یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
۱۷:۵۹ - ۰۶ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۱۳۹۱
سیاست داخلی

امام‌ جمعه گرگان: مردم ترکمن‌صحرا در حادثه گنبدکاووس اسیر جوسازی‌ها نشدند/ جزییات جدید از اعتراضات در گنبد کاووس به خاطر آزار جنسی دو دختر

امام‌جمعه گرگان,آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی
امام‌جمعه گرگان با اشاره به حادثه تعرض به دو کودک در یکی از روستاهای گنبدکاووس، گفت: از مردم ترکمن‌صحرا به‌ویژه علما و ائمه جمعه، فرهیختگان و جوانان که در این ماجرا به جوسازی‌ها توجه نکردند، تشکر می‌کنم.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی امروز در خطبه‌های نماز جمعه گرگان با اشاره به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان سال"تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌ زدایی‌ها"، اظهار کرد: اگر می‌خواهیم مشکلات کشور حل شود باید تولید گسترش پیدا کند. البته تولید باید کیفیت بالایی داشته باشد تا توانایی رقابت با محصولات دیگر را در بازارهای جهانی داشته باشند.

وی به موضوع انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: کاندیدای ریاست جمهوری باید با مشکلات کشور و راه‌حل برطرف کردن آنها َآشنا باشند. این عرصه، عرصه مهمی است و هرکسی نباید وارد آن شود.

امام‌جمعه گرگان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به حادثه‌ای که در یکی از روستاهای گنبدکاووس رخ داد، خاطرنشان کرد: در همان لحظات اول که خبر این حادثه به من رسید، خیلی متأثر شدم و به همه مسئولین تذکر دادم که هر چه زودتر به این قضیه رسیدگی شود و مجازات این فرد هر چه که قانون و شرع تعیین کرده، معین شود.

نورمفیدی بیان کرد: خیلی‌ها در خارج و حتی داخل تلاش داشتند از این حادثه برای رسیدن به مقاصد خود بهره‌برداری کنند ولی مردم ترکمن‌صحرا با هوشیاری، تسلیم جوسازی‌ها نشدند.

امام‌جمعه گرگان از همه کسانی که مانع متشنج شدن فضای استان شدند تقدیر کرد و باری دیگر از مسئولان استان خواست در کوتاه‌ترین زمان به حادثه رسیدگی کنند.

***

جزییات جدید از اعتراضات در گنبد کاووس به خاطر آزار جنسی دو دختر/ دهیار روستا به اتهام دعوت به شورش بازداشت شد

رویداد۲۴ نوشت: ماجرای آزار جنسی دو دختر بچه ۷ و ۸ ساله در روستای ترکمن‌نشین عرب سرنگ از توابع گنبد کاووس به شدت تکان‌دهنده در حالی خبرساز شد که مردم این شهرستان در اعتراض به این حادثه دست به تجمع زدند.

درباره هویت فرد آزارگر در فضای مجازی حرف و سخن بسیار بود و حتی برخی شایعه کردند او در آن منطقه صاحب نفوذ بوده است، اما این موضوع به تایید آگاهان محلی نرسید. با این حال آنچه مسلم است این فرد میانسال بوده و در نزدیکی محل سکونت این دو کودک نگهبان یک شرکت بوده است.

خلیلی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گنبد کاووس گفته «به گفته خانواده‌ها، متهم به کودکان آنان تعرض کرده است. متهم به دادستانی احضار و پس از اخذ اظهارات، اتهام آدم‌ربایی به او تفهیم و با صدور قرار بازداشت موقت، فعلا روانه زندان شد! برای بررسی موضوع تجاوز هم، این دو کودک به پزشکی قانونی فرستاده شدند که پزشکی قانونی پس از بررسی، موضوع تجاوز را رد کرد.»

سرهنگ علیرضا نصیری رضی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی گلستان هم در این رابطه عنوان کرده «عصر روز یکشنبه به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر وقوع درگیری در یکی از روستا‌های گنبد کاووس، بلافاصله ماموران به محل اعزام و مشخص شد که چند نفر با شکستن شیشه یک اتاقک نگهبانی فردی را مورد ضرب و شتم قرار دادند که ماموران افراد را به آرامش دعوت کرده و به درگیری پایان دادند. با پیگیری‌های پلیس مشخص شد علت ضرب و شتم این فرد، اتهام وی به آزار و اذیت دو دختر بچه بوده است.»

این مقام انتظامی با اشاره به دستگیری متهم و معرفی وی به مراجع قضائی، گفت: «متاسفانه پس از انتشار این خبر در فضای مجازی، عده‌ای فرصت‌طلب با دامن زدن به این موضوع، با مطرح کردن مسائل قومی و قبیله‌ای کذب، قصد برهم زدن آرامش منطقه را داشتند که با حضور به‌موقع پلیس و ورود قاطعانه دستگاه قضایی موضوع پایان یافت.»

متهم تجاوز به کودکان گنبدکاووسی دختران را برهنه وادار به رقص کرده

رویداد۲۴ با امان محمد خوجملی فعال اجتماعی که با اقوام نزدیک این دو کودک درارتباط بوده و با آن‌ها صحبت کرده درباره ماجرا گفتگو داشته است. خوجملی این حادثه را برای رویداد۲۴ اینگونه تعریف می‌کند: مردی که به این دو کودک تعرض کرده، متاهل بوده و بیش از ۵۰ سال هم سن دارد. محل کار این فرد جایی در نزدیکی محل سکونت دو کودک بوده و با خانواده آن‌ها مراوده داشته است به همین دلیل هم آن‌ها برایش گاهی آب و غذا می‌بردند. در واقع نان و نمک آن خانواده را می‌خورده است.»

وی ادامه می‌دهد: «روز حادثه این فرد دو کودک را اغفال و برهنه کرده و با رقص و پایکوبی کودکان را مورد لمس بدنی و تعرض بدون رابطه جنسی قرار داده است. فرد برای لذت‌جویی از کودکان سوء استفاده کرده است. یکی از کودکان فرار کرده و به خانه می‌رود طبیعتا خانواده و مردم هم موضوع را می‌فهمند تعداد زیادی از مردم روستا جمع شده و سراغ مرد می‌روند و او را مورد ضرب و جرح قرار می‌دهند.»

این فعال اجتماعی عنوان می‌کند: «موضوع را به دهیار که آن زمان در روستا حضور نداشته اطلاع می‌دهند او نیم ساعت بعد به روستا می‌رسد و رئیس پاسگاه آق آباد را به محل حادثه می‌برد که ماموران نیروی انتظامی مرد را بازداشت کرده و به شهر می‌روند.»

دهیار روستای عرب سرنگ به اتهام دعوت به شورش بازداشت شد

خوجملی توضیح می‌دهد: «ماموران از دهیار روستا به اتهام دعوت مردم به شورش و قانون‌شکنی شکایت کرده و او را بازداشت می‌کنند که به قید وثیقه بعد از یک شبانه‌روز آزاد می‌شود. اما اگر این مساله به محکومیت دهیار و همراهانش منجر شود اوضاع بسیار نامطلوب خواهد شد و پرونده‌سازی برای این افراد کار درستی نیست.»

وی با تاکید براینکه متهم در حال حاضر در بازداشت موقت به سر می‌برد، خاطرنشان می‌کند: این موضوع نشان دهنده ورود خوب دادستانی به موضوع با توجه به شرایط بوده و این قرار مناسبی برای این فرد است.

خوجملی تصریح می‌کند: «آنطور که از شواهد مشخص است این حادثه سازمان یافته و سیستماتیک نیست. یعنی کسی یا کسانی یا نهادی پشت آن نبوده است بلکه این ماجرای تلخ ناشی از یک خطای بسیار زشت و بد فردی است و پای هیچ قوم و قبیله‌ای را نمی‌توان با شواهد فعلی به میان کشید.»

سابقه متهم تجاوز در گنبد کاووس

وی اضافه می‌کند: براساس برخی روایات این فرد قبلا هم سابقه شرارت و کودک‌آزاری داشته است، یعنی حدود ۵ سال پیش باعث می‌شود که یک دختر ۱۴، ۱۵ ساله باردار شود که خانواده از ترس آبرو موضوع را پیگیری نکرده و جنین را سقط می‌کنند، موضوع هم پنهان می‌ماند تا اینکه چند سال بعد یعنی دو روز پیش این اتفاق رخ می‌دهد.

این فعال اجتماعی با یادآوری اینکه دو سال پیش هم در روستای ترکمن‌نشین نارکلاته از توابع رامیان استان گلستان حادثه‌ای رخ داده است، عنوان می‌کند: معلم ۶۰ ساله مدرسه روستا تعدادی از دختران دبستانی را مورد تعرض قرار می‌داده است. وقتی مردم متوجه می‌شوند او فرار می‌کند. ما آن زمان گزارش‌هایی در این خصوص نوشتیم، اما خانواده‌ها موضوع را پیگیری نکردند. دهیار آن روستا که از نزدیکان بچه‌ها بود عنوان کرد که این فرد ۷۵ ضربه شلاق را تحمل کرده و بعد هم تبعید شده است. اما به صورت دقیق مردم آن روستا نمی‌دانستند که مجرم چه مجازاتی را تحمل کرده است.

امام‌جمعه گرگان,آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی

وی می‌گوید: ما نمی‌خواهیم که این حادثه هم سرانجامی مانند حادثه قبلی پیدا کند به همین دلیل هم از فعالان رسانه‌ای دعوت کرده‌ام که این ماجرا را پیگیری کنند.

شاید متهم آزار کودکان بی‌گناه باشد، بررسی می‌کنیم!

محمد شهرکی رئیس شعبه ۱۱ صلح و سازش دادگستری گنبد کاووس به رویداد۲۴ می‌گوید: در شهرستانی که حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد اختلافاتی رخ می‌دهد. اما موضوع آنطور که در فضای مجازی بزرگ و منتشر شده نبوده است.

وی ادامه می‌دهد: بررسی‌های که از سوی پزشکی قانونی صورت گرفته نشان می‌دهد که تجاوزی صورت نگرفته و نوعی بچه‌آزاری بوده است. آنطور که شنیده‌ام، تعرضی نبوده و متهم از دو کودک می‌خواهد که برقصند، فردی که از آنجا رد می‌شده به خانواده اطلاع می‌دهد که با بچه‌های شما بدرفتاری می‌شود.

رئیس شعبه ۱۱ صلح و سازش دادگستری گنبد کاووس با بیان اینکه متهم نگهبان یک شرکت و متاهل بوده است، عنوان می‌کند: با شنیدن ماجرای دو کودک تعدادی از اهالی روستای محل زندگی دو دختربچه به سمت محل نگهبانی این فرد رفته و آنجا را به آتش می‌کشند.

وی اظهار می‌کند: خانواده این دو کودک ۷، ۸ ساله سال‌ها با نگهبان رفت و آمد داشتند، آنطور که شنیده‌ام روز حادثه هم دو کودک برای این فرد غذا می‌برند، که احتمالا به دلیل آشنایی و اینکه این فرد بچه‌ها را از خود می‌دانسته است، از آن‌ها خواسته برقصند. البته هنوز لازم است که در این پرونده بررسی‌های بیشتری صورت بگیرد.

شهرکی می‌گوید: بر اساس این موضوع عده‌ای اراذل و اوباش در فضای مجازی مطالبی منتشر کردند و حتی موضوع را به مسائل قومیتی ربط دادند و ضد انقلاب قصد داشت اختلاف قومیتی بین ترکمن‌ها و دومین قومیت بزرگ این منطقه ایجاد کند. در حالیکه موضوع ربطی به این مسائل ندارد و قومیت‌های مختلف در این منطقه به راحتی کنار هم زندگی می‌کنند.

وی با بیان اینکه متهم در حال حاضر بازداشت است، خاطرنشان می‌کند: شاید خانواده امروز هم به این نتیجه رسیده باشند که هیچ قصد و غرضی در کار نبوده است، اما روز اول به آن‌ها بد موضوع را رسانده باشند. موضوع با بررسی‌های بیشتر حتما روشن می‌شود و شاید متهم هم بی‌گناه باشد.

  • 14
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
روحانی الهام علی اف,تصاویر خانوادگی الهام علی اف,زندگی شخصی الهام علی اف بیوگرافی الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

زادگاه:باکو،  جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی ( اکنون جمهوری آذربایجان)

ملیت:آذربایجانی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام شیعه

ادامه
ویژگیهای خضر,نام فرزندان حضرت خضر,عکس حضرت خضر زندگینامه حضرت خضر(ع) و داستان زندگی او

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

پیامبران هم‌عصر:موسی (ع)

قدمگاه های حضرت خضر: مسجد کوفه، کوه حضرت خضر و ...

سرانجام حضرت خضر: عمری جاودانه

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش