یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
۲۱:۴۲ - ۰۴ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۰۲۷۳
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

یک گروه خونی نادر و جدید کشف شد

گروه خونی,کشف یک گروه خونی نادر و جدید
دانشمندان یک گروه خونی نادر جدید کشف کردند.

دانشمندان دانشگاه بریستول و واحد خون و پیوند سرویس ملی سلامت انگلیس (NHSBT) یک گروه خونی نادر جدید کشف کرده اند. این یافته ها که در مجله انجمن هماتولوژی آمریکا به نام "Blood" منتشر شده است، به حل یک معمای ۳۰ ساله نیز کمک می کند.

به گزارش ایسنا به نقل از وبسایت دانشگاه بریستول، گروه خونی افراد باتوجه به وجود یا عدم وجود پروتئین هایی به نام پروتئین های گروه خونی یا آنتی ژن که در سطح گلبول های قرمز وجود دارند تعیین می شود. این ساختارها در صورتی که ساختارهای ناشناخته را تشخیص دهند باعث بروز واکنش سیستم ایمنی می شوند. اگر چه بیشتر مردم با مفهوم گروه‌های خونی مانند ABO یا Rh مثبت یا منفی آشنا هستند، اما گروه های خونی مهم دیگری نیز وجود دارند. هنگامی که بین خون یک فرد و خون فردی دیگر ناهماهنگی وجود داشته باشد، امکان آلوایمونیزاسیون یا ایمن سازی درون گونه ای وجود دارد که طی آن، فرد یک آنتی بادی علیه آنتی ژن گروه خونی که حامل آن نیست، تولید می کند. وجود آلوآنتی بادی ها یا پادتن های داخل گونه ای با تحریک سیستم ایمنی بدن (Système immunitaire) میتواند پیامدهایی بالینی برای انتقال خون یا بارداری داشته باشد.

محققان دانشکده بیوشیمی بریستول و آزمایشگاه بین المللی گروه خونی NHSBT یک همکاری بین المللی را رهبری کردند که در آن به دنبال بررسی یک معمای ۳۰ ساله پیرامون سه آنتی ژن شناخته شده، ولی از نظر ژنتیکی نامشخص بودند. آنتی ژن هایی که در هیچ گروه خونی شناخته شده ای جای نمی گرفتند.

در این مطالعه، افرادی که آلوآنتی بادی علیه مجموعه ای از آنتی ژن ها به نام Er داشتند با استفاده از یک روش قدرتمند که امکان تجزیه و تحلیل همزمان تمام توالی های دی ان ای کدکننده ژن آن ها را فراهم می کرد، مورد بررسی قرار گرفتند. تغییرات خاصی در ژن های کد کننده پروتئین Piezo۱ در این افراد شناسایی شد که منجر به تولید یک پروتئین تغییر یافته در سطح سلولی می شد. محققان با استفاده از روش ویرایش ژن در یک رده سلولی جاودانه، پروتئین Piezo۱ را ابتدا حذف کردند و سپس دوباره به سلول معرفی کردند تا بطور قطع ثابت شود که آلوآنتی بادی های مرتبط با آنتی ژن Er از جمله دو آنتی ژنی که به تازگی از این دسته کشف شده اند به پروتئین Piezo۱ متصل میشوند و Piezo۱ برای بیان آنتی ژن Er در افراد ضروری است.

دانشمندان با استفاده از ترکیبی از روش های جدید توالی یابی دی ان ای (DNA) و ویرایش ژن، توانستند به طور قطعی نشان دهد که پروتئین Piezo۱ حامل این موارد و موارد دیگراست و با انجام این تحقیقات Er به عنوان یک گروه خونی جدید معرفی شد.

متأسفانه، آلوآنتی بادی هایی که در دو زن باردار به دو آنتی ژن تازه کشف شده Er متصل شده بودند، با از دست رفتن غم انگیز جنین مرتبط بودند. کشف اساس ژنتیکی گروه های خونی به دانشمندان اجازه می دهد تا آزمایش های جدیدی را برای شناسایی گروه های خونی غیرمعمول با هدف ارائه بهترین مراقبت ممکن برای بیماران حتی با نادرترین گروه‌های خونی ایجاد کنند. پروتئین (Protein‏) Piezo۱ نقش مهمی در سلامت و بیماری دارد و اگرچه هنوز موارد زیادی برای آموختن وجود دارد، پیشرفت این گروه از محققان، دانش ما را بیشتر می کند و نقطه عطف جدیدی را در علوم خون نشان می دهد.

دکتر تیم ساچ ول (Tim Satchwell)، یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه در دانشگاه بریستول، می گوید:این مطالعه یک نمونه عالی از این است که چگونه فناوری های جدید میتوانند با رویکردهای سنتی تر ترکیب شوند و به سوالاتی که مدت ها است ذهن ما را درگیر کرده اند و پاسخ به آنها غیر ممکن به نظر می رسیده است، پاسخ دهند.

پروفسور اش توی (Ash Toye)، استاد زیست شناسی سلولی در دانشگاه بریستول و مدیر واحد تحقیقات خون و پیوند NIHR، می گوید: این تحقیق نشان می دهد که با وجود تمام تحقیقات انجام شده تا به امروز، این گلبول قرمز ساده همچنان میتواند ما را شگفت زده کند. پروتئینهای Piezo پروتئین های حسی مکانیکی هستند که توسط گلبول قرمز (اریتروسیت) برای تشخیص زمان فشرده شدن استفاده می شوند. تنها چند صد نسخه از این پروتئین در غشای هر سلول وجود دارد.

  • 12
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
عمار یاسر,زندگینامه عمار یاسر,عمار یاسر کیست درباره زندگی یار باوفای امام علی؛ عمار یاسر

تاریخ تولد: ۵۳ سال قبل از هجرت

محل تولد: مکه، حجاز

معروفیت: از یاران با وفای پیامبر اکرم و امام علی

نژاد: حجازی مردم عرب

تاریخ شهادت:۳۷ هجری قمری

مدفن:رقه( سوریه)

ادامه
ویژه سرپوش