جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۵۳ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۰۶۵۴
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

پیشروی بیماری آلزایمر در افرادی که به نور حساسیت دارند

آلزایمر,پیشروی بیماری آلزایمر در افراد حساس به نور
به گفته محققان، حساسیت به نور می‌تواند عامل شدت گرفتن آلزایمر باشد.

پژوهشگران «دانشگاه ویرجینیا» در بررسی جدید خود نشان داده اند که حساسیت به نور بر شدت بیماری آلزایمر و پیشروی آن تأثير می گذارد.

به گزارش ایسنا به نقل از نوروساینس نیوز، یک پژوهش جدید نشان می دهد که اثر حساسیت به نور در بیماران مبتلا به آلزایمر و تبدیل شدن آن به مشکل «سندروم غروب آفتاب» امکان دارد به بدتر شدن علائم در اواخر روز و اختلالات خواب منجر شود و پیشروی بیماری را به دنبال داشته باشد.

این درک جدید در مورد اثر اختلالات ساعت بیولوژیکی بر بیماری آلزایمر (Alzheimer's disease) میتواند به ایجاد درمان ها و مدیریت علایم بیماری کمک کند. بدین ترتیب، شاید نوردرمانی بتواند الگوهای نامنظم خواب را تنظیم کند.

کاوش بیشتر در مورد اثرات این بیماری بر ساعت بیولوژیکی نیز ممکن است راهبردهای پیشگیرانه ای را ارائه دهد. به عنوان مثال ، مراقبان اغلب با الگوهای نامنظم خواب که ناشی از تغییر ریتم شبانه روزی بیماران آلزایمر هستند و چرخه طبیعی روزانه بدن آن ها را به هم می زنند، دست وپنجه نرم می کنند. این پژوهش جدید نشان می دهد که نوردرمانی امکان دارد روش موثری برای مدیریت الگوهای نامنظم خواب باشد.

علاوه بر این، درک بهتر اثر آلزایمر بر ساعت بیولوژیکی بدن میتواند پیامدهایی را برای پیشگیری از این بیماری داشته باشد. کیفیت پائین خواب در بزرگسالی، یک عامل خطر برای آلزایمر است زیرا مغز ما در حالت استراحت بطور طبیعی خود را از پروتئینهای آمیلوئید بتا پاک می کند.

«تادئوس وایگل» (Thaddeus Weigel) دانشجوی فارغ التحصیل که با «هیدر فریس» (Heather Ferris) پژوهشگر بخش غدد درون ریز و متابولیسم «دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا» (UVA SoM) همکاری می کند، گفت:اثر اختلالات شبانه روزی مدت هاست که در بیماری آلزایمر تشخیص داده شده ولی ما هرگز درک بسیار خوبی را در مورد آنچه باعث بروز آن ها می شود، نداشته ایم. این پژوهش، تغییرات حساسیت به نور را به عنوان یک توضیح جدید و جالب احتمالی برای بعضی از این علائم شبانه روزی ارائه می دهد.

فریس و همکارانش از موش مبتلا به آلزایمر استفاده کردند تا بهتر بفهمند که در ابتلا به بیماری آلزایمر ، چه اتفاقی برای ساعت بیولوژیکی بدن رخ می دهد. آنها با تغییر دادن روند قرار گرفتن در معرض نور، موش ها را به «پرواززدگی» یا «جت لگ» (Jet lag) دچار ساختند و سپس، بررسی کردند که این کار چگونه بر رفتار آن ها تأثیر می گذارد. واکنش موش های مبتلا به آلزایمر، بسیار متفاوت با واکنش موش های معمولی بود.

پژوهشگران دریافتند موش های مبتلا به آلزایمر نسبت به موش های گروه کنترل شده، سریعتر با تغییر زمان شش ساعته سازگار می شوند. آن ها معتقد هستند که این نتیجه افزایش حساسیت به تغییرات نور است.

اگرچه ساعت های بیولوژیکی بدن ما معمولا نشانه هایی از نور را دریافت می کنند اما این تنظیم به تدریج اتفاق می افتد. بنابراین، زمانی که ما مسافت های زیادی را طی می کنیم، پرواززدگی رخ می دهد. بدن ما برای سازگار شدن، به زمان نیاز دارد اما برای موش های مبتلا به آلزایمر، این تغییر بطور غیرعادی سریع اتفاق افتاد.

پژوهشگران ابتدا گمان کردند که این امر ممکن است به دلیل التهاب عصبی مغز رخ داده باشد. بنابراین، آن ها سلول های ایمنی موسوم به میکروگلیا را بررسی کردند که به اهداف امیدوارکننده ای برای توسعه درمان های بهتر آلزایمر تبدیل شده اند اما دانشمندان در نهایت این فرضیه را رد کردند و دریافتند که میکروگلیا تفاوتی را در سرعت سازگاری موش ها ایجاد نمی کند. این بدان معنا نیست که هدف قرار دادن میکروگلیا به دلایل دیگر، سودمند نخواهد بود.

این گروه پژوهشی، یک عامل بالقوه دیگر را نیز رد کردند. این عامل که «تاو جهش یافته» نامیده می شود، یک پروتئین غیرعادی است که در مغز مبتلا به آلزایمر پیچیدگی ایجاد می کند. وجود این گره ها نیز تفاوتی را در نحوه سازگاری موش ها ایجاد نکرد.

نتایج این پژوهش در نهایت نشان داد که شبکیه چشم، نقش مهمی را در افزایش حساسیت به نور در بیماری آلزایمر دارد. این نتیجه، مسیر امیدوارکننده ای را برای دستیابی به روش های جدید درمان، مدیریت و پيش‌گيري از این بیماری به پژوهشگران ارائه می دهد.

فریس گفت: این داده ها نشان می دهند که کنترل کردن نوع نور و زمان تابش نور می تواند کلید کاهش اختلالات شبانه روزی در بیماری آلزایمر باشد. ما امیدواریم که این پژوهش به ما کمک کند تا درمان های سبکی را برای کاهش پیشروی بیماری آلزایمر توسعه دهیم.

این پژوهش، در مجله« Frontiers in Aging Neuroscience» به چاپ رسید.

  • 17
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش