شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۴۶ - ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۵۳۳
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

نقش ساعت داخلی بدن در درمان سرطان

نقش ساعت داخلی بدن در درمان سرطان,سرطان
دانشمندان می‌گویند ساعت داخلی بدن می‌تواند درمان سرطان را تقویت کند.

به گزارش ایسنا، بر اساس تحقیقات جدید، ساعت شبانه‌روزی بدن ما بر همه چیز از خواب آلودگی گرفته تا متابولیسم تأثیر می‌گذارد و همچنین ممکن است بر میزان مؤثر بودن برخی درمان‌های سرطان تأثیر بگذارد.

به نقل از اس‌ای، چرخه شبانه‌روزی یا چرخه زیست‌شناختی یا چرخه بیولوژیکی (Circadian rhythm) یک چرخه تقریباً ۲۴ ساعته در فرآیندهای زیست‌شیمیایی، فیزیولوژیکی یا رفتاری جانداران زنده، شامل گیاهان، جانوران، قارچ‌ها و سیانوباکتری‌ها است. اختلال در چرخه زیست‌شناختی انسان می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های بسیاری شود.

مهارکننده‌های بازرسی ایمنی، داروهای ایمونوتراپی یا ایمنی‌درمانی هستند که پروتئین‌های حیاتی را از اتصال به تومورهای سرطانی بازمی‌دارند، به این معنی که سلول‌های T سیستم ایمنی می‌توانند به راحتی سرطان را تشخیص دهند و از بین ببرند.

آنها از لحاظ نظری ایده خوبی هستند، به خصوص که داروها نسبت به شیمی‌درمانی کمتر سمی هستند، اما دانشمندان در تلاش هستند تا راه‌هایی برای افزایش تأثیر این رویکرد در عمل بیابند.

در ایالات متحده، چندین درمان مهارکننده بازرسی ایمنی در حال حاضر برای استفاده انسانی تایید شده است، اما در حالی که این داروها می‌توانند طیف گسترده‌ای از سرطان‌ها را درمان کنند، فقط برای برخی از بیماران موثر هستند.

اکنون پژوهشگران می‌گویند شاید چرخه شبانه‌روزی افراد در این نتیجه نقش داشته باشد.

گروهی از دانشگاه کالیفرنیا ایروین(UC Irvine) دریافتند که در مدل‌های موش مبتلا به سرطان روده بزرگ، چرخه شبانه‌روزی ۲۴ ساعته هم بر قدرت دفاعی که توسط تومورها ایجاد می‌شود و هم بر توانایی مهارکننده‌های بازرسی ایمنی برای مبارزه با آنها تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، هنگامی که چرخه شبانه‌روزی در موش‌ها مختل شد، توانایی سیستم ایمنی آنها برای مقابله با سرطان کاهش یافت. این نتیجه همراه با بسیاری از تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که هم تغییر سبک زندگی و هم زمان درمان می‌تواند در مبارزه با سرطان نقش داشته باشد.

سلما مسری شیمی‌دان دانشگاه کالیفرنیا ایروین می‌گوید: درک دقیق اینکه اختلال چرخه شبانه‌روزی چگونه باعث پیشرفت بیماری می‌شود، می‌تواند منجر به اصلاح رفتار برای کاهش خطر سرطان شود.

در سرطان روده بزرگ، تومورهای سرطانی سلول‌هایی را تولید می‌کنند که به عنوان سلول‌های سرکوب‌کننده ایمنی شناخته می‌شوند تا محافظت‌های سیستم ایمنی بدن را غیرفعال کنند.

اولین یافته این مطالعه این بود که فراوانی این سلول‌ها در زمان با چرخه شبانه‌روزی تغییر می‌کند.

دومین یافته این بود که اختلال ساعت بدن این سلول‌ها را حتی بیشتر می‌کند و به پیشرفت سرطان کمک می‌کند.

سوم اینکه زمانی که سطوح سلول‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی در اوج خود بودند، درمان‌های بازدارنده بازرسی ایمنی بهترین عملکرد را داشتند.

همه اینها به درک ما از نحوه استفاده از چرخه شبانه‌روزی برای دادن شانس بهتر به درمان‌ها اضافه می‌کند، اگرچه برای درک سایر عوامل موثر و تأیید مکانیسم‌های بیولوژیکی یکسان در افراد به تحقیقات بیشتری نیاز است.

سلما مسری می‌گوید: ما دریافتیم که تنظیم مناسب چرخه‌های شبانه‌روزی برای سرکوب التهاب و حمایت از حداکثر عملکرد ایمنی ضروری است.

دانشمندان همچنان به بررسی ارتباط بین ساعت بدن ما و عملکرد سیستم ایمنی ادامه می‌دهند. مدیریت یا بهینه‌سازی چرخه شبانه‌روزی ما اخیراً با پیری بیولوژیکی و بیماری آلزایمر نیز مرتبط دانسته شده است.

ما همچنین می‌دانیم که زندگی مدرن، از ساعت کاری گرفته تا روشنایی الکتریکی، با چرخه شبانه‌روزی ما تداخل دارد و تا آنجایی که به دفاع طبیعی بدن ما مربوط می‌شود، این خوب نیست.

بریجت فورتین دکترای شیمی بیولوژیکی در این دانشگاه می‌گوید: همانطور که درک خود را از مکانیسم اساسی تنظیم چرخه شبانه‌روزی ایمنی افزایش می‌دهیم، می‌توانیم از قدرت چرخه‌های طبیعی بدن برای مبارزه با سرطان استفاده کنیم و استراتژی‌های درمانی شخصی‌تر و مؤثرتری ایجاد کنیم.

این پژوهش در مجله Nature Immunology منتشر شده است.

  • 11
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش