پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۸:۵۰ - ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۱۷۴۴
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

افزایش فرآیند پیری در کسانی که در معرض نور آبی قرار می‌گیرند

فرآیند پیری,افزایش فرآیند پیری با نور آبی
محققان دریافتند که فرآیند پیری در کسانی که در معرض نور آبی قرار می‌گیرند بیشتر است.

نتایج مطالعه ای جدید نشان می دهد نور آبیِ صفحه گوشی اثراتِ خطرناکی روی بدن دارد که یکی از آن ها تسریع فرآیندِ پیری است. به ما اغلب درباره خطرات استفاده طولانی مدت از گوشی های هوشمند هشدار داده شده است و اکنون این مطالعه جدید می گوید که یکی از این خطرات میتواند سرعت بخشیدن به فرآیندِ پیری باشد.

به گزارش ایسنا،« محققان از دانشگاه اورگون در آمریکا مطالعه ای انجام دادند و در آن اثراتِ نور آبی را روی مگسِ میوه آزمایش کردند. آن ها شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد عملکردهای ابتداییِ سلولیِ ما می تواند تحتِ تأثیر این نور که از گوشی های هوشمند و سایر ابزار الکترونیکی ساطع می شود، قرار گیرد.

دکتر جادویگا گیبلتویز، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد زیست شناسیِ منسجم در دانشگاه اورگون، می گوید:« قرارگیریِ افراطی در معرضِ نور آبی که از هر وسیله ای از تلویزیون گرفته تا لپ تاپ و گوشی های هوشمند منتشر می شود، طیفِ وسیعی از اثراتِ مخرب در سطح سلولی بهمراه دارد که شاملِ آسیب به سلول های پوست و چربی و سلول های عصبی می شود. ما برای اولین بار نشان دادیم که سطحِ برخی متابولیت های خاص (مواد شیمیایی ای که برای عملکردِ صحیح سلول ها ضروری هستند) در مگس های میوه که در معرضِ نور آبی قرار می گیرند، تغییر شکل می دهد. مطالعه ما پیشنهاد می دهد که پرهیز از قرارگرفتنِ افراطی در معرضِ نور آبی، میتواند یک استراتژیِ مناسب ضد پیریِ باشد.»

این تیم تحقیقاتی در مطالعه خود دریافت که در مگس های میوه ای که در معرضِ نور آبی قرار گرفته بودند، ژن های محافظتی در برابر استرس فعال شده بود. مگس های میوه ای که در تاریکیِ مداوم زندگی کرده بودند عمرِ طولانی تری داشتند.

گیبلتویز می گوید: «برای آنکه بفهمیم چرا نور آبیِ پرانرژی فرآیند پیری را در مگس های میوه تسریع کرده است، سطحِ متابولیت را در بدنِ مگس های میوه ای که به مدت دو هفته در معرضِ نور آبی قرار گرفته بودند با سطحِ متابولیت در بدنِ مگس هایی که در تاریکی به سر برده بودند، مقایسه کردیم.»

متابولیت ها موادی هستند که وقتی بدن در حالِ تجزیه چیزهایی از قبیلِ دارو، غذا و مواد شیمیایی- یا هر چیز دیگری که وارد بدن تان می کنید- است، ساخته یا مصرف می شوند. این مطالعه نشان داد که قرارگرفتن در معرضِ نور آبی تفاوتِ قابلِ توجهی در سطحِ متابولیت ها در سلول های سرِ مگس ایجاد می کرد. آن ها بطور خاص نشان دادند که سطح سوکسینات متابولیت افزایش می یافت اما سطحِ گلوتامات کاهش پیدا می کرد.

گیبلتویز می گوید: «سوکسینات برای تولید سوخت برای عملکرد و رشد هر نوع سلولی ضروری است. سطح بالای سوکسینات بعد از قرارگرفتن در معرض نور آبی میتواند با فرآیندی مقایسه شود که در آن بنزین به داخلِ خودرو پمپاژ می شود اما به خودرو نمی رسد. یافته دیگرِ دردسرساز این بود که مولکول هایی مثلِ گلوتامات که مسئولِ برقراریِ ارتباط بین سلول های عصبی بودند بعد از قرارگرفتنِ در معرضِ نور آبی در پائین ترین سطح خود قرار داشتند.»

نتایج این تحقیق نشان می دهد که بعد از قرارگرفتنِ بدن در معرضِ نور آبی، سلول ها در نامطلوب ترین سطح خود عمل می کنند که باعثِ مرگِ زودهنگام می شود. اگر افراد بسیار طولانی در معرضِ نور آبی قرار بگیرند، فرآیندِ پیری شان تسریع می شود.

محققان می گویند: «ما از نور آبی نسبتاً قوی روی مگس ها استفاده کردیم. انسان ها در معرضِ نورِ ملایم تری قرار می گیرند، بنابراین آسیبِ سلولی ممکن است آنقدرها زیاد نباشد. هرچند به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.»

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش