دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۳۳

سندروم زیبای خفته چیست و به چه صورت درمان میشود؟

سندروم زیبای خفته,سندروم کلاین لوین,سندروم کلاین لوین چیستسندروم زیبای خفته نام دیگر سندروم کلاین لوین میباشید
شخص مبتلا به سندروم زیبای خفته به خواب زیادی نیاز دارد. این بیماری نادر به گونه ایست که گاهی فرد در هر شبانه روز، بیست ساعت می خوابد.

سندروم کلاین لوین

نوعی اختلال خواب با نام سندروم کلاین لوین( نشانگان کلاین- لوین) یا زیبای خفته وجود دارد که در گروه هایپرسومنیا یا پرخوابی قرار میگیرد. شخصی که به سندروم کلاین لوین مبتلا شده مانند سایر اختلالات پرخوابی همچون حمله خواب، به خواب آلودگی روزانه دچار می شود. بعضی از افراد از سندروم کلاین لوین به عنوان یک بیماری خودایمنی یاد می کنند.

افراد مبتلا به سندروم کلاین لوین نمیتوانند از خودشان مراقبت کنند و قادر به کار کردن یا مدرسه رفتن نیستند؛ بدین دلیل که این بیماری بحدی آن ها را درگیر می کند که مسلط بر تمام جنبه های زندگی آن ها میشود.

پیشینه سندروم زیبای خفته

سندروم زیبای خفته نسخه ی به روزرسانی بررسی اصلی کاکرین است که در شماره ۲؛ ۲۰۰۹ منتشر شد.

از سندروم کلاین- لوین که بیشتر پسران نوجوان به ان گرفتار می شوند؛ به عنوان یک اختلال نادر یاد میشود. تشخیص این بیماری از طریق دوره های عود پرخوابی است که علایم دیگری نظیر پراشتهایی، اختلال شناختی و خلق و خو ، رفتار ناهنجار مانند بیش فعالی جنسی و علائم دیس اتونومی را بهمراه دارد.

در طبقه بندی بین المللی اختلالات خواب در سال ۱۹۹۰ معیار تشخیص سندروم کلاین- لوین اصلاح شد؛ KLS به صورت یک سندروم از دوره های چند روزه ی خواب آلودگی مفرط تشکیل شده است که گاهی وقت ها پراشتهایی و رفتار ناهنجار در اثر آن بروز می دهد. سومین ویرایش( ICSD- 3) سندروم زیبای خفته، بر اساس طبقه بندی بین المللی اختلالات خواب در سال ۲۰۱۴ انجام شد. نحوه ی تشخیص این اختلال به اینصورتست که شخص به مدت دو روز تا چهار هفته، علایمی نظیر دوره های عود پرخوابی و حداقل یک عود سالیانه بهمراه پراشتهایی( مصرف سریع مقدار زیادی غذا) را دارد که معمولاً پسران را در اوایل نوجوانیشان تحت‌تأثیر قرار میدهد و حتی گاهی وقت ها در سنین بالاتر، هم چنان این مشکل را دارند. علاوه بر پسران در زنان هم، چنین سندرومی قابل رویت است.

دلیل ابتلا به سندروم کلاین لوین

هنوز علت دقیق سندروم کلاین لوین مشخص نشده، یعنی زمانی که از سر و سی تی اسکن و ام آر آی مغز و نخاع بیمار، عکس ساده ای می گیرند؛ بدون نشان دادن هیچ مشکلی کاملاً طبیعیست ولی کمبود جریان خود را می توان با استفاده از پژوهش های نوین در ناحیه تالاموس و اطرافش در سی تی فوتونیک دید. همچنین براساس بررسی های سال ۲۰۱۴، این بیماری در ناحیه مغز به مشکلات متابولیسم مربوط می شود. این بیماری بنا به نظریه هایی ژنتیکی است و با عوامل وراثتی در ارتباط است.

سندروم زیبای خفته,بیماری سندروم زیبای خفته,سندروم زیبای خفته چیستسندروم کلاین لوین نوعی اختلال خواب نادر است

علائم و نشانه ها سندروم کلاین لوین

در دوره های یک هفته تا یک ماه می توان نشانه های کلاین لوین را مشاهده کرد ولی بیمار، پس از گذشت دوره ی مذکور به حالت طبیعی برمی گردد؛ گویی که هیچ عارضه ای برای شخص بهمراه نداشته است. معمولاً با افزایش سن، علائم این بیماری ناپدید می شود. معمولاً چندین مرتبه این دوره ها در هر سال اتفاق می افتد و بیمار در طول دوره با علائم زیر، رو به رو میشود:

> بیمار مبتلا به سندروم زیبای خفته در زمانی که بیدار است با مشکلاتی همچون استرس و نگرانی و احساس ناراحتی مواجه میشود؛ همچنین از دیگر مشکلات این بیماری می توان به وسواس فکر یا هذیان یا سایر اختلالات روانی اشاره کرد که بیمار را شدیدا ناراحت میکند.

> بیمار مبتلا به این سندروم به خواب آلودگی مفرط و خواب زیاد دچار می شود؛ یعنی ۱۵ تا ۲۱ ساعت از هرروز را به خواب میرود و صرفا برای رفتن به دستشویی، غذا خوردن و انجام کارهای ضروری دیگر بیدار میشود. بیمار در این دوره بیماری، نمیتواند به مدرسه برود یا به کار مشغول شود یا حتی قادر به انجام کارهایی که مستلزم هشیاریست، نمی باشد.

> میزان میل جنسی مردانی که به سندروم زیبای خفته دچار میشوند؛ افزایش می یابد.

> از دیگر نشانه های سندروم زیبای خفته می توان به افزایش اشتها و زیاده روی در غذا خوردن، اشاره کرد. معمولاً بیمار در طول دوره ی بیماری اش از غذاهایی تناول می کند که سابقاً آنها را نمی خورده و در نیمی از بیماران می توان چنین عارضه ای را مشاهده کرد.

عوامل خطر برای سندروم کلاین لوین

از عوامل خطر برای سندروم کلاین لوین می توان به موارد زیر اشاره کرد :

* سندورم سرما خوردگی یا آنفولانزا همراه با تب

* قاعدگی

* ضربه به سر

* مصرف الکل و ماری‌جوآنا

* کم خوابی

* فعالیت بدنی

* مسافرت کردن

* استرس شدید

* واکسیناسیون

سندروم کلاین لوین بیشتر در چه سنینی رخ میدهد؟

- در اکثر اوقات، نوجوانان به سندروم کلاین لوین مبتلا می شوند ولی احتمال بروز این سندروم در بزرگسالان و کودکان نیز وجود دارد.

- طول هر دوره ابتلا به سندروم زیبای خفته بمدت چند روز یا چند هفته یا چند ماه میباشد و تمام فعالیت های روزمره طبیعی در این مدت، متوقف می شود.

- افراد مبتلا به سندروم کلاین لوین نمیتوانند از خود مراقبت کنند و علاوه بر آن قادر به کار کردن یا مدرسه رفتن نیستند.

کلاین لوین چیست,علائم سندروم کلاین لوین,نشانه های سندروم زیبای خفتهافراد مبتلا به سندروم کلاین لوین قادر به دنبال مراقبت از خود نیستند

- تمامی افراد متأثر از سندروم زیبای خفته با تمامی علائم مذکور در بالا مواجه نمیشوند.

- گاهی اوقات افرادی که به این سندروم گرفتار میشوند؛ هیچ علائمی را در طول یک دوره، هفته ها و ماه ها و یا حتی سالها تجربه نمیکنند و سپس با کمی هشدار این نشانه ها مجددا نمایان می شوند.

- افرادی که با سندروم کلاین لوین در بین دوره ها تشخیص داده میشوند ، از سلامت کامل برخوردارند و با اختلال عملکرد رفتاری و فیزیکی مواجه نمیشوند ولی آن ها در هر لحظه می ترسند که دوباره به این بیماری مبتلا شوند.

تشخیص سندروم کلاین لوین

با توجه به نامشخص بودن علت سندرم کلاین لوین، از این رو نمیتوان با تصویر‌برداری از مغز، ابتلا به این بیماری را تشخیص داد و تنها راه تشخیص آن از طریق بررسی پیشینه خانوادگی و رفتار بیمار می باشد. برای این که بتوان ابتلا به سندرم کلاین لوین( KLS) را تشخیص داد، حداقل به چهار سال زمان، نیاز است؛ یعنی بطور متوسط، تشخیص دقیق بیماری KLS چهار سال طول میکشد و این دوره طولانی تشخیص، بیماران و خانواده های آنها را دچار رنج و ناراحتی می کند.

درمان سندروم زیبای خفته

به خاطر نامشخص بودن ابتلا به سندرم کلاین لوین، درمان این بیماری نیز دشوار است. در صورت وجود این اختلال برای درمان آن معمولاً بر روی علایم متمرکز میشوند. استفاده از محرک ها میزان فعالیت افراد را افزایش می دهد و علاوه بر آن طول دوره و مدت زمان خواب را کاهش می دهد، اگرچه از طرف دیگر موجب اختلال در حضور اقدامات تکانشی و توهم میشود. برای مدیریت تغییرات رفتاری از دارو های ضد روان پریشی استفاده می کنند و همچنین برای جلوگیری از تشنج و ثبات خلقی از دارو های ضد افسردگی مانند MAOI و ایماپرامین استفاده می کنند. درصورت تردید در ابتلا به سندروم زیبای خفته، باید به مشاور روانشناس رجوع کنید.

داروهای سندروم کلاین لوین

مصرف داروها اینگونه نیست که از اپیزودهای بعدی KLS بطور دائمی جلوگیری کند. بنابر تحقیقات، لیتیوم در کاهش تعداد قسمت ها مؤثر است ولی قادر به از بین بردن آن ها نیست. گاهی وقت ها بعضی از داروها در بهبود بعضی از علائم KLS تاثیرگذار است درحالیکه اثرات سویی بر بعضی دیگر دارند. به طورمثال ، آمفتامین ها و مودافینیل در درمان خواب آلودگی ، مفید هستند ولی اثرات بدتری برتحریک پذیری دارند. درصورتی که مبتلایان به سندروم کلاین لوین از داروهای ضد افسردگی یا داروهای تثبیت کننده خلق و خو بطور موقت استفاده کنند؛ احتمال کاهش علائم روانپزشکی وجود دارد.

نشانه های سندروم زیبای خفته,سندرم زیبای خفته,علل بیماری سندروم زیبای خفتهنشانه‌های سندروم کلاین لوین در دوره‌های یک هفته تا یک ماه ظاهر می‌شود

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 13
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش