جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۱۹

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد,دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو
زانو درد ممکن است در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود در صورتی که پزشک تشخیص دهد که درد می تواند با ورزش کاهش پیدا کند، حرکات مخصوصی را پیشنهاد خواهد داد که با برخی وسایل و دستگاه ها انجام می شوند. در ادامه این مقاله سرپوش بیشتر به این موضوع پرداخته می شود.

درمان درد زانو با وسایل ورزشی:

افرادی که به دردهای زانو مبتلا می شوند از سوی پزشکان به انجام فعالیت های ورزشی جهت تقویت عضلات مفصل زانو و کاهش فشارهای وارد شده به زانو ترغیب می شوند، در نتیجه این موضوع درد کاهش پیدا می کند. یکی از مشکلات رایجی که این بیماران با آن روبرو هستند عدم آشنایی با حرکات ورزشی مرتبط با زانو و در نتیجه دور شدن از این موضوع می شود. 

به طورکلی ورزش هایی که با زانو درد در ارتباط هستند به سه دسته تقسیم می شوند که شامل حرکات ورزشی برای جلوگیری از خشک شدن مفصل زانو، ورزش برای تقویت عضلات زانو و تمرینات حس عمقی جهت بهبود تعادل حرکتی زانو، می شوند. 

هر کدام از موارد اشاره شده نیاز به تمرینات و وسایل خاصی دارند که در ادامه به معرفی این موضوع اشاره شده است. 

وسایل ورزشی برای درمان درد زانو:

کش پیلاتس حلقه ای (کش مینی لوپ):

یکی از پرکاربردترین وسایل ورزشی برای افراد با زانو درد کش مینی لوپ است. این کش جنس لاتکسی دارد و به صورت یک حلقه دایره ای تولید می شود که دارای محیطی برابر با۶۰ تا ۷۰ سانتی متر است. از کش مینی لوپ برای تقویت کردن عضلات چهار سر ران و همسترینگ استفاده می شود تا فشار از روی زانو برداشته شود. 

اینگونه از کش ها به صورت تکی یا بسته های سه عددی عرضه می شود. 

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد, کش مینی لوپ برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ کش مینی لوپ

کش پیلاتس ۲ متری:

کش پپیلاتس دو متری که در برخی از موارد طول کمتر یا بیشتر دارد هم یکی دیگر از کش های پرکاربرد بدنسازی است. عرض این کش ها ۱۵ سانتی متر است و از جنس لاتکس هستند. برخلاف کش های مینی لوپ که دو سمت آنها بسته است، این نوع از کش ها دو سمت باز دارند. 

این نوع از کش ها به صورت تخصصی برای ورزش های پا استفاده نمی شود اما اگر دسترسی به مینی لوپ وجود نداشت می توانید از این کش استفاده کنید بدین صورت که دو طرف آن را گره زده و آن را به کشی حلقه ای تبدیل کنید. 

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد, کش پیلاتس برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ کش پیلاتس

کش پاورباند:

یکی دیگر از انواع کش های بدنسازی کش پاوربند می باشد که همانند مینی لوپ حلقه ای است اما قدرت بیشتری از مینی لوپ دارد، همچنین دارای محیطی ۲۰۸ سانتی متری است. 

کاربرد این کش ها برای تمرینات بالاتنه مانند سرشانه، سینه و پایین تنه می باشد و تنوع بسیاری برای حرکات ورزشی با این کش وجود دارد.  

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد,کش پاور بند برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ کش پاور بند

وزنه پا:

یکی دیگر از وسایل ورزشی مناسب برای بدنسازی که جهت درمان زانوهای آسیب دیده استفاده می شود وزنه پا است. این وزنه مانند یک قوزک بند به پا بسته می شود و در وزن های متفاوتی از سبک تا سنگین در بازار وجود دارد.

 از این وزنه ها مانند کش های مینی لوپ برای تقویت کردن عضلات مفصل زانو استفاده می شود، البته این موضوع هم وجود دارد که این ابزار را می توانید به پای خود بسته و در آب راه بروید که این مدل قیمت بیشتری دارد. 

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد,وزنه پا برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ وزنه پا

توپ جیم بال (توپ با قطر بزرگ):

توپ جیم بال که با نام های دیگری مانند توپ ایروبیک و یا توپ سوئیس بال شناخته می شود نوعی دیگر از وسایل بدنسازی است. این توپ های قطر بیشتری از توپ های معمولی دارند و غالبا دارای قطر ۶۵ تا ۹۵ سانتی متری هستند. 

از توپ های جیم بال برای تمرینات بازه حرکتی و تعادلی برا تقویت حس حرکتی و عمقی مفصل زانو استفاده می شود تا از خشک شدن زانو و عدم تعادل جلوگیری شود. 

اینگونه توپ ها در دو مدل ساده و خاردار وجود دارد که از حالت خاردار آن برای تحریک عضلانی و ماساژوری استفاده می شد. 

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد,توپ جیم بال برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ توپ جیم بال

توپ پیلاتس:

توپ پیلاتس برخلاق توپ های جیم بال قطر کمتری دارند اما دارای ساختاری مشابه هستند. این توپ ها بیشتر برای تمرینات بازه حرکتی و پیشگیری از خشک شدن مفاصل زانو استفاده می شوند. لازم به ذکر است که تنوع حرکتی توپ پیلاتس نسبت به توپ ها جیم بال کمتر است اما وزنی کمتر و قابلیت جابجایی بیشتری دارند. 

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد,توپ پیلاتس برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ توپ پیلاتس

زیرانداز ورزشی:

زیرانداز ورزشی که به آن مت یوگا گفته می شود برای جلوگیری از تماس مستقیم بدن با زمین استفاده می شود. این نوع وسیله ورزشی در انواع مختلف تاشو، رولی و حوله ای در بازار عرضه می شوند، همچنین دارای طول ۱۷۳ سانتی متری و عرض ۶۱ سانتی متری هستند.

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد,زیرانداز ورزشی برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ زیرانداز ورزشی

فوم رولر:

همانطور که از نام این وسیله مشخص است از یک استوانه فومی ساخته می شود. فوم رولرها غالبا قطری ۱۴ تا ۱۵ سانتی متری دارند، البته در ابعاد بزرگتر هم ساخته می شوند. این استوانه ها در طول های مختلف از ۳۰ سانتی متر به بالا هم عرضه می شوند که معمولا سطحی صاف یا دندانه دندانه دارند. 

غالبا اگر درد زانو در اثر عضلات همسترینگ و چهار سر ران باشد تمرین کردن با فوم رولر دندانه دندانه برای نرم کردن عضلات و کاهش فشار از روی مفصل زانو بسیار کمک کننده خواهند بود. 

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد,فوم رولر برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ فوم رولر

حوله ورزشی:

یکی از تجهیزات جانبی که برای تمرینات درمان درد زانو استفاده می شود حوله ورزشی است که علاوه بر خشک کردن عرق می تواند برای تمرینات بازه حرکتی بمنظور پیشگیری از خشک شده مفصل زانو هم استفاده شود. برای زانوهایی که حساس و آسیب دیده هستند حوله ها به عنوان یک ابزار جهت کمک به حرکت دادن پا در تمرینات مختلف ورزشی استفاده می شود.

تاثیر وسایل ثابت بر درمان درد زانو:  

تاثیر تردمیل برای درد زانو: 

افرادی که به درد زانو مبتلا هستند چه در هنگام پیاده روی عادی چه در هنگام استفاده از تردمیل نباید روی شیب قرار داشته باشند و راه بروند. پس به این افراد پیشنهاد می شود از تردمیلی استفاده کنند که از نظر کیفیت در رتبه بندی خوبی قرار داشته باشد تا قدرت ضربه گیری آن هم خوب باشد و بتواند جلوی ضربه هایی که به سمت زانو بر میگردد را بگیرد، همچنین دارای قابلیت تنظیم شیب دستی باشد. شما لازم نیست هزینه بیشتری برای تردمیل هایی با شیب برقی بپردازید. 

بعد از اینکه ۲ الی ۳ دقیقه بدن خود را با تمرینات هوازی گرم کردید، تردمیل را روی حالت بدون شیب بگذارید و استفاده کنید. بعد از گذشت مدتی عضلات زانو قوی می شوند و شما می توانید به تدریج به شیب تردمیل اضافه کنید. 

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد,تردمیل برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ تردمیل

تاثیر دوچرخه ثابت برای زانو درد: 

به طور کلی سه نوع دوچره ثابت وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند: 

دوچرخه ثابت ایستاده

دوچرخه ثابت نشسته یا مبله

 دوچرخه ثابت اسپینیگ

برای افرادی که به زانو درد مبتلا هستند پیشنهاد می شود از دوچرخه های ثابت استفاده کنند که درجه سختی آنها صفر می باشد. افزایش درجه سختی پدال زدن را سخت خواهد کرد و فشار وارد شده به زانو نیز زیاد می شود.

افرادی که قصد خریداری دوچرخه ثابت دارند و از قضا مشکل زانو هم دارند باید دستگاهی را انتخاب کنند که صندلی اش در دو جهت افقی و عمودی قابل تنظیم باشد تا هم بتوانند فاصله پا تا پدال و هم زاویه زانو با پدال را تنظیم کنند، در این صورت وضعیت بدن در حین تمرین با دوچرخه در بهترین حالت قرار خواهد گرفت. 

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد,دوچرخه ثابت برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ دوچرخه ثابت

تاثیر الپیتیکال برای درد زانو:

به طورکلی باید می توان گفت اسکی فضایی یا الپتیکال برای درد زانو مشکلی ایجاد نمی کند و جزء دستگاه های محسوب می شود که کمترین فشار را بر مفاصل زانو و کمر وارد می کند، پس برای افرادی که به زانو درد مبتلا هستند به شرط استفاده صحیح و اصولی مفید خواهد بود. 

منظور از استفاده اصولی این است که کف پاها روی پدال الپتیکال قرار داشته باشد و به هیچ عنوان از روی پدال بلند نشود حتی پاشنه پا هم نباید از پدال جدا شود، دلیل اصلی اینکه می گویند اسکی فضایی مشکلی برای زانو ایجاد نمی کند همین عدم قطع اتصال پا از روی پدال است. 

برخی از موارد فردی دچار زانو درد شدید می شود و فکر می کند به دلیل فشاری است که در حین تمرین به زانو وارد شده است، در صورتی که این موضوع درست نیست و نوع ورزش کردن فرد با دستگاه است که موجب تشدید مشکل می شود. 

از طرفی طریقه ایستادن فرد روی اسکی فضایی؛ تعیین می کند که فرد تحت تاثیر فشار کمتری قرار بگیرد یا خیر، برای طور مثال وقتی فرد در حین تمرین بیش از حد به دسته ها می چسبد و یا بیش از حد فاصله میگیرد باعث می شود تا به مفاصل فرد ( زانو و کمر ) فشار خیلی زیادی وارد شود و فرد را دچار مشکلات خیلی حادی بکند.

وسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان زانو درد, الپیتیکال برای درمان درد زانووسایل و دستگاه های ورزشی برای درمان درد زانو؛ الپیتیکال

باید اشاره کرد افرادی که به زانو درد مبتلا هستند باید از الپتیکال هایی که فلایویل آنها در قسمت انتهایی دستگاه می باشد استفاده کنند، زیرا فلاویل در هرمکانی که باشد بیشترین فشار و تاثیر را بر عضلات همان قسمت وارد می کند پس فلایویل آن در قسمت جلوی دستگاه است ، بیشترین فشار را بر روی زانو و عضلات اطراف آن می آورد که برای افرادی که مشکل زانو درد دارند اصلا مناسب نیست.

باید توجه داشت اضافه کردن درجه سختی برای افرادی که زانو درد دارند مناسب نیست، پس این افراد باید به صورت ملایم ورزش کنند تا ابتدا عضلات اطراف مفصل زانو قوی شود و پس از آن فرد می تواند کم کم درجه سختی دستگاه را افزایش دهد.

به طور کلی هرچه کیفیت دستگاه بالاتر باشد و در تولید آن استاندارد ها رعایت شده باشد ،تمرینات با کیفیت تر و سالم تری خواهید داشت و به همان نسبت قیمت اسکی فضایی هم بیشتر خواهد بود.

گردآوری: بخش پزشکی ورزشی سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش