شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱
۱۳:۲۵ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۲۰۳۸
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

محققان: اسکن مغزی، یادگیری دانش‌آموزان را بهتر از امتحانات اندازه‌گیری می‌کند!

استفاده از اسکن مغزی به جای امتحان گرفتن از دانش‌آموزان,اسکن مغزی
محققان می گویند که اسکن مغزی، یادگیری دانش‌آموزان را بهتر از امتحانات اندازه‌گیری می‌کند!

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که اسکن مغزی، یادگیری دانش آموزان را بهتر از امتحانات اندازه‌گیری می کند و در واقع، اسکن کردن مغز در سنجش توانایی یادگیری دانش آموزان بهتر از آزمون های سنتی عمل می کند.

به گزارش ایسنا به نقل از آی ای، صدها سال است که آزمون و امتحان گرفتن در مدرسه و دانشگاه به عنوان ابزاری عملی برای آزمایش توانایی های یادگیری دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان استفاده می شود. ولی جالب اینجاست که اکنون تیمی از پژوهشگران دانشگاه "جورج تاون" ادعا کرده اند که اسکن های مغزی نسبت به سیستم های مبتنی بر نمره مرسوم، اندازه گیری دقیق تری از میزان یادگیری دانش آموزان ارائه می دهند.

پژوهشگران، مطالعه خود را حول یک برنامه درسی منحصر به فرد که در برخی مدارس دولتی در ویرجینیا در آمريکا تدریس می شود، متمرکز کردند. این برنامه درسی "دوره زمین فضایی" نامیده می شود که توسط دانشگاه "جیمز مدیسون" (JMU) در سال ۲۰۰۵ توسعه یافته است. این برنامه بر تفکر فضایی تمرکز دارد که میتواند به عنوان توانایی ذهن برای به کارگیری مهارت ها، دانش و اقدامات مختلف برای درک فضا و اشیاء و خواص آن ها مانند ابعاد، شکل، مکان و غیره که در اطراف یک فرد وجود دارد، تعریف شود.

"رابرت کورتس" دکترای علوم اعصاب و یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه "جورج تاون"، گفت: تفکر فضایی، قدرتی است برای بازنمایی ذهنی و دستکاری انواع مختلف اطلاعات در فضا. به طورمثال، توانایی جستجوی نقشه برای یافتن یک مکان یا نقشه برداری از یک مسیر است. در حالیکه دانش آموزان در مدرسه، دوره تفکر زمین فضایی را یاد می گرفتند، توانایی های یادگیری آن ها با اسکن مغز و تست های سنتی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و نتایج شگفت انگیز بود!

اسکن مغز می تواند به ما در بهبود سیستم آموزشی کمک کند

پژوهشگران از دانش آموزان این مدرسه اسکن ام آرآی (MRI) گرفتند و همزمان، آزمون های سنتی را نیز برای آزمایش دانش آن ها برگزار کردند. آنها دریافتند که اسکن مغز بهتر از نمرات امتحان، میزان یادگیری دانش آموزان را پیش بینی می کند.

علاوه بر این اسکن های ام آرآی، جزئیاتی را در مورد «انتقال دور» (far transfer) نشان می دهند که یک نوع پیشرفته از یادگیری شناختی است که به فرد اجازه می دهد از دانش آموخته شده خود برای حل مسائلی استفاده کند که هرگز به او آموزش داده نشده است.

نمرات کسب شده در آزمون ها چیزی در مورد فراگیری دانش آموز نمی گوید. با این حال، این نتایج به این معنی نیست که ما باید از برگزاری امتحان های سنتی خودداری کنیم و فقط اسکن مغزی هر دانش آموزی را برای آزمایش یادگیری وی انجام دهیم، چرا که امتحانات مدرسه و دانشگاه برای رشد روانی و شخصی دانش آموزان بسیار مهم است.

برگزاری امتحان ها، حس نظم و انضباط، خودکنترلی و رقابت سالم را در بین دانش آموزان ایجاد می کند، بعلاوه این که آن ها را از نقاط قوت و ضعف خود آگاه می کند و ما به جای استفاده از اسکن مغزی برای جایگزینی با امتحانات، می توانیم از اسکن مغزی برای یافتن دوره هایی استفاده کنیم که به بهترین وجه، توانایی یادگیری دانش آموزان را بهبود می بخشند. داده های اسکن مغز میتواند به ما کمک کند تا برنامه های درسی و مطالعه مؤثرتری را در مؤسسات آموزشی خود انتخاب و اجرا کنیم.

" کورتس" می گوید:ما پیشنهاد نمی کنیم که مغز هر دانش آموزی را اسکن کنید، چرا‌که فوق العاده گران و زمان بر است. در عوض ، ما می توانیم از تصویربرداری عصبی برای تشخیص تغییرات ناشی از یادگیری یک برنامه درسی خاص در کلاس های درس واقعی استفاده کنیم و سپس از این تغییرات مغزی برای مقایسه برنامه های درسی مختلف برای یافتن بهترین روش تدریس دروس مختلف استفاده کنیم.

پژوهشگران در مطالعه خود تأکید کردند که روانشناسان و عصب شناسان هنوز مطمئن نیستند که آیا استدلال کلامی و توانایی های تفکر فضایی مکمل یکدیگر هستند یا خیر. با این حال، نتایج تحقیقات آنها این سردرگمی را روشن می کند. اسکن های مغزی نشان داد که دانش آموزان با یادگیری تفکر فضایی، استدلال کلامی بهتری را نیز تجربه می کنند.

این یافته ها نظریه مدل ذهنی را نیز تأیید می کند که نشان می دهد انسان ها اغلب از دانش خود در مورد فضا و یادگیری از تجربیات مرتبط گذشته بیش از استدلال منطقی برای پیمایش در تنظیمات پیچیده استفاده می کنند. این رویکرد از این باور پشتیبانی می کند که مغز انسان اطلاعات شفاهی و نوشتاری را به صورت یکسان« فضایی» می کند. با این حال، محدودیت هایی نیز در این مطالعه وجود دارد.

"کورتس" می گوید: یکی از محدودیت های اصلی این مطالعه این است که از آنجایی که این مطالعه در دنیای واقعی یعنی در یک کلاس دبیرستان واقعی انجام شده است ، ما نمی توانیم از دانش آموزان گروه شاهد یا کنترل استفاده کنیم. در عوض ، ما از نزدیکترین تقریب ممکن به تخصیص تصادفی استفاده کردیم که یک تکنیک شبه تجربی به نام تطبیق امتیاز تمایل است. این روش، سوگیری انتخاب را در آزمایش های دنیای واقعی که تصادفی سازی گروه ها غیرممکن است، کاهش می دهد.

پژوهشگران اکنون قصد دارند این نتایج را در یک مطالعه بعدی، تکرار و بررسی کنند و در عین حال، رمز و رازهای جدید مرتبط با یادگیری و اسکن مغز را تحلیل کنند.

نتایج این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شده است.

  • 18
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش