) برای تجزیه و تحلیل توزیع زیستی نانوذرات LSC- Exo استفاده کرده بودند. نانوذرات LSC- Exo، نانوذراتی برای درمانهای ریه بودند که از جمعیت های سلولی مجزای ریه مانند پنوموسیت های نوع I و II و سلول های مزانشیمی به دست آمدند.

نتایج این پژوهش نشان داد که واکسن (vaccine) استنشاقی کووید- ۱۹، واکنش های ایمنی سلولی و هومورال را ایجاد می کند که به محافظت از موش ها دربرابر عفونت ناشی از کروناویروس می پردازد.

واکسیناسیون، تراکم قابل توجهی از ایمونوگلوبولین ای (IgA) و پادتن های ایمونوگلوبولین جی (IgG) قوی را در ریه ایجاد کرد. این اجزا برای جلوگیری از ابتلا به کروناویروس (Coronaviruses) و عفونت ناشی از آن و دفاع از ریه ها در برابر تهاجم ویروسی به مخاط راه هوایی، ضروری بودند. داده های این پژوهش نشان می دهند که اگر اگزوزوم ناقل واکسن باشد، استنشاق میتواند به یک روش ایمن و قابل اعتماد برای القای ایمنی مخاطی قوی تبدیل شود.

داده های حاضر نشان می دهند که این واکسن استنشاقی، پایداری قابل توجهی در تمام دماهای ارزیابی شده دارد و احتمالا از واکسن های کووید- ۱۹ تأییدشده کنونی، بهتر عمل می کند.

بررسی های صورت گرفته با میکروسکوپ اسکن لیزری کانفوکال (CLSM) نشان داد که این واکسن استنشاقی به حذف سریع کروناویروس از بدن موش ها کمک می کند. همچنین، یافته های به دست آمده نشان دادند که استنشاق این واکسن، به تولید پادتن های خنثی کننده کمک می کند.

پژوهشگران خاطرنشان کردند که واکسن های کووید- ۱۹ توسعه یافته در این پژوهش، ماندگاری طولانی تری دارند و از این رو میتوانند هزینه های حمل و نقل را کاهش دهند و بیشتر دردسترس باشند.

نتایج این پژوهش در مجله Nature Biomedical Engineering به چاپ رسید.

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش